Forum Trajanum (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

mat_eyo pisze:Widzisz, tu już zaczynamy mocno się rozjeżdżać. Dla mnie recenzja to głównie opinia. Jeśli ktoś szuka suchych informacji, to powinien raczej obejrzeć gameplay. W dzisiejszych czasach ludzie chcą w recenzjach opinii, oceny liczbowej i najlepiej arbitralnej informacji, czy gra im się spodoba.
Nie ma czegoś takiego jak wszyscy ludzie. Ludzie są różni i mają różne oczekiwania - zapewniam Cię, że jest wielu takich, którym zależy na rzetelnych, merytorycznych i głębszych analizach gier. Ale oczywiście rozumiem, że w erze liczenia "klikalności" notek blogowych łatwiej trafić do tych mało wymagających. Tylko się potem nie dziw, że ktoś określa Twoją opinię jako mało merytoryczną :D Co piszesz, to rzecz jasna Twoja sprawa; jeśli nie masz ambicji, żeby wyjść poza schemat ocen blogowych, to nikt Cię do tego nie zmusi - Twoje święte prawo pisać tak, jak Ci się żywnie podoba. Moje święte prawo skrytykować ;)

EDYTKA, bo doszła edytka:
mat_eyo pisze:Jak ocenisz regrywalność Carpe Diem, w którym masz sporo kart i ogromną liczbę ich kombinacji, ale w samej rozgrywce nie zmienia to wiele?


Nie wiem, bo nie grałem, niemniej o to właśnie chodzi - nie muszę oceniać. Mogę wskazać, na czym polega regrywalność tych mechanizmów, jak one wpływają na rozgrywkę i tak dalej. Ewentualnie na koniec dodać, że dla mnie nie przekłada się to na chęć wracania do gry, ale to już moje odczucie. Masz rację, że to jest kompletnie osobista rzecz - i właśnie to sprawia, że pisanie o MOICH odczuciach z regrywalności może posłużyć tylko komuś, kto mnie świetnie zna, często ze mną gra itd. (czyli generalnie wąskiemu gronu ludzi). Niektórzy uważają za super regrywalne gry takie jak poker, a ja Twoim wzorem mógłbym powiedzieć, że przecież ciągle robi się to samo :D Ja nie szukam w recenzji osobistych odczuć recenzenta; ważniejsza jest dla mnie rzetelne przedstawienie problemu poparte przykładami, sam sobie mogę wtedy wyrobić opinię, czy Carpe Diem będzie dla mnie regrywalne, czy nie.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2018, 14:24 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: mat_eyo »

Ehh próbowałem. Mam wrażenie, że na kilka sensownych odpowiedzi musisz walnąć jedną taką, w której dowalisz. Trudno, ludzie są różni, z tym się zgadzam. Powodzenia w szukaniu merytorycznego, głębokiego bloga dla wymagających. Ja się zajmę swoimi tekstami dla swoich czytelników.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

Za bardzo bierzesz to do siebie. Nie piszę, że jesteś głupi, tylko że uważam Twoją recenzję za mało merytoryczną. Gdybyś był twórcą planszówek, a ja napisałbym na forum, że gra jest słaba, też byś się obrażał, że Ci personalnie dowalam? :D Jesteś twórcą recenzji i Twoje recenzje podlegają ocenie, tak jak ocenie w Twoich recenzjach podlegają gry planszowe. Wydaje mi się, że poświęciłem dziś sporo czasu, żeby całkiem grzecznie i z dobrą wolą napisać Ci, co moim zdaniem można by zrobić lepiej. I nawet się nie obrażam, że postanawiasz to zignorować, bo masz inną wizję pisania recenzji. Okej, poprodukowałem się trochę na darmo, nie pierwszy raz w życiu. Ale zostaw mi proszę prawo do dalszego uważania, że Twoja recenzja ma moim zdaniem sporo wad.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: tomb »

Wydaje mi się, że mieszają się w tej dyskusji dwa wymiary regrywalności.

Pierwszy to ocena przebiegu pojedynczej partii przez pryzmat drobnych zmiennych występujących w rozgrywce. Nie odmieniają one gry drastycznie, ale decydują o tym, że do poszczególnych rozgrywek trzeba usiąść z uwagą, zmuszają do ciągłej kontroli bieżącej sytuacji i wymuszają kolejność naszych posunięć. Z tak rozumianą regrywalnością spotykamy się najczęściej.

