Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bober
Posty: 299
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: bober »

Mysthea to euro gra z zarządzaniem ruchem i kontrolą obszaru. Gra zyskuje nowoczesny charakter i jest nasycona mocno tematycznie. Gra która pozwala zanurzyć się w świecie Icaion.
Walcz o kontrolę nad nieodkrytymi pływającymi wyspami, miejscami wypełnionymi anomaliami i dziwnymi potworami. Połącz siły, by walczyć z przerażającymi potworami, które je zamieszkują, tworząc armię i twierdze.
https://mysthea.tabula.games/

7 marca na Kickstarterze.

Wideo do gry.
https://m.youtube.com/watch?v=s_XAZnOAjfM
Ostatnio zmieniony 04 mar 2018, 19:39 przez bober, łącznie zmieniany 2 razy.
Knightmare
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2018, 00:39
Lokalizacja: Zachód DE/Gdańsk

Re: Mysthea

Post autor: Knightmare »

Wspieram to, odczuwam spory hajp na tą grę po obejrzeniu i przeczytaniu wszystkiego :)

Świat wydaje mi się mocno interesujący, powoduje, że mam ochotę po prostu się w nim znaleźć. Mechanicznie też może być ciekawie. Czekam.
Awatar użytkownika
bober
Posty: 299
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Mysthea

Post autor: bober »

Dzisiaj dostaliśmy prototyp. Jutro gramy. I nie długo video na naszym kanale.
Knightmare
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2018, 00:39
Lokalizacja: Zachód DE/Gdańsk

Re: Mysthea

Post autor: Knightmare »

Ooo świetny news. Czekam :wink:
Awatar użytkownika
bober
Posty: 299
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Mysthea

Post autor: bober »

jak się uda to zrobimy polską instrukcję :) (mamy już spolszczoną poglądową instrukcję ) Bo gra jest całkowicie nie zależna językowo.
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Mysthea

Post autor: Moniczka.s »

Czekam z niecierpliwością na wszystkie opinie!
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
bober
Posty: 299
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Mysthea

Post autor: bober »

Zapraszam was do obejrzenia wideo do gry Mysthea.

https://m.youtube.com/watch?v=s_XAZnOAjfM

Przypominam o tym że kampania rusza 7 marca 2018.
Awatar użytkownika
bober
Posty: 299
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Mysthea

Post autor: bober »

Gra została ufundowana
potrzebowała 68,316 $ a uzbierała 344,403 $
Pozostało już tylko 20 godzin.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Mysthea

Post autor: orzeh »

Nieczęsto piszę publicznie o przemyśleniach, szczególnie nie lubię oceniać gier po jednej rozgrywce, lecz piszę to dlatego że ta gra jest warta uwagi, bardzo fajne połączenie gry Area Majority z małymi silniczkami znanymi z BR czy nawet gier typy Tableu Building. Dużo taktycznych zagrań, strategia raczej w formie "namieszania poprzez ruch wysp" (graliśmy w 5 osób i ciężko bylo długofalowo planować, bo ciągle się coś zmieniało na planszy). Fajny, zmienny mechanizm punktacji za obszary kontrolowane - potwory wprowadzają dynamikę i zmuszają do dodatkowego poziomu planowania (również a może przede wszystkim gdy niespodziewanie karta "Storm" się pojawia przed potworem). Mechanicznie baaardzo przypomina rozbudowanego o warstwę euro BloodRage- głównie przez draft kart oraz rozbudowywanie czy wzmacnianie swoich jednostek na Tableu (co a'la ulepszenia klanów, potworów czy jarla+wojowników). Bardzo przyjemna, nie za skomplikowana co do zasad gra ale dająca dużo pozytywnych emocji typu "NIEEEE NIE ATAKUJ MNIEEEE ..... NO TO CIĘ TERAZ ZABIJĘ...NOO JAA PIER.... MUSIAŁEŚ TO ROBIĆ?" ;). Jak to w tego typu grach - dużo negatywnej interakcji.
Jeśli chodzi o klimat, zostaliśmy wprowadzeni w niego przez człowieka który dobrze zna ten wszechświat, dużo smaczków nam przekazywał, wiele rzeczy opisywał poprzez fabułę (chwała mu za to) ale dla mnie jako nie za bardzo przepadającego za klimatem tego typu - nie za bardzo czułem ale też zupełnie mi to nie przeszkadzało.
Ogólnie nie czuję się fanem tego typu mechanicznie gier ale bardzo mi się podobała.
Wydaje mi się że byłby niezły hit jakby była po PL lub niezależna językowo (to drugie chyba jest niemożliwe).
Na pewno znajomość kart polepszy Draft oraz myślenie o tej grze.
Polecam przynajmniej spróbować!
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: orzeh »

