Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Post autor: KubaP »

https://boardgamegeek.com/boardgame/205498/round-house

Trudne euro z dalekiego Tajwanu. Trójwymiarowa plansza, worker placement, ciężki tytuł.
W Polsce wyda Lucrum.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 903 times

Re: Round House

Post autor: Galatolol »

Grałem raz, mechanicznie kojarzyło mi się z Feldem (typu Bora Bora). Nie wiem, co masz na myśli, mówiąc o trójwymiarowej planszy, to po prostu bardzo grube żetony. A, popatrzyłem i jest jeszcze ten mostek startowy, który rzeczywiście jest "modelem". W każdym razie ta trójwymiarowość nie ma znaczenia mechanicznego.

Dla mnie średniak, tylko zastrzegam, że nie lubię tego rodzaju tytułów.
probbi
Posty: 949
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Round House

Post autor: probbi »

Trójwymiarowa plansza to trochę na wyrost powiedziane. Ten mostek w większości przypadków przeszkadzał, bo nie widziałem akcji za nim. Gra bardzo ciekawa z wieloma drogami do zwycięstwa i fajnym mechanizmem rozmieszczania swoich pracowników w Holu Przodków. Sporo jednak niedomówień w instrukcji.
Najlepiej grać w 3-4 osoby, wtedy jest odpowiednio ciasno na planszy. W piątkę mając tylko jednego pionka gra zmienia swój charakter. W dwójkę nie próbowałem jeszcze ale może się przemogę
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Round House

Post autor: gregos »

KubaP pisze:https://boardgamegeek.com/boardgame/205498/round-house

Trudne euro z dalekiego Tajwanu. Trójwymiarowa plansza, worker placement, ciężki tytuł.
W Polsce wyda Lucrum.
Do jakiej gry porównałbyś ten tytuł pod względem trudności rozgrywki?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Round House

Post autor: detrytusek »

KubaP pisze:https://boardgamegeek.com/boardgame/205498/round-house

Trudne euro z dalekiego Tajwanu. Trójwymiarowa plansza, worker placement, ciężki tytuł.
W Polsce wyda Lucrum.
Wg BGG ciężkość to 3,15 czyli taki nawet nie średniak. Do czego byś to porównał pod tym względem? Ew. gdzie się ta ciężkość ukrywa?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
probbi
Posty: 949
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Round House

Post autor: probbi »

Wg mnie ciężkość jest w instrukcji. Sama rozgrywka nie jest skomplikowana bardzo wiele zależy od współgraczy, a dokładniej od blokowania przez nich pokoi.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Round House

Post autor: mikeyoski »

Instrukcja jest słaba. Kilka razy poprawiana, a i tak są błędy. Dziwne, bo mam większość gier EmperorS4 i instrukcje są zdecydowanie ich mocną stroną. Fakt faktem to znacznie prostsze tytuły. Nie wiem tylko jak wygląda to w przypadku Burano

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Round House

Post autor: adikom5777 »

Ja też posiłkowałem się BGG w celu prawidłowego zrozumienia zasad. Instrukcja nie wyjaśnia wszystkiego.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 501 times
Been thanked: 174 times

Re: Round House / Rotunda

Post autor: nimsarn »

Odświeżam temat.
Ogólnie jestem zadziwiony "zmową milczenia" wokół tej gry - zdziwiony - bo ta gra była dla mnie objawieniem II połowy zeszłego roku :D

Ale ad rem, ktoś jeszcze grał w tą grę - jakie są wasze wrażenia z rozgrywki - opinie?
Mnie ta gra urzekła, choć nie umiem wskazać co mi się w niej najbardziej podoba - oprawa graficzna, czy mechaniki.
Jak widzicie mini dodatki?
Wypróbowaliście wariant ekspercki?
No i nie mogę się powstrzymać, by nie zapytać: jak ta gra, waszym zdaniem, wypada w porównaniu do: Gùgōng https://boardgamegeek.com/boardgame/250458/gugng,
Loyang https://boardgamegeek.com/boardgame/39683/gates-loyang, ZhanGuo https://boardgamegeek.com/boardgame/160495/zhanguo, czy
Yunnan https://boardgamegeek.com/boardgame/143401/yunnan
?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Round House / Rotunda

Post autor: Leser »

nimsarn pisze: 17 kwie 2019, 14:14 Odświeżam temat.
Ogólnie jestem zadziwiony "zmową milczenia" wokół tej gry - zdziwiony - bo ta gra była dla mnie objawieniem II połowy zeszłego roku :D
Zmowa milczenia wynika z naszej (Lucrum) winy, czy raczej jest skutkiem nawarstwienia okoliczności, które spowodowały, że gra praktycznie nie miała promocji. Prywatnie bardzo nad tym ubolewam, bo to naprawdę świetny eurosucharek.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Post autor: Arachion »

Leser pisze: 18 kwie 2019, 10:29 gra praktycznie nie miała promocji.
Nie mogliście chociaż wysłać jakiś egzemplarzy do recenzentów? Czy szkoda na to funduszy z racji małej szansy na zwrot?

