Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: kuki25 »

Zagrałem już sporo w miasto bogów w różnych kombinacjach :) I sama instrukcja w sumie nie taka straszna ale musiałem się wspomagać forum bgg i wszystko okazało się jasne :) A sama gra jak na razie każdemu przypadła do gustu :) nowy gracz może grać od razu z marszu i liczyć się w walce z ogranymi graczami, ponieważ każda akcja praktycznie punktuje, akcje są dość proste, a tury graczy są szybie (ruch, akcja). Fajne jest że gra przyspiesza z zaćmienia na zaćmienie.

Zauważałem różnice w grach na dwóch, trzech i czterech graczy. Na dwóch najlepiej punktuje aleja śmierci, a piramida ok punktuje, na trzech już piramida daje niezłe punkty, a aleja śmierci traci na ważności, a na czterech to już piramida rządzi (brakuje mi tu skalowania tych płytek według ilości graczy). Ważnym elementem jest też świątynia żeby zdobyć to przedostatnie miejsce które naprawdę potrafi fajnie zapunktować, a znowu te ostatnie miejsce które blokujemy dla innych jest już tylko ok (tak naprawdę bym je zamienił, wtedy ten wyścig na torze piramidy miałby większy sens). Zauważyłem też wyższość piramidy czerwonej nad innymi, bardzo dużo punktów generuje. Złocenie niby generator punktów, piramidy i świątyń jednak nie rośnie w sile ta akcja, jest droga i daje mało plusów jeśli idziemy tam trzema czy dwoma robotnikami. Rytuały przez swój sposób odblokowywania też były wykorzystywane głównie na koniec gry kiedy chcemy jeszcze coś ugrać na jednej ze świątyń lub kiedy nie mamy żadnej fajnej możliwości do zrobienia. Maski głównie zbiera się z pól z rytuałami, a że odblokowywanie jest kosztowane to mało jest wykorzystywane (a maski też swoje kosztują).

No ale zbliża się dodatek. I na pierwszy rzut oka ulepsza złocenie (plus), utrudnia budowanie piramidy (plus), dodaje nowe akacje odblokowujące robotników z rytuałów (plus), rytuały staną się lepiej wykorzystywane tak więc maski będą lepiej punktować (plus), nowa wieża na alei umarłych poprawi tą płytkę ponieważ po pierwszym lub drugim zaćmieniu jednym robotnikiem nie ma co już budować, a tak mamy akcje którą zawsze możemy wykonać (plus). Już te rzeczy naprawiają sporo według mnie, w i tak już bardzo dobrej grze, którą polecam :) Dziwi mnie że dodatek ma taką ocenę nijaką 7.6 jak na to ile powinien poprawić. A dodaje jeszcze te plemiona startowe i karty sezonu które również mogą dodać coś fajnego. A i klimat, jak również tematyka bardzo mi się podoba (plansza, umieranie, piramida, symbolika).

Jestem ciekaw waszych wyników czy ktoś przekroczył wartość 200 pkt (przy czterech graczach, im mniej graczy tym łatwiej punkty się generuje), my jak na razie maks około 181 pkt. (na czterech graczy), 187 pkt. (na trzech graczy) :)
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Brylantino »

Ktoś grał już z dodatkiem? Trafił do sklepów i jak patrzę po zawartości, to trochę się kojarzy z dodatkiem do Tzolkin, a on jednak mocno wzbogacał samą podstawkę.

Najbardziej ciekawią mnie unikatowe frakcje.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Nidav »

A czy Portal gdzieś już się wypowiadał na temat wydania tego dodatku? Z racji zależności językowej chociażby na planszetkach frakcji, fajnie byłoby mieć ten dodatek w rodzimym języku. A sam z chęcią poczytałbym opinie i potem przekonał się o tym, czy to dobry dodatek jest, bo podstawkę bardzo lubię :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: japanczyk »

Nidav pisze: 10 paź 2019, 09:20 A czy Portal gdzieś już się wypowiadał na temat wydania tego dodatku? Z racji zależności językowej chociażby na planszetkach frakcji, fajnie byłoby mieć ten dodatek w rodzimym języku. A sam z chęcią poczytałbym opinie i potem przekonał się o tym, czy to dobry dodatek jest, bo podstawkę bardzo lubię :)
Tak, już powiedzieli ze wydadza na ktoryms expressie
Wojtek.k
Posty: 274
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 33 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Wojtek.k »

