Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 290 times
Been thanked: 154 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Arius »

Goldberg pisze: 17 lut 2019, 10:43 Czy, piszac , że w grze sa ''przygody'', rozumiem , ze zostawia to wiele, wiele miejsca dla samoróbek z BGG i innych miejsc? :)
Skoro powstawały przygody fanowskie do AH LCG, to tak. Myślę, że do AH 3.0 też mogą pojawić się fanowskie scenariusze.
Pozdrawiam Goldber, też należę do klubu anonimowych cthuloholików.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

Czy ktoś może zbanować Satańskiego??

Widać że to jakiś zaślepiony fanatyk drugiej edycji. Z takimi ludžmi nie powinno się dyskutować nt Arkhama bo druga edycja jest dla nich święta.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Curiosity »

Morsereg pisze: 17 lut 2019, 00:06 nie no, nie mozna okreslac kogos po ilosci postow na forum.
Przeczytaj dokładnie mój wpis. Ja pisałem o tym, że nieznana nikomu osoba chce się stawiać w roli autorytetu.
Nie oceniam nikogo po stażu czy liczbie postów, ale jeśli mam dwie różne opinie, pochodzące od ludzi, których znam oraz od osób mi nieznanych, to potrzebuję naprawdę dobrych argumentów, żeby zauwać świeżakowi. A jak dla kogoś argumentem jest "chłam", to to nie jest dobry początek i raczej trudno o zaufanie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Morsereg »

a to fakt. z tym sie nie moge nie zgodzic.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Olgierdd »

Widzę ten sam problem co był po wydaniu Eldritch Horror: porównywanie nowej gdy do starej z dodatkami. Oczywistym jest, że AH3 w obecnej formie jest mniej różnorodne pod względem spotkań czy potworów od AH2 czy EH, bo wszystkiego w pudełku jest o wiele mniej. W podstawce AH2 i EH kart spotkań było tyle co kot napłakał, ale o tym to już się nie pamięta.
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: awawa »

A dlaczegoż by nie porównywać skoro współdzieli tytuł? :) Po kolejnych recenzjach utwierdzam się w przekonaniu, że to mega suchar ,który gdyby nie tematyka Cthulhu i właśnie tytuł, przemknął by całkiem bez uwagi. Ale co kto lubi. 179 kart spotkań, mitów i zaświatów w 2Ed.to mało? Postawiła też wysoko poprzeczkę dla kolejnych dodatków z ponad 1300 takimi kartami do których np: taki Eldritch nawet się nie zbliżył. Zgadzam się z opinią iż im więcej gier w ofercie tym lepiej, nawet z AH 3ed. Tylko po tej premierze nie zostaje w ofercie FFG żadna gra w tych klimatach ze złożoną mechaniką. Możliwe że oddała tutaj całkowicie już pola produkcjom na KS i skupiła się na casualach (broń boże to nie obelga ;) ). AH 2ed pomimo iż zasady nie były proste to oferował coś czego nie znajdziemy w kolejnych produkcjach gdzie całkowicie trzeba się poświecić na zadaniu: sandbox miasta pogrążonego w chaosie z pełną swobodą i gdzie grało się dla samego jego poznawania. Fajnie, że AH 3ed ma usprawnioną mechanikę: podobnie cieszyło mnie to jak IA usprawnił Descenta tylko co z tego wyszło? Typowa rozgrywka w AH3 jest też bardzo długa, a to był równie poważny zarzut w stosunku do 2ed.
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Olgierdd »

awawa pisze: 18 lut 2019, 10:54 A dlaczegoż by nie porównywać skoro współdzieli tytuł?
Nie napisałem, żeby nie porównywać. Napisałem, że porównywanie samej podstawki i gier pełnych dodatków jest bardzo mylące w odbiorze.
awawa pisze: 18 lut 2019, 10:54 AH 2ed pomimo iż zasady nie były proste to oferował coś czego nie znajdziemy w kolejnych produkcjach gdzie całkowicie trzeba się poświecić na zadaniu: sandbox miasta pogrążonego w chaosie z pełną swobodą i gdzie grało się dla samego jego poznawania.
Ja tego sandboxu nigdy nie doświadczyłem, ani w AH2 ani w EH. Obie gry tworzą na tyle dużą presję, że po dwóch pierwszych turach swobodne chodzenie po mapie zamienia się z pełną optymalizację by nie przegrać w kolejnych trzech turach (głównie za sprawą pogłosek).
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MiXB »