Grał ktoś? Jak się skaluje?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Post autor: Leser »

Arachion pisze: 13 maja 2019, 19:32
Leser pisze: 18 kwie 2019, 10:29 gra praktycznie nie miała promocji.
Nie mogliście chociaż wysłać jakiś egzemplarzy do recenzentów? Czy szkoda na to funduszy z racji małej szansy na zwrot?

Grał ktoś? Jak się skaluje?
Recenzenci też mają swoje ograniczone moce przerobowe, a my mieliśmy kilkanaście gier niemal na raz. Jak dla mnie jedyny wątpliwy wariant to rozgrywka 5-osobowa, korzystamy w nim z zaledwie jednego "starszego", co odrobinę spłyca rozgrywkę. Od 2 do 4 graczy gra się wg mnie równie dobrze.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
probbi
Posty: 949
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Post autor: probbi »

na 3 i 4 super. Na 5 bym nie siadał, bo nagle każdy ma tylko jednego Lidera, a kwintesencją tej gry jest umiejętne poruszanie się dwoma pionami. Gra na 2 osoby jest rozwiązana wprowadzeniem neutralnych Liderów, których możemy poruszyć i zablokować pokój w którym skończyli ruch. Jeżeli lubisz takie rozwiązania w Bruxelles albo Przepowiedni to powinno Ci się spodobać.
Ja gdzieś recenzje widziałem, więc z tym skąpstwem bym nie przesadzał :)
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Post autor: Arachion »

Leser pisze: 13 maja 2019, 20:06 Recenzenci też mają swoje ograniczone moce przerobowe, a my mieliśmy kilkanaście gier niemal na raz.
Zawsze chociaż są Ci mniej popularni...
... ale...
Dobrze, że wydawnictwo ma Ciebie, jesteś na miejscu i logicznie odpowiesz.
probbi pisze: 13 maja 2019, 20:08 Gra na 2 osoby jest rozwiązana wprowadzeniem neutralnych Liderów, których możemy poruszyć i zablokować pokój w którym skończyli ruch. Jeżeli lubisz takie rozwiązania w Bruxelles albo Przepowiedni to powinno Ci się spodobać.
Ja gdzieś recenzje widziałem, więc z tym skąpstwem bym nie przesadzał :)
Jako strawiony euro gracz szybko zauważe coś na przyczepka i finalnie może to drażnić jak drzazga.
W bruxelce to nie przeszkadza bo bez tego by były za luźno ale ta pozycja jest dla mnie dziwna, po trzeciej partii nie mogę jeszcze ocenić ale nie ciągnie jakoś bardzo do niej dla dwoch umysłów ścisłych.

Nie mogę znaleźć jakoś recenzji od rodaków, z zagranicy jeszcze nie szukałem ale tam napewno coś będzie.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Post autor: Leser »

Arachion pisze: 13 maja 2019, 21:56
Leser pisze: 13 maja 2019, 20:06 Recenzenci też mają swoje ograniczone moce przerobowe, a my mieliśmy kilkanaście gier niemal na raz.
Zawsze chociaż są Ci mniej popularni...
... ale...
Dobrze, że wydawnictwo ma Ciebie, jesteś na miejscu i logicznie odpowiesz.
Dzięki =) Kończąc kwestie recenzentów - oczywiście masz rację i ja nie przeczę, że sprawy poszły nie tak jak powinny. Już się to nie powtórzy, bo wyciągnęliśmy z całej sytuacji lekcję.
Arachion pisze: 13 maja 2019, 21:56
probbi pisze: 13 maja 2019, 20:08 Gra na 2 osoby jest rozwiązana wprowadzeniem neutralnych Liderów, których możemy poruszyć i zablokować pokój w którym skończyli ruch. Jeżeli lubisz takie rozwiązania w Bruxelles albo Przepowiedni to powinno Ci się spodobać.
Ja gdzieś recenzje widziałem, więc z tym skąpstwem bym nie przesadzał :)
Jako strawiony euro gracz szybko zauważe coś na przyczepka i finalnie może to drażnić jak drzazga.
W bruxelce to nie przeszkadza bo bez tego by były za luźno ale ta pozycja jest dla mnie dziwna, po trzeciej partii nie mogę jeszcze ocenić ale nie ciągnie jakoś bardzo do niej dla dwoch umysłów ścisłych.
W Rotundzie neutralni gracze w wariancie dwuosobowym są dodani w sposób sensowny. To nie są boty, które trzeba w jakikolwiek sposób obsługiwać. To po prostu "przeszkadzajki", które trzeba usunąć, żeby móc zbudować swoje kombo, ale które można też wykorzystać, by utrudnić zadanie rywalowi (w rozgrywce dwuosobowej kontrola jest na wysokim poziomie, więc jak najbardziej można to wziąć pod uwagę).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 501 times
Been thanked: 174 times