Opis nie jest szczegółowy, bo grałem tylko dwa razy i to już jakiś czas temu.
Dodatek składa się z trzech części. Mamy nową czwartą piramidę - gdzie na niektórych stopniach musimy zdecydować jaki chcemy bonus. Kafle bogów - każdy z nich ma swoją specyfikę i wzmacnia działanie jakiejś akcji, żeby nie było za miło w innej fazie coś kosztuje nas więcej. Jest jedno bóstwo, które nas nie karze, ale działanie jego jest dosyć słabe. Nowy kafel budowy piramidy schodkowej, ozdób, złota i umarłych. Każdym elementem można grać oddzielnie lub dodać w całości.
Teraz czekam na polska wersję.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: mecenas »

Brylantino pisze: 10 paź 2019, 09:09 Ktoś grał już z dodatkiem? Trafił do sklepów i jak patrzę po zawartości, to trochę się kojarzy z dodatkiem do Tzolkin, a on jednak mocno wzbogacał samą podstawkę.

Najbardziej ciekawią mnie unikatowe frakcje.
Póki co jedna partia za mną i to solo w 3/5 dostępnych modułów.
Moduły, których nie ograłem to nowa piramida (jakoś nie do końca mogłem zrozumieć to ustrojstwo i sobie darowałem...) oraz wydarzenia, o których opisie słyszałem w jednym z podcastów, które słucham, że po prostu się zapomina o tym... Są to kafle, które zmieniają Ci właściwości rozgrywki na daną rundę - np ruszasz się 2-4 kafle zamiast 1-3.
Moduły, które ograłem:
Bogowie - na duży plus - czuć, że te umiejętności mają pomysł. Przy Solo, jest to jakaś dodatkowa umiejętność dla bota, dla graczy jak już przedmówca wspomniał jest to jedna moc pozytywna i druga negatywna (przy czym np. przy kaflu boga, którym ja rozegrałem partię, to dało się umiejętnie grać obok negatywnej mocy).
No i moduły 4/5 - czyli nowe kafle budowania piramidy i zdobień. I tu powiem, że to jest IMO najlepsza część tego dodatku. Dostajemy tabelkę, jak na kaflach do zdobywania surowców, gdzie ilość pracowników rzutuje na ilość rzeczy, które możemy zrobić. Plus jako dodatkowa rzecz, przy odpowiedniej ilości pracowników mamy możliwość odblokowywania pracowników na polach rytuałów, co sprawia tak na prawdę, że chcemy zacząć tego używać, bo juz niekoniecznie musimy marnować kakao, by tych pracowników odblokowywać.

Dalsze partie na pewno będę rozgrywał koniecznie przynajmniej z tymi 3 modułami.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 331
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 167 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Arkhon »

Male pytanie do tych co grywali w wiekszych a zroznicowanych gronach.

Jak skalowanie czasowe przy 4 graczach? zarowno ogranych z planszami jak i gronach (mieszanych) i gronach poczatkujacych z tytulem?
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Lolas »

Zapowiedziany został kolejny dodatek.
Nic wielkiego: 10 nowych technologi i 6 kafli startowych.

Dziś Portal poinformował że OBA dodatki poszły do druku, więc prawdopodobnie będą dostępne jednocześnie.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 304
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 499 times
Been thanked: 163 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: nimsarn »

Wrzucę tu łyżkę dziegciu, kije w mrowisko albo 3 grosze...

Kiedyś zalewianinem się dlaczego Andrei Novac jest współautorem dodatku do Teotichuacan (https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... sic-period), ale to było kiedyś.
W ostatni piątek miałem przyjemność zagrać w Teo. i mnie olśniło...
Bo przecież gdzieś już to widziałem... (https://youtu.be/k9hczb0qFbc), ale bez kostek... zaraz kostki przecież są w https://boardgamegeek.com/boardgame/137776/praetor.
Słowem, czyżby Teotichuacan był re-theme'm, czyżby Daniele Tascini był zręcznym kompilatorem, czyżby Panowie się wcześniej dogadali?
Zapraszam do dyskusji i uprzedzam że rozgrywka w Teo. mi się bardzo podobała i myślę/mam nadzijeę że jeszcze w tą grę zagram.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: konrad.rymczak »

Nic nie wrzuciłeś niestety i nie bardzo jest o czym dyskutować ;)

https://boardgamegeek.com/article/30501124#30501124

Zerknij też kto jest wydawcą Teotihuacan i zobacz co ma wspólnego Andrei z wydawcą.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 304
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 499 times
Been thanked: 163 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: nimsarn »

