Root (Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: cactusse »

Tak w temacie :

Ja się Portalowi nie dziwię "pomyłki" - wertowałem kilka razy instrukcję i grałem kilka partii w oryginalnym wydaniu, i dopiero gdy ktoś rozpętał raban na forum zorientowałem się, że Kopernik jest kobietą. Jeszcze gdybym był jedyną ofiarą to zrozumiałe, ale z dwóch grających grup nikt nie zwrócił uwagi na kocią orientacje ;-) .

A tak około tematu :
nahar pisze: 17 paź 2019, 23:31 Rożnica między "januszami" biznesu a cywilizacją:

mieszkając za granicą kupiłem sobie za całe 40 ojro znaną i lubianą grę Shogun wydawnictwa Queen Games. Planszetki graczy były lekko wykrzywione. Bardzo lekko. No grać się dało. W sumie rybka. Ale wystarczyło wysłać do wydawnictwa maila, że w naszym egzemplarzu są wykrzywione planszetki i ot nagle pan listonosz przynosił miłą paczuszkę z prostymi planszetkami. Dodam, że mieszkałem w kraju Św Patryka, a wydawnictwo jak wiemy jest u naszych zachodnich sąsiadów. Wszystko bez głupich tłumaczeń, a z przeprosinami za kłopot.
W moim Kingdom Builder Big Box tego samego wydawnictwa, wszystkie kafelki były wydrukowane z efektem "przesuniętej warstwy", przez co linie były zduplikowane bądź poszarpane, a obrazki rozmyte. Grać się da, ale estetycznie to nie wygląda. Przez ciekawość wysłałem maila do Queen Games, ze zdjęciami porównującymi kafelki z wersji Big Box z moją starą podstawką.
Uprzejmy support rozłożył ręce, stwierdził, że nie gwarantują by każdy egzemplarz wyglądał super, odwołali się do mojego zrozumienia i życzyli miłego dnia.

Przepaści cywilizacyjnej nie zauważyłem ;-)
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: YoYo »

Czy macie już egzemplarze Root PL u siebie ale zakupione gdzie indziej niż na Portalu?
Te osoby już mają swój egzemplarz (zdaje się była obietnica, że przy przedsprzedaży dostanie się niby wcześniej), a ja zamawiając gdzie indziej jeszcze nie mam swojego ROOT :(.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Mr_Fisq »

Czyli na ten moment konsensus jest taki, że poza Markizem/Markizą brak jest większych błędów w wersji polskiej?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: ariser »

YoYo pisze: 18 paź 2019, 07:36 zdaje się była obietnica, że przy przedsprzedaży dostanie się niby wcześniej
To się tyczy przedsprzedaży w sklepiku wydawcy, a nie w sklepach.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: EVOCATVS »

YoYo pisze: 18 paź 2019, 07:36 Czy macie już egzemplarze Root PL u siebie ale zakupione gdzie indziej niż na Portalu?
Mam od wczoraj. Zamawiałem poza sklepem Portalu ale z odbiorem osobistym.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Deem »

Nie wiem, czy to ten case, ale Portal czasami (zawsze?) najpierw wrzuca grę do sklepów fizycznych, a dopiero po iluś dniach do czysto internetowych.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Raivenn
Posty: 9
Rejestracja: 01 paź 2019, 16:23
Has thanked: 2 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Raivenn »

Mr_Fisq pisze: 18 paź 2019, 07:59 Czyli na ten moment konsensus jest taki, że poza Markizem/Markizą brak jest większych błędów w wersji polskiej?
W jednym miejscu w księdze praw znalazłem podwójna kropkę. Ale to tyle, pozatym wszystko pięknie, spójne napisane i bardzo miłym dla oka językiem :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Mr_Fisq »

