KeyForge (Richard Garfield)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Atamán »

Jasne :) W takim razie KF faktycznie raczej nie jest dla Ciebie.

Ja KeyForge nie traktuję jako odpowiednik gier CCG czy LCG. Dla mnie KF jest raczej w lidze Star Realms, Hero Realms czy Mage Wars. Gra jest lekka, losowa, dynamiczna. A to, że talie są unikatowe to taka ciekawostka - mocno podnosi regrywalnosć, ale bez składania talii, bez wyścigu zbrojeń. Ja mam 7 talii, moja żona ma 4, mam znajomych, co mają po 2-3 i sobie czasem grywam w domu, czasem partyjkę z kolegą po pracy, czasem ktoś wpadnie na kilka gier, a raz na 2 miesiące organizuję taki "mini-turniej" w domu na 5-6 osób, i sobie gramy sobie na luzie.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Arkhon »

Goldberg pisze: 09 sie 2019, 22:20 Wybacz, zaden szanujący sie gracz mtg nie kupuje boosterkow zeby z nich zlozyc talie, te sa tylko do draftu.
Czyli generalnie na turnieju w formacie sealed wszystko zalezy od farta?
Slabo mi to wyglada....wybaczcie
Hmmm czy od farta... Podobnie by mozna bylo o mtg powiedziec, skoro to sealed.
Nie mniej jednak z tego co wiem to grane jest bo3, zamiana deckow i w przypadku gdy jeden deck wygral obie gry - licytacja przed trzecia o ten wlasnie deck, za pomoca chainow.
Brzmi mniej losowo. Co kto lubi.

Competetive mozna grac wiele roznych formatow w wielu roznych karciankach.
Swiss/cut to nie wszystko, constructed to nie wszystko. Natomiast wszystko jest dla ludzi, o ile do nich trafi/przemowi.

p.s dodatkowo sealed potrafi byc grany w formacie 1 z 3 wylosowanych wybierasz. Tak bylo na VT przynajmniej przy okazji premiery pierwszego dodatku
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: sirafin »

No to już nie tylko odłamki wchodzą w grę.
Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: MsbS »

Mam pytanie o nowy cykl (Zderzenie Światów). Myślę o kupieniu któregoś większego deluxe'a lub podstawki żeby mieć żetony: mam te z pierwszej czerwonej podstawki, potem żetony i klucze były mniejsze (lepiej mieszczą się w pudełkach). Do tego mamy nowe mechaniki (osłona), na którą nie mam żetonów. No i wreszcie - widzę, że wprowadzili obrotowe liczniki łańcuchów.
Co polecicie?
- Deluxe deck (pojedyncza talia) ma żetony tylko dla 1 gracza - w sensie 3 klucze, jak z innymi żetonikami (w tym osłona)?
- Premium box (dużo talii i pudełek) - co tu dokładnie się dostaje? Na fotkach marketingowych niewiele widać (głównie 5 deckboxów i naklejki, a to akurat mnie nie interesuje)
- W podstawce chain trackery są już obrotowe, czy stare - karta+okrągły żeton?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Andy »

Ja kupię jeden Delux deck (mam niebieską podstawkę). Nowych żetonów z pewnością wystarczy, a nawet będzie za dużo, np. klucze, które oczywiście mam). Nowe liczniki łańcuchów w ogóle mnie nie kręcą.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Atamán »

