Spirit Island (R. Eric Reuss)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: stalker7 »

O proszę no to ładnie, fajnie że robią bo gra ma popyt, nie to co inni gra ma popyt ale drodruku brak...
Mi się bardzo fajnie gra cienistym wariatem (tym full cienistym nie tym cienio ognistym;)), co nie zmienia faktu, że moim zdaniem bez min 2 defowych kart gry się nie da wygrać przynajmniej solo każdym spiritem no może prócz tych typowo defowych. Na początku idę w karty defowe, chyba że podejdzie coś wybitnego. Potem skupiam się na tym co obrałem jednocześnie broniąc się przed niszczeniem wiosek/blightem
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: Fojtu »

To wszystko też zależy na jakim poziomie grasz. Ja grywałem na razie solo maks na 3-4 poziomie Anglii chyba, i wygrywałem wszystkim grając bardzo różnie. Oczywiście nie próbowałem solo oceanem bo to raczej bez sensu. Gra solo w ogóle jest zdecydowanie trudniejsza, współpraca jednak mocno pomaga niektórym spiritom.
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: stalker7 »

Powiem Ci że moim skromnym zdaniem solo gra się mimo wszystko łatwiej, a na pewno szybciej, aczkolwiek mechanicznie jest to tak skonstruowane, że teoretycznie gra skaluje się "idealnie" na każej ilości graczy od 1 do 4. Ja póki co grałem zwykłe gry bez scenariuszy.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: feniks_ciapek »

Ja nawet solo wolę grać z 2 duchami, jest więcej frajdy w szukaniu kombosów. Ale z moich doświadczeń gra się skaluje doskonale, niezależnie od liczby graczy.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: Fojtu »

Skaluje się może ok, ale granie na 4 osoby jest raczej średnią opcją. Za długo trwa i jest po prostu za duży chaos i syf na mapie. Oczywiście na pewno preferencje tutaj wchodzą w grę, ale jak dla mnie na 4 raczej nie warto.

Co do tego czy łatwiej na 1 czy 2, to oczywiście znowu zależy od spirita. Ale niektóre trochę wolno się rozpędzają i jakiś mocny w początkowej fazie bardzo pomaga dotrwać do lategame'u. Do tego część kart jest tylko na innego spirita. No i niektóre spirity w kombinacji z przyspieszaniem Lightninga robią obrzydliwe rzeczy w fazie szybkiej. Ogólnie mam wrażenie, że w 2 jednak łatwiej, synergie w tej grze są dość silne.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: feniks_ciapek »

Grałem kilka partii w składzie 4-osobowym z różnymi ludźmi i nie przypominam sobie, żebym w którymkolwiek momencie odczuł, że jest za duży chaos na planszy. Ważne, żeby używać znaczników na obszarach, na których się coś zagrywa albo zamierza zagrać, to sporo ułatwia. Co więcej, zarówno granie w trybie „każdy sobie, tylko czasem jakieś kombo odpalimy”, jak i z większym poziomem kooperacji działało całkiem nieźle. Wydaje mi się, że jedyny moment, w którym ta gra się załamuje, to kiedy za bardzo próbuje się kontrolować wszystko, co się dzieje. Tutaj trzeba mieć zaufanie do współgraczy, że też ogarniają. I dlatego jest to tak inna i wyjątkowa gra.
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: eventide »

Obecnie na Amazon.de 90 EUR. W Stanach w sklepach 55 USD. Ktoś pamięta cenę pierwszego wydania w Polsce? Zakładam, że jak dodruk dotrze do Europy, to też pewnie gra będzie kosztować ponad 200 PLN?
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: feniks_ciapek »

Około 250 zł
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: bjago999 »

Dla zainteresowanych - gra była dostępna przez chwilę w Meplu, na chwilę obecną został tylko dodatek
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: rattkin »

Tego nowego printu, to lepiej patykiem nie ruszać, dużo błędów tam się wkradło.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: feniks_ciapek »

rattkin pisze: 26 cze 2018, 21:24 Tego nowego printu, to lepiej patykiem nie ruszać, dużo błędów tam się wkradło.
O, a co się stało?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: rattkin »

Dużo błędów się wkradło.
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: bjago999 »

Dzięki za informacje, a jest jakieś źródło? Bo teraz się zastanawiam czy odbierać grę czy poczekać na kolejny dodruk :(
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: malekith_86 »

bjago999 pisze: 27 cze 2018, 06:35 Dzięki za informacje, a jest jakieś źródło? Bo teraz się zastanawiam czy odbierać grę czy poczekać na kolejny dodruk :(
myślę, że tutaj

https://boardgamegeek.com/thread/200598 ... -misprints
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: stalker7 »

