Escape Plan (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Escape Plan (2018) - Vital Lacerda

Post autor: warlock »

brazylianwisnia pisze: 20 lip 2018, 07:47 Mówisz o starym Vinhos a nie Deluxe? Dla mnie cena za gry Lacerdy jest ok. Dostajesz bardzo dobre wykonanie i tone towaru. Wiadomo też że tak niszowe gry maja trochę wyższa marzę niż Agricola. Ważne że nie place za tone beznadziejnego plastiku. Żałuję tylko że w retailu są takie drogie. Vinhos w wersji KS 450zl, Lisboa podobnie, Gallerist 370zl...
Tak tak, o starym Vinhosie od What's Your Game ;).

Wykonanie + oryginalna mechanika w dużym stopniu uzasadniają cenę, ale ja po prostu realnie patrzę na swój budżet ;). Gry Lacerdy tłumaczy się bardzo długo, są ciężkie i nie trafiają na stół zbyt często, dlatego też mam opory przed płaceniem za nie takiej kasy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Escape Plan (2018) - Vital Lacerda

Post autor: detrytusek »

Ja raz się dałem złamać i przekroczyłem granicę absurdu biorąc Lizbonę z KS. No ale przecież to Lacerda, pewny hit. Po kilku rozgrywkach sprzedałem (na szczęście bez straty) tak mnie ta gra zawiodła także teraz różowe okulary połamałem i wg mnie nie warto. Po pierwsze i najważniejsze nie widzę w EP żadnego wow. Nie ma tego czegoś co przykuwało uwagę, ciekawego pomysłu mechanicznego (choćby tor kasy w Gallersiście). Wszystko co jest w EP dostrzegam w innych jego grach tylko przemieszane. Do tego jest naprawdę brzydka. To nie jest miasto z dzielnicami tylko hexy z plamami. Fajna jest ta stylizacja planszetki gracza na aktówkę ale to tyle. Czekam na Marsa bo tam się zapowiada w końcu coś innowacyjnego mechanicznie.
@brazyliawisnia - Akurat tutaj nie ma tony towaru. Powiedziałbym, że jest "tak se".
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Escape Plan (2018) - Vital Lacerda

Post autor: brazylianwisnia »

Escape Plan będzie po Polsku. Ciekawe czy tylko instrukcja czy karty też przetłumacza.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Escape Plan (2018) - Vital Lacerda

Post autor: elbruus »

detrytusek pisze: 20 lip 2018, 08:23 Czekam na Marsa bo tam się zapowiada w końcu coś innowacyjnego mechanicznie.
O jakiej grze mówisz?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Escape Plan (2018) - Vital Lacerda

Post autor: detrytusek »

elbruus pisze: 20 lip 2018, 16:39
detrytusek pisze: 20 lip 2018, 08:23 Czekam na Marsa bo tam się zapowiada w końcu coś innowacyjnego mechanicznie.
O jakiej grze mówisz?
On Mars

https://boardgamegeek.com/boardgame/184267/mars
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Escape Plan (2018) - Vital Lacerda

Post autor: DarkSide »

Z tego co widze to więcej miejsca potrzeba niż taki Pulsar czy CO2 :shock:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Escape Plan (2018) - Vital Lacerda

Post autor: brazylianwisnia »

Przy zamówieniu między 10 a 20 sztuk 10% zniżki. Przy zamowieniu ponad 20 sztuk 15% zniżki.

Do tego jeszcze trochę tańsza przesyłka. Jeśli ktoś chciałby dołączyć się do zamówienia to zapraszam.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Escape Plan (2018) - Vital Lacerda

Post autor: brazylianwisnia »

Są wreszcie znane wszelkie koszta zamówienia grupowego. Cena z przesyłką do PL 293zl. Teoretycznie da się zejść jeszcze taniej ale ciężko chyba o takie zainteresowanie. Dużo taniej jak samemu i prawie 60zl taniej jak w planszostrefie po rabatach. Jeśli ktoś się zastanawia to zapraszam.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Escape Plan (2018) - Vital Lacerda

Post autor: azzido »

Byłby ktoś chętny przetestować gierkę na https://tabletopia.com/?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Escape Plan (2018) - Vital Lacerda

Post autor: AnimusAleonis »

Temat trochę przymarł, więc troszkę go rozbudzę pytaniem:

Czy ktoś może wie czy ostatni Stretch Goal z KS będzie zrobiony?

