Root (Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1380
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Root

Post autor: Brylantino »

Dzie to można kupić?! Albo czy w ogóle są jakieś zapowiedzi, że będzie gdzieś w PL dostępne (niekoniecznie wydanie PL).
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Root

Post autor: Gromb »

Zerknij w przedsprzedaży u Adama w planszostrefie
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Root

Post autor: Lothrain »

Zagrałem wczoraj pierwszą rozgrywkę, przez co był wyczuwalny lekki downtime. Zagrałem Woodland Alliance i mam takie przedziwne wrażenie, że ta frakcja ma mniej interesujących decyzji do podjęcia w stosunku do pozostałych. Koty ciągle tłukły się z ptaszyskami, musiały uważać gdzie i co budują, sporo meepli na mapie - słowem jest co robić. Programowanie ruchów u ptaszysk też zajmowało sporo czasu i rozkminienie, jak rozłożyć karty, żeby było optymalnie zakładam, że dawało frajdę. Vagabond przy sporej ilości żetonów akcji i questach też ma nad czym myśleć. A Woodland zaczyna z trzema kartami.
Pierwsza tura: rozkładam trzy żetony na planszy, dobieram kartę.
Druga tura (zlikwidowali mi w międzyczasie dwa żetony): rozkładam jeden żeton i kładę kartę na kupkę, dobieram kartę.
Trzecia tura: nie rozkładam żetonu, tylko dokładam kartę, żeby z dwóch jednakowych symboli zrobić przewrót i wreszcie mieć jakieś jednostki, dobieram kartę.
Czwarta tura: niestety zlikwidowali mi żeton na polu, na którym chciałem zrobić rebelię, więc dokładam kolejny żeton na planszę, kartę na kupkę i biorę kartę... Zieeeew.
Moja tura trwa 30 sekund, tury pozostałych graczy znacznie dłużej. Oczywiście w końcu udało się łaskawie zrobić jakąś rebelię, ale dwóch graczy miało wtedy już po 20 punktów. Oczywiście są rzeczy, które mogłem zrobić lepiej, ale dociąg kart jest dla myszy krytyczny, a jak przeciwnicy koszą żetony to nie ma jak rozwinąć skrzydeł. Nie chcę przez to powiedzieć, że balans jest zachwiany, czy coś takiego, ale satysfakcja płynąca z gry Woodland Alliance ze względu na skromne możliwości przez co najmniej połowę jest moim zdaniem mniejsza, niż pozostałymi frakcjami.
drzewko
Posty: 292
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 294 times

Re: Root

Post autor: drzewko »

Lothrain pisze: 18 wrz 2018, 13:07 Druga tura (zlikwidowali mi w międzyczasie dwa żetony): rozkładam jeden żeton i kładę kartę na kupkę, dobieram kartę.
A oddawali Ci karty z ręki do puli supporterów za zdejmowanie tych żetonów? Albo oddawali Ci karty z ręki do puli supporterów jak wchodzili na pole gdzie miałeś żeton?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Root

Post autor: rattkin »

Lothrain pisze: 18 wrz 2018, 13:07 Pierwsza tura: rozkładam trzy żetony na planszy, dobieram kartę.
Druga tura (zlikwidowali mi w międzyczasie dwa żetony): rozkładam jeden żeton i kładę kartę na kupkę, dobieram kartę.
Trzecia tura: nie rozkładam żetonu, tylko dokładam kartę, żeby z dwóch jednakowych symboli zrobić przewrót i wreszcie mieć jakieś jednostki, dobieram kartę.
Woodland alliance nie potrzebuje jednostek przez większą część gry. Twoje zadanie to podsuwać żetony pod nos innych graczy, by karmili Cię kartami - dobieranie czy odkładanie ich samemu to strata tempa. Pozostali z kolei muszą być ostrożni by nie przeinwestować w konkretną polankę, bo wjedzie Revolt i nie będzie co zbierać. To najtrudniejsza do prowadzenia frakcja, ponieważ ani nie jest takim bezpośrednim wojownikiem z armią (kot, ptaki), ani questującym złodziejaszkiem (vagabond). Nie ma wielkiego "presence" na mapie, ale szachuje i zniechęca żetonami. Jednostki wystawia się głównie po to, by wchodzić nimi do pobocznych polanek, a zaraz potem poświęcać je dla Organize (punkciory), a jeśli jeszcze się da, to choć jedna/dwie do obrony bazy.