Drugi wymiar to spojrzenie całościowe na poszczególne partie i ocena regrywalności "z daleka". Tutaj regrywalnymi są tytuły, które pozwalają prowadzić rozgrywkę w sposób odmienny i wyjątkowy dla każdej partii. Tego typu tytuły pozwalają pomijać pewne aspekty, skupiając się na określonych ścieżkach rozwoju.

Zatem - w pierwszym przypadku Zamki Burgundii będą ocenione jako bardzo regrywalny tytuł (różne plansze, zmienna dostępność żetonów, akcje defionowane wynikami rzutów kośćmi), w drugim przypadku ZB to gra mało regrywalna (sprowadza się do jednego sposobu gry - dociągu i wykładania na plansze żetonów, dostarczanych co gorsza ze znanej i skończonej puli).
Spoiler:
Wydaje mi się, że mat_eyo Zamki ocenia w kategorii pierwszej, zaś Forum w drugiej (o czym pisano tu kilkukrotnie). Ale co z opinią:
mat_eyo pisze: 30 lis 2018, 10:48Ale regrywalność? Wiesz, że nie można jej obiektywnie ocenić, bo to już zależy w dużej mierze od tego, czy danej osobie odpowiada sam rdzeń rozgrywki.
Z jednej strony - regrywalność można przewidywać, znając mechanizmy gry i na tej podstawie wystawić opinię. Z drugiej strony - gry logiczne ze stałym ustawieniem i pełną jawną informacją nie dają żadnych przesłanek dla wystawienia pozytywnej oceny w dyskutowanym aspekcie. A przecież nikt nie zamierza przekonywać fanów takich gier, że są to gry upośledzone.


W recenzji mat_eyo chyba nie wspomniał o skalowalności. A to właśnie jest, moim zdaniem, aspekt indywidualny.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

W grach logicznych o niezmiennym układzie początkowym regrywalność często płynie z interakcji - to jeden z rodzajów regrywalności, o którym wspominałem wyżej.
W "pokojowych" grach logicznych takich jak Azul regrywalność bierze się zaś z losowości przebiegu partii i konieczności rozwiązywania łamigłówki zapewnianej przez grę za każdym razem w inny sposób.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: mat_eyo »

Nie biorę do siebie, po prostu nie mam nic więcej do dodania w tej dyskusji. Ty szukasz w recenzji czegoś innego niż ja oferuję, a ja piszę tak, jak sam lubię czytać. Tak czy inaczej dziękuję za tę dyskusję. Nie naprodukowałeś się na darmo. Jeśli Cię to pocieszy, to w kolejnych tekstach postaram się dokładniej opisać składowe regrywalności, bo to w niczym na pewno nie zaszkodzi. Jednak nadal będę uważał, że w recenzji najważniejsza jest opinia i odczucia recenzenta, oczywiście umocowana w jakichś realiach, czyli opisie mechaniki.

tomb pisze: 30 lis 2018, 14:31 W recenzji mat_eyo chyba nie wspomniał o skalowalności. A to właśnie jest, moim zdaniem, aspekt indywidualny.
Wspominałem, zawsze przed podsumowaniem staram się napisać coś o skalowaniu i regrywalności gry, choćby jedno zdanie. Dla mnie regyrwalność to wypadowa zmiennych elementów (przed i w trakcie partii), wagi podejmowanych przez graczy decyzji i liczba możliwości jej wygrania. W Zamkach owszem, dobierasz kafelki i wykładasz kafelki, ale to które i w jakiej kolejności ma dużo większe znaczenie niż w Forum Trajanum. Dodatkowo (według mnie) różne palnszetki dają bardziej odczuwalną zmienność niż karty celów w FT.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: KamradziejTomal »

Panowie muszę Wam powiedzieć, że chociaż Forum Trajanum nie było i nie jest w moim kręgu zainteresowań, to Waszą dyskusję przeczytałem z przyjemnością. Bardzo dobra wymiana zdań i opinii przeprowadzona w dosyć spokojnym tonie :D

Najlepsze jest to, że jestem skłonny zgodzić się jedną i drugą stroną dyskusji bo argumenty z obu stron barykady do mnie przemawiały.

