Teotihuacan: City of Gods (D. Tascini, D. Turczi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: brazylianwisnia »

Bez problemu widać że jest to sałatka w punktowa na całego. Punktujemy za budowę świątyni, za dekorowanie, stawianie domków, wzniesienie workerow, za świątynie, za set collection masek, za technologie, na różnych torach a to jeszcze nie wszystko..
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: mat_eyo »

Sałatką może nie, ale jest kilka równorzędnych źródeł punktów.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: brazylianwisnia »

mat_eyo pisze: 20 wrz 2018, 08:17 Sałatką może nie, ale jest kilka równorzędnych źródeł punktów.
Na tym chyba polega sałatka punktowa że jest wiele źródeł punktów i właściwie za każdą kategorie jaka w grze rozwijamy dostajemy punkty do końcowego wyniku?
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: detrytusek »

Też mi wpadła w oko. Trochę tu Tzolkina, trochę Marco Polo. Ciut martwi mnie, że wiele akcji ma na celu dostarczanie tylko coraz większej ilości pkt zamiast coś rozwijać, a że metod punktowania jest sporo to na 2 osoby może się zrobić za luźno. Dummy players mogliby być ruchomi (chyba, że co rundę się to zmienia) ? Wygląda, że jest tu sporo gry w grze tzn kołderka nie za krótka. Bardzo fajna mechanika obowiązkowego awansu pracowników. Ile trwa setup bo wygląda na ok 15-20 minut ?
Ale jak cena zostanie przyjemnie przetłumaczona na zł to czuję, że będzie hiciorek.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: mat_eyo »

brazylianwisnia pisze: 20 wrz 2018, 09:21
mat_eyo pisze: 20 wrz 2018, 08:17 Sałatką może nie, ale jest kilka równorzędnych źródeł punktów.
Na tym chyba polega sałatka punktowa że jest wiele źródeł punktów i właściwie za każdą kategorie jaka w grze rozwijamy dostajemy punkty do końcowego wyniku?
No nie, sałatka punktowa jest np. u Felda. Siadasz do stołu - punkt. Wybierasz kolor - punkt. Robisz setup - punkt.

W Teotihuacan są bodajże 3 główne źródła punktów, ale trzeba się mocno napracować, żeby coś z nich dostać.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: Pan_K »

@detrytusek: tak, dumny player zmienia miejsca co rundę.

BTW: runda, jakie to nagle słowo obciążone znaczeniowo... ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: detrytusek »

Pan_K pisze: 20 wrz 2018, 10:11 @detrytusek: tak, dumny player zmienia miejsca co rundę.

BTW: runda, jakie to nagle słowo obciążone znaczeniowo... ;)
Dzięki
Hehe no pisząc miałem tak...tur...backspace, backspace, backspace...runda :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: Ryu »

Wg mnie nie ma tu tzw. sałatki punktowej. Nie tak jak ja to rozumiem. T. to nie Feld że za każdy ruch masz punkt jak w zamkach czy trajanie. Owszem, jest kilka dróg zdobywania punktow ale podczas gry nie miałem odczucia że cokolwiek zrobię to coś będę miał. Za kazdym razem starałem się wypracować pewna strategię i pod nią grać.

Offtopujac troszkę powiem ze ostatnio nie poznałem nic godnego uwagi. Nic, co bym kupił z czysym sumieniem. Na szczescie Brass B. mnie zadowolil wystarczajaco no i T. też :)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: gregos »

Ryu pisze: 20 wrz 2018, 10:26 Offtopujac troszkę powiem ze ostatnio nie poznałem nic godnego uwagi. Nic, co bym kupił z czysym sumieniem. Na szczescie Brass B. mnie zadowolil wystarczajaco no i T. też :)
Zestawienie Brassa B. (mam) i Teotihuacan (chcę mieć) jako jedynych gier wartych zakupu brzmi bardzo obiecująco, wręcz jak rekomendacja. Oczywiście miałem ten tytuł na celowniku, ale teraz staje się on pewniakiem do najbliższego zakupu kolejnej gry.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: brazylianwisnia »

mat_eyo pisze: 20 wrz 2018, 09:56
brazylianwisnia pisze: 20 wrz 2018, 09:21
mat_eyo pisze: 20 wrz 2018, 08:17 Sałatką może nie, ale jest kilka równorzędnych źródeł punktów.
Na tym chyba polega sałatka punktowa że jest wiele źródeł punktów i właściwie za każdą kategorie jaka w grze rozwijamy dostajemy punkty do końcowego wyniku?
No nie, sałatka punktowa jest np. u Felda. Siadasz do stołu - punkt. Wybierasz kolor - punkt. Robisz setup - punkt.