Bardzo ważny jest dla nich pierwszy żeton i jego umiejscowienie. Pierwszą grę, pamiętam, mocno sobie skomplikowałem, rozstawiając się daleko od ptaków i twierdzy kota. Co prawda, wygrałem tę grę, ale umęczyłem się przez pierwsze tury. Najlepiej zaczynać jest w pobliżu ptaków, bo wiadomo, że będą musiały wychodzić z gniazda, a wtedy myto gotowe :) W miarę możliwości, postaw szybko jedną bazę, dla zwiększonego dociągu. Pozostałe dwie bazy trzymasz niezbudowane, jak miecz Damoklesa nad głowami pozostałych.

Mnie się tą frakcją gra zdecydowanie najciekawiej, jest najsubtelniejsza i najbardziej elastyczna.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1380
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Root

Post autor: Brylantino »

Gromb pisze: 18 wrz 2018, 12:52 Zerknij w przedsprzedaży u Adama w planszostrefie
Dopiero na grudzień wysyłka? Kurczę... myślałem, że trochę szybciej będzie można obadać tytuł :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Root

Post autor: Lothrain »

drzewko pisze: 18 wrz 2018, 13:24
Lothrain pisze: 18 wrz 2018, 13:07 Druga tura (zlikwidowali mi w międzyczasie dwa żetony): rozkładam jeden żeton i kładę kartę na kupkę, dobieram kartę.
A oddawali Ci karty z ręki do puli supporterów za zdejmowanie tych żetonów? Albo oddawali Ci karty z ręki do puli supporterów jak wchodzili na pole gdzie miałeś żeton?
Oddawali tylko przy wchodzeniu na teren. Przy likwidacji żetonów nikt nic nie dawał. Grę mi tlumaczono. Jak widzę nie do końca poprawnie. Dlatego ciągle mialem braki w kartach...
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Root

Post autor: Pumar »

Jakby ktoś nie widział SUSD zrobił recenzje roota: https://youtu.be/Gup6lTgGdjI
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Root

Post autor: rattkin »

W zasadzie nie powiedzieli nic, z czym bym się nie zgadzał, ale jednocześnie mam bardzo wyraźne wrazenie, że od jakiegoś czasu, SUSD nawiguje w kierunku gier-pierdołek i lekkich familijniaków - być może dlatego, że grają w innych gronach teraz. Do pozostałych gier są bardziej uprzedzeni, marudni i kapryśni. Może to i dobrze, nie wiem.

Z Root rzeczywiście jest tak, że to bardzo "ciasna" gra na wyższym poziomie. Mam tu bliskie skojarzenia z Inis - wszyscy trzymają się nawzajem w wieloręcznym klinczu i próbują szarpać na wszystkie strony. Tyle, że w Inis jest większa szansa na zwrot akcji (co niektórzy poczytują za wadę). To z jednej strony jest bardzo ciekawe, wymagające i intrygujące, a z drugiej, w którejś tam partii, może już nastąpić zmęczenie materiału i tęsknota za jakąś nowością i odmianą.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 457
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Root

Post autor: Zaan84 »

W swoim podkaście sprzed bodajże 2 tygodni SUSD zaciekawili mnie Rootem do tego stopnia, ze chciałem go kupić mimo niedoboru odpowiednich osób do tej gry. Tą recenzją ostudzili moje zapędy i raczej gra spada z wishlisty. W podkaście Quinns był bardzo podjadany grą i mówił o niej niemal w samych superlatywach. 2 tygodnie grania i przygotowywania recenzji sprawiły że gra przestała zachwycać, wręcz przeciwnie... Trochę szkoda.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Root

Post autor: elayeth »

Mam podobne odczucia. Grałem 4 razy. Odkrywanie ras i asymetria jest fajna. Lecz jak już wszyscy poznają dobrze zasady, to gra okazuje się dość prosta (jak dla mnie nieco zbyt losowa)... i wtedy jak pisał @rattkin... też miałem uczucie, że wszyscy trzymają się w klinczu... aż cały peleton dojedzie do ok. 20 punktów o wtedy ktoś się wyrwie, i koniec. Dla mnie to więcej stresu niż funu. Ale wiem, że niektórzy mają inaczej. Kwestia tego kto co lubi. Na ten moment Root mnie zmęczył, choć chętnie zagram jeszcze bobrami, gdyż rasa wydaje się fajna...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Root

Post autor: rattkin »

elayeth pisze: 24 wrz 2018, 10:50 zagram jeszcze bobrami
To nie bobry! Quinns dał ciała w filmie. To wydry!
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Root

Post autor: Pumar »

@rattkin jesli chodzi o SUSD, to raczej wydaje mi się to spowodowane poszukiwaniem przez nich nowości. Po tylu latach recenzowania raczej czlowiek szuka czegoś nowatorskiego. A raczej łatwiej jest zrobić nowa mała grę imprezowa która coś wprowadza nowego, niż stworzyć zupełnie nowe ciężkie euro które nie będzie mimo wszystko kopia innych gier tylko z inną oprawą. Mimo wszystko gloomhaven, TI IV, czy war of the rings ocenili dobrze w ostatnim czasie a są to raczej cięższe tytuły.