MsbS pisze: 18 lis 2019, 08:59 Mam pytanie o nowy cykl (Zderzenie Światów). Myślę o kupieniu któregoś większego deluxe'a lub podstawki żeby mieć żetony: mam te z pierwszej czerwonej podstawki, potem żetony i klucze były mniejsze (lepiej mieszczą się w pudełkach). Do tego mamy nowe mechaniki (osłona), na którą nie mam żetonów. No i wreszcie - widzę, że wprowadzili obrotowe liczniki łańcuchów.
Co polecicie?
- Deluxe deck (pojedyncza talia) ma żetony tylko dla 1 gracza - w sensie 3 klucze, jak z innymi żetonikami (w tym osłona)?
- Premium box (dużo talii i pudełek) - co tu dokładnie się dostaje? Na fotkach marketingowych niewiele widać (głównie 5 deckboxów i naklejki, a to akurat mnie nie interesuje)
- W podstawce chain trackery są już obrotowe, czy stare - karta+okrągły żeton?
Zaleta Talii Deluxe: najtańsza opcja, by uzupełnić sobie trochę starych żetonów i zdobyć te nowe potrzebne do nowych mechanik.
Zaleta nowej podstawki: jeśli i tak planujesz mieć 2 nowe talie, to może to być najlepszy przelicznik ceny do zawartości.
Zaleta Premium Box: żetony pancerza oraz obrotowy licznik łańcuchów (niestety tylko 1). Ale nie ma tu starych żetonów (a jak masz Rzymozaury, to potrzebujesz więcej Æmbera niż to, co jest w podstawce) no i płacisz też za te pudełka, jeśli ci na nich zależy to spoko, ale jeśli ich nie potrzebujesz, to lepiej zdecydować się na inne opcje. Poniżej rozpiska wszystkich elementów wszystkich opcji.

Talia Deluxe ma:
- 1 unikalna talia
- 3 żetonów kluczy
- 18 żetonów Æmber
- 25 żetonów obrażeń (20 x 1 obrażenie, 4 x 3 obrażenia, 1 x 5 obrażeń)
- 6 żetonów osłon
- 4 żetony rozjuszenia
- 10 żetonów +1 siły
- 4 żetony ogłuszenia
- 1 tekturowy kafelek licznik łańcuchów + 1 żeton pierścień do tego
- 1 uproszczona instrukcja do gry

Podstawka 2 osobowa Zderzenie Światów ma:
- 2 unikalne talie
- 6 żetonów kluczy
- 22 żetony Æmber
- 22 żetonów obrażeń (15 x 1 obrażenie, 4 x 3 obrażenia, 3 x 5 obrażeń)
- 9 żetonów osłon
- 9 żetony rozjuszenia
- 20 żetonów +1 siły
- 6 żetonów ogłuszenia
- 2 tekturowe kafelek licznik łańcuchów + 2 żetony pierścienie do tego
- 1 uproszczona instrukcja do gry
- 2 maty papierowe do gry

Premium Box ma:
- 2 unikalne talie
- 10 żetonów osłon
- 10 żetony rozjuszenia
- 24 żetonów +1 siły
- 10 żetonów ogłuszenia
- 1 obrotowy licznik łańcuchów (2 tekturowe kółka i plastikowy 'nit' do połączenia ich)
- 15 żetonów +1 pancerz
- 5 tekturowych pudełek na talie (cienka tektura)
- 45 naklejek z symbolami frakcji
- 1 tekturowe pudełko na żetony (gruba tektura)
- 1 tekturowe duże pudełko, mieszczące pozostałe pudełka (gruba tektura)
(nie ma żetonów kluczy, nie ma żetonów Æmber, nie ma żetonów obrażeń)
Ostatnio zmieniony 18 lis 2019, 13:27 przez Atamán, łącznie zmieniany 1 raz.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: MsbS »

OK, czyli najsensowniejszy dla mnie będzie 2x Deluxe Deck. Dostanę nowe mniejsze żetony obrażeń, mniejsze klucze, Stun/+1 na żetonach zamiast kart, do tego nowe osłony/rozjuszenia itepe. AEmber i tak mam z koralików, maty mi po nic, a łańcuchy i tak nie zawsze są potrzebne. Maty papierowe zwykle do niczego się nie nadają, a pudełek mam dostatek (a nawet przesyt).

Dzięki, Ataman, super przydatne info.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Andy »

Ja też się umocniłem w zamiarze zakupu jednej talii Deluxe.

