Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: bjago999 »

Prosta sprawa się zapowiada dla osób które jak ja długo zwlekały z tym czy kupić ostatni dodatek do Eldritch, który generalnie nie powalał. Zamiast tego można wypróbować nowy Arkham - a nóż się spodoba :) jedyne co jest pewne to że będzie pełno dodatków i sama podstawka regrywalnoscia nie zachwyci (inaczej chyba model biznesowy by im upadł :)
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Azriel »

Już od jakiegoś czasu chciałem kupić Arkham/Eldritch Horror, ale jakoś nie wyszło, a do tego trochę odstraszała mnie mnogość dostępnych dodatków. Zapewne skuszę się teraz na nowego Arkhama, ale zastanawiam się, którą wersję językową wybrać. Nie miałem nigdy styczności z grami od FFG, ani z tłumaczeniami Galakty, ale widzę, że sporo osób narzeka na błędy w polonizacji, a że angielski nie jest raczej przeszkodą, to bardziej skłaniam się ku takiej wersji. Jak wygląda dostępność i cena angielskich wydań innych gier FFG w polskich sklepach?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 363 times
Been thanked: 250 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Deem »

Azriel pisze: 03 sie 2018, 07:34 Jak wygląda dostępność i cena angielskich wydań innych gier FFG w polskich sklepach?
Wygląda bardzo dobrze tym bardziej, że (poprawcie mnie proszę jeśli to się zmieniło) ffg robi pierwszy druk tylko po angielsku, a dopiero do kolejnych dołącza inne wersje językowe.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Azriel »

Trochę informacji i zdjęć z Gen Conu http://www.ign.com/articles/2018/08/03/ ... n-con-2018
Średni czas gry podczas playtestów to 1.5-2h.

Eidt: Jeszcze krótki wywiad https://www.youtube.com/watch?v=ViApyOJOpk4
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Karit »

Deem pisze: 03 sie 2018, 07:59
Azriel pisze: 03 sie 2018, 07:34 Jak wygląda dostępność i cena angielskich wydań innych gier FFG w polskich sklepach?
Wygląda bardzo dobrze tym bardziej, że (poprawcie mnie proszę jeśli to się zmieniło) ffg robi pierwszy druk tylko po angielsku, a dopiero do kolejnych dołącza inne wersje językowe.
To akurat zależy od gry, x-winga czy AH:LCG robią z premierą światową.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Strud
Posty: 313
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 39 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Strud »

Galakta już potwierdziła wersję polską.
Choć w premierę na zimę nie wierzę - z TI4 tez tak miało być, a nie ma do tej pory.
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Gosterq »

Pisali której zimy? :-D

EH sprzedałem, MoM 2ed sprzedałem, zastanawiam się czy warto próbować nowego AH, czy zostać przy AH LCG, który jest dla mnie grą w większym stopniu, żeby nie napisać grą, a nie stratą czasu :-P
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: kozz84 »

Mapa wizualnie wygląda ochydnie, w szczególności te łączniki, nijak nie pasują do dzielnic.

Ale co ciekawe łączniki są różne. Na karcie przygotowania, widać ikonki drzewa, mostu, latarni, więc możxe wpływa to w jakiś sposób na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Karit »

Modułowa "plansza" to ciekawy pomysł pod względem mechaniki, ale przez to grafiki są małe i w zasadzie niewiele widać :(

Najbardziej obawiam się jednak, że będzie jak z EH, podstawka będzie wykastrowana i dopiero pierwszy dodatek poprawi sytację
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Trolliszcze »

Dla mnie wciąż wygląda to o niebo lepiej niż plansza 2 ed., zdominowana przez tekst i linie połączeń między lokacjami - każda dzielnica jest teraz pięknie ilustrowana słynnymi budynkami, np. tu Arkham Asylum:
Spoiler:
Właściwie cała plansza jest teraz ilustracją miasta, a wszelkie oznaczenia ważne dla mechaniki mają postać małych ikon.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: kozz84 »

Karit pisze: 03 sie 2018, 11:51 Najbardziej obawiam się jednak, że będzie jak z EH, podstawka będzie wykastrowana i dopiero pierwszy dodatek poprawi sytację
Na stronie ffg dla EH napisali informacje o koszulach: 3 mini american i 4 standard american

Dla AH 3ed: 4 mini american i 6 standard american, wiec towaru będzie więcej w pudle :)
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Azriel »

kozz84 pisze: 03 sie 2018, 12:00
Karit pisze: 03 sie 2018, 11:51 Najbardziej obawiam się jednak, że będzie jak z EH, podstawka będzie wykastrowana i dopiero pierwszy dodatek poprawi sytację
Na stronie ffg dla EH napisali informacje o koszulach: 3 mini american i 4 standard american

Dla AH 3ed: 4 mini american i 6 standard american, wiec towaru będzie więcej w pudle :)
Na bgg ktoś napisał:
Found on the French version of the FFG website.

