KeyForge (Richard Garfield)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Atamán »

Co do tego braku możliwości zagrywania kart w turze przeciwnika - zgadzam się, że to trochę upraszcza system i odbiera możliwość ciekawych mechanik, ale z drugiej strony jest mocnym krokiem ułatwiającym próg wejścia w grę. Nic tak nie irytuje graczy mniej zaawansowanych w konfrontacyjnych karciankach jak jakaś nagle zagrana karta, która rozwala im plan w trakcie tury. A zwroty akcji w tej grze i tak występują (pomiędzy turami) z powodu dużej liczby kart z twistem. Wiele partii już takich miałem, że jeden z graczy był już przekonany, że wygrał, a jednak nie wygrał. Są karty i zabierające Amber, i przechwytujące go, niszczące, kradnące, czyszczące stół.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: donmakaron »

Dzięki temu tury trwają po kilka, kilkanaście sekund, a cała rozgrywka wartko bieży do przodu. Nie każda gra musi być super skomplikowana. KeyForge akurat ładnie wyciska z lajtownej mechaniki dość dużo zabawy.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Phate »

Zaczęliśmy z żoną przygodę w KF i powiem szczerze, że gra jest bardzo fajna. Zwłaszcza za plus trzeba uznać jej szybkość, możliwość tworzenia kombosów i przede wszystkim gotowe talie. Dla nas ten ostatni plus jest czynnikiem decydującym o zagłębieniu się w temat. Ze względu na mało czasu (przy dziecku) na gry a co przez to idzie braku chęci ślęczenia i wymyślania deck'ów podoba nam się to, że ktoś (skrypt) już to za nas zrobił i każda talia zakupiona ma szansę na grę z innymi i nie jest bezsensownym zlepkiem randomowych kart (pewnie tak własnie wyglądały by talie tworzone przez nas ;)).

Pierwsza talia jaką kupiłem miała w swoim składzie zestaw czterech jeźdźców (dom Sanctus), czy te talie są jakieś OP ? Pytam bo pierwsze dwie gry w F graliśmy na pożyczonych taliach z żoną i tam było wyraźnie czuć, że jedna radzi sobie lepiej z drugą i ma większe szanse na wygraną. Nie chce takiej sytuacji teraz bo jak znów żona będzie grała słabszą talią to na pewno ostatnie się wkurzy na grę i więcej nie trafi już na stół :(
Jeśli te talie są takie dobre to może dobrze by było ją sprzedać na rynku wtórnym i w zamian kupić jakieś inne pudełka ? Drogo chodzą talie z jeźdźcami ?
raggen
Posty: 14
Rejestracja: 30 gru 2015, 14:11

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: raggen »

z innej beczki - podajecie tu nazwy swoich talii? bo niektóre są naprawdę ciekawe.
mam:
1) Pomponiara Liliana "Inferno" Le Roux
2) Zawzięty Archiwista

ps. jak sprawdzić czy to są grywalne talie oprócz "pogrania" nimi poprostu?;)
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: polwac »

Phate pisze: 20 mar 2019, 16:47 Pierwsza talia jaką kupiłem miała w swoim składzie zestaw czterech jeźdźców (dom Sanctus), czy te talie są jakieś OP ? Pytam bo pierwsze dwie gry w F graliśmy na pożyczonych taliach z żoną i tam było wyraźnie czuć, że jedna radzi sobie lepiej z drugą i ma większe szanse na wygraną. Nie chce takiej sytuacji teraz bo jak znów żona będzie grała słabszą talią to na pewno ostatnie się wkurzy na grę i więcej nie trafi już na stół :(
Jeśli te talie są takie dobre to może dobrze by było ją sprzedać na rynku wtórnym i w zamian kupić jakieś inne pudełka ? Drogo chodzą talie z jeźdźcami ?
Czterech jeźdźców nie znaczy z automatu OP talii :)
Jeśli jedna talia jest wyraźnie lepsza(ciężko to stwierdzić tylko po paru partiach ;) ) to możecie to rekompensować systemem łańcuchów. Zobacz sobie w instrukcji.
raggen pisze: 21 mar 2019, 09:39 ps. jak sprawdzić czy to są grywalne talie oprócz "pogrania" nimi poprostu?;)
Te dwie stronki mogą dać podpowiedź przy ocenie decków:
https://keyforge-compendium.com/decks
https://burgertokens.com/pages/keyforge-deck-analyzer
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
raggen
Posty: 14
Rejestracja: 30 gru 2015, 14:11

