Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Furan »

Obrazek

Opis wydawcy:
Spoiler:
Rebel ogłosił jakiś czas temu już wydanie Fantastycznych Światów czyli polskiej wersji Fantasy Realms (szkoda, że dopiero w 2019 :( ).
Recka Tomcia V. z Wieżokości sprawiła, że mnie ten tytuł zainteresował. Polowałem przez chwilę w polskich sklepach (miała to planszomania). Więc pytanie do tych, którzy już grali: największy zarzut stawiany grze to ,,czas na podliczanie punktów bywa większy niż czas rozgrywki". Prawda to? :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms - Rebel

Post autor: citmod »

Po recenzji DT też miałem na liście do kupienia. Zagrałem na Essen, i gra została z listy skreślona. Chyba głównym powodem ku temu było poczucie chaosu i losowości.
Chaos - żeby ta gra miała sens, trzeba ją zagrać pewnie co najmniej kilkanaście razy, aby zobaczyć wszystkie karty w grze oraz w miarę kojarzyć jak się ze sobą "comb'ują". W innym przypadku nie do końca wie się co ma się robić. Wiesz, że ktoś może zaraz wziąć kartę która się "comb'uje" kartą którą wziął wcześniej, ale stwierdzasz, że spoko bo to i tak tylko np. 10pkt. A okazuje się, że nie wiedziałeś, że istnieje karta w połączeniu z która nagle dostaje 100pkt. Właśnie te duże swingi punktowe w kartach dodają poczucia, że panuje w tej grze chaos (choć zapewne było to testowane i w jakimś Excelu policzone),
Losowość - przy tak krótkiej gierce teoretycznie nie powinno to przeszkadzać, ale jednak w połączeniu z potrzebą rozegrania wielu partii aby ogarnąć wszystkie możliwości, jakoś mi się to nie za bardzo widziało. Grać ileś gier, żeby poznać możliwości, aby potem o zwycięstwie nadal w dużej mierze mógł zadecydować los.

Co do argumentu z długim podliczaniem, to się zgodzę, że trwa długo ale jednak na pewno nie dłużej niż sama gra. Aspekt podliczania punktów przeszkadza mi dużo bardziej w Królestwie Królików, a tą grę mam w swojej kolekcji. W FR może jest sporo podliczania, ale musisz tylko po kolei przeczytać karty i zapunktować patrząc na resztę swoich kart. W KK jest to moim zdaniem bardziej uciążliwe, bo trzeba zliczyć zamki, zliczyć zasoby i się nie pomylić czy przypadkiem już się jakiegoś zasobu nie zliczało, po czym przemnożyć przez siebie i tak dla każdego obszaru. Po czym dochodzą jeszcze różne karty które punktują bazując na przeróżnych rzeczach, za którymi trzeba się często rozglądać po całej mapie i zliczać różne rzeczy ze sobą.

Grafiki wg mnie również nie porywają.

Nie powiem, że gra jest zła. Myślę, że wiele osób będzie się przy niej dobrze bawiła. Szczególnie jak się często gra w tym samym składzie. Ale jakoś po prostu u mnie i mojego brata ta gra nie zaiskrzyła.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms - Rebel

Post autor: Lubel »

Wystarczy zagrać 3-4 razy, żeby w miarę mieć pojęcie co jak się kombi. Mnie ta gra zauroczyła, choc na około 7-8 partii nigdy nie wygrałem, ale ta gra ma coś w sobie że się dobrze bawię i moja ekipa także. A co do długiego liczenia to z pomocą przychodzi apka, 3 minuty i wszyscy podliczeni. Apka jest po angielsku ale polskie karty są takie same, więc łatwo się je wprowadza.
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms - Rebel

Post autor: Fojtu »

Spoiler:
W pełni się zgadzam z opinią, no poza liczeniem punktów - apka jest raczej must have, jest serio fajnie zrobiona i szybciutko się liczy.

