Gra miesiąca - kwiecień 2018

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: omam »

grane było: Azul, Santiago de Cuba
nowość miesiąca: Azul
gra miesiąca: Azul
rozczarowanie miesiąca: bardzo ubogi miesiąc w planszówki
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: Pitas »

Postanowiłem zadebiutować w grze miesiąca.
Największy powrót:
Cytadela - to już wprawdzie klasyk, ale ciągle może dostarczyć wielu emocji, zwłaszcza w dużym gronie.
Nowo poznane:
Krótka historia cywilizacji - zgodzę się, że można zbudować tutaj cywilizację w godzinę, zgodzę się, że gra jest ciekawa z wieloma interesującymi zależności, zgodzę się, że jest wiele dróg do zwycięstwa, nie zgadzam się natomiast, że czuć budowę swojego imperium.
Największe rozczarowanie:
Azul - pięknie wykonana gra o prostych zasadach, właściwie gra rodzinna, jednak jak dla mnie i mojej rodziny mało emocjonująca i satysfakcjonująca.
Gra miesiąca:
Queendomino - również gra o prostych zasadach i również gra rodzinna, ale w przeciwieństwie do azula czuje się "tworzenie czegoś" co daje satysfakcję, a przy tym można przeciwnikom nieźle namieszać. Mimo prostych zasada, spore możliwości kombinowania. Duże zaskoczenie in plus.
Dodatkowo postanowiłem wybrać grę miesiąc dla dzieci:
Największe rozczarowanie:
Nogi stonogi - kompletnie nie podeszła.
Gra miesiąca:
Rekin - jest wszystko co w grze dla najmłodszych dzieci być powinno. Od ładnych ilustracji po "trudne" decyzje do podjęcia.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: KamradziejTomal »

W tym upływającym miesiącu było całkiem fajnie, wychodzi tego 30 rozgrywek w 10 różnych tytułów.

Zdecydowanie zniszczyło, pozamiatało i nie brało jeńców: Hero Realms – Połowa rozgrywek w mijającym miesiącu. Kupione jako „ekstra” bo w sumie była tania a wydawała się ok. Jak się zdziwiłem, gdy mojej nielubiącej negatywnej interakcji żonie zachciało się jeszcze i jeszcze, i jeszcze jednej partii… Kto by pomyślał, że taka prosta klepanka z deck buildingiem da nam tyle frajdy! Dodatkowo dobrze sprawdziła się przy znajomych średnio grających oraz jako gierka „do pubu”.

Ta gra jest ekstra: Projekt Gaja – Nie ma co się oszukiwać, to jest jedno z najlepszych euro na rynku. Czacha dymi, punkty lecą, silniki się budują, bezbłędne jest jak w 1-2 ostatnie kolejki sytuacja w punktacji zmienia się o 180 stopni. Uwielbiam! Do tego jeszcze tyle taktyk do sprawdzenia, tyle błędów do poprawienia, tyle rekordów punktowych do zdobycia.

Obowiązkowo: Marco Polo – w kwietniu jeszcze bez najnowszego dodatku Secret Paths. Zawsze może liczyć u nas na co najmniej kilka rozgrywek w miesiącu. Kto nie grał ten nie wie co traci :P

Dobre nowości: Bruxelles 1893 – żona zauroczona tematyką Art Deco i Art Nouvo zapytała „czemu my jeszcze tej gry nie mamy?”. No i namówiła mnie :D Gra bardzo fajna, ma kilka ciekawych twistów. Na razie trochę się gubimy w mnogości do zrobienia w trakcie kolejki (tu przesuń, tam podlicz, tu cośtam, itp.). Na minus jak dla mnie szata graficzna (tutaj styl artysty nie pasuje mi tak dobrze do tematu jak w Troyes, które też uważałem za brzydkie), oraz ikonografia – jakby wszystko było nieco większe, nie trzeba by co chwila się nachylać nad stołem.

Dobre nowości? : Great Western Trail – W kwietniu tylko jedna zapoznawcza rozgrywka (nie do końca prawidłowo rozegrana), mechanicznie pozytywnie (chociaż żona się nie mogła odnaleźć na początku), jak dla mnie trochę przydługa, ostatnie kolejki mam wrażenie trochę na siłę.

Reszta worka: Keyflower, Wyrocznia Delficka, Pandemia Lekarstwo (powrót po baaaaardzo długiej przerwie), Times Up, Troyes.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 353
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 256 times
Been thanked: 55 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: narandil »

Neoptolemos pisze: 03 maja 2018, 10:44 Flamme Rogue (+) - jestem pod wrażeniem elegancji zasad - wyjątkowo proste (na poziomie Wsiąść do Pociągu), a gra daje dużą satysfakcję i całkiem trafnie oddaje klimat wyścigów kolarskich. Dwa małe zarzuty - w dwie osoby troche brakuje kolarzy na torze, a sama plansza okazała się zaskakująco duża i nie zmieściła się na stole. Będzie jeszcze grane
Luz na torze łatwo wypełnić jednym lub dwoma z dostępnych BOTów. Ich zasady są opisane na BGG, polecam :)

moje gry kwietnia:

nowość i gra miesiąca: Arcadia Quest (+++) - W końcu udało się zagrać. Jedynie próbna partia w 1szy scenariusz ale i tak ile zabawy :) Zostaje w kolekcji
powrót miesiąca: Snow Tails (++) - baaaardzo dawno w to nie grałem a przy okazji wypróbowałem dużo lżejszy i szybszy wariant z nowej edycji MushMush2. Zostaje w kolekcji