Dzięki za kawał dobrego czytania, po prostu złoto.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: konrad.rymczak »

KamradziejTomal pisze: 30 lis 2018, 16:33 Dzięki za kawał dobrego czytania, po prostu złoto.
Podpisuję się pod wypowiedzią. Dyskusja przywraca wiarę w ludzi. Okazuje się, że można spokojnie dyskutować w Internecie.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
MójMistrzu
Posty: 114
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: MójMistrzu »

osobiście przeszkadza mi w grze właściwie tylko jedna rzecz - brak punktowania na końcu gry
gdy ktoś odskoczy z punktami po pierwszej/drugiej erze, to potem już raczej widać, że go nie dogonimy, brakuje mi tej niepewności końcowego podliczania punktów
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: ChlastBatem »

Gdzieś słyszałem, że ponoć polska instrukcja do Forum Trajanum posiada jakieś błędy i ma być wydane oficjalne FAQ (bo na razie nigdzie nie mogę znaleźć). Czy ktoś się orientuje, czy wersja angielska również ma taki sam problem czy tylko wersja PL?
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: konrad.rymczak »

ChlastBatem pisze: 04 gru 2018, 22:14 Gdzieś słyszałem, że ponoć polska instrukcja do Forum Trajanum posiada jakieś błędy i ma być wydane oficjalne FAQ (bo na razie nigdzie nie mogę znaleźć). Czy ktoś się orientuje, czy wersja angielska również ma taki sam problem czy tylko wersja PL?
https://gamesfactory.pl/forum-trajanum-faq-i-errata/ i z tego co gdzieś czytałem to w EN też są jakieś problemy (ale nie wiem czy pokrywają się w 100%)
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: ChlastBatem »

Dzięki wielkie. Ja szukałem w zakładce gry na ich stronie i dziwne, że tam tego nie zamieścili.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: mat_eyo »

ChlastBatem pisze: 04 gru 2018, 22:14 Czy ktoś się orientuje, czy wersja angielska również ma taki sam problem czy tylko wersja PL?
Errata to kilka błędów w tłumaczeniu, które nie wpływają na rozgrywkę. FAQ było konsultowane z Huchem, powstało na bazie pytań recenzentów (m. in. moich) i są to wątpliwości, których nie rozwiewa instrukcja angielska.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

Przyjechali na Sylwestra znajomi, wpadło im w oko Forum Trajanum, no to gramy (gra bardzo się spodobała, rozegraliśmy trzy partyjki z rzędu). A ponieważ wyszedł dość ciekawy zestaw celów, postanowiłem przeprowadzić pewien eksperyment, żeby obalić to, o czym pisał wcześniej @mat_eyo (że gra jest oczywista, bo jeśli idziemy w cele, to budujemy kolorowe, żeby pchać w ten sposób suwak itd. itp.). Wyszły nam następujące cele punktowania: 1) dwa różne szare pionowo; 2) kolorowy/szary/kolorowy pionowo; 3) trzy różne szare pionowo. Postanowiłem ograniczyć w tej partii budowę kolorowych budynków i skupić się na szarych/szarych i brązowych meeplach (ze specjalną zdolnością zamiany brązowego w szarego), a zamiast budować kolorowe (których zasadniczo szare nie ograniczają, bo nie ma podwójnych szarych, więc nawet w strategii na więcej szarych, wciąż można budować podwójne szaro-kolorowe), brać inne zasoby: kasę (żeby opłacić jak najwięcej obywateli, co ma oczywisty sens przy dużej liczbie szarych na planszy) i przesuwanie suwaka (chciałem go koniecznie dopchać do 7 pkt za cel w ostatniej rundzie). Cel był taki, by zrobić jak najwięcej szarych na 1-szy i 3-ci cel, punktować za obywateli w rzędach i jak najwięcej razy dojść do kolumny Trajana na torach bonusów (doszedłem dwoma znacznikami, były one niezbędne do drugiego celu z 3 rundy, tego z posiadaniem określonych zasobów). Żeby nie przynudzać, krótkie podsumowanie: zbudowałem łącznie 13 szarych budynków, miałem tylko 5 gości na forum (udział ich punktów w całościowym rezultacie był oczywiście marginalny) i zdobyłem 165 punktów. Jest to zdecydowanie mój rekord, i to o dobre 30 punktów - nie jest więc absolutnie prawdą, że granie na kolorowe budynki jest oczywistością, żeby pchać suwak naprzód i osiągnąć dobry rezultat.