12 board tiles (5 districts, 7 roads)
12 investigators
4 scenarios sheets
469 cards
1 card shoe
6 dice
265 tokens
Rulebook
Reference book
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: RUNner »

5 dzielnic? Trochę kpina...
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: c08mk »

RUNner pisze: 03 sie 2018, 13:28 5 dzielnic? Trochę kpina...
5 czyli tyle ile na obrazkach. A w dodatkach będą kolejne. Pewnie nawet do niektórych "dzielnic" nie będą prowadzić drogi tylko bramy.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Trolliszcze »

5 kafli, dzielnic 10, bo są dwustronne, jeśli dobrze pamiętam.
szukasz
Posty: 29
Rejestracja: 06 sie 2015, 14:08
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: szukasz »

RUNner pisze: 03 sie 2018, 13:28 5 dzielnic? Trochę kpina...
5 dzielnic, w każdej dzielnicy 3 lokacje i dzielnice dwustronne. W starym horrorze też było 5 dzielnic.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Trolliszcze »

Nie no, w starym było więcej. Ale konstrukcja mapy była też inna - dzięki systemowi ulic dotarcie z jednego końca mapy na drugi nie stanowiło problemu. W nowym AH jest nieco inaczej, trzeba przejść przez całą dzielnicę, żeby dostać się do kolejnej, więc trzeba większej liczby ruchów. Mnie się wydaje, że 10 dzielnic to całkiem spoko liczba na początek, a pewnie w dodatkach będą dochodzić nowe.
szukasz
Posty: 29
Rejestracja: 06 sie 2015, 14:08
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: szukasz »

Ach mój błąd... 9 dzielnic w starym AH i różnie z lokacjami - 3 czasem 2. No to 5 dwustronnych to nawet więcej o jedną :D. Wiadomo, tylko że w tej sytuacji w danym scenariuszu nie będzie więcej niż 5 na stole. Ale to też mi nie przeszkadza.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Sarseth »

Nawet lepiej że tak dużo nie będzie na mapie włączonych, im więcej tego - pewno dłuższa gra. A naprawdę wydaje mi się dobrym ruchem by skrócić czas rozgrywki w porównaniu do poprzedniego AH.
Rebel 6% (trójmiasto)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: kozz84 »

Azriel pisze: 03 sie 2018, 13:17 1 card shoe
:D
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: KrzysiekL »

Taka puzzlowa budowa pozwoli też włączać więcej dodatków na stole mniejszym niż 2 m^2 :D

Pomysł z puzzlami bardzo mi się podoba, na pewno bardziej niż przenoszenie się między planszetkami z dodatków. Ale w AH inne światy chyba były wzdłuż planszy, a sama wędrówka między nimi była bardzo klimatyczna... Tutaj po prostu ciągniemy karty? Jak rozwiązali ten aspekt gry?
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Azriel »

Jest nagranie z gen conu http://www.twitch.tv/asmodeegames/v/292 ... a&t=11315s
Hałas trochę przeszkadza, ale da się posłuchać (po ok. minucie trochę lepiej jest).
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Carmash »

KrzysiekL pisze: 04 sie 2018, 11:15 Taka puzzlowa budowa pozwoli też włączać więcej dodatków na stole mniejszym niż 2 m^2 :D

Pomysł z puzzlami bardzo mi się podoba, na pewno bardziej niż przenoszenie się między planszetkami z dodatków. Ale w AH inne światy chyba były wzdłuż planszy, a sama wędrówka między nimi była bardzo klimatyczna... Tutaj po prostu ciągniemy karty? Jak rozwiązali ten aspekt gry?
Zapewne wszystkie Spotkania w Innym Świecie zrealizowane będą tak jak w Eldritch Horror.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: uyco »

ponieważ odpuściłem sobie 2 ostatnie duże dodatki do EH, chyba sobie pozwolę na AH3. znowu dojonko sie szykuje :D
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror Third Edition

Post autor: Bary »

Kurczę, cisza jakaś zapadła z tą edycją. Mogłoby FFG jakiś nowy news wrzucić. ;)
Dołączam do pochwał systemu kafli, jako planszy. Nie będzie to wyglądać być może aż tak epicko jak zwykła sześcioczęściowa plansza EH, ale da świetne możliwości wobec dodatków i różnorodności ustawień kafli. Dobrze też, że elementy wzajemnie się łączą- obecnie trochę ogrywam Fallouta i tam rozjeżdżanie kafli zaczyna mi lekko grać na nerwach. Obawiam się jednak o setup. Ułożenie kafli, przygotowanie talii względem konkretnych kafli dla danego scenariusza, woreczka z żetonami dla fazy mitów. To może chwilę potrwać. Nie do końca podoba mi się też kwestia potworów w postaci kart. Imo mniej to poręczne i wygodne niż żetony. Kilka osób pisało o pewnym powiewie świeżości względem EH. To prawda, jednak obawiam się, że po przesiadce z Eldritch będziemy zgrzytać zębami na powtarzające się spotkania przy 4-5 rozgrywce. AH/EH ma w tej chwili olbrzymią różnorodność natomiast trzecia edycja Arkham będzie przez pewien czas cierpiała na problem wieku dziecięcego.

ps. Przeczucie mówi mi, że nowy Arkham powieli niechlubną tradycję dodania do gry zbyt małej liczby kości o dość nijakiej prezencji...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