Ale z tego co czytam ponoć jest jakiś nowy insert? ktoś mógłby porobić zdjęcia?
Niestety mimo zachwytu w pierwszej chwili nad nim musiałem wyrzucić cały aby pomieścić karty w koszulkach (mimo że są dobrze spasowane rebelki) no i aby dodać resztę z dodatku:(
Czy zmienili go na tyle, że teraz da się to wszystko ładnie ulokować?
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: bjago999 »

malekith_86 pisze: 27 cze 2018, 08:00
bjago999 pisze: 27 cze 2018, 06:35 Dzięki za informacje, a jest jakieś źródło? Bo teraz się zastanawiam czy odbierać grę czy poczekać na kolejny dodruk :(
myślę, że tutaj

https://boardgamegeek.com/thread/200598 ... -misprints
Dzięki mimo wszystko za trochę dołujący post :(
TajemniczyZyly
Posty: 28
Rejestracja: 01 lis 2011, 03:13

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: TajemniczyZyly »

A nie ma być czasem tak, że w okolicach trwania Essen mają pojawić się Errata packs, które będą przesłane ludziom za darmo?

Sam bardzo mocno zastanawiam się nad tą grą, ale teraz jak już wiem, gdzie są te błędy, nie będę mógł na nie patrzeć jak wcześniej :P
Ostatnio zmieniony 27 cze 2018, 16:53 przez TajemniczyZyly, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: rattkin »

Tak, będzie errata pack.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: feniks_ciapek »

Dla miłośników gry - The Thoughtful Gamer #33 ma 2-godzinny wywiad z twórcą, gdzie wchodzą głęboko w różne aspekty jej tworzenia, mechanizmy i otoczkę oraz jak została ona przekuta na mechanikę gry. Jestem jeszcze bardziej pod wrażeniem. A, jest wspomniane dodatkowe rozszerzenie, a może jeszcze 2. Kickstarter w październiku.

https://thethoughtfulgamer.com/2018/06/ ... ric-reuss/
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: bjago999 »

Wspaniała gra! Mega fajnie dobrana mechanika budowania talii i kooperacji. Jak dla mnie trochę trudna - kim graliście na początku na 2 osoby? U nas duet duszka co przyspiesza oraz rzeki całkiem się sprawdził, ale zastanawiam się czy ktoś ma inne typy na kolejną rozgrywkę..
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: stalker7 »

dla mnie najlepszy shadow spirit ten na feary na grze solo ;) za każdym razem rozwalam wygrając poprzez poziom strachu, aczkolwiek często jest tak, że jeśli bym w danej turze nie wygrał to bym pewnie przegrał albo sytuacja byłaby mega kiepska ;)
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: elbruus »

Ja zaczynałem zdaje się od elektrycznego ptaka i żywiołu ziemi :D jeden do ataku, drugi do obrony. Z tego co pamiętam to przegrałem pierwsze dwie partie, potem zacząłem grać solo pojedynczymi żywiołami żeby się ich nauczyć i o dziwo gra nie była nudniejsza chociaż oczywiście nie było kombosów. Teraz mieszam już wszystkie żywioły, bardzo mi się podoba żywioł oceanu. Z racji krótkiego zasięgu w głąb lądu trzeba dużo planować rozłożenia ataków po landach ale dostarcza to mega radości kiedy można zmyć pierwsze osady z brzegu wyspy :D
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: bjago999 »

Cieszy mnie że dobrze żywioł oceanu się zapowiada bo nie mogę się doczekać aż nim zagram, mieliście przyjemność grać tym trudnym żywiołem od strachu? Też fajnie wygląda ale nie wiem czy na 2 osoby pojdzie
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: Fojtu »

Żywioł strachu jest trochę trudny do grania bo dość szybko rośnie ilość ludzików na stole. W dwójkę to jeszcze druga osoba trochę ratuje co gorsze miejsca, ale solo to wyspa bardzo szybko zapełnia sie plastikiem. Ciekawą jego zaletą jest to, że gry z nim zazwyczaj są krótsze - albo w miarę szybko wygrywasz na strach, albo przegrywasz przygnieciony najeźdźcami.
Medykant
Posty: 22
Rejestracja: 25 sty 2018, 08:34

Re: Spirit Island (Coopowy antycatan)

Post autor: Medykant »

Orientuje się ktoś może czy jakikolwiek polski wydawca interesuje się ta pozycja w celu wydania na przestrzeni roku? Jeśli nie to czy tłumaczenie gry/kart/tekstów współgraczom nie psuje "funu"? Można grać w otwarte karty?

Z żoną i znajomymi uwielbiamy co-opy a ta pozycja wydaje się być lekko wyjątkowa/intrygująca. Dzięki z góry za odpowiedź 😉
ODPOWIEDZ