I oczywiście dołączam się do podziękowań Atamanowi. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Darkstorm
Posty: 850
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 208 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Darkstorm »

Dopiero zaczynamy przygodę z Keyforge. Z tego co widzę są dostępne 3 różne cykle (czerwony, niebieski, fioletowy).
1. Czy te cykle czymś szczególnym się różnią?
2. Czy można je ze sobą mieszać? W sensie czy talie z różnych cykli mogą się między sobą z powodzeniem tłuc czy też z jakiegoś powodu nie ma to sensu.
3. Czy któreś cykle warto kupować bardziej a któreś mniej (i dlaczego) czy też nie ma to znaczenia?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: rattkin »

1. Poszczególne zestawy startowe z cykli mają trochę innę zawartość (żetony, rozmiar żetonów, papierowe maty graczy, jakieś tam dodatkowe pierdołki). Same cykle różnią się po prostu zestawami kart z jakich budowane są talie w danym cyklu. Dodatkowo, w trzecim (fioletowy) dwie frakcje wyrotowały i zastąpiono je dwoma innymi (Saurian Republic and the Grand Star Alliance wchodzą, wychodzą Mars i Sanctum) - jeśli więc jesteś fanem którejś z nich, to musisz wiedzieć, w których dodatkach ją znajdziesz.
2. Tak
3. Nie ma znaczenia, ale patrz 1.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2444
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 270 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

Cześć graczy mówi że 3 cykl jest najciekawszy jeśli chodzi o działanie kart.
Mam wrażenie że w "3" wydawca poszedł bardziej w "grę stołem", karty starające się zresetować stół to nie są już takie atomówki jak "Brama do Diss". Teraz np "czerwony alarm" swoją siłę ma uzależnioną od przewagi przeciwnika w stworzeniach. Ma ich dużo więcej ni ja, cierpi on bardziej itd.
Dla mnie pozytywna zmiana
Ostatnio zmieniony 26 lis 2019, 11:18 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
Darkstorm
Posty: 850
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 208 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Darkstorm »

Dzięki za odpowiedzi.
Jesteśmy już po kilku rozgrywkach i wrażenia mam pozytywne. Bez wodotrysków ale pozytywne. Myślę, że co jakiś czas będę dokupywał nowe talie. Gotowe talie to coś dla mnie :wink:
Co prawda graficznie trochę nie taki klimat jaki lubię ale podczas rozgrywki to specjalnie nie przeszkadzało. A grało się całkiem fajnie.
Darkstorm
Posty: 850
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 208 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Darkstorm »

Jakby ktoś był zainteresowany to widzę tu niezłą promocję na czerwone talie:
http://vanaheim.pl/pl/keyforge-gra-karc ... honta.html
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: kilpopx »

Może ktoś się wypowiedzieć o balansie pomiędzy podstawką CoA a drugim dodatkiem Age of ascension? Słyszałem że ten drugi wypada znacznie gorzej jeśli chodzi o efektywność i ogólny balans.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: polwac »

kilpopx pisze: 11 gru 2019, 09:48 Może ktoś się wypowiedzieć o balansie pomiędzy podstawką CoA a drugim dodatkiem Age of ascension? Słyszałem że ten drugi wypada znacznie gorzej jeśli chodzi o efektywność i ogólny balans.
Trochę statystyki z Reddit. Nigdy jakoś bardzo tego nie analizowałem.
Myślę, że i tu i tu trafiają się słabe jak i mocne talie.

Obrazek
https://www.reddit.com/r/KeyforgeGame/c ... pact_whoa/
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: kilpopx »

Tak szybkiej odpowiedzi się nie spodziewałem, dzięki :D
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Arkhon »

Rowniez odczulem ze pierwszy dodatek ma slabsza srednia moc od podstawki, za to drugi dodatek juz to inna historia zupelnie
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Wroobel »

Witajcie. Przeanalizowałem cały ten wątek bo mam tę grę na celowniku. Nie zamierzam grać na turniejach tylko w domu ew. ze znajomymi. Więc chcę mieć tylko kilka talii w mojej puli do wyboru.
Większość recenzentów strasznie narzeka na niezbalansowanie talii ale tutaj tego narzekania jakby mniej. Przy czym te narzekania są chyba na wyrost bo pograli tylko w czerwone zestawy startowe.
No i z waszych wypowiedzi wynika, że w serii niebieskiej i fioletowej ten balans jest poprawiony.
Czy zatem dla domowych graczy będzie to mieć jakieś znaczenie? Bo wnioskuję że szansa trafienia na jakiś crap jest śladowa.
Prawda?
Erg
Posty: 38
Rejestracja: 23 wrz 2018, 23:29
Has thanked: 34 times
Been thanked: 21 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Erg »

