Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 242
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Arcziwald »

Ja to temat odpuszczam 7€ za jedną kartę mi się jakoś nie widzi ;) gra jeszcze nie rozpakowana stąd pytanie czy ta zła karta ma jakiś wielki wpływ na grę?
Turnavine

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Turnavine »

Praktycznie żaden. Można też karty włożyć w koszulki i użyć wersji do druku. Tak pierwotnie zrobiłem jednak jako wspierający poprosiłem też o wydrukowaną wersję.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: playerator »

brazylianwisnia pisze: 16 mar 2019, 08:08 Ta informacja dotyczy wersji sklepowej w języku polskim. (...)
Problem polega na tym, że ciągle piszesz co ci się wydaje.
Twoja korespondencja z wydawcą nie jest oficjalnym stanowiskiem, tylko po prostu korespondencją. Nie ma żadnego powodu, żeby na podstawie prywatnej wiadomości ogłaszać, że każdy musi zapłacić 7 euro za wysłanie karty. Nawet jeżeli tobie zaproponowali takie warunki, to są przecież osoby, które otrzymały poprawione komponenty bez żadnych komplikacji.
Na tej stronie nie ma ani słowa o polskiej wersji językowej. Ani o kafelku. Jest za to o karcie z wersji deluxe, jak napisałem wcześniej.

Pisanie, że:
brazylianwisnia pisze: 12 mar 2019, 14:23 Obecnie wysyłają poprawioną karte i kafelek za opłatą 7 euro (...)
jest WPROWADZANIEM UŻYTKOWNIKÓW FORUM W BŁĄD. I zwracam uwagę, że robisz to w tym temacie kolejny raz.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: brazylianwisnia »

Nie pisze co mi się wydaje tylko napisałem co odpisał mi wydawca gry na zgłoszenie reklamacyjne dotyczące braku karty i KAFELKA w polskiej wersji gry. Z tego co widziałem na KS to wysyłali kartę za darmo do jakiegoś terminu i obecnie przestali to robić. Masz jakieś bardziej oficjalne informacje dotyczące karty i kafelka do wersji sklepowej?
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: jax »

Zmieniając temat: regrywalność Gugonga jest niesamowita.
Wczoraj zdarzyła się partia, gdy zwycięzca rozniósł rywali ignorując całkowicie tor statków (nie miał podwójnego służącego, dodatkowej karty (kart) i nigdy brał 4VP). Wow.
Zwycięzca nie miał też jadeitu
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
DziejopisWawel
Posty: 153
Rejestracja: 13 wrz 2016, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 5 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: DziejopisWawel »

jax pisze: 17 mar 2019, 10:54 Zmieniając temat: regrywalność Gugonga jest niesamowita.
Wczoraj zdarzyła się partia, gdy zwycięzca rozniósł rywali ignorując całkowicie tor statków (nie miał podwójnego służącego, dodatkowej karty (kart) i nigdy brał 4VP). Wow.
Zwycięzca nie miał też jadeitu
A jak z murem i intrygami? Zawsze wydawały mi się słabsze od pozostałych i widziałem sens wybierania ich tylko jak karty podpasują.
"Daj nam, Boże, sto lat wojny."
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: jax »

DziejopisWawel pisze: 18 mar 2019, 21:18
jax pisze: 17 mar 2019, 10:54 Zmieniając temat: regrywalność Gugonga jest niesamowita.
Wczoraj zdarzyła się partia, gdy zwycięzca rozniósł rywali ignorując całkowicie tor statków (nie miał podwójnego służącego, dodatkowej karty (kart) i nigdy brał 4VP). Wow.
Zwycięzca nie miał też jadeitu
A jak z murem i intrygami? Zawsze wydawały mi się słabsze od pozostałych i widziałem sens wybierania ich tylko jak karty podpasują.
Mur, nie pierwszy raz widziałem, że był kluczowy w zwycięstwie (obok wygrywania bonusu za karty pasujące do kości). Tor intrygi nie był aż tak istotny, ale parę razy pomógł przy wygraniu remisu na murze.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Turnavine

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Turnavine »

No i jest dodatek (a właściwie są dodatki):

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... gng-panjun
The Peasants are in Rebellion: During the Ming Dynasty, peasants revolts were common. Although the Ming Dynasty itself came to power through a peasant revolt, this did not mean that the rulers had any more empathy for the peasants than the previous rulers. Players will gain a lot of support from the peasants in this expansion, but if pushed too far, players will have to work together to avoid their wrath.