Poza tym było grane:

a) powroty
- Castellion solo (++) fajny tetris na resorach, ale jednak gry solo to nie do końca moja bajka
- Świat Dysku: Ank Morpok (++) - AM zawsze na propsie :)

b) nowości zagrane 1x:
- Wielka Księga Szaleństwa (++) - pierwsze wrażenie pozytywne choć trochę obawiam się że może się szybko znudzić. Narazie zostaje w kolekcji.
- Eldritch Horror (++) - pozytywnie mnie zaskoczyła, bo zazwyczaj nie lubię tak dużo fluffu w grach. Niestety czas rozgrywki sprawia że gra nie zostanie w kolekcji.
- Wojownicy Midgardu (+) - przyjemna hybryda euraska z rzucaniem kośćmi - ale trochę zbyt luźna i za mało interakcji żeby mnie zachęcić do kupna.
- Misja Czerwona Planeta (+) - wyglada bajecznie na stole ale nie do końca mi podeszła. Chyba zbyt mało opcji ruchu mnie tam boli najbardziej. Znika w wishlisty.
- Whitehall Mystery (++) - to samo co Listy tylko szybsze i chyba więcej frajdy dla Policjantów, bo nie muszą co noc od zera zaczynać. Swego czasu ograłem mocno Listy i jakoś mam dość tego typu gry, ale jakbym miał wybierać to zdecydowanie Whitehall nad Whitechapel. Znika z kolekcji.
- LNoE:TP (+/-) - duża zależność językowa zabrała nam frajdę z rozgrywki. Ciężko powiedzieć co by było gdyby... Znika z kolekcji.
- Wystawa Światowa 1893 (+/-) niby wszystko działa ale jakoś chęci na kolejne partii nie odnotowano

zagrałem też próbnie solo w Masmorrę i Alien Legendary. Żaden tytuł mnie nie zachwycił specjalnie ale z oceną chcę poczekać na rozgrywkę w większym gronie.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: asiok »

Całkiem przyjemny miesiąc: zanotowałem 60 partii w 34 unikalne gry a nie wszystkie zapisałem.

Zdecydowanym liderem jest Yokohama - chyba trochę niedoceniana w Polsce gra z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami i fajnym mechanizmem wyścigu - pięć warunków końca gry i jeśli nie jesteśmy czujni ktoś może niespodziewanie zakończyć partię a nam zostaje tylko zupełnie nieszczerze "pogratulować" przez zaciśnięte zęby ;)

Oprócz tego sporo Star Realmsów, kilka Terraformacji ze świeżo nabytymi dodatkami i trochę staroci.

Gra miesiąca: Yokohama. Może jak przetłumaczę instrukcję to więcej ludzi będzie grać? ;)

Rozczarowanie miesiąca: Hero Realms. Dużo się po niej spodziewałem, tymczasem dla mnie jest sporo słabszym klonem Star Realms. Brzydsze grafiki, nieczytelne ikony, mniejsza przyjemność z gry. Szkoda :( Star Realms ląduje na stole często, Hero Realms chyba trafi na giełdę. (PS Jak widzę - wielu osobom podoba się bardziej. Co więcej - właśnie dlatego ją kupiłem. Szkoda że w moim gronie się nie przyjęła. Pozostaje czekać na dodatki do SR - Games Factory proszę się sprężać :) )

"coś ciekawego ale jeszcze do ogrania" miesiąca:

- we wszystkie z nich chciałbym jeszcze zagrać. Najbardziej pokręcony wydaje się John Company i na jego temat mam najbardziej mieszane uczucia. Z kolei Lancaster ma większe szanse na ocenę pozytywną, bo w końcu wydałem na niego monety :)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: kmd7 »

Miesiąc nie sprzyjał graniu, łyk statystyki:
Spoiler:
Projekt Gaja niezmiennie trzyma poziom, a przy tej ilości zmiennych chyba nigdy się nie znudzi. Brukselki i Lorenzo - z tych nowości bardziej przemawia do mnie ten pierwszy tytuł, ale... Lorenzo ma naprawdę niezły wariant solo. I jeśli nie mam z kim zagrać oraz wolną niecałą godzinkę, to Lorenzo idealnie wypełnia tę lukę. A Bruxelles 1893? Świetna gra - niebanalna grafika, w miarę proste zasady, szybki setup i szczypta ;) interakcji. A przy tym nie pozwala się lenić szarym komórkom. Czego chcieć więcej?
Z kolei w Tzolkina zagrałem pierwszy raz z dodatkiem i gra na tym zyskała. Na regrywalności i na głębi. Nie żałuję zakupu, warto było.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 860
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: konradstpn »

Gdzie można znaleźć wariant solo do Lorenzo ???
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: Pan_K »

„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 860
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: konradstpn »

Wielkie dzięki :D
Gram, więc jestem.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: kmd7 »

Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 860
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: konradstpn »

Panowie, Wy to potraficie rozpieścić :) Jeśli to samo udałoby się z Trajanem, będę Was hołubił pod niebiosa. :D
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - kwiecień 2018

Post autor: 7koliberek9 »

Słabiutki miesiąc bo tylko 14 partii w 2 gry

Nowości: -
Najwięcej partii: Tajniacy: Duet (12)
Powrót: -
Gra miesiąca: Tajniacy: Duet, w miarę szybka i przyjemna stymulacja mózgu :)
ODPOWIEDZ