Root (Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Maku
Posty: 14
Rejestracja: 01 sty 2019, 12:05

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Maku »

Ja czekam na polską wersję. Drugi kwartał 2019.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: mauserem »

Maku pisze: 14 mar 2019, 20:04 Ja czekam na polską wersję. Drugi kwartał 2019.
podstawki chyba, a tu rozmowa o najnowszym dodatku :mrgreen:
Maku
Posty: 14
Rejestracja: 01 sty 2019, 12:05

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Maku »

.Podstawka +dodatek w polskiej wersji będzie miał premierę w drugim kwartale roku. Więc może Portal wyda również The underword expansion. Z powodu asymetrycznej rozgrywki wole mieć Roota po polsku. Łatwiej tłumaczyć i rozgrywać.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: kmd2000 »

Galatolol pisze: 14 mar 2019, 15:34 Ruszyła kampania nowego dodatku(...)
Patrząc na licznik pledgeów powiedziałbym nawet, że wystrzeliła.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: siekan »

Nie znałem wcześniej tej gry. Wpadła mi w oko przez przypadek. Natomiast asymetryczny tryb rozgrywki uwielbiam, dlatego nie mogłem się powstrzymac i zamówiłem do sprawdzenia jak wyjdzie. Czy w tej grze jest sporo negatywnej interakcji? Gry nad stołem? I ile mamy dróg do zwycięstwa?
Pomysł na to, że cała armia budujących kotów ma takie same szanse na wygraną jak jeden biegający szop trafia do mnie idealnie :)
Zamówiłem z dodatkiem - czy mozna dowolnie podmieniać frakcje z dodatku z podstawką?
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 78 times
Been thanked: 102 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: michaldz1 »

siekan pisze: 21 mar 2019, 10:17 Czy w tej grze jest sporo negatywnej interakcji?
Mam grę. Przeczytałem zasady jeszcze nie udało mi się zagrać więc mogę się mylić. Ale:
Tak. To jest jedna z gier, które udają że nie są grą wojenną. Negatywną interakcje tu rozumiem jako walkę. Na drugiej stronie planszetek graczy jest informacja jak bardzo agresywna jest frakcja.
siekan pisze: 21 mar 2019, 10:17 Gry nad stołem?
Co prawda jest możliwość gry kooperacyjnej. Ale nie wydaje mi się by było dużo gry nad stołem w przypadku wooden alliance, marquise the cat, earie dynasty i lizards cult. W przypadku gry z vagabond (bierze od innych frakcji przedmioty), riverfolk company (handluje z innymi frakcjami żołnierzami i przewozami) może być troche gry nad stołem.
siekan pisze: 21 mar 2019, 10:17 I ile mamy dróg do zwycięstwa?
Dwie:
- zdobycie 30pkt
- w przypadku gdy ma się 10pkt można odrzucić żeton wskazujący na punktacje i zwyciężyć poprzez kontrole 4 wskazanych polan.
Jest jeszcze osobny sposób wygrania dla vagabond. Z tego co pamiętam może wybrać frakcje z najmniejszą ilością punktów i grać na nią. I wtedy gdy ta frakcja wygra to razem z vagabond.
siekan pisze: 21 mar 2019, 10:17 Zamówiłem z dodatkiem - czy mozna dowolnie podmieniać frakcje z dodatku z podstawką?
Tak. Można grać dowolną konfiguracją frakcji. Ale niektóre kombinacje lepiej do siebie pasują niż inne. Są proponowane "najlepsze konfiguracje" w instrukcji.
Wydaje mi się nawet, że dodatek z nowej kampanii kickstarterowej https://www.kickstarter.com/projects/20 ... escription może być grany jako samodzielny dodatek jeśli kupiony będzie na KS. W dodatku Riverfolk Expansion z tego co pamiętam nie było kart i znaczników polan. Natomiast tu w dodatkach KS są zarówno karty (jest napisane że 20 nowych ilustracji, nie wiadomo ile kart. W podstawce było kart około 60) jak i znaczniki polan.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: pan_satyros »