... no i mnie pokarało za przedwczesne chwalenie gry, kolejna rozgrywka już z większą świadomością. Gra jest ZA DŁUGA na to, co oferuje!!!!! 4,5 godziny (5os) to jest stanowczo za dużo. Albo coś źle z zasadami robiliśmy albo tak jest z tą grą. Nie należę do graczy którzy lubią rozgrywki tej długości. Dodatkowo okazało się że plansza jest za mała!! spawy widoczności fortec są dyskusyjne - bardzo często się zdarzało że jakaś forteca była zasłonięta figurką i sie jej nie policzyło. Mój entuzjazm znacznie opadł.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1271
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 210 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: ShapooBah »

orzeh
Czy Mysthea wraca na Twój stół często? Czy to raczej spalony i nie warty tytuł?

Jakbyś mógł jej ciężkość porównać do jakichś znanych tytułów bliżej jej do Blood Rage, Gry o Tron czy raczej Agricoli?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: orzeh »

Nie grałem od czasu ostatniego wpisu, pewnie spróbujemy jeszcze raz aby zweryfikować błędy ostatniej rozgrywki. Widzę w mediach społecznościowych że "wielcy" świata planszówkowego też grają w tą grę więc radziłbym poczekać na ich opinię.
Odpowiadając na pytanie - moim zdaniem ciężkość większa niż BR, odczucia gry miałem bardziej jak po Rising Sun (nie jestem fanem również, co może Cię nakierować). Ciężkość gry w moim przypadku wynikała z czasu rozgrywki, który na 5 osób jest STANOWCZO za długi, czyli niemalże dosłownie była ciężka ;)
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: windziarz44 »

Zgadzam się z Tobą. Na 5 osób nie hula to tak jak powinno. Ale na 3 i 4 jest idealnie. Realny czas rozgrywki to około 40 minut na gracza, niestety im więcej tym bardziej zwalnia.
Jak nie lubię za specjalnie BR i nie trawię wręcz RS, to Mysthea na razie mocno na plus.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1271
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 210 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: ShapooBah »

A jak z warstwą dizajnerską gry?
Czy figurki robią wrażenie, czy jednak jakość ich wykonania, poza ładnymi renderami jest raczej taka sobie.
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: windziarz44 »

ShapooBah pisze: 17 maja 2019, 09:07 A jak z warstwą dizajnerską gry?
Czy figurki robią wrażenie, czy jednak jakość ich wykonania, poza ładnymi renderami jest raczej taka sobie.
Tutaj moje amatorskie fotki -https://www.instagram.com/p/BxJzyb7juXw/
W moim odczuciu jest bardzo dobrze, szczególnie figurki potworów. Koledzy, którzy wspierają więcej takich produkcji, bardzo je chwaili.
Jedyne na co ja mógłbym narzekać, to fakt, że wyspy są trochę małe. Poza tym graficznie ten cały świat jest bardzo dobrze nakreślony.
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: mczlonka »

Czyli można rozumieć, że informacje pudełkowe dotyczące długości rozgrywki są "lekko" nietrafione?
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: windziarz44 »

mczlonka pisze: 19 maja 2019, 07:18 Czyli można rozumieć, że informacje pudełkowe dotyczące długości rozgrywki są "lekko" nietrafione?
Myślę, że granie w składzie, który zna grę może ją oczywiście przyspieszyć. Ale nada to będzie około 40 -45 minut na gracza.
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: mczlonka »

windziarz44 pisze: 19 maja 2019, 08:49
mczlonka pisze: 19 maja 2019, 07:18 Czyli można rozumieć, że informacje pudełkowe dotyczące długości rozgrywki są "lekko" nietrafione?
Myślę, że granie w składzie, który zna grę może ją oczywiście przyspieszyć. Ale nada to będzie około 40 -45 minut na gracza.
W takim razie przyjmę 1h na gracza.

