KeyForge (Richard Garfield)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Keyforge

Post autor: c08mk »

Trolliszcze pisze: 22 sie 2018, 22:14 Już widzę miny kolekcjonerów xD Szansa uzbierania każdego takiego mavericka równia się... zero z bardzo wieloma zerami po przecinku.
ebay już zaciera rączki i liczy zera do przecinka : P
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Keyforge

Post autor: brazylianwisnia »

Bez przesady. Raz na 1500-2000 deckow trafi się ten sam Maverick wiec sporo osób trafi takiego samego.

To nie jest karcianka kolekcjonerska więc nie rozumiem po co ludzie chca zbierać takie rzeczy ale pewnie kilku się znajdzie.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Keyforge

Post autor: rattkin »

Z bieżących ciekawostek, patrząc po statsach na BGG (które nie są całkowicie miarodajne, ale dają jakąś tam próbkę), to popularność gry wśrod planszówkowców wygląda obecnie na stosunkowo niewielką. Keyforge jest na wishliście około 900 osób. Hit ostatnich tygodni - Root - jest na wishliście około 3000 osób, podczas gdy Gloomhaven - 10000, Scythe - 11000, Spirit Island - 6000. Patrząc po liczbie fanów, rysuje się podobny trend (fanów jest około 8-10x mniej niż osób z wishlistą, ale zależność jest utrzymana).

Dla dalszego intrygującego porównania - Android: Netrunner, LCG już zamknięty przez FFG - 4000.

A tymczasem nowy artykuł od FFG - https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... architect/
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Keyforge

Post autor: asiok »

Biorąc pod uwagę różnorodność talii - czy każda z nich nie powinna mieć osobnego wpisu na BGG? :D
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Keyforge

Post autor: brazylianwisnia »

rattkin pisze: 23 sie 2018, 00:13 Z bieżących ciekawostek, patrząc po statsach na BGG (które nie są całkowicie miarodajne, ale dają jakąś tam próbkę), to popularność gry wśrod planszówkowców wygląda obecnie na stosunkowo niewielką. Keyforge jest na wishliście około 900 osób. Hit ostatnich tygodni - Root - jest na wishliście około 3000 osób, podczas gdy Gloomhaven - 10000, Scythe - 11000, Spirit Island - 6000. Patrząc po liczbie fanów, rysuje się podobny trend (fanów jest około 8-10x mniej niż osób z wishlistą, ale zależność jest utrzymana).

Dla dalszego intrygującego porównania - Android: Netrunner, LCG już zamknięty przez FFG - 4000.

A tymczasem nowy artykuł od FFG - https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... architect/
Zauważ że wszystkie gry które wymieniłes to sprawdzone i ocenione tytuły. Jak Keyforge będzie dostępny i zbierze dobre oceny to popularność wzrośnie.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Keyforge

Post autor: rattkin »

Zapewne. Tak jak napisałem, te dane trzeba brać z przymrużeniem oka. Odzwierciedlają jednak jakiś tam obraz rzeczy na dzisiaj.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Keyforge

Post autor: Karit »

Trolliszcze pisze: 22 sie 2018, 22:14 Decyduje o tym algorytm, mają to być karty bardzo rzadkie, więc prawdopodobnie nawet twórcy nie do końca wiedzą, jakie karty zostaną tak wydrukowane i gdzie trafią (musieliby sprawdzać zawartość każdego wydrukowanego pudełka, a tego raczej nie robią).
To jak będą wyznaczane karty na "maverick" decyduje algorytm, wiec z jakimś prawdopodobieństwem można określić co to będą za karty (jak ktoś ma dostęp do algorytmu).
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Keyforge

Post autor: Trolliszcze »

Karit pisze: 23 sie 2018, 10:37
Trolliszcze pisze: 22 sie 2018, 22:14 Decyduje o tym algorytm, mają to być karty bardzo rzadkie, więc prawdopodobnie nawet twórcy nie do końca wiedzą, jakie karty zostaną tak wydrukowane i gdzie trafią (musieliby sprawdzać zawartość każdego wydrukowanego pudełka, a tego raczej nie robią).
To jak będą wyznaczane karty na "maverick" decyduje algorytm, wiec z jakimś prawdopodobieństwem można określić co to będą za karty (jak ktoś ma dostęp do algorytmu).
To już zależy głównie od liczby wyprodukowanych sztuk dodatków i sprzedaży gry. Jeśli to jest coś naprawdę rzadkiego, mogą nawet nie wydrukować wystarczającej liczby kopii, żeby pojawił się każdy taki potencjalny maverick. A coś mi mówi, że zanim pojawią się wszystkie, wyjdzie nowy dodatek i nowy potencjał takich mavericków. Ergo, nigdy tak naprawdę nie zostanie wydrukowane wszystko, no chyba że gra okaże się sukcesem na miarę MTG i wyjdą jakieś miliony kopii - w co osobiście wątpię, pomimo mojej fascynacji tą grą ;)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Keyforge