Jak wasze opinie o rozgrywce w dwie osoby? Ma to jakiś sens (zważywszy na elementy z dodatku).
Miałem okazję Root sprawdzić ale nie była to gra we dwoje.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: mauserem »

pan_satyros pisze: 21 mar 2019, 11:53 Jak wasze opinie o rozgrywce w dwie osoby? Ma to jakiś sens (zważywszy na elementy z dodatku).
Miałem okazję Root sprawdzić ale nie była to gra we dwoje.
moim zdaniem sama rozgrywka 1vs1 nie ma sensu - las w Root jest samobalansującym się mechanizmem kiedy grają wszystkie 4 frakcje (osobiście traktuję Root jako grę na 4 osoby), ale widziałbym możliwość takiej gry gdzie 3 i 4 frakcja jest botem.
Nie grałem z dodatkiem Riverfolk i innymi frakcjami i tu chyba jeszcze bardziej się komplikuje.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2019, 14:05 przez mauserem, łącznie zmieniany 1 raz.
kremitto123
Posty: 98
Rejestracja: 09 maja 2018, 13:05
Has thanked: 40 times
Been thanked: 7 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: kremitto123 »

mauserem pisze: 14 mar 2019, 20:06
Maku pisze: 14 mar 2019, 20:04 Ja czekam na polską wersję. Drugi kwartał 2019.
podstawki chyba, a tu rozmowa o najnowszym dodatku :mrgreen:
Premiera podstawki w II 2019? A dodatek nie mial byc w pakiecie?
Czy pojecie ironii/sarkazmu ktos usunal ze slownika?
Wyjecie kija z czterech liter mile widziane.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: siekan »

Nie wydaje mi się, aby granie w tak asymetryczną grę było dobrym pomysłem na 2 graczy.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 78 times
Been thanked: 102 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: michaldz1 »

Rozmawiałem z kolegą, który grał w dwie osoby i nie był zachwycony. Myślę że gra zyskuje na ilości graczy.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: donmakaron »

Na dwie osoby czuć, że brakuje frakcji. To wszystko się tam ładnie zazębia, frakcje kontrują jedna drugą i żeby wszystko łądnie grało, grać musi wszystko.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: rattkin »

Ewentualnie ciekawym eksperymentem mogłoby być granie 1vs1 tymi samymi frakcjami (gdyby mieć dwa pudełka), choć - oczywiście - duża część uroku Root by wtedy przepadła.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: donmakaron »

No i w samej instrukcji jest propozycja, żeby na dwie osoby rozgrywać dwie partie z zamianą stron. Samo to sugeruje, że przy rozgrywce duosobowej może powstać dysbalans z powodu braku wszystkich frakcji.
Quimeen
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2019, 20:53
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Quimeen »

kremitto123 pisze: 21 mar 2019, 12:22
mauserem pisze: 14 mar 2019, 20:06
Maku pisze: 14 mar 2019, 20:04 Ja czekam na polską wersję. Drugi kwartał 2019.
podstawki chyba, a tu rozmowa o najnowszym dodatku :mrgreen:
Premiera podstawki w II 2019? A dodatek nie mial byc w pakiecie?
Wraz z podstawką wyjdzie w tym samym czasie pierwszy dodatek. Ale tutaj rozmawiali o drugim dodatku który jest w przygotowaniu.
aPWa
Posty: 60
Rejestracja: 02 kwie 2014, 17:39

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: aPWa »

Ech, ja to zawsze mam szczęście do złego timingu z kupnem gier. Widząc, że można dorwać Root na kickstarterze (właśnie zbierają na drugi dodatek) wsparłem i dzień później zobaczyłem, że Portal będzie wydawał polską edycję...

Sorki, chyba musiałem się po prostu wyżalić :P
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: playerator »

aPWa pisze: 24 mar 2019, 12:44 (...) wsparłem i dzień później zobaczyłem, że Portal będzie wydawał polską edycję...
Przed zakończeniem kampanii w każdej chwili możesz anulować wsparcie. Żadne opłaty nie zostały jeszcze pobrane.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
aPWa
Posty: 60
Rejestracja: 02 kwie 2014, 17:39

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: aPWa »

O, dobrze wiedzieć. No nic, mam jeszcze 9 dni na decyzję. Chciałbym mieć addon "new automated factions", bo pewnie będę czasem grał w formie coop, ale z drugiej strony ma nie być exclusivów, więc może będzie to jakoś dostępne (w wersji pl, bo nie chcę mieszać).
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: siekan »