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: raggen »

dzięki polwac:)
choć tam tylko oryginalne decki... polskie są tłumaczeniami tamtych czy są zupełnie nowe?
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: REBEL.pl »

raggen pisze: 21 mar 2019, 12:37dzięki polwac:)
choć tam tylko oryginalne decki... polskie są tłumaczeniami tamtych czy są zupełnie nowe?
"KeyForge - Unikalna gra karciana" :)

Każda talia jest jedyna w swoim rodzaju - to nie jest tłumaczenie talii, to tłumaczenie całego zestawu kart, z którego program losowo generuje kolejne unikalne talie i wykreśla te wygenerowane z puli.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
raggen
Posty: 14
Rejestracja: 30 gru 2015, 14:11

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: raggen »

o dzięki REBEL za odpowiedź:)
a może rozkręcić polską scenę i umożliwić zgłaszać "polskie" talie? chyba, że można na keyforgegame zgłaszać też polskie?

ps. REBEL dobrze że wydaliście keyforge - brawo brawo
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: REBEL.pl »

raggen pisze: 21 mar 2019, 13:08a może rozkręcić polską scenę i umożliwić zgłaszać "polskie" talie? chyba, że można na keyforgegame zgłaszać też polskie?
Oczywiście, że można zgłaszać polskie talie :)

Jeszcze jedna ciekawa strona do analizy zarejestrowanej talii: https://decksofkeyforge.com
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
raggen
Posty: 14
Rejestracja: 30 gru 2015, 14:11

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: raggen »

znowu ja
polwac ta druga strona nice! można ręcznie wpisać karty (nazwy lub wygodniej nr) i pojawia się taka mała analiza:)
wyszło mi BRGR score 52. to mało czy dużo?;)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1275
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 358 times
Been thanked: 213 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ShapooBah »

raggen pisze: 21 mar 2019, 13:32 znowu ja
polwac ta druga strona nice! można ręcznie wpisać karty (nazwy lub wygodniej nr) i pojawia się taka mała analiza:)
wyszło mi BRGR score 52. to mało czy dużo?;)
52 to średnio.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: cezarr »

raggen pisze: 21 mar 2019, 13:32 znowu ja
polwac ta druga strona nice! można ręcznie wpisać karty (nazwy lub wygodniej nr) i pojawia się taka mała analiza:)
wyszło mi BRGR score 52. to mało czy dużo?;)
Tam jest taki napis pod gwiazdką, że ten wynik generowany jest zupełnie losowo. Co to ma być? :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

Długo się opierałem przed zagraniem w KEYFORGE.
Z smutkiem i żalem muszę przyznać że niestety jest to ..... bardzo przyjemna gra.
Dawno nie odczuwałem takiej radości podczas gry w karciankę. Ta gra faktycznie działa, do domowego grania jest perfekcyjna. Usunięcie elementu deckbuildingu oszczędza bardzo dużo czasu.
Niezależnie od tego jak rozwinie się scena turniejowa, domowemu graniu w tę karciankę wróżę długie życie.
Narazie skusiłem się na 3 talie ale już wiem że to tak się nie skończy.... :D
raggen
Posty: 14
Rejestracja: 30 gru 2015, 14:11

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: raggen »

a w drugiej talii mam 92.
te dwie inne strony też dobre!
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ArnhemHorror »

cezarr pisze: 21 mar 2019, 14:30
raggen pisze: 21 mar 2019, 13:32 znowu ja
polwac ta druga strona nice! można ręcznie wpisać karty (nazwy lub wygodniej nr) i pojawia się taka mała analiza:)
wyszło mi BRGR score 52. to mało czy dużo?;)
Tam jest taki napis pod gwiazdką, że ten wynik generowany jest zupełnie losowo. Co to ma być? :)
Wygląda na to, że ten wynik rzeczywiście jest przyznawany losowo. Przed chwilą wyszło mi, że mój najgorszy deck (SAS mizerne 62, co boleśnie potwierdziłem empirycznie) otrzymał BRGR 95 O_o. Bez sensu.