Post autor: brazylianwisnia »

No ale bez przesady. Maverick ma być w co szóstej paczce więc statystycznie 1800 paczek żeby wszystkie się pojawiły. U nas spokojnie to zejdzie.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Keyforge

Post autor: Trolliszcze »

brazylianwisnia pisze: 23 sie 2018, 11:02 No ale bez przesady. Maverick ma być w co szóstej paczce więc statystycznie 1800 paczek żeby wszystkie się pojawiły. U nas spokojnie to zejdzie.
A gdzie wyczytałeś, że w co szóstej? Ja znalazłem jedynie informację, że są "extremely rare", a to nie brzmi jak w co szóstej, ale może mi umknęła jakaś informacja.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Keyforge

Post autor: brazylianwisnia »

W któryms wywiadzie z Garfieldem. Tylko nie wiem czy z Dice Tower czy tym drugim na YouTube. 1 na 6 paczek to prawie jak mythic rare w MTG czyli bardzo rzadko.

EDIT: a nie, przepraszam. Chyba przeczytałem gdzieś dane na podstawie analizy ponad 100 deckow że pojawia się w 10-15%.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Keyforge

Post autor: Karit »

brazylianwisnia pisze: 23 sie 2018, 12:18 EDIT: a nie, przepraszam. Chyba przeczytałem gdzieś dane na podstawie analizy ponad 100 deckow że pojawia się w 10-15%.
co 10 deck to też nie jest dużo.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Keyforge

Post autor: Trolliszcze »

Znaczy, zależy, jak spojrzeć: jeśli taka karta pojawia się w co 10 decku, a kart jest w pierwszym cyklu 360 wzorów, to statystycznie (przy równym rozkładzie tych kart między deckami) to jest jeden konkretny maverick na 3600 decków. Chyba można go w takiej sytuacji nazwać "ekstremalnie rzadkim" ;) A prawdopodobnie rzadsza karta ma mniejszą szansę stać się maverickiem niż common - taki rzadki maverick to w ogóle byłby wówczas klejnocik kolekcjonerski.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Keyforge

Post autor: Atamán »

Ja wcześniej widziałem info od kogoś, kto miał listę 50 talii i tam było 6 mavericków (czyli ok. 12%).
Aha - każdy był w innej talii - bo teoretycznie jest możliwe, że jakaś talia będzie mogła mieć ich kilka na raz.
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Keyforge

Post autor: kozz84 »

Pojawiła się informacja o OP. Ciekawy jest wariant Adaptive. Gramy do dwóch wygranych. Najpierw gramy swoją talią, później przeciwnika. Jak jest remis to licytujemy się (porzez chains) o talie, która wygrała dwie rozgrywki.

https://i.redd.it/n6nfcrbyw1l11.jpg

https://imgur.com/0ahJ2ln
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Keyforge

Post autor: Azriel »

To teraz się przyznajcie ile talii zamówiliście :P Ktoś brał core set? Osobiście z podstawki zrezygnowałem i wziąłem 4 decki, ale zastanawiam się nad dokupieniem jeszcze 2.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Keyforge

Post autor: Fojtu »

Ja jeszcze nic nie zamówiłem, ale za to pograłem. Gra jest spoczko, ogólnie spełnia dużo moich oczekiwań.