W Teotihuacan są bodajże 3 główne źródła punktów, ale trzeba się mocno napracować, żeby coś z nich dostać.
Gry Rosenberga też są uznawane za sałatki punktowe a nie każdy ruch kończy się punktowaniem. Zawsze rozumialem sałatki punktowe jako bar sałatkowy - stąd mam 3pkt, tutaj wziąłem 7pkt, na tym torze 5pkt a za coś tam 8pkt. Takie właśnie sałatki to moje ulubione gry :-P

Oglądając gameplaye Teotihuacan odniosłem wrażenie że 60% ruchów to bezpośrednie lub pośrednie punkty.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 562
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 376 times
Been thanked: 213 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: Namurenai »

brazylianwisnia pisze: 20 wrz 2018, 13:26Gry Rosenberga też są uznawane za sałatki punktowe a nie każdy ruch kończy się punktowaniem. Zawsze rozumialem sałatki punktowe jako bar sałatkowy - stąd mam 3pkt, tutaj wziąłem 7pkt, na tym torze 5pkt a za coś tam 8pkt. Takie właśnie sałatki to moje ulubione gry :-P
Dla mnie hasło "sałatka punktowa" niekoniecznie łączy się z możliwością zdobywania punktów w trakcie rozgrywki (przed zakończeniem, niezależnie od liczby sposobów) - raczej chodzi o to, że na sam koniec rozgrywki nie są punktowane powiedzmy 3-4 kategorie, ale np. 10.
7 cudów świata: pojedynek jest dla mnie właśnie taką trochę sałatką punktową (jeśli gra nie skończy się militarnie/technologicznie), podobnie jest z Pięcioma Klanami.

No i oczywiście Uwe ze swoją Agricolą idealnie wpasowuje się w ten schemat :)

Przykład na "nie sałatka, a sposobów na punkty w trakcie rozgrywki wiele" - Terra Mystica.
Masa możliwości (kafle rund, zdolności frakcji, kafle błogosławieństw, etc.) zdobycia punktów w trakcie rozgrywki, ale na sam koniec sprawdzane są tylko tory kultów i główny cel - cała reszta wypracowywana jest systematycznie w trakcie rozgrywki i widać raczej ogólny stan co i jak bez zbędnego ciągłego przeliczania ile kto ma owieczek ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: mat_eyo »

Kwestia nazewnictwa. Fakt jest taki, że gra ma kilka równie kuszących dróg do zdobywania punktów oraz jest fenomenalna.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: Pan_K »

Tom Vasel zrecenzował Teotihuacan
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 725
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 181 times
Been thanked: 222 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: bardopondo »

Namurenai pisze: 20 wrz 2018, 14:27
No i oczywiście Uwe ze swoją Agricolą idealnie wpasowuje się w ten schemat :)
Że co?
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 562
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 376 times
Been thanked: 213 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: Namurenai »

bardopondo pisze: 26 wrz 2018, 19:09
Namurenai pisze: 20 wrz 2018, 14:27
No i oczywiście Uwe ze swoją Agricolą idealnie wpasowuje się w ten schemat :)
Że co?
I nawet nie wiem jak ugryźć Twoje pytanie, bo nie wiem czy nie czytasz ze zrozumieniem, czy nie zgadzasz się z czymś, czy może jedno i drugie :D
Napisałem
raczej chodzi o to, że na sam koniec rozgrywki nie są punktowane powiedzmy 3-4 kategorie, ale np. 10
Następnie podałem dwa przykłady gier, w których to widać wyraźnie i zakończyłem trzecim - Agricolą (w której na koniec gry podlicza się całkiem sporą liczbę kategorii i na ich podstawie przyznaje się punkty).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: tomb »

Nie no, zrozumiała terminologia jakaś musi między nami funkcjonować. Sałatka punktowa występuje, gdy punkty zdobywa się łatwo, jest ich dużo, wpadają za rozmaite zagrania i naliczają się jakby "przy okazji" naszych ruchów. Słowem - niemal każde posunięcie przynosi gratyfikację punktową.
Rosenberg tu się nie wlicza, a już na pewno nie w Agricoli.

Teotihuacan na krawędzi zasięgu radaru. Przypomina excela, ale zaczekam na opinie (czyt. statystyki BGG) o skalowaniu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 562
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 376 times
Been thanked: 213 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: Namurenai »

tomb pisze: 26 wrz 2018, 20:26 Nie no, zrozumiała terminologia jakaś musi między nami funkcjonować. Sałatka punktowa występuje, gdy punkty zdobywa się łatwo, jest ich dużo, wpadają za rozmaite zagrania i naliczają się jakby "przy okazji" naszych ruchów. Słowem - niemal każde posunięcie przynosi gratyfikację punktową.
Rosenberg tu się nie wlicza, a już na pewno nie w Agricoli.

Teotihuacan na krawędzi zasięgu radaru. Przypomina excela, ale zaczekam na opinie (czyt. statystyki BGG) o skalowaniu.
Come on - wyraźnie, na samym początku mojego posta napisałem "dla mnie".
Ja traktuję sałatkę w taki właśnie sposób - na koniec gry nagle trzeba zliczyć ogrom różnych kategorii (naprawdę ciężko w trakcie rozgrywki śledzić kto dokładnie ile za co).
I nie mówię przecież, że inni mają dokładnie tak samo do tego podchodzić.