Raivenn pisze: 18 paź 2019, 09:52 W jednym miejscu w księdze praw znalazłem podwójna kropkę. Ale to tyle, pozatym wszystko pięknie, spójne napisane i bardzo miłym dla oka językiem :)
To nie wiem czy doczekam do jutra, czy już dzisiaj ruszę do sklepu :)
Dzięki!
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 486
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 934 times
Been thanked: 204 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Mr_Fisq pisze: 18 paź 2019, 09:55
Raivenn pisze: 18 paź 2019, 09:52 W jednym miejscu w księdze praw znalazłem podwójna kropkę. Ale to tyle, pozatym wszystko pięknie, spójne napisane i bardzo miłym dla oka językiem :)
To nie wiem czy doczekam do jutra, czy już dzisiaj ruszę do sklepu :)
Dzięki!
Jeszcze ktoś znalazł niezgodność opisu pierwszej rozgrywki z tym co jest na planszach graczy (opis rozgrywki używa zasad sprzed "reguł turniejowych" z tego co rozumiem).
Przejrzałem pobieżnie polską instrukcję pod kątem tego co u nas budziło wątpliwości i nie zauważyłem różnic (ale nie porównywałem całości).
Tak jak kolega wyżej pisze - tu akurat tłumacz/redaktor zrobił dobrą robotę - jest przejrzyście i bez większych wątpliwości interpretacyjnych.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: karawanken »

Zagrałem wczoraj dwie rozgrywki.

Pierwsza na 4 osoby. Wygrał wagabunda, typowo gracze skupili się na sobie starając się rozgryść swoje frakcje nie patrząc co robią inni. Zagraliśmy dwie pierwsze tury z księgi praw aby nauczyć się zasad, a potem kontynuowaliśmy rozgrywkę, co moim zdaniem jest takie sobie. Lepiej chyba zresetować grę i grać od nowa znając już mniej więcej zasady. Grałem ptakami i miałem ogromne problemy aby się ogarnąć. Co chwila zamieszki i wymiana lidera. Mieliśmy jeden problem z zasadami. Otóż zasady mówią, że wygrywa ten co osiągnie 30 punktów, no chyba, że dwóch graczy równocześnie osiągnie 30 punktów. No i nasze pytanie, kiedy gracze mogą razem osiągnąć 30 punktów? Przecież każdy punktuje w swojej turze. Po pierwszej partii szału nie było.

Zagraliśmy potem na 3. (z czego ja i kolega graliśmy już drugi raz) Koty, ptaki i partyzanci. Było o wiele lepiej. Ptaki tym razem wygrały, niestety nie ja nimi grałem, kolega radził sobie o wiele lepiej niż ja w pierwszej rozgrywce. Na pewno popełniliśmy błędy. Zasady ogólne są w miarę proste, problemy są aby pamiętać wszystkie zasady frakcyjne (grający kotami permanentnie zapominał o leczeniu wojowników, ja myliłem stronników z sympatykami)

Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Gra na pewno wymaga ogrania. Na szczęście zwłaszcza po drugiej partii stwierdziliśmy, że będzie ogrywana.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Odi »

Wagabunda może tworzyć koalicję z innym graczem i punktowac wspólnie, więc może o to chodzi. Albo jeszcze coś z tymi dwoma frakcjami dodatkowymi.

Stronnicy vs sympatycy to - niestety - moim zdaniem niezręcznosc w tłumaczeniu. Dwa bardzo podobne do siebie terminy, (i brzmieniowo i znaczeniowo), oba często potrzebne do czegoś, a działanie zupełnie inne.
Będzie się to mieszać, chyba nie tylko początkującym.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Odi »

Pamiętajcie, że pytania o zasady zadajemy w innym dziale. Root ma tam już swój wątek.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Nidav »

Takie pytanie, bo może ktoś się orientuje - czy prezes już się wypowiadał na temat wydania kolejnych trzech dodatków? Tj. Underworld Expansion, Clokwork Expansion i Exiles and Partisans Deck. Coś tak czuję w kościach, że będę do tej gry kupował wszystko, co wyjdzie - kojarzę, że chyba żaden z tych dodatków jeszcze ostatecznie nie wyszedł, chociaż do premiery coraz bliżej, ale zastanawiam się, czy już coś tam zostało może przez wydawnictwo mówione na temat polskiego wydania.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Mr_Fisq »

Nidav ostatnia wersja jeszcze sprzed premiery brzmiała mniej więcej tak:
- nie było jeszcze premiery pierwszego dodatku, nie wiadomo jak się sprzedaje, więc nie ma jeszcze co rozmawiać o kolejnych dodatkach.