Re: Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Post autor: nimsarn »

Swego czasu wpadłem niemałe zadziwienie, nie mogąc znaleźć Rotundy w ankiecie Gry Roku - tzn. w końcu ją znalazłem, ale dopiero w dziale gier 2-osobowych :D
Leser pisze: 13 maja 2019, 20:06 Jak dla mnie jedyny wątpliwy wariant to rozgrywka 5-osobowa, korzystamy w nim z zaledwie jednego "starszego", co odrobinę spłyca rozgrywkę.
W zasadzie powoduje to że jest mniej do wyboru, ale z prostych wyliczeń wynika że rozgrywka 5-osobowa ma mniej zatłoczoną planszę niż 4-osobowa. Bliżej jej w tej kwestii do gry na 3 osoby - 1 pion. Może warto by zrobić taki wariant na 5 osób + 1 bot?
Ogólnie mam za sobą dwie gry na 5 osób i jakość ich źle nie wspominam, ale zwykle gramy w zestawie 3 - 4 graczy (rzadko się zdarza znaleźć piątego sucharka :? ).
A jak już jesteśmy przy wariantach - ktoś rozegrał Wariant Ekspercki?

Druga sprawa.
Jak pewnie zauważyliście gra kładzie duży nacisk na zbieranie amuletów (strategia wygrywająca?!). Mam wrażenie że można wygrać w inny sposób ale dopiero po zblokowaniu ew. kolekcjonera - też tak macie?
probbi
Posty: 949
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Post autor: probbi »

U nas ani razu nie wygrała osoba idącą w amulety. Raczej ta która zbudowała sobie silniczek i jedną akcją odpalala kilka bonusów.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Post autor: Leser »

nimsarn pisze: 14 maja 2019, 07:43 Druga sprawa.
Jak pewnie zauważyliście gra kładzie duży nacisk na zbieranie amuletów (strategia wygrywająca?!). Mam wrażenie że można wygrać w inny sposób ale dopiero po zblokowaniu ew. kolekcjonera - też tak macie?
To bardzo ciekawe. U mnie, podobnie jak u Probbiego, rola amuletów nigdy nie była decydująca. W zależności od partii mniejsza lub większa, ale zawsze kluczowe okazywały się inne aspekty.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 501 times
Been thanked: 174 times

Re: Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Post autor: nimsarn »

Nie mówię że silniczki nie są ważne - bo są - w czasie rozgrywki, ale w trakcie finalnej punktacji kolekcja amuletów (efekt dublowany przy mini-dodatku) może przeważyć szalę. Tym bardziej że łatwiej się zbiera kolekcję niż realizuje kontrakty lub próbuje się spełnić warunki banknotów Bao-Chao (mini-dodatek). Może jest to bardziej zrównoważone w Wariancie Eksperckim - w który niestety jeszcze nie grałem :roll:
Inna sprawa, że pewnie jest to bardziej wyraźne przy zrównoważonym poziomie graczy, kiedy właśnie końcowa punktacja decyduje kto jest na wierzchu.
Muszę to jeszcze ograć :P :D :mrgreen:
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Round House / Rotunda (Eros Lin, Zong-Hua Yang)

Post autor: Leser »

nimsarn pisze: 14 maja 2019, 14:32 Nie mówię że silniczki nie są ważne - bo są - w czasie rozgrywki, ale w trakcie finalnej punktacji kolekcja amuletów (efekt dublowany przy mini-dodatku) może przeważyć szalę. Tym bardziej że łatwiej się zbiera kolekcję niż realizuje kontrakty lub próbuje się spełnić warunki banknotów Bao-Chao (mini-dodatek). Może jest to bardziej zrównoważone w Wariancie Eksperckim - w który niestety jeszcze nie grałem :roll:
Inna sprawa, że pewnie jest to bardziej wyraźne przy zrównoważonym poziomie graczy, kiedy właśnie końcowa punktacja decyduje kto jest na wierzchu.
Muszę to jeszcze ograć :P :D :mrgreen:
Jak mawiają, szewc bez butów chodzi. Sam nie grałem jeszcze ani razu z minidodatkami :oops:
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
ODPOWIEDZ