Coimbra (F. Brasini, V. Gigli)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Coimbra (F. Brasini, V. Gigli)

Post autor: Trolliszcze »

Jak ktoś sobie chce zasubskrybować, to na BGG można już kliknąć ;)
Krótko, bo o grze nie wiadomo jeszcze zbyt wiele: euro 60-90 minut autorów m.in. Grand Austria Hotel i Lorenzo il Magnifico, znów kości, ponoć jakiś innowacyjny mechanizm ich wykorzystania (tak pisze Eggertspiele w swojej zapowiedzi). Instrukcji jeszcze nie ma, więc ta innowacyjność owiana mgiełką tajemnicy ;) Ale jako że ja bardzo sobie ostatnio chwalę gry twórców z teamu Acchittocca, to będę czekać niecierpliwie na newsy.

Ładnie zapowiada się też szata graficzna. Mogą odetchnąć wszyscy ci, którzy na widok prac Klemensa Franza dostają reakcji alergicznej. EDIT: Zapomniałbym dodać: premiera ponoć na GenConie (sierpień).

Obrazek
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1717
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 110 times
Been thanked: 81 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Tomzaq »

Może Albi pójdzie za ciosem... :?:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Trolliszcze »

Wydaje mi się, że jest wiele potencjalnie zainteresowanych wydawnictw. Gry Eggertspiele wydawali u nas m.in. Albi, Lacerta czy Hobbity, dlatego z optymizmem podchodzę do ew. polskiej wersji językowej.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1783
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 72 times
Been thanked: 157 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Legun »

Wygląda rzeczywiście prześlicznie - do tego ten temat! Coś czuję, że będzie trzeba pomyśleć o jakimś wyjeździe do Coimbry, żeby zakup był jak najbardziej adekwatny :).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Trolliszcze »

Tu jeszcze próbka ilustracji z kart postaci:
Obrazek
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: bartekb8 »

Ilustracje ładne, a ponieważ Lorenzo przebija ostatnio u mnie wszystkie inne tytuły to i ten tytuł będzie obserwowany :)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: gregos »

Autorzy swoim Lorenzo il Magnifico zdobyli już duży kredyt zaufania. Zakładam, że na jego bazie będą próbowali rozwinąć sprawdzone warianty i dołożyć co nieco nowego. Więc, jak dla mnie, pewniak do zakupu.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: cezaras »

Tom Vassel w Dice Tower pokazał skrót zasad.
wielkie Must Have !!!

W skrócie
Draftujemy kości, żeby stanąć w kolejce po karty.
Są 4 kolejki, w tym 3 po karty (jedna kolejka do jednego rzędu kart).
Im wyższą wybierzesz wartość kości, tym masz większy wybór, ale... płacisz więcej.
Karty mają tylko określoną "walutę zakupu" (kasa lub rycerze/żołnierze). Wartość wprost wynika z wartości kości.

A karty dają coś fajnego (trochę jak w Lorenzo) + ruch na jednym z torów rozwoju.

Jednocześnie kolor kości decyduje o Twoim przychodzie (są 4 kolory kości pasujące do 4ech torów rozwoju) - np. żółty odpowiada kasce. Jeśli na tym torze jesteś na 5ce, to za każdą żółtą kość, którą użyjesz dostajesz 5 kaski :). Jak użyjesz trzech żółtych, to 15 złotek wpada do kiesy :).
Ale tory są 4, kostek użyjesz w rundzie 3, a na dodatek przeciwnicy też coś zabiorą.
Do tego dochodzi chodzenie po mapie (żeby zbierać rożne dobra, od bonusu stałego po jednorazowe korzyści) i zmieniające się cele / punktowania końcowe.
Zapowiada się genialnie :D :D :D

Nie wiem, kto ty wyda w Polsce, ale jak nie będzie istotnego opóźnienia w stosunku do wydania światowego, to już ma moje pieniądze :) :) :)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: gregos »

Faktycznie zapowiada się arcyciekawie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Trolliszcze »