The Summer Palace: Players travel to the Summer Palace of the Emperor, where they can obtain extra servants, Jade, and even the services of the mysterious Court Ladies… Players will have to score majorities in order to obtain these bonuses, but will also be able to manipulate the results by exchanging specific Gifts with the officials, as word has it the Emperor is collecting a very particular type of Gift.

The Palace Stairs: Moving your Envoy towards the Emperor will not be without consequences with this expansion. Players will be able to choose a longer or shorter path leading towards the Palace of Heavenly Purity. The shorter path will require some achievements, the long path will earn players rewards at first, but when they get close to the Palace, they will have to pay certain taxes or risk seeing their Envoy take steps back.

Extra Decrees and Gift Cards: Spice up your game with new Decrees and special kinds of Gift Cards, lime the lamp and jade knives, which will add even more variety to your game of Gùgōng!
W skrócie możliwa jest tytułowa rebelia - gracze będą mogli korzystać z pomocy warstwy chłopskiej, ale nie bez konsekwencji, wieśniacy mogą się zbuntować - gracze wspólnie muszą się mierzyć z tą groźbą. W pałacu letnim gracze będą mogli uzyskać dodatkowe bonusy - nowi słudzy, jadeit, pomoc ze strony pań dworu. Modyfikacja drogi do audiencji u cesarza - krótsza wymaga pewnych osiągnięć dłuższa daje prezenty na początku lecz rzuca kłody pod nogi na końcu. Kropkę nad i stanowią nowe karty prezentów i dekretów.

Na zdjęciach widać pudełko zbiorcze (raczej nie będzie ponownego druku poprzedniej wersji "podstawki", jedynie podstawka plus dodatek) i pudełko samego dodatku. Ładne barwy, ilustracja też, ale trochę bez wyrazu, zobaczymy jak zawartość. KS we wrześniu.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1281
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: ShapooBah »

Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: eltadziko »

Widziałem właśnie wczoraj, że zbiórka ruszyła. Dodatek wydaje się całkiem ciekawy, ale cena już taka ciekawa nie jest (50$) :P
Rozumiem, że ten dodatek z Kickstartera nie będzie kompatybilny z polską podstawką? Chodzi mi o wykonanie elementów - polska podstawka była chyba wydana normalnie, a tu mam wrażenie, że są grubsze karty i znaczniki. Jak było z podstawką Gugonga na KS? Później był w sprzedaży w wersji nie-deluxe z takimi komponentami jak wersja PL?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10903
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: japanczyk »

eltadziko pisze: 03 wrz 2019, 10:02 Widziałem właśnie wczoraj, że zbiórka ruszyła. Dodatek wydaje się całkiem ciekawy, ale cena już taka ciekawa nie jest (50$) :P
Rozumiem, że ten dodatek z Kickstartera nie będzie kompatybilny z polską podstawką? Chodzi mi o wykonanie elementów - polska podstawka była chyba wydana normalnie, a tu mam wrażenie, że są grubsze karty i znaczniki. Jak było z podstawką Gugonga na KS? Później był w sprzedaży w wersji nie-deluxe z takimi komponentami jak wersja PL?
Jest niekompatybilny ze względu na inną ikonografię w wersji deluxe ;-)
Ale ma być dostepny później w retailu w wersji takiej jak Polski Gugong
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

Zagraliśmy wczoraj w Gugonga z zaawansowanymi żetonami podróży (nie wiem, czy są dostępne w zwykłej wersji, czy tylko w deluxe) i muszę powiedzieć, że grało się wyjątkowo ciekawie. Część żetonów ma super interesujące działanie (np. ten, który umieszcza na dowolnym polu akcji +1VP dla właściciela i -1VP dla każdego, kto skorzysta z akcji tego pola.) i batalia - szczególnie na ścieżkach podróży - była bardzo zacięta i dostarczyła jeszcze więcej interakcji.

Dla mnie Gugong jest grą wybitną i nie mogę doczekać się już modułów z dodatku. Ciekawi mnie bardzo zwiększona interakcja, bo nawet same żetony podróży spowodowały, że gracze byli bardziej zaangażowani emocjonalnie i w rozgrywkę wkradł się fajny dreszczyk emocji.

Wraz z dodatkiem przybędzie więcej ciekawych i opcji i tutaj niestety.... Pojawiają się spore wątpliwości.