Sam używam https://keyforge-compendium.com, która to strona nie dość że ma wg mnie lepszy i bardziej przejrzysty UI, to jeszcze posiada dużo ciekawych narzędzi statystycznych oraz pozwala na zarejestrowanie swojej kolekcji i porównywanie decków pod kątem przeróżnych współczynników (np. SAS oraz ADHD).

Drugą stroną, z której korzystam to wspomniany już wcześniej https://decksofkeyforge.com/. Polecam zwłaszcza zerknąć na korelacje przeróżnych parametrów talii (współczynnika SAS, liczby kreatur itp.) ze wskaźnikiem wygranych:
https://decksofkeyforge.com/stats/win-rates
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

Co oznaczają skróty
SAS
ADHD?
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ArnhemHorror »

Markus pisze: 22 mar 2019, 09:40 Co oznaczają skróty
SAS
ADHD?
SAS = Synergy Anti-Synergy -> punktacja przyznawana wg algorytmu z decksofkeyforge.com dajacego punkty za karty oraz synergie pomiedzy nimi lub odejmujacego za antysynergie
ADHD = Aminar's Deck Heuristic Diagnostics -> punktacja przyznawana w 4ch kategoriach: generowanie aemberu, kontrolowanie aemberu, kontrolowanie planszy oraz ogolna wydajnosc decku

Moim zdaniem SAS jest bardziej miarodajny niz ADHD
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Bartoszeg02 »

Czy jest jakaś taka stronka gdzie wchodzą polskie nazwy talii ? Posiadam talie "Morgan, Magnat z Bystrej Siedziby" i mi go nie wyszukuje :( ...
raggen
Posty: 14
Rejestracja: 30 gru 2015, 14:11

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: raggen »

Na keyforgegame.com musisz założyć konto i potem spokojnie polska talie zarejestrujesz (podajesz ten 15 literowo/cyfrowy kod z talii). Potem wchodząc na te inne strony co chłopaki podali to wpisujesz swoją nazwę (ważne żeby nic nie przekręcić nawet cudzysłów musisz identyko wpisać) i odnajdziesz talie i statystyki.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Bartoszeg02 »

Dzięki !
Też tak macie że kupiliście sobie 2 talie i jeszcze przed grą chcecie zamówić kolejnych 5 ? ... Czuje że ta gra to będzie straszny złodziej pieniędzy :D
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

Bartoszeg02 pisze: 22 mar 2019, 12:14 Dzięki !
Też tak macie że kupiliście sobie 2 talie i jeszcze przed grą chcecie zamówić kolejnych 5 ? ... Czuje że ta gra to będzie straszny złodziej pieniędzy :D
Niestety :lol:
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Bartoszeg02 »

Jaka jest optymalna liczba talii w domu :P ? ...
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: zakwas »

Bartoszeg02 pisze: 22 mar 2019, 14:02 Jaka jest optymalna liczba talii w domu :P ? ...
2/m^2
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: donmakaron »

Ostatnio spotkaliśmy się z kolesiem i mieliśmy chyba 6 talii + te startowe, co zapewniało cały wieczór (noc?) grania bez cienia nudy. Gram rzadko i strzelam, że tyle mi starczy na dość długo. Dwie talie szybko się przejedzą, cztery dają już jakieś pole do rotacji. Niemniej trzeba się nastawić na wydatek od czasu do czasu, bo po pierwsze decki się ogrywają, a po drugie kusi i z tego właśnie tutaj jest fun.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Bartoszeg02 »

To jest silnie uzależniające jak heroina :P ... wczoraj przyszły 2 talie, jeszcze nie grałem ale pół dnia myślałem o nowych kartach :D
ODPOWIEDZ