Sama gra jak na moje gusta jest okrutnie losowa, czasem szczęśliwy topdeck daje nagle komuś 60-70 punktów i pozamiatane. W 3 osoby przejdzie przez ręce też tylko ułamek kart, więc też średnie. Do tego różnice w poczatkowych rękach graczy mogą być ogromne, co też ma spore znaczenie.

Jako fillerek może ok od czasu do czasu, ale mam lepsze fillerki, przy których rywalizuję jakoś bardziej z innymi graczami.
Yig
Posty: 70
Rejestracja: 21 paź 2016, 12:22
Been thanked: 1 time

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms - Rebel

Post autor: Yig »

Fojtu pisze: 11 kwie 2019, 09:43 W pełni się zgadzam z opinią, no poza liczeniem punktów - apka jest raczej must have, jest serio fajnie zrobiona i szybciutko się liczy.
Po szybkim ogarnięciu gry nie ma żadnych problemów z liczeniem punktów - jest banalnie proste, należy jednak zwrócić uwagę, by nie przeoczyć jakiejś Premii/Kary. Najlepiej sprawdzić dwa razy, żeby być pewnym końcowego wyniku. Zależy to też od skomplikowania treści posiadanych kart. Apki używam właśnie do powtórnego sprawdzenia wyniku, ale nie jest to konieczny wymóg - raczej forma ciekawostki, chociaż pomocna w rozwiewaniu jakichkolwiek wątpliwości.

Fojtu pisze: 11 kwie 2019, 09:43
Sama gra jak na moje gusta jest okrutnie losowa, czasem szczęśliwy topdeck daje nagle komuś 60-70 punktów i pozamiatane. W 3 osoby przejdzie przez ręce też tylko ułamek kart, więc też średnie. Do tego różnice w poczatkowych rękach graczy mogą być ogromne, co też ma spore znaczenie.
Prawda, że NA POCZĄTKU talie graczy mogą stanowić nierówny start, ale podczas gry (zależy od strategii gracza i ryzyka na co postawi), pozorna przewaga może się diametralnie zmienić. Najprościej porównałbym grę do rozbudowanego pokera polanego klimatem fantasy, dającego jednak o wiele więcej satysfakcji. Na pierwszy rzut oka gra może wydać się nieco skomplikowana pod względem co z czym pasować, w trakcie gry wszystko zaczyna się szybko kojarzyć. Po lepszym zapoznaniu się z kartami cała zabawa polega na ugraniu coraz lepszego wyniku, co zachęca do kolejnych rozgrywek, a najwyższe combosy można ugrać w rozmaitych konfiguracjach.

Świetna do szybkich rozgrywek w opcji na dwie osoby, gdzie nieco inaczej zaczynamy, jak w przedstawionym trybie dla 3 do 6 osób. Zasady naprawdę banalnie proste, na upartego można grać i samemu komponując coraz lepsze zestawy.

No i to, co głosi opis gry - kreujemy zestaw fantastycznej krainy zawierającej postaci, przedmioty, zjawiska i otoczenie, o której na koniec można wysnuć opowieść, co jeszcze bardziej może urozmaicić grę.

Podsumowując gra ujęła mnie prostotą zasad, dynamiką rozgrywki i dążeniu do coraz lepszych wyników w grze, czyli regrywalnością.

Na koniec, co do grafik - rzecz gustu, dla mnie są przede wszystkim przejrzyste i doskonale obrazują to, co w temacie.

Minusy? Po dłuższym graniu, chciałoby się mieć w dostępnej talii o wiele więcej kart -ciekawe, czy wyjdą jakieś dodatki, rozszerzenia, czy klony...
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: RUNner »