Dla tych co grali w 3 edycję i mają doświadczenie w innych grach z serii - jeśli mielibyście wybrać tylko jedną grę o tematyce Lovecrafta - Posiadłość, Eldritch, LCG czy właśnie Horror 3ed co byście brali? Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw takie jak regrywalność, cena, skomplikowanie itd. I czy byłaby to dla was pierwsza opcja by wprowadzić ludzi w klimat?

Pytam, bo od dawna mam tą grę na radarze - kosztuje prawie 2 razy mniej niż Posiadłość, wygląda, że można się nią pobawić dłużej niż w LCG bez biliona rozszerzeń i wydaje się być bardziej skupiona na historii i klimacie niż Eldritch. Tyle, że nigdy nie grałem w żadną grę Lovecraftowską od Fantasy Flight i to są moje impresje na podstawie recenzji i opinii znalezionych w różnych miejscach, a nie coś co wyrobiłem sobie z doświadczenia. 2 edycja wygląda na zbyt długą i skomplikowaną na wieczorne granie w towarzystwie moich znajomych i rodziny, więc to raczej odpada. Poza tym 3 edycja naprawdę wygląda jak fajna gra.

Po prostu chciałbym wiedzieć czy jest jakiś wyraźny skok jakościowy pomiędzy tą grą, a 2 ed i jak wygląda ona na tle pozostałych.
Niko
Posty: 24
Rejestracja: 27 kwie 2016, 06:43
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Niko »

awawa pisze: 18 lut 2019, 10:54 Postawiła też wysoko poprzeczkę dla kolejnych dodatków z ponad 1300 takimi kartami do których np: taki Eldritch nawet się nie zbliżył.
Chyba jednak EH się zbliżył. Jeśli dobrze pamiętam, jest tam około 1500 różnych kart spotkań, mitów, itp.
Awatar użytkownika
Lost Death
Posty: 125
Rejestracja: 14 sty 2019, 22:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Lost Death »

narzekania, narzekania ale wizualnie grafiki kart biją na głowę poprzednie wersje: ah2, eldritch, posiadłość a nawet LCG
„Natura dała nam jeden język, a dwoje uszu, abyśmy słuchali dwa razy tyle, co mówili”
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: awawa »

Niko pisze: 18 lut 2019, 12:01
awawa pisze: 18 lut 2019, 10:54 Postawiła też wysoko poprzeczkę dla kolejnych dodatków z ponad 1300 takimi kartami do których np: taki Eldritch nawet się nie zbliżył.
Chyba jednak EH się zbliżył. Jeśli dobrze pamiętam, jest tam około 1500 różnych kart spotkań, mitów, itp.
Pod względem ogólnej ilości kart masz oczywiście rację, choć jeśli chodzi o spotkania i mity to: lokacje 434 (EH) vs 691 (AH2), mity 217 (EH) vs 294 (AH2) , zaświaty 72 (EH) vs 284 (AH2).
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: hadrian »