Gra jest wyjątkowo podatna na paraliż decyzyjny. Granie z osobami, które mają tendencję do zamulania, potrafi niemiłosiernie rozciągnąć rozgrywkę. Nasza wczorajsza partia trwała ponad TRZY GODZINY (+ 30 minut tłumaczenia zasad), co wykracza poza ramy akceptacji i zdrowego rozsądku. Zaczęliśmy rozkładać grę około 18:30, a zwijaliśmy grę o 22:20. :(

Chyba od następnej partii będę wyciągał jakiś timer z limitem czasowym na każdego gracza. :evil:
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: probbi »

Gizmoo pisze: 10 wrz 2019, 12:31 Zagraliśmy wczoraj w Gugonga z zaawansowanymi żetonami podróży (nie wiem, czy są dostępne w zwykłej wersji, czy tylko w deluxe) i muszę powiedzieć, że grało się wyjątkowo ciekawie.
ten żeton o którym piszesz jest w sklepowej wersji gry, wiec pozostałe też powinny być.
Lubię grać w Gugonga ale nie na 2 i nie na 5 osób. Przy dwóch graczach wg mojej żony jest za mała zmiana wykładanych kart, natomiast przy komplecie gra trwa za długo. Ale jest to jedno z większych zaskoczeń tegorocznych, bo zakupiłem japrzy okazji innej gry aby mieć przesyłkę taniej :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

probbi pisze: 10 wrz 2019, 13:04 ten żeton o którym piszesz jest w sklepowej wersji gry, wiec pozostałe też powinny być.
Pamiętałem, że coś tam dodatkowo było w kampanii na KS, więc sprawdziłem. W wersji deluxe są dodatkowe żetony podróży, które były wydane później osobno jako promka z kalendarza adwentowego. Jest więc dodatkowo sześć żetonów, których nie ma w wersji sklepowej. Dokładnie chodzi o te:

https://boardgamegeek.com/image/4426849 ... vel-tokens
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Rigidigi »

probbi pisze: 10 wrz 2019, 13:04 bo zakupiłem ją przy okazji innej gry aby mieć przesyłkę taniej :)
Ja zakupiłem grę z identycznych pobudek.. Przeleżała swoje na półce (ponad pół roku), ale ostatnio udało się rozegrać kilka partyjek.

Gra jest śliczna, bardzo ładnie wydana. Sama rozgrywka w porządku, sporo możliwości, dużo kombinowania, które wymaga: raz szukania dla siebie najlepszych opcji, dwa weryfikacji, czy czasem nie ułatwiamy przeciwnikowi np. zostawiając karty, które będą punktowały na koniec dnia.
W zasadzie to wszystko ok z tą grą, ale wystawiłem ją na sprzedaż i znalazła już nowego właściciela. Dlaczego?
Chwilę po Gugongu również pierwszy raz zagraliśmy w Orlean i ten wydał się ciekawszy, dający więcej możliwości i bardziej klimatyczny. Chociaż Orlean nie ma startu pod względem wykonania jak i samej urody.
Dla mnie Gugong byłby kolejnym (chyba najładniejszym ładnym) euro na półce. Mam już Shipyard, GWT, Pola Arle, Orlean i jeszcze kilka pozycji i Gugong się po prostu nie mieści u mnie na półce. A niedługo pojawi się u mnie Brass i Pret'aPorte.

Ale dla osób tworzących swoją kolekcję, to na pewno dobra i ciekawa pozycja, która na pewno nie rozczaruje.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: brazylianwisnia »

Orlean to świetny tytuł ale Gugong też jest fajny. Jego największa wada to gra we dwóch. Wtedy to przeciętny tytuł. Na 3-4 gra się super bo dużo więcej się dzieje i nie skupiamy się tak na blokowaniu drugiego gracza.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: BartP »

Widzę, że porównujecie Gugong z Orleans na niemierzalnym poziomie fajności (też można). Dla mnie akurat dość ważnym kryterium jest interakcja pomiędzy graczami (musi występować). Na tym polu Gugong deklasuje Orleans, mimo że sam nie ma wcale jakoś bardzo dużo interakcji, ale w porównaniu do pasjansowatego Orleans, ma jej sporo. I tak np. Gugong pozostał w kolekcji, bo przynajmniej czuję, że gram z ludźmi, a Orleans odpadł, bo każdy sobie rzepkę skrobał.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

Zagrałem wczoraj z jednym z modułów z Panjun - The Summer Palace. Zapomniałem już jaka to jest GENIALNA gra. Po tej partii Gugong trafił do mojego ścisłego top 3! Niezwykle satysfakcjonujące i emocjonujące euro!