Jesteśmy z żoną po 3 partyjkach. Na 2 osoby gra hula aż miło. Interakcja jest minimalna, bo polega głównie na dedukcji poczynań przeciwnika i nie dawania mu kart, których może potrzebować. Mimo to, taki równoległy pasjans daje frajdę. Szukanie kombosów to fajna sprawa, ale nie taka prosta, bo kończymy grę z 7 kart na ręce. Ta gra to sztuka wyboru i umiejętność rezygnacji. Trzy partie to nic, ale za każdym razem musiałem usuwać z ręki coś, co punktowało i do tego miało potencjał na więcej. Ale ręka gracza jest ograniczona, a kartę trzeba odrzucić. Co jeśli rywal weźmie odpad, bo akurat na to czekał? Kombos Księga+Świeca+Czarodziej to nie jest jakieś potężne przegięcie. Przy słabym czarodzieju takie trio zapewni około 120 punktów. Dzieląc to na 3 karty, wychodzi 40 na jedną. Już w 3 partiach trafialiśmy na karty które dawały podobne ilości punktów, a przecież dopiero poznajemy grę.
Wydałem na FŚ 40zł i myślę, że gra zadomowi się u nas na dłużej. Wspomniałem coś o ekspresowym setupie? Tasujemy talię i gramy. Dla mnie to spory atut. Liczenie punktów to akurat przyjemny obowiązek :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 454
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Zaan84 »

RUNner pisze: 09 lip 2019, 08:04 Liczenie punktów to akurat przyjemny obowiązek :)
Jak na razie :). Poczekaj, jeszcze parę partii i zacznie nużyć. Jednakowoż Fear Not! Zainstaluj sobie WizKids Games Companion, tam znajdziesz fenomenalny kalkulatorek, który skraca liczenie punktów do 1-2 minut per gracz.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2019, 09:34 przez Zaan84, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Lothrain »

Zaan84 pisze: 09 lip 2019, 09:18 Puki co :).
Póki co, uprzejmie proszę, bo to jakaś mania ostatnio na forum z tym pukaniem... A w ogóle to rusycyzm, więc proponuję swojskie "na razie".
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: RUNner »

Zaan84 pisze: 09 lip 2019, 09:18
RUNner pisze: 09 lip 2019, 08:04 Liczenie punktów to akurat przyjemny obowiązek :)
Jak na razie :). Poczekaj, jeszcze parę partii i zacznie nużyć. Jednakowoż Fear Not! Zainstaluj sobie WizKids Games Companion, tam znajdziesz fenomenalny kalkulatorek, który skraca liczenie punktów do 1-2 minut per gracz.
Ale już teraz zabiera nam to 2 minuty na gracza... Liczymy wspólnie, najpierw pierwsza karta żony, później pierwsza moja i tak do końca. Sumujemy całość za pomocą kalkulatora :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: ko2a »

Miałem dzisiaj sytuacje z fontanna oraz błaznem. Wg notesu otrzymałem komplet punktów za błazna i 27 pkt dodatkowo z jakiejś karty dla fontanny. Natomiast w aplikacja błazen podsumował mi punkty +3 za wszystkie karty poza fontanna bo wziął ją pod uwagę jako parzyste (1+27). Czy to prawidłową interpretacja?
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: ariser »

Chyba bug aplikacji, bo błazen powinien brać pod uwagę niezmodyfikowana wartość karty (cyt. "base strenght value"). Rozpisz wszystkie karty jakie miałeś.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: ko2a »

ariser pisze: 12 paź 2019, 13:37 Chyba bug aplikacji, bo błazen powinien brać pod uwagę niezmodyfikowana wartość karty (cyt. "base strenght value"). Rozpisz wszystkie karty jakie miałeś.
Sprawdziłem wszystkie inne karty. Na bank nie było takiej sytuacji. Zresztą sprawdź na apce
mk20336
Posty: 1545
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: mk20336 »

[REVIEW] Fantasy Realms

Szybka, miła i przyjemna a jednocześnie wymagająca pogłówkowania - taka dokładnie jest gra Fantastyczne Światy. Dzisiaj opisuję ja trochę bardziej szczegółowo w swojej recenzji:

LINK: REVIEW - Fantasy Realms

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Zet »

https://boardgamegeek.com/boardgame/315 ... rsed-hoard
Jak myślicie, Rebel to zleje, czy jednak będą fajni i wydadzą? :wink:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 571 times
Been thanked: 932 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Odi »

Ooooooo!!! Kupowałbym!