MiXB pisze: 18 lut 2019, 11:50 Pytam, bo od dawna mam tą grę na radarze - kosztuje prawie 2 razy mniej niż Posiadłość, wygląda, że można się nią pobawić dłużej niż w LCG bez biliona rozszerzeń i wydaje się być bardziej skupiona na historii i klimacie niż Eldritch. Tyle, że nigdy nie grałem w żadną grę Lovecraftowską od Fantasy Flight i to są moje impresje na podstawie recenzji i opinii znalezionych w różnych miejscach, a nie coś co wyrobiłem sobie z doświadczenia. 2 edycja wygląda na zbyt długą i skomplikowaną na wieczorne granie w towarzystwie moich znajomych i rodziny, więc to raczej odpada. Poza tym 3 edycja naprawdę wygląda jak fajna gra.
Podbijam pytanie. Bardzo lubię tematykę, ale LCG niestety odstrasza mnie czasem spędzanym w deckbuilderze i optymalizowaniem 2 talii (dla siebie i żony). Niemniej przy LCG właśnie czułem najwięcej klimatu przygody, zdecydowanie więcej niż podczas gier w EH. Czy AH3 mogłoby być czymś właśnie dla nas?
Large Hadrian Collider
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Nie grałem w LCG ale widziałem sporo klimatu w nim. 3ed AH jest ciut lżejsza chyba, ale i tak bardziej klimatyczna niż 2ed. I szybciej się rozkłada. Właśnie skończyłem pierwszy z czterech scenariuszy (sugerowany w instrukcji jako pierwszy). Za 3 razem dopiero, ale się udało. Bez spoilerów mogę powiedzieć, że zakończenie nie jest jedno :) Zależy jak nam idzie. No i jest regrywalna, ponieważ jest element losowości. Dla mnie bomba i czekam na dodatki :)
Skydancer1974
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2017, 08:40
Has thanked: 77 times
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Skydancer1974 »

A mi się gra bardzo podoba. Grałem w Arkham Horror i Eldritch Horror. Obie szybko sprzedałem, nie przypadły mi do gustu. AH 3 edycja to po prostu planszowa wersja AH LCG, który lubię ale nie chce mi się budować talii. Za mało grałem żeby wypowiadać się na temat regrywalności ale pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Gra na pewno zostanie w mojej kolekcji.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

Gra jest bardzo dobra, baaardzo ciągnie do kolejnej partii (a mam i uwielbiam EH z dodatkami) ALE...
ale coś nie tak z poziomem trudności.

Do tej pory za nami 4 partie i 4 brutalne przegrane (3 różne scenariusze).
Czy nie jest przypadkiem przegięciem i brakiem przetestowania gry że każdy gracz losuje 2 żetony mitów w każdej turze?
Przez te żetony jest niewiele czasu na robienie czegokolwiek oprócz walki z potworami i ochroną dzielnic.
Poza tym w grze brakuje skalowania poziomu trudności (tak jak w przypadku EH z kartami Mitów o 3 poziomach trudności).

PS. Zagrałbym bym znowu. Rzadko która gra ma taką magię w sobie iż powoduje głód następnej rozgrywki. Klimat scenariuszy i tempo gry robi robotę.
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Casiliasplp »

Ja np miałem farta grałem solo co rurę dobierałem lupe i puste heh no 1 wpadła gazeta. I poszło super. Gra jest super :)
Hala Madrid
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: tsodo »

Casiliasplp pisze: 20 lut 2019, 05:48 Ja np miałem farta grałem solo co rurę dobierałem lupe i puste heh no 1 wpadła gazeta. I poszło super. Gra jest super :)
To trochę dziwne, bo albo szybko ukończyłeś scenariusz i nie zdążyłeś wyciągnąć innych żetonów albo po każdym losowaniu żetony wracały do worka co jest niezgodne z zasadami ?
tedoka
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: tedoka »

Jestem po dwóch partiach w dwa scenariusze. Na razie jestem zauroczony i chce więcej. Obawiam się trochę o regrywalność ale gra jest tak skonstruowana, że jest tu naprawdę duże pole do popisu jeżeli chodzi o przyszłe doddatki. Finalnie może się okazać, że będzie tego więcej jak w EH czy drugiej edycji, a tym samym mniej przytłaczające.

Jeżeli chodzi o scenariusze po tych dwóch czyli wprowadzającym (Nadejście Azathota) i tym z Ghulami, stwierdzam że ten drugi jest znacznie łatwiejszy. Dlatego jak ktoś ma problemy z pierwszym i się irytuje że nie może wygrać polecam drugi :)
Probe9
Posty: 2449
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 640 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Probe9 »

Jak sprawdzają się modularne plansze ? Czytałem, że w dłuższej perspektywie będą bardzo podatne na uszkodzenia przez to ciągłe składanie.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Alwirin »