Czy możesz powiedzieć mi jeszcze jaka jest wg Ciebie optymalna liczba graczy? I czy jeśli byłaby to liczba 3 (np. ze względu na preferowany krótszy czas rozgrywki), to czy rozgrywka czegoś nie traci, w porównaniu z 4-osobową rozgrywką? Zazwyczaj w area control im więcej graczy tym lepiej :)
Czy ciężkość gry (poziom trudności, zasad; głębi rozgrywki) porównałbyś bardziej do Blood Rage (na BGG: 2.89) czy bardziej do Rising Sun (na BGG: 3,25)? A może do jakieś innej (znanej) gry?

Miałem Blood Rage (jak dla mnie za mało kombinowania), a mam Rising Sun i zastanawiam się czy Mysthea miałaby szansę (po ewentualnym zakupie) na pozostanie w kolekcji (tzn. będzie ciekawą i unikatową grą).
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: Banan2 »

Będzie polska wersja wydana przez Galaktę.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10857
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3347 times
Been thanked: 3201 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: japanczyk »

Banan2 pisze: 07 kwie 2020, 14:30 Będzie polska wersja wydana przez Galaktę.
Pozdrawiam
A to hicior!
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 621
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 192 times
Been thanked: 175 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: Michito »

🚛 Informacje z ostatniej chwili od firmy transportowej! Mysthea do nas płynie. Spacer po dryfujących wyspach będzie możliwy na przełomie listopada i grudnia. Czekamy cierpliwie, choć już trochę sami przebieramy nogami nie mogąc się doczekać!

👉 Będziemy Was informować kiedy gra dotrze do naszych magazynów.

#Mysthea
Z tego co się dowiedziałem, Galakta wydaje grę w wersji retail i z tego powodu nie będzie ona zawierać kart z tekstem (te karty były dołączane tylko w wersji KS).

Stąd moje pytanie do znawców tematu: czy karty zawierające jedynie ikony w znaczący sposób utrudniają rozgrywkę? Czy też brak kart z tekstem to kwestia bardziej "estetyczna"?
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 422
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 167 times
Been thanked: 207 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: Tachion »

Z tego co wiem to wariant z tekstami na kartach był w niewielkiej ilości egzemplarzy, domyślnie była wersja z ikonkami nawet na KS.
W wersji KS, w którą grałem dołączone były dwustronne ściągawki dla graczy z opisem wszystkich kart. Nie wiem czy takie są w wersji retail.

Naraz dostępne na rynku są 3 karty, także spokojnie ogarniesz co jaka robi, a swoje na ręcę poznasz na początku gry. Karty wychodzą erami, więc do zapoznania jest chyba 20 kart na erę. Do ogarnięcia w międzyczasie ;)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2816
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: Gromb »

Pod naciskiem graczy na KSie pojawiła się wersja kart z opisami do zakupienia dodatkowo. Nie wyobrażam sobie już teraz gry bez tych opisów. Z partii w czyste karty z ikonami, pozostaje tylko jedno wspomnienie w naszej grupie: UDRĘKA :|
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 422
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 167 times
Been thanked: 207 times

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: Tachion »

Eee tam. Tam jest z naście tych ikonek, a większość kart w kolejnych erach to ulepszone wersje kart z nizszych er.
Sama ikonografia jest średnio zrozumiała, ale nie ma tego dużo. Deploy x3 dla każdego typu figurki, przygotowanie x3 dla każdego typu figurki, teleport typu figurki itd.
Pod koniec rozgrywki juz nie zaglądałem do pomocy.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5224
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Mysthea (Martino Chiacchiera, Marta Ciaccasassi)

Post autor: Gambit »

Tak przy okazji, choć już chwilę temu to wrzucałem na kanał, moje dwa słowa o grze
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
ODPOWIEDZ