Ticket to Ride: New York (Alan R. Moon)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Ticket to Ride: New York (Alan R. Moon)

Post autor: predki »

Days of Wonder (Asmodee) kontyuuje czerpanie zysków z Ticket to Ride.
Dzisiaj zapowiedziano oficjalnie wersję Ticket to Ride: New York. W praktyce jest to miniaturowa wersje TTR przeznaczona dla 2-4 graczy z czasem gry ok. 15 minut. Dla odmiany nie mamy teraz wagoników tylko taksówki, za pomocą których łączymy różne lokalizacje w Nowym Jorku, choć patrząc na karty, dysponujemy też metrem. Taksówek jest tylko 15 na gracza, co pokazuje miniaturyzację gry. Generalnie zasady są jak w zwykłym TTR.

W Stanach ma być na wyłączność w sieci Target, w pozostałych regionach dostępne na normalnych zasadach. SCD - 20€. Czekamy na Rebela - polska instrukcja jest już na stronie DoW.

Link BGG https://boardgamegeek.com/boardgame/253 ... e-new-york

Strona Days of Wonder https://www.daysofwonder.com/tickettoride/en/new-york/
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Skid_theDrifter »

Jest to jakiś krok w stronę rozpowszechnienia: zbić z ceny, skrócić czas gry, wrzucić do sieci sklepów. Ale to rozpowszechnienie nie ma na celu zaspokojenia potrzeb obecnych graczy już zainwestowanych w hobby, więc z perspektywy naszej jest to dość "meh". Ale! Jeśli zastanawialiście się co będzie kusić z półek Lidlów i Biedronek w całej Polsce w sezonie przedświątecznym - właśnie znaleźliście kandydata.

Czy jest coś więcej, co można konstruktywnego powiedzieć...? A, estetyka. TtR bez plastikowych pociągów to dla mnie krok w mniej pociągającą stronę. Nie da się przebić sznurka wagoników sznurkiem samochodów - to pierwsze to jazda w nieznane, to drugie to codzienność w korku. Może aktualna względem miejsca akcji, ale jakże znienawidzona!
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: predki »

Ale sznur żółtych taksówek idealnie kojarzy się z Nowym Jorkiem.
Zastanawiam się też, jak Rebel wybrnie z tytułu „Wsiąść do Pociągu”, bo teraz robi się z tego powoli „Die Hard”. Co najwyżej są tu pociągi metra.
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Aville »

Bez przesady, na taksówki i tak nie potrzeba biletów, więc o sensie oryginalnego tytułu też można by debatować ;)
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Skid_theDrifter »

predki pisze: 15 maja 2018, 21:44 Ale sznur żółtych taksówek idealnie kojarzy się z Nowym Jorkiem.
I wszyscy grają tymi żółtymi taksówkami, czy tylko jeden z graczy?

Więc gra się w 1/4 kojarzy z Nowym Jorkiem.

Już tak żarty na bok, ta zmiana jest oznaką niezrozumienia że to po prostu gra w pociągi dla ludzi którzy ją polubili - fizyczna strona oryginału jest ważna, ale zupełnie nieistotna może gdy sięgasz do innych odbiorców. Ta sama mechanika i lekko inny motyw i coś już nie siedzi tak jak wcześniej. A co do naszego rodzimego wydania, Wirujący Seks zawsze się mści, to już taka złota zasada. A może będzie "Wsiąść do taksówki"? Perfekcyjnie, prawie samo się ześlizguje z języka...
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Zet »

Zaintrygowała mnie ta wersja. Zwyczajny Ticket zawsze mi się dłużył i czasem miałem ochotę skończyć w połowie gry. A w tutaj widzę przyciągający oko fillerek do zagrania na odprężenie, zanim ludzie się rozejdą do domów. Może coś na poziomie Love Letter (przynajmniej czasowo).
Klimatycznie/tematycznie układanie wagonów między miastami z dobieranych kart jest tak samo bez sensu jak układanie taksówek między dzielnicami. Ale w grze na 10-15 minut mogę znieść oderwanie od tematu, bo nie zdąży mnie to zirytować.
Pozostaje mi czekać jak to wyjdzie w praniu, ale to pierwsza gra, jaka wpadła na mój radar od ponad roku. Przynajmniej jest szansa, że nie będzie do niej miliona dodatków i innych srexlusives (mam taką nadzieję).
A całkowicie subiektywnie - zapychanie Nowego Jorku środkami komunikacji miejskiej wydaje mi się znacznie fajniejsze, niż kolejne, zieeeew, pociągi na mapie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: rastula »