Summer Palace daje dodatkowe, bardzo ciekawe opcje. Nie mogę powiedzieć, że jest to moduł absolutnie niezbędny do gry, ale na pewno atrakcyjny. Mamy kolejne pole area majority o które warto prowadzić walkę, bo benefity są zacne. Szczególnie "Dama dworu" jest atrakcyjna, bo pozwala dwukrotnie odpalić akcję z jednego pola i karty. Miód!

Nie mogę doczekać się rozgrywki z pozostałymi dodatkami z Panjuna. Rany boskie ile tu jest jeszcze do odkrywania! :D

P.S. Dzięki Jax za ogarnięcie zasad dodatku i przypomnienie zasad. :wink:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

No właśnie ostatnio się zastanawiałem nad tą grą i czy ktoś jeszcze w to gra i czy by nie było warto kupić. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Nilis »

[Ja w piątek siadam po raz pierwszy do Gugonga. Gra podobno jest dość nietrudnym euro ale sama rozgrywka daje dużo satysfakcji i gra ma świetne wykonanie. Dodatek Panjun dużo wnosi no gry. Szczególnie tory do cesarza;) jestem szalenie ciekawy
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Nilis »

Dr. Nikczemniuk pisze: 20 paź 2020, 13:56 No właśnie ostatnio się zastanawiałem nad tą grą i czy ktoś jeszcze w to gra i czy by nie było warto kupić. :D
Games factor już na pewno nie zrobi dodruku :P
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: jax »

Dr. Nikczemniuk pisze: 20 paź 2020, 13:56 No właśnie ostatnio się zastanawiałem nad tą grą i czy ktoś jeszcze w to gra i czy by nie było warto kupić. :D
Warto kupić, szczególnie gdy się lubi euro z klimatem, w ktorym jest przewaga sprytnej taktyki nad sztywnym planowaniem strategicznym.
I kluczowa dla mnie rzecz - regrywalność - jest na znakomitym poziomie. Nie nudzi się, przeróżne pomysły (a raczej ich miksy) przynoszą zwycięstwo (jak wczoraj, gdy wygrał gracz w ogóle nie robiący rzeczy zdawałoby się obowiązkowej - pływania).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Nilis »

jax pisze: 20 paź 2020, 16:24 Warto kupić, szczególnie gdy się lubi euro z klimatem, w ktorym jest przewaga sprytnej taktyki nad sztywnym planowaniem strategicznym.
I kluczowa dla mnie rzecz - regrywalność - jest na znakomitym poziomie. Nie nudzi się, przeróżne pomysły (a raczej ich miksy) przynoszą zwycięstwo (jak wczoraj, gdy wygrał gracz w ogóle nie robiący rzeczy zdawałoby się obowiązkowej - pływania).
No popatrz. Ja czytałem na jakimś forum że najważniejsze jest pływanie i dekrety, bez tego ani rusz a tu proszę. W piątek debiut, jestem ciekaw rozgrywki. Na 3 osoby w 3h się zamkniemy?
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: karp »

Nilis pisze: 21 paź 2020, 14:21
jax pisze: 20 paź 2020, 16:24 Warto kupić, szczególnie gdy się lubi euro z klimatem, w ktorym jest przewaga sprytnej taktyki nad sztywnym planowaniem strategicznym.
I kluczowa dla mnie rzecz - regrywalność - jest na znakomitym poziomie. Nie nudzi się, przeróżne pomysły (a raczej ich miksy) przynoszą zwycięstwo (jak wczoraj, gdy wygrał gracz w ogóle nie robiący rzeczy zdawałoby się obowiązkowej - pływania).
No popatrz. Ja czytałem na jakimś forum że najważniejsze jest pływanie i dekrety, bez tego ani rusz a tu proszę. W piątek debiut, jestem ciekaw rozgrywki. Na 3 osoby w 3h się zamkniemy?
Bez problemu. Nigdy nie gralem dluzej niz 1,5h.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jest ten plik jeszcze gdzieś do pobrania? Na tą kartę i chyba dekret czy jakoś tak?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