Ale to nie koniec moich eksperymentów. W trzeciej partii wylosował nam się identyczny zestaw celów (przypadkowo, z ręką na sercu!). Postanowiłem więc zrealizować strategię @mat_eyo i skupić się na budowie podwójnych szaro-kolorowych, tak żeby zapunktować znów cele 1 i 3 (2 i 3 różne szare jeden nad drugim), ale też posłać jak najwięcej posłów na forum, popchać nimi suwak i zdobyć dużo punktów za połączony obszar posłów. Plan udało mi się zrealizować prawie perfekcyjnie - miałem grupę 10 posłów, ale niestety nie dopchnąłem suwaka do końca i zamiast 25 punktów, zdobyłem "tylko" 20. Udało mi się też zrealizować cele Trajana (choć nie tak dobrze jak w partii, gdzie ignorowałem w większości kolorowe budynki), a mój ostateczny wynik wyniósł... 132 punkty. Wynik dobry, ale jednak o 33 punkty gorszy od partii, gdzie zignorowałem budynki kolorowe. Oczywiście nie jest to żadnym dowodem rozstrzygającym, w grę wchodzi wiele innych czynników (szczęście w doborze kafelków, w kartach ulic itp.), niemniej wydaje mi się, że gra jest dobrze zbalansowana i pozwala na wiele różnych podejść i strategii (tak jest, długofalowych strategii) - nie ma tutaj żadnego oczywistego schematu, jak chciałby @mat_eyo. Zachęcam do eksperymentowania z podejściem do gry, można się zdziwić, ile jest tu do odkrycia. Razem z tymi trzema sylwestrowymi partiami mam na koncie dopiero sześć, ale teraz - kiedy już gram z całkowitą swobodą, dobrym planem i pomysłem na jego realizację - mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to jest jeden z lepszych feldów w ogóle i gra dużo mniej oczywista, niż się może niektórym wydawać.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

Warto też zwrócić uwagę, że świadoma rezygnacja z budowy kolorowych budynków daje większą swobodę w wyborze kafelków kolonii, szczególnie jeśli mamy gościa pozwalającego zamieniać brązowe w szare - ale nawet jeśli go nie mamy od początku, to leży sobie na dźwigu i można po prostu wziąć. Zdobycie brązowych meepli jest bardzo proste [są podwójni na kafelkach, na jednym z torów bonusów itp.], a wzięcie kafelka z podwójnym brązowym zapewnia nam wtedy możliwości budowy na dwie kolejne rundy, dzięki czemu możemy z kolonii swobodnie brać kasę, suwak, no i kolejnych obywateli, żeby punktować różne szare - albo zasoby potrzebne do zadań Trajana, których nie będziemy za dużo wydawać. Więcej obywateli = większa opłacalność szarego budynku z kolumną [a przy dużej liczbie szarych budynków i tak dojdziemy do kolumny Trajana nawet dwa razy, przeskakując z ostatniego pola toru bonusów], co przekłada się na całkiem niezłe punkty. Kwestią szczęścia jest, jak szybko odkryjemy obywateli "ukrytych" na planszy, żeby mieć ich, w najlepszym układzie, wszystkich 6, najlepiej w 3 rzędach po 2 i zapunktować za różne szare ~30 punktów w ostatniej rundzie. Mnie udało się oprócz tego zrealizować w ostatniej rundzie 5 celów Trajana za 7 (łącznie 35 punktów) i wejść na kolumnę/zbudować szary z kolumną w ostatniej rundzie 3 razy, co przy 5 aktywnych obywatelach dało mi 18 punktów. Już za te trzy rzeczy można spokojnie w ostatniej rundzie "łyknąć" 80+ punktów, co było połową mojego całego wyniku. A realizacja zadań przy tej strategii jest łatwiejsza, bo przy budowie pojedynczych szarych rzadziej np. używa się białych do ignorowania kart ulic, żeby tworzyć "podwójne" działki pod zabudowę. Jeśli się do tego ma obywatela pozwalającego zamieniać białego/brązowego w kasę, można sobie bardzo fajnie wyliczyć i pozamieniać zasoby tak, żeby wielokrotnie punktować za zadanie Trajana. No i przy strategii na mało budynków kolorowych nie ma problemu związanego z tym, że wzięcie obywatela to utrata potencjalnego posła! Jeśli chce się mieć dużą grupę posłów, to obywateli brać nie można (raczej od przeciwników ich nie dostaniemy), bo potrzebujemy więcej posłów. Trudno więc wtedy punktować dużo za różne szare. Dobra, to tyle posylwestrowej rozkminy xD
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy posiadacz Trajana powinien łyknąć Forum, innymi słowy czy się nie zawiedzie?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: ChlastBatem »