Jestem po 3 grach na dwie osoby => koty vs ptaki; do nauki taki wariant wydaje się ok; spodziewałem się, że będzie dużo gorzej.
Co prawda na razie jest 3:0 dla Markizy, ale nawet przegrywając miałem dużo radości z balansowania ptakami na skraju zamieszek :)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Raivenn
Posty: 9
Rejestracja: 01 paź 2019, 16:23
Has thanked: 2 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Raivenn »

karawanken pisze: 19 paź 2019, 12:38 (...) Otóż zasady mówią, że wygrywa ten co osiągnie 30 punktów, no chyba, że dwóch graczy równocześnie osiągnie 30 punktów. No i nasze pytanie, kiedy gracze mogą razem osiągnąć 30 punktów? Przecież każdy punktuje w swojej turze. (...).

Są do przekucia karty z efektem trwałym, które dają przeciwnikowi punkty, np. jeżeli zdecydujesz się mu zabrać kartę na początku swojej tury. Więc teoretycznie ktoś może dobić do 30 pkt w czasie Twojej tury.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: GrzeL »

W polskiej instrukcji (przynajmniej tej dostępnej on-line) na 17 stronie jest wprowadzający w błąd zapis „Przedmiot może być w jednym z trzech stanów:”, który powinien zostać usunięty (jak nastąpiło to w angielskiej instrukcji opublikowanej w styczniu tego roku na BGG), bo po zmianach zasad przedmiot może być w czterech stanach.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: GrzeL »

Kolejna nieuwzględniona w polskiej wersji poprawka w zasadach.
Księga Praw 9.2.5 pisze:Jest:
„Przedmioty na planszy Frakcji Włóczęgi mogą być zakryte, odkryte lub uszkodzone”,
a powinno być:
„Przedmioty na planszy Frakcji Włóczęgi mogą być odkryte lub zakryte”.
W polskiej instrukcji za angielską na 17 stronie jest błędny zapis, bo obecnie dopuszcza przechowywanie wyczerpanych przedmiotów na odpowiednich torach, co jest sprzeczne z zapisami na stronie 19 instrukcji oraz regułami 9.5 i 9.5.7 z Księgi Praw.
Spoiler:
Niektóre zasady w polskiej wersji są poprawione względem angielskiej np. 2.3, w której w polskim tłumaczeniu uwzględniono wyjątek Rwącej Rzeki. Dzięki temu wyjątkowi zasada Rwącej Rzeki nie jest unieważniana przez 2.3, jak ma to miejsce w wersji angielskiej, zgodnie z zasadą 1.1.1 o pierwszeństwie zasad.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Nidav »

Ja za to pozwolę sobie napisać o kolejnej rozgrywce, coby temat nie umarł i można było poczytać sobie tutaj o wrażeniach z rozgrywki ;)

Tydzień minął od kolejnej gry i przez ten czas wyjątkowo byłem chętny na następną partyjkę, a w międzyczasie zgłębiałem jeszcze dokładniej zasady, żeby nic nie pominąć. Miała być rozgrywka w trzy osoby, ale niestety jedna osoba odpadła z racji wyjścia na piwo z ludźmi z pracy. Słyszałem, że gra na dwie osoby jest bez szału, więc w imię przeciwdziałania temu wydrukowałem Mechaniczną Markizę, wersję 2.0 - dla osób niezorientowanych jest to wariant solo, który będzie prawdopodobnie w dodatku Clockwork, co to premierę ma w grudniu w wersji anglojęzycznej. W nadchodzącym w listopadzie dodatki Mechaniczna Markiza jest, ale w wersji 1.0, przy czym całkiem mocno się różni.

Niemniej! Przyznać muszę, że oboje ze wspolgraczem byliśmy z takiego bota zadowoleni - na tyle, żeby uznać, iż w przyszłości, jeśli w trzy osoby będziemy grać, to zawsze bota dołączymy. Obsługa na początku trochę zajmuje, jednak po paru rundach idzie to całkiem sprawnie. No i co najważniejsze - Markiza wygrała ;) Zatem jest to też całkiem dobre wyzwanie.

Sam grałem Dynastią Orlich Gniazd i gdyby nie Sojusz, przez który doszło do zamieszek (odebrał mi jedyną polanę mysią, na której miałem gniazdo, a na której miałem przeprowadzić jeden werbunek), to wygrałbym. Sam Sojusz niestety popełnił parę błędów, czyli przede wszystkim nie postawił bazy na króliczej polanie, chociaż mógł od początku, ale chciał wyczyścić jakieś komponenty przeciwników (co dałoby mu znacznie więcej kart i Stronników, gdyby zrobił to już w początkowej fazie gry), a do tego zapomniał o kartach Zasadzki, kiedy go atakowałem, w efekcie był na szarym końcu. Niemniej gdyby tych błędów nie popełnił, to istnieje spora szansa, że miałby możliwość rozgromić mnie i bota.