Dzięki :D - po prostu nie sprawdziłem na BGG.
Nie mniej cieszę się że mnie przeczucie nie myliło :D
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 279
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Azel »

Istnieje po polsku jakiś skrót zasad / karta pomocy?
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Nidav »

Azel pisze: 30 gru 2019, 16:38 Istnieje po polsku jakiś skrót zasad / karta pomocy?
Użytkownik Arachion wrzucił kiedyś coś takiego na forum. Wydaje się całkiem dobra pomocą :)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: kmd7 »

Zapoznając się z grą przy pierwszych rozgrywkach korzystałem z takiej pomocy:
https://boardgamegeek.com/filepage/1779 ... n-pomoc-pl

;)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Nidav »

Czy coś się ruszyło w kwestii dodatku? Jakaś data, nawet przybliżona, była przez prezesa czy kogokolwiek z Portalu wspominana? Wczoraj pierwszy raz od lipca gra wylądowała na stole, tym samym przypominając mi, jak doskonale się w nią grą i poczułem silną potrzebę posiadania dodatku :D Wersję angielską widzę w nienajgorzej cenie i się zaczynam zastanawiać ile jeszcze trzeba będzie czekać na polską premierę i czy nie wolałbym kupić dodatku po angielsku, skoro językowo zależne są tylko umiejętności graczy.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Lolas »

W przyszłym tygodniu Portal ogłosi premiery na ten rok i na pewno będzie dodatek do Teo.
Inna sprawa, czy od razu podadzą datę premiery...

Dodatek jest bardzo dobry - polecam!
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: veljarek »

Z tego co wiem dodatek a raczej dwa dodatki są ustalone i będa w 1 kwartale dostepne oba.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Cezary1916 »

Jaki polecacie organizer do przechowywania elementów gry ,woreczki zaczynają mnie irytować i zastanawiam się nad kupnem
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Lolas »

Cezary1916 pisze: 14 lut 2020, 13:17 Jaki polecacie organizer do przechowywania elementów gry ,woreczki zaczynają mnie irytować i zastanawiam się nad kupnem
Piankowy organizer Folded Space jest ok. Mieści też dodatek co na pewno jest sporym plusem.
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: _leigam_ »

Dodatek W Cieniu Xitle to niezły skok na kasę. 20 maluteńkich kartoników za taką kasę. To już więcej materiału zużyli na pudełko. Pojechali grubo.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: mat_eyo »

_leigam_ pisze: 17 lut 2020, 23:35 Dodatek W Cieniu Xitle to niezły skok na kasę. 20 maluteńkich kartoników za taką kasę. To już więcej materiału zużyli na pudełko. Pojechali grubo.
Za jaką kasę? Znalazłem za 45 zł, bardzo ok cena za takie zwiększenie regrywalności.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: Nidav »

Promki, czy to do Teo czy do Tzolkina (a często też innych gier), które składają się z dwóch kafli, można kupić za jakieś 20-50 zł (przynajmniej jeśli są akurat w sklepie). Ok. 50 zł za 20 kafelków to dla mnie wcale nie jest dużo. Regrywalność sporo się zwiększy, chociaż i tak wiadomo, że wydając taki dodatek też się pije do potrzeby skompletowania wszystkiego do danej gry, na co niektórzy gracze cierpią. W tym między innymi ja, więc zamówienie na przedsprzedaż obu dodatków z pewnością za niedługo złożę ;)
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: _leigam_ »

Co niektórzy na forum kultywują posługiwanie się ceną SCD, tak więc te 20 płytek, (z czego starowych wg mnie więcej nie potrzeba) z kartonu kosztuje 69,95zł

btw. Pojawił się plik na bgg ze wszystkimi kafelkami promocyjnymi do samodzielnego druku.
https://cf.geekdo-images.com/original/i ... 222273.png
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Post autor: krwlng »

_leigam_ pisze: 18 lut 2020, 00:15 btw. Pojawił się plik na bgg ze wszystkimi kafelkami promocyjnymi do samodzielnego druku.
https://cf.geekdo-images.com/original/i ... 222273.png
Ewentualnie za jakiś czas wersja oficjalna wskoczy to do sklepu BGG jako zbiorczy pakiet promek - aktualnie się produkuje w Chinach i ma opóźnienia z wiadomych względów.
ODPOWIEDZ