Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: kempy »

Kolejna decklista następnego startera: https://www.blackchantry.com/products/p ... tine-ball/
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Michał M »

Oba startery świetne.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Błysk »

Pytanie, bo jestem nie w temacie. Wszystkie klany są już/ będą dostępne w tej wersji? W sumie, to mnie wystarczą Malkavianie i Gangrele, ale wiecie.
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: kempy »

Błysk pisze: 07 sty 2019, 23:06 Pytanie, bo jestem nie w temacie. Wszystkie klany są już/ będą dostępne w tej wersji?
https://www.blackchantry.com/2018/12/29 ... ter-decks/
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Michał M »

Na początek tylko te cztery, które wrzucił kempy, potem pewnie kolejne. Plus całkiem sporo pudełek z przedrukami (nie starterów, ale jest tam wiele dobrych i do tej pory rzadkich, drogich kart).
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: kempy »

Są już pozostałe dwie decklisty oraz data premiery: 16.02.2019

https://www.blackchantry.com/2019/01/09 ... ease-date/
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Michał M »

Informacje z http://vtes.store:

"PRZYSPIESZAMY w sprawie zamówień na NOWE DECZORY/ANTHOLOGY:
1. Proszę o info na sklep@vtes.store kto co chcę
startery - są 4 - Tzimisce, Tremere, Toreador i Lasombra oraz Anthology
2. W mailu proszę podać tylko Imię i Nazwisko plus które zestawy
3. Cena to maks 99,00PLN ale nie ma jeszcze oficjalnego info - jak tylko będzie to napiszę. Kurs EUR nie ma tu dużego znaczenia no chyba, że pójdzie w kosmos w obu kierunkach :)
4. Lista kart będzie na dniach - nie wiem tylko, czy będę mógł ją ujawnić zanim zrobi to BCP - dam znać
5. Wiem, że zapotrzebowanie na świecie jest ogromne dlatego obowiązywać będzie zasada kto pierwszy ten lepszy - oczywiście piszcie rozsądnie tak, żeby nie było później jakiś nieporozumień - wiadomo, że to nie jest formalny prerelase czy coś takiego
6. Jakieś pytania?
Go!!!!"

Odnośnik na FB. -> https://web.facebook.com/groups/337070048357/
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Michał M »

Kilka zdań o tym, że Vampire: The Eternal Struggle jest król gier, jak lew jest król dżungli: http://metodymarnowaniaczasu.blogspot.c ... o-150.html
jonek
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2010, 11:37
Lokalizacja: Łomża/Częstochowa

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: jonek »

Siemka,

mam pytanie jako kompletny newbie, tzn grałem bardzo bardzo dawno temu w VTES, ale oprócz trzonu zasad, mniej więcej jak wyglądał rozgrywka i kilku kart - nie pamiętam za wiele.

W związku z reprintem, że tak to nazwę próbuje się odnaleźć w kategoriach paczek kart i tak proszę o pomoc starych wyjadaczy, bo chce trochę zakupów dokonać ale nie wiem czy dobrze myślę - także proszę o informacje czy poprawienie mojego toku myślenia, jeżeli coś wydedukowałem błędnie.

Te nowe paczki, patrząc za http://vtes.store/pl/kategoria-produktu/karty/ ... podzieliłem sobie na kilka kategorii:

- First Blood - np. Malkavian, Venture, Nosferatu itd.. - zawsze paczki po 55 kart i rozumiem, że są to paczki startowe danych rodzin - przeznaczone dla takich noobów jak ja, które później mogę sobie rozwijać, tzn. rozbudowywać o inne karty?

- Gotowe większe decki, naliczyłem 4 sztuki - LIBERTINE BALL, PACT WITH NEPHANDI, PARLIAMENT OF SHADOWS, DEN OF FIENDS - odpowiadające klanom Toreador, Tremere, Lasombra, Tzimisce - i teraz tak to jest to samo co powyżej (w dużym skrócie ofc), tylko w powiekszonym rozmiarze ? (89 kart) czy może coś na całkiem innej zasadzie. W dużej mierze te talie recenzował Gambit i trochę wprowadził mnie w konsterancje mówiąc, że te deck'i będzie bardzo trudno rozwinąć, a decki które wyjdą na świeżaków (miał chyba na myśli te First Blood) - będzie dużo łatwiej. Proszę o jakieś wyjaśnienie tych decków o co z nimi chodzi czy to dobrze rozumiem i dlaczego miałoby być ciężko je rozwijać.