Chodzi o 'Improved Wound Markers' i chyba zabrakło niecałe $400 (z $660 000) by go odblokować. Aż kurcze głupio by było mieć takie fajnie meeple i upgrady innch elementów, a potem te pospolite czarne kostki jako oznaczniki obrażeń. Może ktoś kto robił zamówienia grupowe lub jest w kontakcie z wydawcą coś słyszał?
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
rybol
Posty: 9
Rejestracja: 28 kwie 2017, 12:44
Has thanked: 1 time

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: rybol »

Wiadomo może czy jest planowana sprzedaż "gołej" wersji bez dodatków z KS?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Jest planowana jak zawsze. Cena golasa będzie w okolicach 290-320zl w najtańszych sklepach.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: siekan »

Juz mialem podpinac się pod zamówienie, jednak to inwestowanie kasy w trakcie pościgu powstrzymało mój zapał. Do tej pory cenie gry Vitala, że jego zasady świetnie wspolgraja z tematem i fantastycznie wciagaja w klimat. Natomiast te inwestycje to dla mnie zabojstwo.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: Pan_K »

Chyba jednak nie ma inwestowania kasy w trakcie pościgu. Sytuacja jest taka, że był skok, udał się, nikogo nie złapano, więc łup spokojnie zadekowano w różne biznesy, żeby kasę wyprać. Nagle jednak policja wpadła na trop bandytów i robi na nich obławę. Muszą prysnąć z miasta, zabierając, ile się da żywej gotówki.

Tak przynajmniej rozumiem story tej gry według przekazów w necie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Dokładnie. Nie ma żadnego inwestowania tylko wyplacamy udziały z biznesu. Dlatego też jak drugi gracz odwiedzi lokal to jest zamknięty - bankructwo. Swoją drogą zrezygnować z dobrego euro bo coś jest nietematyczne? Przecież ty chodzi w 90% o mechanike.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: MataDor »

Instrukcja jest dostępna od dawna:
https://boardgamegeek.com/filepage/1664 ... e-plan-v09
Ja po przeczytaniu jej, zamówiłem grę. Wszystkie zasady są bardzo tematyczne.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2019, 18:30 przez MataDor, łącznie zmieniany 1 raz.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

brazylianwisnia pisze: 09 sty 2019, 17:36 Dokładnie. Nie ma żadnego inwestowania tylko wyplacamy udziały z biznesu. Dlatego też jak drugi gracz odwiedzi lokal to jest zamknięty - bankructwo. Swoją drogą zrezygnować z dobrego euro bo coś jest nietematyczne? Przecież ty chodzi w 90% o mechanike.
To wszystko zależy od tego jak planujesz budżet. Jeśli chcesz zainwestować w prawdziwą perełkę to najlepiej jak wszystko ze sobą gra :) To nie gra za 70-100 zł, w którą można poklepać tylko dla mechaniki. Przynajmniej ja tak rozumuję ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: siekan »

Dokładnie mam takie podejście. Za te pieniądze chciałbym, aby wszystko było dopięte na 110%. A gdy tak będzie, jestem skłonny dać i 400zl jak będzie trzeba. Dlatego poczekam na pierwsze recki i gameplaye
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Powiązanie z tematem nigdy nie daje mi jakiejś dodatkowej satysfakcji. Miałem już z kimś taka rozkmine na temat Dinosaur Island:
Masz za mała ochronę, dinozaur się wymyka i zżera człowieka. Kara - 1VP

dla mnie to jest spoko i normalne a gość że to nie klimatyczne i tragiczne. Temat w grach musi być bo nie chciałbym grać w Excelu ale nic to dla mnie nie zmienia jeśli jakieś rozwiązania nie są powiązane z tematem.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