To są dwie różne gry. W moim odczuciu Trajan to o wiele lepsza gra więc można być lekko rozczarowanym po partii w Forum Trajanum. Lepiej kupić Carpe Diem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

Też uważam, że to dwa różne tytuły i trudno na podstawie sympatii do jednego (Trajana) ocenić, czy spodoba się ten drugi. Ale z kolei dla mnie Forum Trajanum jest grą od Trajana ciekawszą, z większą liczbą zależności, fajniejszym planowaniem i głębszą, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. To pewnie niepopularna opinia, ale dla mnie w Trajanie poza mankalą dzieje się stosunkowo niewiele.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: KubaP »

Ależ moja dusza cierpi. Kolejna gra Mistrza Stefana, która jest miałkim, nudnym, powtarzalnym rozczarowaniem. Stefanie, wróć!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: Furan »

Właśnie widziałem Twoją niską ocenę... po iluż ona partiach? Bo szczerze z obejrzanych ransru/recenzji to właśnie FT przykuło moją uwagę bardziej niż Karpie Dzjem.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

Zarejestrowaną na BGG ma jedną ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: BartP »

Ja tam będę bronił niskich ocen i mieszania z błotem po jednej partii, bo sam tak robię. Raczej potrafię ocenić, czy gra mi się podoba czy nie po jednej partii. Drugich szans z zasady nie daję.
Ale wolałbym, aby słowa krytyki były ubrane w więcej słów, bo wtedy przynajmniej można zrozumieć tok rozumowania i pomyśleć, czy to możliwe, że z tych samych powodów mnie się gra nie będzie podobać.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: Furan »

Ależ nienienienie! Też tak robię. :) Czasem, jeśli coś jest tylko średnie, albo aż gniotem, to nie ma szans, żebym grał w to po raz drugi (vide Notre Dame od Felda, brrr). Zwyczajnie byłem ciekaw, bo mam wewnętrzny dysonans - opinie ludzi z którymi zwykle się zgadzam vs obserwacja rozgrywek online.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

Gorzej, jak się oprócz negatywnej opinii pt. "nie podobało mi się" napisze coś więcej, w recenzji, co do której należy mieć jednak ciut większe wymagania, i co się później okazuje argumentem opartym na bardzo kruchych fundamentach (ale jak tu go bronić, jak gra już sprzedana, już poszła dalej, nie mam czasu, są lepsze tytuły, zarobiony jestem). Dyskusja, która się ostatnio przetoczyła w tym wątku - i moje eksperymenty z grą, do których mnie swoją drogą skłoniła - budzą we mnie ostatnio szczerą ochotę, żeby napisać coś więcej od serca o miałkości naszego światka recenzenckiego.
EDIT: No i opinia o treści "nudna i powtarzalna" po jednej partii też ma w sobie jednak pewien ładunek komizmu ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Forum Trajanum (Stefan Feld)

Post autor: KubaP »

Przepraszam wszystkich, którym gra się podobała. W mojej, skromnej ocenie jest słaba i mnie to smuci, jako wielkiego fana Felda i osobę, która grała we wszystkie jego tytuły i je w pewnym momencie posiadała (z wyłączeniem Spiel mit Lukas: Dribbel-Fieber, nigdy mi się nie udało tego znaleźć). Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie, nawet jeśli komuś, choćby pracownikom wydawnictwa jak Trolliszcze, wydaje się to komiczne. Przepraszam.
ODPOWIEDZ