To chyba poziom my first journey... W Europie bedzie pewnie Ticket to London :).
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Zet »

rastula pisze: 16 maja 2018, 08:24W Europie bedzie pewnie Ticket to London :).
Z czarnymi taksówkami i piętrowymi autobusami! Shut up and take my money! :D
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 197 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Furan »

jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: predki »

rastula pisze: 16 maja 2018, 08:24 To chyba poziom my first journey... W Europie bedzie pewnie Ticket to London :).
Na razie będzie tylko Nowy Jork, nawet u nas. Ale Eric Martin z BGG ma już wizję, jak różne miasta będą się ustawiać w kolejce do zrobienia specjalnej dla nich wersji gry, do sprzedawania w sklepach z pamiątkami. :D
Londyn byłby mocny kandydatem.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: harrison »

predki pisze: 16 maja 2018, 11:08 Na razie będzie tylko Nowy Jork, nawet u nas. Ale Eric Martin z BGG ma już wizję, jak różne miasta będą się ustawiać w kolejce do zrobienia specjalnej dla nich wersji gry, do sprzedawania w sklepach z pamiątkami. :D
OMG :shock: serio chcą zrobić z tego następny Monopol (edycje miejskie)?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: rastula »

harrison pisze: 16 maja 2018, 11:42
predki pisze: 16 maja 2018, 11:08 Na razie będzie tylko Nowy Jork, nawet u nas. Ale Eric Martin z BGG ma już wizję, jak różne miasta będą się ustawiać w kolejce do zrobienia specjalnej dla nich wersji gry, do sprzedawania w sklepach z pamiątkami. :D
OMG :shock: serio chcą zrobić z tego następny Monopol (edycje miejskie)?
why not? wolę takie monopoly :).
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 197 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Furan »

jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Grzdyll »

Jako stary wyjadacz "Ticketowy" (u nas to stały hit rodzinny) z początku podszedłem do tej wersji z dużą niechęcią (porównanie do Monopoly bardzo trafne!) ale z drugiej strony faktycznie wizja takiego przyszłościowego Ticketa-Kraków jest bardzo pociągająca (puszczając oczywiście mocno wodze fantazji)...

Gorsze, że mimo spłycenia samej gry cena jakoś się nie chce spłycać, a trzeźwo patrząc to ta sama gra co pociągi. Więc chyba jednak finalnie casus Mopoly...

Przy okazji faktycznie trochę zabawnie nazwa polskiego wydania się teraz nie bardzo zgadza z zawartością (już zgrzytało przy wersji Dookoła Świata), jakby było od początku "Bilet na drogę" byłoby wszystko cacy, a tak trzeba teraz łykać dziwną żabę językową z wsiadaniem do pociągu-taksówki... :)
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Gry w Bibliotece »

I "Bilet na drogę" by Ci do taksówek pasował? ;) W Gdańsku nigdy mi żadna taksówka biletu nie chciała zaakceptować :(

Zresztą "Bilet na drogę" by nie przeszedł, bo z tego co wiem, to oryginalny tytuł jest z piosenki Beatlesów, a lokalizacje tytułu docelowo miały nawiązywać do piosenek popularnych w danym kraju. Stąd właśnie polskie "Wsiąść do pociągu", niemieckie "Zug um Zug" czy choćby skandynawskie "Menolippu".
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Grzdyll »

Masz rację z tym biletem i taksówką, też trochę średnio ;) Dzięki za zwrócenie uwagi na to nawiązanie popkulturowo-piosenkowe (ciekawe przy okazji czy nie lepsze byłoby bardziej radosne "Jedzie pociąg z daleka"?), mimo niezliczonych już partii jakoś nigdy mi się ta gra nie kojarzyła z piosenką Maryli Rodowicz...

A z innej beczki może lepiej zrobić wersję z projektowaniem metra? Biorąc pod uwagę krakowskie realia może będzie szybciej niż w realu... ;)
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Gry w Bibliotece »

Spoko :) tak tylko zwróciłam uwagę, bo właśnie jak widać oryginalny tytuł tez ma się nijak do nowych odsłon, ale oczywiście Polacy cisną tylko na rodzimą wersję.