W grach Lacerdy ludzie zwracają na to szczególną uwagę, ponieważ jego gry słyną z tego, że pomimo ciężkości nie są eurosucharami tylko akcje są ściśle powiązane z tematem i mają sens. Mimo, że Vinhos czy Kanban tłumaczy się długo to zawsze jak to robię to podpowiadam graczom tło klimatyczne akcji - wtedy łatwiej jest to powiązać z innymi zazębiającymi się akcjami i zapamiętać.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Escape Plan (2018) - Vital Lacerda

Post autor: AnimusAleonis »

brazylianwisnia pisze: 09 sty 2019, 20:04 Powiązanie z tematem nigdy nie daje mi jakiejś dodatkowej satysfakcji. Miałem już z kimś taka rozkmine na temat Dinosaur Island:
Masz za mała ochronę, dinozaur się wymyka i zżera człowieka. Kara - 1VP
dla mnie to jest spoko i normalne a gość że to nie klimatyczne i tragiczne.
Dla mnie akurat tematyka jest bardziej ważna, by nie powiedzieć że równie ważna co mechanizm, i jeśli współgrają z sobą to cudo. Ale oczywiście że trzeba być trochę elastycznym, w końcu gra to gra a nie 1:1 symulacja rzeczywistości, więc w tym przypadku Dinosaur Island podzielam twoje zdanie.
lotheg pisze: 10 sty 2019, 08:56 W grach Lacerdy ludzie zwracają na to szczególną uwagę, ponieważ jego gry słyną z tego, że pomimo ciężkości nie są eurosucharami tylko akcje są ściśle powiązane z tematem i mają sens.
Dokładnie, zgadzam się kompletnie. A tematyka Escape Plan jest tak bogata i ma tak duży potencjał że jestem dobrej myśli że Vital dobrze ją wykorzysta.
AnimusAleonis pisze: 29 lis 2018, 21:43 ... Czy ktoś może wie czy ostatni Stretch Goal z KS będzie zrobiony? Chodzi o 'Improved Wound Markers' ...
I na koniec odpowiem na swoje pytanie bo dostałem odpowiedź od wydawcy: tak mało zabrakło do ostatniego celu że postanowili pokryć różnice i będą Improved Wound Markers :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
matusz
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2018, 22:11

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: matusz »

Jakby ktoś potrzebował to przetłumaczyłem wstępną instrukcję.
https://boardgamegeek.com/filepage/1785 ... e-plan-v09
W razie uwag i znalezienia błędów proszę o informację.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

Grałem trzy razy. Dwa razy w 5 osób, raz w 3 osoby. Świetne jest połączenie tematu gry z mechanizmem. Podczas rozgrywki uciekamy z miasta (modułowa plansza) unikając policji, odwiedzając po drodze skrytki z kasą - drobne na "rękę", grube jako łup do worka - używamy helikoptera, rządzimy gangiem motocyklowym, itd. Czuć upływ czasu i zaciskającą się na naszym gardle pętlę. Uciekające pieniądze z "ręki" oraz mechanizm ucieczki z miasta powodują, że gra jest bardzo ciasna. Trzeba porządnie zaplanować i przeliczyć posiadane pieniądze, kontakty, ekwipunek aby nie "płakać" na końcu, że się zostało złapanym. Gra jest bardzo taktyczna gdyż jest sporo zmiennych które ciężko dokładnie przeliczyć: losowy układ kafelków miasta, rodzaj i ilość szukającej nas policji, "spalone" biznesy, itd. Generalnie zasady są proste ale jak to u Lacerdy sporo jest mikro -zasad (po jednej grze wszystko się układa znakomicie). Gra wygląda doskonale i jest solidnie wykonana. Jedynie zasłonki graczy są przeciętnie wykonane. Karty też mogły być grubsze. Przy 5 osobach gra trochę się przedłuża a także jest spory chaos. Wydaje się, że 4 graczy to optymalna ilość. Escape plan to świetna i emocjonująca gra. Polecam graczom lubiącym krótką kołderkę.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: pan_satyros »

My planujemy głównie w 2 osoby. Myślicie że da radę? Podobno jest jakiś bot wtedy.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Escape Plan (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Grałem w 2 osoby I też jest fajnie. Obsługa bota nie jest czasochłonna. Ze względu na emocje i klimat lepiej gra się na 4ech ale na każdą ilość graczy jest dobrze.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
ODPOWIEDZ