Jestem po 4 rozgrywkach: z Azatotem 2 sromotne przegrane (nawet nie byliśmy blisko zwycięstwa), z Yog-sothotem i Umordothem łatwe zwycięstwa. W dwóch ostatnich było kilka szczęśliwych zbiegów okoliczności (np. potwory siedzące cały czas na dworcu kolejowym gdzie było najwięcej zagłady które mogliśmy po prostu zignorować) ale i kilka testów niezdanych przy 5,6 kościach. Gra ma inne tempo niż Eldritch (we wcześniejszego Arkhama nie grałem), trudniej jest się leczyć i zdobywać nowy ekwipunek dlatego ważny jest skład drużyny na początku. Z obserwacji wychodzi mi że najważniejsze są postacie walczące (świetnie jakby miały dodatkowo 3 Wiedzy na start) oraz mistycy z czymkolwiek do walki (np. kelnerka z zaklęciem burzy).

Co do scenariuszy to myślałem, że będą bardziej rozbudowane. Miło jednak, że wciąż tworzą spójną historię. Widać także miks mechanik zapożyczonych z poprzednich gier (MoM, AH LCG, Eldritch). Podsumowując: Gra świetna i klimatyczna, a jedynie o co się w niej obawiam, to o regrywalność na dłuższą metę oraz o łączenia ulic z dzielnicami (a można było zrobić je prostokątami jak w MoM…)
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Gra nie jest zbyt trudna, trzeba tylko balansować między likwidacją żetonów zagłady a zbieraniem wskazówek. 4 razy grałem w scenariusz z Azathothem (2:2) i raz z Umordothem (wygrana). Ta ostatnia wydawała się prosta, ale jak zaniedbamy likwidację zagłady, to może wpaść ładne kombo 2-3 żetonów na kartę scenariusza (mi wpadły 2 :D). No i miałem daleko na planszy 2 potwory (jeden dodawał żeton zagłady na pole, a drugi go przenosił na kartę) i musiałem przyspieszyć :D Ale fakt, ten scenariusz jest chyba łatwiejszy. A może już się obeznałem z mechaniką po 4 tamtych rozgrywkach...

Gorąco polecam osobom, które nie chcą wydawać kupę kasy na LCG, bawić się w deckbuilding i inwestować dodatkowo w masę koszulek i skrzyń na karty :)
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 441
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: lukkk »

To teraz jest to bardziej gra strategiczna czy wciąż radosna, losowa przygodówka?
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Casiliasplp »

tsodo pisze: 20 lut 2019, 06:39
Casiliasplp pisze: 20 lut 2019, 05:48 Ja np miałem farta grałem solo co rurę dobierałem lupe i puste heh no 1 wpadła gazeta. I poszło super. Gra jest super :)
To trochę dziwne, bo albo szybko ukończyłeś scenariusz i nie zdążyłeś wyciągnąć innych żetonów albo po każdym losowaniu żetony wracały do worka co jest niezgodne z zasadami ?
To wychodzi na to że źle grałem haha, dzięki wielkie za info. Scenariusza że przeszedłem grałem do 3 pierwszych zdobytych wskazówek żeby zobaczyć z czym to się je, a może powiesz mi od razu ile można mieć towarzyszy i broni ?
Hala Madrid
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: tsodo »

Casiliasplp pisze: 20 lut 2019, 15:53
tsodo pisze: 20 lut 2019, 06:39
Casiliasplp pisze: 20 lut 2019, 05:48 Ja np miałem farta grałem solo co rurę dobierałem lupe i puste heh no 1 wpadła gazeta. I poszło super. Gra jest super :)
To trochę dziwne, bo albo szybko ukończyłeś scenariusz i nie zdążyłeś wyciągnąć innych żetonów albo po każdym losowaniu żetony wracały do worka co jest niezgodne z zasadami ?
To wychodzi na to że źle grałem haha, dzięki wielkie za info. Scenariusza że przeszedłem grałem do 3 pierwszych zdobytych wskazówek żeby zobaczyć z czym to się je, a może powiesz mi od razu ile można mieć towarzyszy i broni ?
W instrukcji masz wszystko napisane. Polecam :)
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Casiliasplp »

Dzięki za pomoc ja wszystko wiem tego nie mogę znaleźć ale na pewno ty znasz ja na pamięć oraz wszystkie inne instrukcję też :)
Hala Madrid
ODPOWIEDZ