W sumie mało opinii tej gry na polskim rynku, więc dorzucę swoje przemyślenia.
Każdy grał pierwszy raz i od razu graliśmy na 6 osób. Postaram się wypisać w formie plusów i minusów, ale będą to subiektywne odczucia po pierwszej, bardzo testowej partii.
NEUTRALNE:
Gra wydaje się prosta, jednak mnogość różnic pomiędzy poszczególnymi frakcjami nas dobiła. Zazwyczaj nie mam problemu usiąść do gry z mnóstwem dodatków, nawet pierwszy raz. Tutaj wyciągnięcie wszystkiego od razu to był skok na głęboką wodę, z której niestety nie dało się wypłynąć. Ogarnięcie swoich ruchów + kontrola 5 innych, zupełnie asymetrycznych frakcji to było ponad moje siły. Koniec końców, podliczając ilość błędnych rzeczy, z którymi gralismy źle, to ciężko to w sumie nazwać nawet partią pokazową.
MINUSY:
Mnogość rzeczy, które dany gracz może zrobić w swojej turze jest przytłaczająca. Dlatego tura gracza trwa bardzo długo i oczekiwanie na swoją kolej w gronie osób grających pierwszy raz to była masakra :) ja, grając Alliance, nie wykonywałem nawet 20% możliwości ze swojej frakcji, bo jakbym miał wszystko przemyśleć to zeszłaby wieczność, a dodatkowo patrzyłem na innych graczy w nie swojej turze zamiast kombinować.
PLUSY:
Frakcje są totalnie asymetryczne. I to tak naprawdę totalnie. Chcę zagrać każdą z nich, koniecznie. Co da mi łącznie 6 partii nawet po zagraniu tylko raz każdą frakcją (co jest bez sensu, bo fajne zagrania będą widoczne dopiero w 2-3 grze tym samym). Daje mi to niemal pewne 10 rozgrywek przy zaledwie muśnięciu gry. Przy ilości tytułów jakie mamy w grupie i fakcie, że większość ograłem może z 5 razy - daje to OGROMNĄ regrywalność, przynajmniej dla mnie.
Zgrabne połączenie euro i kontroli mapy - dużo bitew, sporo możliwości punktowania, alternatywna droga do wygranej. Zupełnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że gra będzie po jakimś czasie powtarzalna.
Grafiki i design są fantastyczne! Milusie zwierzątka walczące na śmierć o dominację w lesie? Super odskocznia od wikingów, zombie czy cthulhu.
Mimo sporego czasu oczekiwania na swój ruch, gra jest bardzo dynamiczna - gdy kolejka dochodzi do nas, mnostwo rzeczy może się zmienić na mapie. W przypadku wiekszej ilośći osób, trzeba się dogadywać, bo ciężko jest dowieść zwycięstwo do końca samemu.

Dziś gramy drugą partię w samą podstawkę, juz bardziej świadomie, więc liczę, że rozgrywka będzie jeszcze lepsza.Jestem bardzo na tak.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: rattkin »

siekan pisze: 16 kwie 2019, 16:03 Każdy grał pierwszy raz
siekan pisze: 16 kwie 2019, 16:03 Dziś gramy drugą partię w samą podstawkę
siekan pisze: 16 kwie 2019, 16:03 Zupełnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że gra będzie po jakimś czasie powtarzalna.
Trudno, żebyś się zgadzał lub nie zgadzał na tym etapie :)
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: siekan »

rattkin pisze: 16 kwie 2019, 16:31
Trudno, żebyś się zgadzał lub nie zgadzał na tym etapie :)
Może faktycznie rozpędziłem się z tym stwierdzeniem, natomiast nawet jeżeli gra wystarczy mi na te 6-10 partii, to już będzie dla niej duży sukces, bo zazwyczaj ogrywamy 3-4 razy tytuł a pozniej wchodzą nowości, nowości, nowości ;p
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Galatolol »

Sześciu graczy, z których żaden wcześniej nie grał, niekoniecznie było szczęśliwym wyborem ;)
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 559
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 375 times
Been thanked: 209 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Namurenai »

siekan pisze: 16 kwie 2019, 16:03Frakcje są totalnie asymetryczne. I to tak naprawdę totalnie.
To w sumie nie jest do końca prawdą - używają tych samych kart i mają ten sam warunek zwycięstwa (poza Vagabondem w niektórych przypadkach), więc tak "naprawdę totalnie" to asymetryczne nie są :P
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Lossentur »

No i ruszyła przedsprzedaż wersji polskiej
Obrazek
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 474
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 897 times
Been thanked: 191 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Lossentur pisze: 24 maja 2019, 16:23 No i ruszyła przedsprzedaż wersji polskiej
Cena bardzo atrakcyjna i przystająca do zawartości, dla miłej odmiany.
Natomiast bardzo jestem zainteresowany tłumaczeniem - czy instrukcja w naszym rodzimym języku będzie udostępniona gdzieś on-line przed premierą?

Poza tym, wchodząc w powyższy link, w pierwszym akapicie, w pierwszym zdaniu:

"Nikczemny Markiz de Kot rządzi wielkim lasem twardą ręką. Pod jej rządami [...]"

Chyba coś pozostało po zmianie płci względem oryginału.
ODPOWIEDZ