Co do roota to trochę szkoda, ale zostawiam na wishliscie. W inisie to właśnie ta możliwość nagłej zmiany jest ekstra, gdy po grze, nawet jako osoba przegrana (w większości blisko wygranej) można pogratulować przeciwnikowi który zaszachowal innych dobrego ruchu. Dla tego właśnie lubię wracać do tej gry, tutaj moje odczucia niestety raczej pokryją się z susd-em.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4628
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1938 times

Re: Root

Post autor: warlock »

Czy Root to taka seria COIN w wydaniu light ;)?
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Root

Post autor: elbruus »

warlock pisze: 24 wrz 2018, 12:00 Czy Root to taka seria COIN w wydaniu light ;)?
Można tak powiedzieć, autor mocno się inspirował tytułami z tej serii. To COIN ze zwierzątkami :)
Awatar użytkownika
Empik21
Posty: 1
Rejestracja: 29 wrz 2018, 21:59

Root Pl

Post autor: Empik21 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 13 wrz 2018, 12:46 Jakiś wydawca chciałby to u nas wydać :?:
Podbijam pytanie. Ktoś coś wie? Bo nie ukrywam sprawiłbym sobie egzemplarz, ale większość moich planszówkowych znajomych jest średnio, lub słabo anglo-języczna.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Root

Post autor: kmd2000 »

1) Jestem ciekaw waszych opinii - jak wypada wg. was Root w porównaniu z drugą, bardzo popularną w PL, asymetryczną area control Chaos w Starym Świecie? Czy robi coś wyjątkowo lepiej lub gorzej? Co je wyróżnia (pomijając specyficzy sposób punktacji w Chaosie).

2) A z innej beczki - czy jest w którymś polskim sklepie opcja preorderu Root + dodatek? Widziałem tylko podstawkę, a te ekonomiczne wydry (chyba jakiś ukłon w stronę Splottera btw? :P ) do mnie przemawiają.
Frowrya
Posty: 35
Rejestracja: 08 sie 2010, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Root

Post autor: Frowrya »

Wie ktoś czy można gdzieś jeszcze dorwać podstawkę?
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Root

Post autor: michaldz1 »

Teraz tylko przedsprzedaż na następny druk. Na przykład https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Root/8908
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2315
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Root

Post autor: Galatolol »

kmd2000 pisze: 02 paź 2018, 10:42 1) Jestem ciekaw waszych opinii - jak wypada wg. was Root w porównaniu z drugą, bardzo popularną w PL, asymetryczną area control Chaos w Starym Świecie? Czy robi coś wyjątkowo lepiej lub gorzej? Co je wyróżnia (pomijając specyficzy sposób punktacji w Chaosie).
W Chaosie jest znacznie więcej do zrobienia w ramach swojej frakcji, ciekawsze kombosy itd. W Root natomiast bardziej się pilnuje, by panowała równowaga na planszy. No i jest krótszy.

Obie gry lubię, ale jeszcze w nie dużo nie grałem, więc traktować to z rezerwą.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Root

Post autor: Fiacik »

I stało się, będzie wersja PL w 2019 roku, wydawca póki co się nie ujawnia. Rebel?
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Root

Post autor: elbruus »

Można prosić źródło tej rewelacji? :)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2315
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Root

Post autor: Galatolol »

Na BGG wydawca pisał, że prowadzi rozmowy na temat wielu wersji językowych, więc, widząc jaki sukces gra odniosła, wierzę w ten news.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Root

Post autor: Fiacik »

elbruus pisze: 16 paź 2018, 14:45 Można prosić źródło tej rewelacji? :)
FB

Obrazek
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2315
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Root

Post autor: Galatolol »

Gdyby ktoś przeoczył, to pojawiły się małe zmianybalansujące rozgrywkę.

https://boardgamegeek.com/thread/209145 ... ity/page/1

W skrócie wzmocnion Lizardów i osłabiono Vagabonda.

Niemiecka wersja językowa uwzględni te zmiany, mam nadzieję, że polska też tego dopilnuje.
ODPOWIEDZ