- Expansion Bundle - ostatnia grupa do której zaliczam - LOST KINDRED, HEIRS TO THE BLOOD BUNDLE 1 i 2, KEEPERS OF TRADITION REPRINT BUNDLE 1 i 2, a także 25th Anniversary ?? i ANTHOLOGY ?? - rozumiem, że są to karty do rozwijania dwóch poprzednich rodzajów talii, bądź można sobie stworzyć samemu talie z jednego, bądź kilku takich dodatków talie ??

i na koniec kilka pytań, które mogą rozbawić, jednak wole przed zakupami zadać:
1. czy tylko jeden klan może być w danej talii ? czy np. są talie, które zawietają w sobie 2/3 klany ?
2. Od czego radzilibyście zacząć kupowanie talii (zaznacze, że chciałbym być samowystarczalny tzn posiadać przynajmniej cztery deck'i), myślałem by kupić 4x różne first blood i 1/2 bundle by każdą z nich w jakimś stopniu ulepszyć

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Michał M »

Cześć, super, że jesteś. No to tak:

1) kategorie talii podzieliłeś dobrze. Te większe startery to pełne/pełnoprawne talie od razu gotowe do grania (nawet na turnieju), do "normalnej" gry potrzebne są dwie sztuki danego starteru z First Blood (bo w jednym masz za małą bibliotekę i 6 wampirów, a w krypcie trzeba mieć minimum 12). Z trudnym rozwojem zgaduję, że Gambit miał na myśli to, że na razie dodatkowych paczek nie jest aż tak dużo (zaś te, które są, bardziej ułatwią rozbudowanie tego, co znajduje się w First Bloodach), ale będzie ich coraz więcej.

2) Expansion Bundle - generalnie tak jak napisałeś, poza tym, że 25th Anniversary to również gotowy, pełnoprawny (i mocny, tak jak 4 pozostałe) starter do grania. Co do reszty - po prostu sprawdzaj listę klanów i pozostałych kart w paczce, nawet jeśli na razie to trochę czarna magia, uczucie powinno szybko minąć.

3) w krypcie jak najbardziej możesz mieć kilka klanów, nie ma związanych z tym żadnych wymagań. Jedyne jest takie, że musisz tam mieć minimum 12 kart. Przykład: składasz weenie Auspex (małe wampiry z dużym lub małym Auspexem) i szukasz po tej dyscyplinie i sąsiadujących grupach*, klan w tym wypadku nie musi mieć żadnego znaczenia.

*jeśli masz w krypcie wampiry z grupy 3, możesz dorzucić tylko inne z grup 2 albo 4, nie możesz mieć na przykład 3 i 5

4) First Bloody dla całkiem nowego gracza to naprawdę super sprawa, bo na dzień dobry masz bazę przydatnych kart dla danego klanu/wykorzystywanych przez klan dyscyplin. Dodatkowo polecałbym Ci jeszcze co najmniej 1 starter z tych 4, które wymieniłeś/25th Anniversary*. Mówiłeś, że już kiedyś grałeś, kojarzysz, jaki styl gry sprawiał Ci największą przyjemność?