Jeśli jeszcze nie zauważyliście, to polska edycja Coimbry wisi w zapowiedziach Rebela ;)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4063
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2582 times
Been thanked: 2517 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Gizmoo »

Trolliszcze pisze: 06 kwie 2018, 10:39 Jeśli jeszcze nie zauważyliście, to polska edycja Coimbry wisi w zapowiedziach Rebela
Zauważyliśmy. :wink: Dla mnie to news dnia! Czekam z wypiekami na twarzy i oby była jak najszybciej na mojej półeczce.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3033
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 564 times
Been thanked: 239 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: DarkSide »

Jeśli wierzyć zapowiedziom to pazdziernik 2018
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1717
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 110 times
Been thanked: 81 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Tomzaq »

Trolliszcze pisze: 06 kwie 2018, 10:39 Jeśli jeszcze nie zauważyliście, to polska edycja Coimbry wisi w zapowiedziach Rebela ;)
Czyli nie będzie drogo, fajno :)
Who is John Galt?
Posiadam
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: bartekb8 »

Piękna wizualnie i ciekawa mechanicznie gra, są kości i karty, powinno być dobrze. Nie zagłębiałem się mocno w mechanikę ale z tego co widziałem do tej pory to taki pewniak, zwłaszcza jeśli komuś podoba się Marco Polo/Lorenzo Il Magnifico. Ciekaw tylko jestem do której z nich Coimbrze bliżej jeśli mówimy o ciężkości tytułu :-)
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Marx »

NIe dość, że panowie od Lorenzo i po części od Grand Austria Hotel, to jeszcze kapitalna oprawa. I jeszcze kości.

Mommy! I am a happy boy!!!
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Trolliszcze »

Marx pisze: 07 kwie 2018, 09:01 NIe dość, że panowie od Lorenzo
Nie żebym się czepiał, ale Flaminia Brasini to pani...
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4063
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2582 times
Been thanked: 2517 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Gizmoo »

Trolliszcze pisze: 29 sty 2018, 17:10 autorów m.in. Grand Austria Hotel i Lorenzo il Magnifico
Trolliszcze pisze: 07 kwie 2018, 09:07 Marx pisze: ↑
sob, 07 kwie 2018, 08:01
NIe dość, że panowie od Lorenzo

Nie żebym się czepiał, ale Flaminia Brasini to pani...
Nie żebym się czepiał, ale ta ekipa to autorzy znakomitej Egizii (Doliny Królów), rewelacyjnej gry, która kompletnie i niesłusznie moim zdaniem pomijana jest w tej wyliczance. :wink:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Trolliszcze »

Mam wszystkie gry tych autorów dostępne na naszym rynku i Egizia jest z nich najsłabsza - tzn. mnie podoba się najmniej, bo ociera się o rozgrywkę bardziej już rodzinną. W moim rankingu Tzolkin > Marco Polo > GAH = Lorenzo > Egizia.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1717
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 110 times
Been thanked: 81 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Tomzaq »

Trolliszcze pisze: 07 kwie 2018, 16:22 Mam wszystkie gry tych autorów dostępne na naszym rynku i Egizia jest z nich najsłabsza - tzn. mnie podoba się najmniej, bo ociera się o rozgrywkę bardziej już rodzinną. W moim rankingu Tzolkin > Marco Polo > GAH = Lorenzo > Egizia.
Fajnie tylko, że duet Brasini-Gigli z Tzolkinem i Marco Polo ma niewiele wspólnego. 8) :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Trolliszcze »

Mają dużo więcej wspólnego, niż może się wydawać - wszyscy ci autorzy się znają, razem testują swoje gry i podsuwają sobie pomysły, stąd tak duża wymienność nazwisk na pudełkach. Gigli zrobił GAH z Lucianim, który zrobił Tzolkina z Tascinim, a taka Egizia jest podpisana jako cała grupa Acchittocca itd. itp. To jest dość ściśle związana grupa autorów i dla mnie wszystkie są warte zainteresowania, niezależnie od tego, które akurat nazwisko ukazało się na okładce.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Marx »

O, to to!
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3235
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: Veridiana »