Wroobel pisze: 19 sty 2020, 10:13 ..
Czy zatem dla domowych graczy będzie to mieć jakieś znaczenie? Bo wnioskuję że szansa trafienia na jakiś crap jest śladowa.
Prawda?
Oczywiście zdarzy się trochę mocniejsza czy trochę słabsza talia, niektóre połączenia kart są łatwiejsze do grania, inne wymagają trochę więcej kombinowania. Niektóre talie sprawiają wrażenie słabych na początku, a po dokładniejszym poznaniu okazuje się że i takimi można ciekawie powalczyć.
Tak więc nic się na razie nic się nie przejmuj ewentualnym brakiem balansu, zorganizuj ze cztery talie na start - to już da wystarczającą ilość kombinacji "każda z każdą". Jak Ci gra przypadnie do gustu, dokupisz sobie z czasem kolejne parę talii i będziesz miał zabawy na wieke wieczorów. W takim przypadku nawet jak trafi się jakaś fatalna talia, nie będziesz tego tak bardzo odczuwał.
Pamiętaj, że to nie jest tak, że są jakieś supertalie mocne na wszystko, albo jakieś supersłabe. Po prostu niektóre talie działają lepiej przeciwko jednym, a słabiej przeciwko innym, jest to naturalne. Ja się dobrze bawię każdą talią :) Odradzam rozpoczynanie przygody z grą od analizy SAS posiadanych talii, zapewniam że bez znajomości szacowanej statystycznie mocy też można czerpać przyjemność z gry.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: cezarr »

Wroobel pisze: 19 sty 2020, 10:13 Większość recenzentów strasznie narzeka na niezbalansowanie (...)
Czy zatem dla domowych graczy będzie to mieć jakieś znaczenie? Bo wnioskuję że szansa trafienia na jakiś crap jest śladowa.
Prawda?
Mam dużo talii i gram prawie tylko w domu, więc się wypowiem. Niestety, może być tak, że mając kilka talii, jedna lub dwie będą wyraźnie lepsze od innych. Gra przeciwko niej/nim jest słaba - szczerze mówiąc może się odechcieć grać.

I na tym etapie pewnie kończyli swoją przygodę z Keyfordżem recenzenci, którzy muszą grać co chwila w nowe tytuły i nie mieli czasu siąść do niego więcej niż ze 3 razy.

Bo Keyforge świetnie się balansuje przy pomocy łańcuchów, tylko trzeba być gotowym zainwestować w niego trochę czasu: ograć te swoje talie, przypisać tym mocnym jakieś łańcuchy "na stałe", a najlepiej - grając ze stałą ekipą - licytować talie przed grą (przy pomocy łańcuchów właśnie).

Niestety, szansa na trafienie słabej talii wcale nie jest śladowa. Powiedziałbym, że jest mała. Jednak śladowa jest szansa trafienia talii, którą gra nie dawałaby przyjemności. :)

Tylko wiesz, jak wam/ci się spodoba, to na paru taliach się raczej nie skończy. ;) Jest tyle różnych kart, którymi można grać na różne strategie... Jak się człowiek wciągnie, to chce się ich mieć jak najwięcej. ;)
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Wroobel »

No własnie tego najbardziej się boję: że jak gra siądzie to pójdzie na nią góra hajsu :)
Ale przynajmniej nie od razu tylko stopniowo :)
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Kisun »

Nie mówiąc już o tym, że w domu, to sobie możesz nawet zbudować swoje talie z kilku i grać nimi :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2444
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 270 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

Zapowiedziano nowy dodatek:

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... -mutation/

Dwukartowe bestie wchodzą do gry


Obrazek
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: polwac »

Zapowiada się ciekawie. To może być najciekawszy z do tej pory wydanych zestawów.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
ulek1985
Posty: 1
Rejestracja: 08 sie 2014, 16:36

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ulek1985 »

ja się już jaram nowością. Szkoda, że tyle trzeba jeszcze czekać. ze 2-3 talie będą moje minimum. Karcianka jest zajebista, daje dużo radości, ale też dużo nerwów. przez 80% czasu gry fajnie kontrolujesz stół, a tu nagle dwie, trzy karty i przegrana.
ODPOWIEDZ