Żal tej jednej rundy odebranej mi przez Mechaniczną Markizę, dzięki której wygrałbym już na pewno, niemniej bot bardzo sprawnie działa, co widać - wygrał dokładnie wtedy, kiedy ja go miałem to zrobić ;) Prawdopodobnie podrukuję więcej mechanicznych frakcji z Better Bot Project, bo aż jestem ciekaw, jak to będzie działało, a i przyjemnie będzie moc zagrać Markizą kiedyś.

Sama gra cały czas jest dla mnie świetna i już poszło zamówienie na dodatek, bo kolejnych dwóch frakcji nie mogę odpuścić. Trzymam kciuki też za jego sprzedaż, żeby Portal zdecydował się na wydanie pozostałych 3 dodatków po polsku.

Co tu dużo mówić - jak dla mnie gra ociera się o geniusz i jak tak dalej pójdzie z kolejnymi partiami, to niechybnie dotrze do mojego TOP3. Na ten moment jednak bardzo mocne 9/10.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2019, 22:49 przez Nidav, łącznie zmieniany 1 raz.
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: kamilpr »

Mozesz dac link skad wziales do druku zasady Mechaniczną Markizę, wersję 2.0 ?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Nidav »

kamilpr pisze: 24 paź 2019, 22:26 Mozesz dac link skad wziales do druku zasady Mechaniczną Markizę, wersję 2.0 ?
Wszystko jest w w tym temacie na BGG. Zarówno linki do plików, zasad itp. Oczywiście potrzebna jest znajomość angielskiego, żeby to ogarnąć, ale jak widzę chyba wszystkie frakcje da się wydrukować i zaimplementować do gry, bo poza planszetkami nie ma innych elementów. Co najwyżej upgrade'y dla danych botów, jeśli chce się podnieść ich trudność, niemniej i tak w podstawowej wersji, przy dopiero poznawaniu gry, wydają się dobrym motywem, żeby dodać gracza, gdy jakiegoś brakuje, a na pierwszy rzut oka wydają się całkiem dobrym wyzwaniem do pokonania ;)
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tomiz123 »

Czy jest może gdzieś dostępna polska instrukcja nie w wersji beta? Na stronie Portalu niestety tylko wersja "robocza".
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: GrzeL »

tomiz123 pisze: 25 paź 2019, 12:06 Czy jest może gdzieś dostępna polska instrukcja nie w wersji beta? Na stronie Portalu niestety tylko wersja "robocza".
Nie wiem, czym różni się wersja robocza od nie roboczej, ale wersja z Markizą zamiast Markizem jest dostępna na stronie Portalu.
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tomiz123 »

GrzeL pisze: 25 paź 2019, 13:25
tomiz123 pisze: 25 paź 2019, 12:06 Czy jest może gdzieś dostępna polska instrukcja nie w wersji beta? Na stronie Portalu niestety tylko wersja "robocza".
Nie wiem, czym różni się wersja robocza od nie roboczej, ale wersja z Markizą zamiast Markizem jest dostępna na stronie Portalu.
Pisząc robocza miałem na myśli techniczne niedoróbki pliku. Na stronie portalu instrukcja ma pełno błędów graficznych, pustych pól itp. Ciężko się to czyta.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: playerator »

tomiz123 pisze: 25 paź 2019, 13:49 (...) miałem na myśli techniczne niedoróbki pliku. Na stronie portalu instrukcja ma pełno błędów graficznych, pustych pól itp. (...)
Nie sprawdzałem litera po literze, ale plik na stronie Portalu to najprawdopodobniej dokładnie ta instrukcja, która jest w pudełku.

To co opisujesz, może być spowodowane np. przestarzałą wersją przeglądarki.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: GrzeL »

W polskiej Księdze Praw w 9.5.4 zmieniono precyzyjny angielski zwrot „with any pieces” na nieprecyzyjny i nigdzie niezdefiniowany „przebywającemu”, a nie dla każdego posiadanie gdzieś sympatyków albo drewna jest równoznaczne z przebywaniem w tym miejscu.
Spoiler:
ODPOWIEDZ