Balloon Cup (Stephen Glenn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Balloon Cup (Stephen Glenn)

Post autor: meehoow »

Pamiętam co najmniej kilka postów na tym forum polecających tę grę. Niestety, nakład okazał się wyczerpany, a w Polsce - gra w ogóle niedostępna. Mailowałem do Kosmosu w sprawie ewentualnej reedycji, otrzymałem odpowiedź, że nie jest planowana, bo generalnie gry 2-osobowe ciężko się sprzedają. Jakież było moje zdziwienie, gdy kiedyś, przeglądając Planszomanię, trafiłem na... Balloon Cup! Wychodzi na to, że Rio Grande wzięło sprawy w swoje ręce i chwała im za to! Może ktoś będzie zainteresowany, dlatego ten post.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Balloon Cup

Post autor: palladinus »

Odgrzebuje wątek, bo Rio Grande wydało w końcu swoją wersję pod tytułem "Piñata" i stąd recenzja na naszym blogu CiekaweGry:

Zagrałem w Piñata
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Balloon Cup

Post autor: wojo »

Przy okazji reedycji wspomnę że oryginał (ballon cup) ogrywaliśmy z żoną naprawdę mocno (aż karty nam się mocno zużyły). Osobom lubiącym gry dwuosobowe ciężkości Zaginionych Miast czy Battle Line/Schoten Toten (czyli szybkie ale z myśleniem, kombinowaniem i ryzykowaniem) zdecydowanie polecam zaopatrzyć się w Piniatę (recenzja powyżej jest naprawdę dobra jak ktoś szuka więcej szczegółów). To pierwsza liga dwu osobówek Kosmosu.

Osobiście temat balonów wydaje mi się ciekawszy ale nie oszukujmy się - gra jeżeli chodzi o klimatyczność zdecydowanie nie zdobędzie Golden Geek Award więc zmiana tematu* jej nie zaszkodzi.

*podobno zmiana tematu jest z powrotem na oryginalny jaki przedstawił wydawnictwu autor. Zdaje się on mniej uniwersalny od tego wybranego przez Kosmos co jak sądzę było powodem oryginalnej zamiany.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Balloon Cup

Post autor: charlie »

Przyjrzałem się bliżej grze i wobec braku dostępności w PL mam pytanie do posiadaczy i tych, którzy mieli przyjemność grać. Czy da się zagrać przy pomocy elementów z innych gier? Przychodzą mi na myśl karty ze Sticheln i kostki z jakiejś ekonomii - da się czy szkoda zachodu? Jak tak na szybko się orientowałem, to kart w Balloon Cup jest 45 są w pięciu kolorach 1-13 (bez podwójnych, zgadza się?), z tym, że w niektórych jest mniej. Kostek też jest 45 i też w zależności od koloru mniej lub więcej. Druknąć albo wykombinować inaczej jakoś plansze i jazda!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1537
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Balloon Cup

Post autor: Furan »

Od kilku ładnych lat można zagrać na yucata.de. Rzuć priv, chętnie zagram późnym wieczorem paryjkę ,,na żywo", dla potwierdzenia, że nie lubię tego losowego tałatajstwa. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 856
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Re: Balloon Cup

Post autor: for2players »

Odświeżymy, odświeżany w marcu temat, gdyż też zagraliśmy w grę Piñata (recenzja-click). Rzeczywiście losowa, ale przyjemna i nada się do samolotu ;-).
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Balloon Cup

Post autor: bobule »

Dla tych co jakimś cudem przeoczyli, to Balloon Cup został wydany w PL jako Głębia ;)

Szybka (30 minut) gra, czasami losowość denerwuje np. gdy pojawiają się dwie szare kostki na jednej planszetce, ale ogólnie jest bardzo sympatycznie, o ile nie przeszkadza nam to, że co chwilę trzeba dodawać liczby i porównywać z przeciwnikiem ;) Także za tą cenę warto u nas często ląduje na stole ;)
ODPOWIEDZ