*może właśnie 25th, bo dodruków tej talii ma później nie być nigdy

5) Przydatne linki:

https://www.facebook.com/groups/337070048357/ - grupa VTES.PL na Facebooku
https://www.facebook.com/groups/2245209785727142/ - widzę u Ciebie, że Częstochowa, więc łap grupę VTES Śląsk
https://amaranth.vtes.co.nz/ - narzędzie do przeglądania kart i budowania talii, jest również aplikacja na telefon
http://vtes.pl/forum/index.php - forum, które jeszcze trochę żyje
https://vtesone.wordpress.com/category/ ... rchetypes/ - artykuły o archetypach talii
http://vtesworldwide.blogspot.com/ - blog pomagający w byciu na bieżąco z innymi wampirowymi blogami
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1510
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 82 times
Been thanked: 173 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Goldberg »

Ooooo fajnie, vtes zyje :] Moze tak jeszcze reprint KULT? ;)
Dobra, fb nie mam, powie ktos, czy kto w krk gra? Bo ostatni raz gralem w bardzie w 2008 :]
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Michał M »

Cześć. O ile się orientuję, ktoś gra, nie wiem, czy bardzo intensywnie. Na Facebooku byłoby zdecydowanie najprościej, ale może napisz tutaj: http://vtes.pl/forum/index.php?topic=1429.0
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: michaelius »

Czy te paczki startowe mogą grać przeciw sobie jako gotowiec i są w miarę zbalansowane? Pamiętam, że kiedyś VTES był legendarny , ale wtedy głównie graliśmy z kolegami w bitewniaki i nie było środków i czasu na kolejną grę.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Michał M »

Na papierze wygląda na to, że tak, w praktyce jeszcze nie wypróbowywałem. To znaczy First Bloodów, bo pozostałe startery jak najbardziej i owszem, mogą grać przeciwko sobie, a nawet z powodzeniem przeciwko innym taliom, składanym przez starszych stażem graczy. First Bloody może nie są aż tak mocne, ale powinny dobrze działać, tylko pamiętaj, że dla złożenia pełnoprawnej talii potrzebujesz 2 paczek danego starteru First Blood.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Jacek_PL »

Od ostatniego postu tutaj minął rok więc pozwolę sobie zapytać, jak wygląda granie taliami "First Blood" ? To znaczy czy da się nimi zagrać normalną grę, czy też brakuje kart i jednak trzeba te talie kupować x2 ? Może ktoś wprowadzał jakieś home rule np. obniżanie startowego blood poola ze standardowego 30 ? Pytam bo chciałbym sobie odświeżyć grę (grałem bardzo dawno temu, bardzo mi się podobała) i pomyślałem nad zakupem wszystkich pięciu talii First Blood do pogrania ze znajomymi, bez bawienia się w deckbuilding. Pytanie o tyle zasadne, że wkrótce ma pojawić się 5 edycja i wraz z nią pakiet 5 pełnoprawnych talii, ale cena jest dwa razy wyższa niż opcja pierwsza, no a nie wiem czy gra na tyle chwyci u mnie żeby wydać na nią prawie 300zł. Z drugiej strony nie chciałbym kupować talii którymi można co najwyżej zademonstrować mechanikę gry, bez możliwości rozegrania pełnej partii, tutaj od razu uwaga gralibyśmy właśnie na 5 osób, być może ma to jakieś znaczenie odnośnie wielkości talii.

Przy okazji jeszcze jedno pytanko już bardziej ogólne, jak szybko odpadają pierwsi gracze to jest połowa rozgrywki czy raczej już końcówka ? Wiem na czym ta gra polega, tylko właśnie nie pamiętam jak to wyglądało, a nie chciałbym oczywiście żeby ktoś godzinę siedział i patrzył jak inni się bawią.
feniks_ciapek
Posty: 2279
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: feniks_ciapek »

Jacek_PL pisze: 13 wrz 2020, 16:04 Od ostatniego postu tutaj minął rok więc pozwolę sobie zapytać, jak wygląda granie taliami "First Blood" ?
[...]
Przy okazji jeszcze jedno pytanko już bardziej ogólne, jak szybko odpadają pierwsi gracze to jest połowa rozgrywki czy raczej już końcówka ? Wiem na czym ta gra polega, tylko właśnie nie pamiętam jak to wyglądało, a nie chciałbym oczywiście żeby ktoś godzinę siedział i patrzył jak inni się bawią.
Da się bez problemu pograć tymi taliami, nawet bym powiedział, że jest to dość sympatyczne i proste wejście w tę grę. Dopiero jak chcesz zacząć składać własne, to zaczyna się kombinowanie i okazuje się, że te talie startowe są... startowe - więc potem przygotuj się na dalsze wydatki. Natomiast każda z tych talii opiera się na innych kartach i innych działaniach (wzmacniany bleed + stealth, polityka, interrupt + bezpośrednia walka, miniony), więc aby zapoznać graczy z systemem to wypadałoby wszystkie te talie mieć...