Trochę komentarza:
1. Świetnie się gra pod względem kreatur na stole. Nie ma bezmyślnego klepania i kto ma stół ten wygrywa. Niektóre talie są bardziej reaktywne, niektóre bardziej grają na stół, ale nie ma sytuacji że stracisz stół i już na niego nie wrócisz.
2. Trochę sprawdziła się moja obawa z możliwością chorego dociągu jednego gracza. Miałem 2-3 partie gdzie jeden gracz dobrał mega mocną rękę na start i jako przeciwnik bardzo ciężko wyjść z takiej sytuacji czasami. No ale z drugiej strony raz z takiego bagna wyszedłem, więc może nie jest tak źle.
3. Amber steal jest chyba trochę za mocny - niektóre talie nie potrafią sobie z nim kompletnie poradzić i w efekcie są matchupy, w których to prawie auto-loss. Przez to też Shadow wydaje się bardzo mocny, szczególnie że też mają bardzo dużo amber gain.
4. Wydaje mi się, że twórcy nie wykorzystali do końca 'chainów'. Jest bardzo mało kart wrzucających chainy, a mogłoby być chyba trochę więcej.
5. Nie wiem czy mi się podoba to jak niektóre karty są mocne. Czasami jak jakaś karta pozostanie bez odpowiedzi jedną turę (a niektóre talie mają odpowiedzi na pewne rzeczy mało) i w zasadzie można prawie składać zabawki.

Wrażenia na razie pozytywne. Czekam na pewno na premierę i kupię, bardzo ciekaw jestem jak rozwinie się scena turniejowa.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Keyforge

Post autor: brazylianwisnia »

Azriel pisze: 17 wrz 2018, 11:27 To teraz się przyznajcie ile talii zamówiliście :P Ktoś brał core set? Osobiście z podstawki zrezygnowałem i wziąłem 4 decki, ale zastanawiam się nad dokupieniem jeszcze 2.
Co Ci nie pasuje w podstawce?masz 4 decki i żetony. Co prawda 2 nie są losowe ale za to idealne do domowego grania bo są zbalansowane. Wciąż czekam aż ujawni się wydawca Polskiej wersji gry i cena. Wolałbym jednak moc pograć z dziewczyną.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: Keyforge

Post autor: Markus »

Ludzie tak napalili się na tę unikalność :-) że wyparli istnienie tych nieunikalnych deków w podstawce :-)
Jak dla mnie podstawka jest ok. Jeśli przyjmniemy że 4 zawarte tam decki to wartość około 130, to podstawka wychodzi ok cenowo.
Niektórzy gracze lubią posiadać "kompletną" grę. Więc nie ma co się spinać o ten coreset.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Keyforge

Post autor: brazylianwisnia »

Skończyć się może tak że kupisz 4 decki a każdy będzie słabszy od tego z podstawki... Deck to deck. Ten z podstawki w moim domu też będzie unikatowy ;-)
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
nilfheim
Posty: 72
Rejestracja: 27 wrz 2006, 16:05

Re: Keyforge

Post autor: nilfheim »

Czy coś wiadomo o ewentualnym prerelease gdzies w Warszawie?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Keyforge

Post autor: rattkin »

Przeglądając magazyn Spiel-Guide - https://www.spiel-messe.com/en/spiel-guide/ - można na końcu zauważyć reklamę Keyforge, a przyglądając się liście gier, wyhaczyć "Keyforge (deutsche Ausgabe)" wystawiane przez "Fantasy Flight Games/Asmodée Vertrieb (1B103)". Jeśli więc ktoś miał nadzieję na Keyforge EN na Essen (jak ja), to musi obejść się smakiem.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Keyforge

Post autor: Valarus »

Markus pisze: 17 wrz 2018, 20:18 Ludzie tak napalili się na tę unikalność :-) że wyparli istnienie tych nieunikalnych deków w podstawce :-)
Jak dla mnie podstawka jest ok. Jeśli przyjmniemy że 4 zawarte tam decki to wartość około 130, to podstawka wychodzi ok cenowo.
Niektórzy gracze lubią posiadać "kompletną" grę. Więc nie ma co się spinać o ten coreset.
Ja zamówiłem Core Set z prostego powodu - znam siebie i wiem, że będę chciał mieć jakieś ładnie wyglądające żetony bursztynu i klucze. Zaraz bym pewnie kupił jakieś dodatkowe dziwactwa i wyszłoby pewnie cenowo na to samo :mrgreen:
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Keyforge

Post autor: kozz84 »

Valarus pisze: 08 paź 2018, 12:59 Ja zamówiłem Core Set z prostego powodu - znam siebie i wiem, że będę chciał mieć jakieś ładnie wyglądające żetony bursztynu i klucze.
Bursztyn czy rozżarzony węgiel? Które zbieramy w tej grze? Ember, Amber?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Keyforge

Post autor: Trolliszcze »

Æmber.
ODPOWIEDZ