A ja mam przed oczami prosty nudny pomysł na ustawianie się w kolejki... No nie umiem oprzeć się wrażeniu, że ta gra jest sucha i prosta jak drut. Może w praktyce to się zmieni, ale jakoś wielkich nadziei sobie nie robię.
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: dexete »

Na festiwalu w Gdyni udało mi się zagrać w Coimbra. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Najciekawszy jest mechanizm wybierania i zagrywania kości. Znaczenie ma zarówno ich kolor, jak i liczba oczek. Co ważne, niekoniecznie wyższa kość jest lepsza od niższej, bo jedna z akcji preferuje niższe kości. Fajnie rozwiązany jest też sposób zmiany kolejności graczy.
Już po pierwszej rozgrywce wydaje się, że jest kilka dróg do zwycięstwa. Początkowo myślałem, że olanie podróżowania skończy się klęską jednego z graczy, ale zajął drugie miejsce, więc pewnie da się wygrać bez podróżowania. W grze mamy dwa surowce, pieniądze oraz siłę militarną, za które kupuje się karty. Całą grę trzeba dobrze zarządzać tymi zasobami i to jest na prawdę fajne. Samo zagranie wysokiej kości niekoniecznie zakończy się sukcesem, bo co prawda pierwsi wybieramy kartę, ale co z tego jeśli nie będziemy mieli na tę "najlepszą" kartę wystarczającej liczby surowców.
Grałem we wszystkie pozostałe gry włoskich autorów. Na początku miałem obawy, że Coimbra będzie zbliżona poziomem trudności do Marco Polo. Na szczęście okazało się, że jest to zdecydowanie bardziej wymagający tytuł, aczkolwiek nie tak jak Tzolkin czy Lorenzo il Magnifico. Kołderka jest dłuższa niż w Lorenzo. Gra dobrze się skaluje, bo grając w niepełnym składzie występują dodatkowe żetony kości imitujące dodatkowego gracza/graczy i rozwiązanie to nie jest upierdliwe jak to czasem bywa.
Co do strony graficznej to grafiki mogłyby być ładniejsze, ale nie jest najgorzej.
Na razie widzę jedną wadę. W grze występują cztery prymitywne karty w stylu "zabierasz pozostałym graczom to i to". Nie jest to wielki problem bo umówiliśmy się już przed rozgrywką, że po prostu nie korzystamy z tego typu kart. Te karty pojawiły się jednak na stole bo wszystkie karty są wykorzystywane w każdej rozgrywce, po prostu je ignorowaliśmy w trakcie rozgrywki. Na pewno kupię grę. Super, że będzie polskie wydanie.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: gregos »

dexete pisze: 15 kwie 2018, 20:42 Na początku miałem obawy, że Coimbra będzie zbliżona poziomem trudności do Marco Polo. Na szczęście okazało się, że jest to zdecydowanie bardziej wymagający tytuł, aczkolwiek nie tak jak Tzolkin czy Lorenzo il Magnifico. Kołderka jest dłuższa niż w Lorenzo.
Dobrze wiedzieć, że jest to bardziej złożone od Marco Polo, ale liczyłem na poziom co najmniej Lorenzo. Do jakiej gry najbliżej temu tytułowi pod względem ciężkości rozgrywki?
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Coimbra - Gigli, Brasini

Post autor: dexete »

gregos pisze: 16 kwie 2018, 00:06 Do jakiej gry najbliżej temu tytułowi pod względem ciężkości rozgrywki?
Myślę, że najbliżej do Lorenzo, na razie Coimbra wydaje mi się ciut lżejsza, ale mogą to być tylko spekulacje po jednej rozgrywce. :)
W Lorenzo każdy ruch jest ważny, w Coimbra każdy ruch ma wyraźnie mniejszą wagę. Z drugiej strony w Coimbra trzeba w trakcie rozgrywki pamiętać o większej liczbie rzeczy i zależności. Takie mam wrażenia po 1 rozgrywce w Coimbra i po około 20 w Lorenzo.
ODPOWIEDZ