Aczkolwiek zgodnie z definicją, którą przedstawiłeś należy zadać pytanie - czy jeśli w grze pod koniec "za każde 3 monety jest jeden punkt", to każde zdobycie pieniędzy to wspomniana przez Ciebie gratyfikacja punktowa?
No i czy jeśli nie ma toru punktów, to możemy mówić o sałatce punktowej?
W końcu w trakcie gry ciągle zdobywasz rzeczy/surowce, ale samych punktów nie (choć pod koniec przeliczą się bezpośrednio na punkty).
Bo jeśli tak, to w Agricoli każde postawienie workera daje Ci coś, co na koniec przelicza się w jakiś sposób na punkty (więc cytując, "niemal każde posunięcie przynosi gratyfikację punktową", choć pośrednią).
Teotihuacan na krawędzi zasięgu radaru. Przypomina excela, ale zaczekam na opinie (czyt. statystyki BGG) o skalowaniu.
Dokładnie na to samo czekam :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: brazylianwisnia »

Dla mnie nie ma znaczenia kiedy zdobywa się punkty. Czy na koniec czy w trakcie rozgrywki. Jeśli na wynik składa się wiele bardzo różnych składników to jest to sałatka. Dlatego sporo "sandboxów" to sałatki bo robisz wiele różnych rzeczy i większość punktujesz. Tutaj takie Pola Arle czy Uczta dla Odyna wpisują się znakomicie. Gry które nie są sałatka to takie gdzie brniemy w konkretnym kierunku, jest umiarkowana liczba źródeł punktów lub zdobycze punktowe są ze sobą mocno związane.

Na ten temat są długie tematy na BGG i tam też nie doszli do konsensusu więc szkoda zagracac temat.

Teotihuacan to narazie najlepiej zapowiadające się euro tego roku także czekam z niecierpliwością.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: Deathhammer »

https://www.youtube.com/watch?v=HELmGrxtd8Y

ok. 36 minuty jest powiedziane, że polska wersja będzie. kiedy i przez kogo zostanie wydane - nie wiadomo.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: gregos »

Deathhammer pisze: 30 wrz 2018, 17:45 https://www.youtube.com/watch?v=HELmGrxtd8Y

ok. 36 minuty jest powiedziane, że polska wersja będzie. kiedy i przez kogo zostanie wydane - nie wiadomo.
Dobra wiadomość, szkoda tylko, że wczoraj zamówiłem już wersję angielską. :evil:
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: Brylantino »

gregos pisze: 30 wrz 2018, 18:06
Deathhammer pisze: 30 wrz 2018, 17:45 https://www.youtube.com/watch?v=HELmGrxtd8Y

ok. 36 minuty jest powiedziane, że polska wersja będzie. kiedy i przez kogo zostanie wydane - nie wiadomo.
Dobra wiadomość, szkoda tylko, że wczoraj zamówiłem już wersję angielską. :evil:
Co za problem anulować zamówienie, skoro do jego realizacji jeszcze minie parę tygodni.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: gregos »

Brylantino pisze: 30 wrz 2018, 18:52 Co za problem anulować zamówienie, skoro do jego realizacji jeszcze minie parę tygodni.
Oczywiście, że można anulować - tyle, że ja już to opłaciłem, a w dodatku było to zbiorcze zamówienie na jeszcze kilka innych pozycji.
Zniwiarz86
Posty: 212
Rejestracja: 06 kwie 2016, 11:17
Has thanked: 2 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: Zniwiarz86 »

Gra niezależna językowo, to jak będzie wersja PL to tylko wydrukować instrukcję i grać. Zawsze będziesz miał (zresztą jak i ja) grę wcześniej i można protestować po EN, a później ewentualne niejasności, wytłumaczy nam instrukcja PL :).
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: Brylantino »

Still - można napisać do sklepu, że z pewnej części chcecie zrezygnować i bez problemu odpowiednia suma wróci na konto: to XXI wiek i nie jest to żaden problem dla sklepu, aby taką operację przeprowadzić.
Zniwiarz86
Posty: 212
Rejestracja: 06 kwie 2016, 11:17
Has thanked: 2 times

Re: Teotihuacan: City of Gods

Post autor: Zniwiarz86 »

Brylantino pisze: 30 wrz 2018, 20:43 Still - można napisać do sklepu, że z pewnej części chcecie zrezygnować i bez problemu odpowiednia suma wróci na konto: to XXI wiek i nie jest to żaden problem dla sklepu, aby taką operację przeprowadzić.
Ale jak rozumiem zamówienie było przy okazji Dice Settlers na KS, więc tam raczej anulowania nie ma szansy, aczkolwiek myślę, że ktoś chętny na Waszą kopię :).
ODPOWIEDZ