Fajnie, że gra jest rozwijana, bo zdecydowanie przydadzą się jej nowe karty.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: jax »

Dobra wiadomość.
Ciekawe czy 3 nowe 'suity' po prostu dodaje się do talii (i ją rozwadnia niestety) czy jakoś sprytniej to wykombinowali.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Gizmoo »

Uważam, że grze absolutnie nic nie brakuje. Jest kompletną, zamkniętą, piękną całością. Ale...

I tak oczywiście z miejsca kupię dodatek! :lol:

I jak Rebel tego nie wyda, to będę mocno, mocno rozczarowany.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Zet »

I trzeba będzie sprzedać wtedy polską podstawkę i sprowadzać angielską. Bo oczywiście żaden sklep nie ma w ofercie gier w oryginale jak tylko jest pl.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: wirusman »

A czy dodatek do gry od trzech graczy, będzie działał w grach dla dwóch graczy :)
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Bludgeon »

Gizmoo pisze: 30 lip 2020, 10:45 Uważam, że grze absolutnie nic nie brakuje. Jest kompletną, zamkniętą, piękną całością. Ale...
Prawie się z tym zgodzę.
Gra jest super prosta i przyjemna ale ma wadę, że w zależności od startowej ręki jeden gracz może mieć prawie wygraną grę na dzień dobry.
Jedyne co bym usprawnił to osobna talia startowych kart które gracze mają na starcie zamiast kart z normalnej talii, dzięki czemu startowa (czasem gigantyczna) losowość byłaby okiełznana.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: KozaK69 »

Właśnie dlatego gra ma rację bytu tylko w wariancie dla dwóch osób. Przy większej ilości jest to konkurs komu zostaną rozdane lepsze karty.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Gizmoo »

Bludgeon pisze: 30 lip 2020, 19:14 w zależności od startowej ręki jeden gracz może mieć prawie wygraną grę na dzień dobry.
Pełna zgoda, że można trafić na rączce idealny układ, ale takie sytuacje nie zdarzają się znowu tak często. Powiedziałbym nawet, że rzadko. Oczywiście zdarzają się sytuacje w drugą stronę. Miałem takie otwarcie - Król, Królowa, Cesarzowa i... Przez całą grę nie zobaczyłem ani jednej armii! W ostatnich ruchach w panice usiłowałem złożyć cokolwiek. :lol:

Jest tu spora losowość, ale skill w tej grze jest bardzo ważny. Im bardziej jesteśmy ograni, im większa znajomość kart, tym lepiej zarządzamy naszą łapką. Dlatego dodatek będzie wymagał ponownej rozkminy nad kombami i oby nie rozwadniał podstawowej talii.

P.S. Kocham tą grę w każdym składzie i nigdy nie odmówię partyjki. NIGDY. I muszę powiedzieć, że nie znam lepszego filerka. ;)
mk20336
Posty: 1545
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: mk20336 »

KozaK69 pisze: 30 lip 2020, 20:05 Właśnie dlatego gra ma rację bytu tylko w wariancie dla dwóch osób. Przy większej ilości jest to konkurs komu zostaną rozdane lepsze karty.
Zgadzam się, wariant dwuosobowy bardzo znacznie eliminuje losowość (nie w 100%, jednak ma się jakieś poczucie kontroli)
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Zet »

Ale to są Fantastyczne Światy. Gram w nie właśnie po to, by się zanurzyć w chaosie i bawić obserwowaniem efektów. Gdy szukam kontroli, to wybieram inną grę. Gdy kierowca ma jechać w wyścigu formuły, to nie przerabia terenówki, by była szybsza, tylko zmienia samochód na bolid.
Muncher
Posty: 11
Rejestracja: 23 lut 2018, 20:05

Re: Fantastyczne Światy / Fantasy Realms (Bruce Glassco)

Post autor: Muncher »

Ma zostać wydana nowa edycja (2021), czy wiadomo czym będzie się różniła?
ODPOWIEDZ