"Jedzie pociąg z daleka" byłoby faktycznie jeszcze lepsze, ale jest długaśne...
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: hipcio_stg »

Może od razu "... byle nie do Warszawy", albo oryginalne "Zwierzenie Ryśka"?
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Gry w Bibliotece »

Tytuł tytułem, a gra okazała się całkiem spoko 8) http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... -jork.html
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Grzdyll »

Wątek zrodził pomysł, a potem już trzeba było tylko trochę pracy i...

Mój remake TTR-NY w postaci TTR-Kraków z budowaniem sieci tramwajowej na podkładzie oryginalnej mapy z 1916 r. :)
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Krakusów proszę o wyrozumiałość bo trasy nie odpowiadają oczywiście faktycznej krakowskiej sieci. Gra się całkiem przyjemnie choć są to "pociągi" o zupełnie innym charakterze niż normalne mapy - bardzo szybkie, na 15-20 minut, co czasem jest zaletą w porównaniu do normalnych wersji ale odbiera jednak trochę klimatu.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Quille »

Ale tą Mogiłę na Rondo Mogilskie to mógłbyś poprawić :wink:
A tak serio, to pomysł bardzo spoko. Pamiętam, że kiedyś grałam w taką grę o podróżowaniu metrem w Londynie i potem było sporo frajdy jak faktycznie jeździłam tam metrem i znałam po kolei stacje :) Na krakowskiej mapie też bym sobie chętnie pograła.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Grzdyll »

Quille pisze: 17 sie 2018, 22:20 Ale tą Mogiłę na Rondo Mogilskie to mógłbyś poprawić :wink:
Wydaje mi się że w 1916 tam jeszcze żadnego ronda nie było, dlatego użyłem zamiast tego z premedytacją nazwy dzielnicy i starałem się trzymać nazw miejsc z tamtego okresu (Zwierzyniec jest trochę naciągany, bo jest trochę dalej). Ale jeśli ktoś z wiedzą historyczną o Krakowie z tamtego okresu miałby jakieś uwagi to bardzo chętnie przyjmę i wprowadzę korekty :)
Quille pisze: 17 sie 2018, 22:20Na krakowskiej mapie też bym sobie chętnie pograła.
Wątpię by szybko powstała oficjalna wersja więc na razie pozostaje niestety chyba tylko własne wykonanie, to nie takie trudne a plus jest taki że możesz mieć swoją własną wersję jaką chcesz. Również z Rondem Mogilskim :)

Gdybyś chciała wypróbować moją wersję to planuję wrzucić ją na bgg do pobrania, choć nie wiem czy mogę dodać to jako fan expansion czy jako paczkę do pobrania w TTR:NY.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: ozon »

Grzdyll pisze: 17 sie 2018, 11:09 Wątek zrodził pomysł, a potem już trzeba było tylko trochę pracy i...

Mój remake TTR-NY w postaci TTR-Kraków z budowaniem sieci tramwajowej na podkładzie oryginalnej mapy z 1916 r. :)
Rewelacja! Czy mógłbyś udostępnić pliki (w jakim programie to zrobiłeś?)? Czy drewniane podstawki na karty też są Twojej roboty?
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Lucass »

[...]Czy drewniane podstawki na karty też są Twojej roboty?
...zapewne z "Azji" ;)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: New York

Post autor: Grzdyll »

ozon pisze: 06 lis 2018, 12:46 Rewelacja! Czy mógłbyś udostępnić pliki (w jakim programie to zrobiłeś?)? Czy drewniane podstawki na karty też są Twojej roboty?
Dłubałem to głównie w Inkscape (darmowy zamiennik Corela), póki co nie wrzuciłem tego na bgg bo w końcu nie wiem czy upublicznianie takiej wersji nie łamie kogoś praw autorskich, napisz na priva :)

Podstawki na zdjęciu oczywiście z Azji, u nas bez nich już nie wyobrażamy sobie gry, z tym że gdzieś w necie da się kupić podobne (mamy drugi komplet tam, gdzie Azji nie mamy pod ręką) - bardzo polecam, karty znacznie wolniej się niszczą.
ODPOWIEDZ