Z odpadaniem to chyba najbardziej zależy od liczby graczy - na 3 szybciej, na 5 wolniej. Zwłaszcza, że każda udana eliminacja wzmacnia drapieżcę, co nieco może wydłużać rozgrywkę, ale raczej nie o godzinę, chyba że ktoś naprawdę wcześnie odpadnie.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Jacek_PL »

Takiej informacji oczekiwałem. Nie liczę na jakąś rozbudowę talii, ot myślę że zagramy 5-6 razy i gra się nam znudzi :D tzn. nie tyle znudzi co zaczniemy grać w inne tytuły. Niestety mam takie towarzystwo, że mamy dużo gier, a mało czasu na granie i jest naprawdę niewiele tytułów w które gramy po kilkanaście razy zanim wylądują na półce.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Michał M »

Jacek_PL pisze: 13 wrz 2020, 16:04Przy okazji jeszcze jedno pytanko już bardziej ogólne, jak szybko odpadają pierwsi gracze to jest połowa rozgrywki czy raczej już końcówka ? Wiem na czym ta gra polega, tylko właśnie nie pamiętam jak to wyglądało, a nie chciałbym oczywiście żeby ktoś godzinę siedział i patrzył jak inni się bawią.
Zależy, w dużym stopniu od predatora. Polecam granie na zasadach turniejowych, gdzie rozgrywka trwa dwie godziny (kto dożyje do końca, ma dodatkowe 0,5 punktu, przy czym potrzeba minimum 2, żeby wygrać).
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Jacek_PL »

Michał M pisze: 14 wrz 2020, 20:11 Zależy, w dużym stopniu od predatora. Polecam granie na zasadach turniejowych, gdzie rozgrywka trwa dwie godziny (kto dożyje do końca, ma dodatkowe 0,5 punktu, przy czym potrzeba minimum 2, żeby wygrać).
Jest to jakieś rozwiązanie, pytanko czy te zasady turniejowe gdzieś są dostępne do pobrania lub poczytania ?
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Michał M »

Jacek_PL pisze: 14 wrz 2020, 20:22
Michał M pisze: 14 wrz 2020, 20:11 Zależy, w dużym stopniu od predatora. Polecam granie na zasadach turniejowych, gdzie rozgrywka trwa dwie godziny (kto dożyje do końca, ma dodatkowe 0,5 punktu, przy czym potrzeba minimum 2, żeby wygrać).
Jest to jakieś rozwiązanie, pytanko czy te zasady turniejowe gdzieś są dostępne do pobrania lub poczytania ?
http://www.vekn.net/tournament-rules

I z doświadczenia wiem, że to jest jedyne słuszne rozwiązanie. Specyfika tej karcianki jest taka, że gry z udziałem pewnych talii mogą ciągnąć się bardzo długo. Kiedy wszyscy wiedzą, że macie 2 godziny, rozgrywka nabiera dodatkowej głębi (można na przykład, nie widząc szans na swohe zwycięstwo, grać na time-out/tak, żeby nie wygrał nikt).
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: Michał M »

Pograłem sobie. W Vampire: The Eternal Struggle. 250 razy.

http://metodymarnowaniaczasu.blogspot.c ... o-250.html
popkorn
Posty: 8
Rejestracja: 12 gru 2018, 14:33
Been thanked: 1 time

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: popkorn »

dobry moment na wejscie w ta wspaniala karciankę zbliza sie wielkimi krokami
https://www.blackchantry.com/products/c ... h-edition/
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: AndreV »

Jako totalny świeżak zapytam tutaj, czy na początek V5 Zestaw Starterów wystarczy?
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Vampire: The Eternal Struggle (Richard Garfield, Robert Goudie, L. Scott Johnson)

Post autor: pvdel »

Tak
ODPOWIEDZ