Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

No masz rację @Morgon, w EH tak czy siak było więcej. A z dodatkami to już masz pełen wybór, full sandbox.

W AH3 znaczna większość akcji to Ruch+Ochrona (zdejmowanie żetonów zagrożeń), ruch+ochrona, ochrona+ruch itd itp. Jak w Pandemii z leczeniem chorób :)
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Najemnik »

Morgon pisze: 28 lis 2019, 11:21 idziesz tam, gdzie trzeba usunąć żetony zagłady albo zdobyć wskazówkę co, jak już pisałem, często przekłada się na spotkanie nie z karty ze zdolnością tej lokacji, lecz z kartą wskazówki albo anomalii. Dlatego zarówno przedmiotów jak i zaklęć, czyli ogólnego wachlarzu możliwości jest jak na lekarstwo.
Zgodzę się, że AH3 jest dużo bardziej ciasna niż EH, ale sprostuję, że w odróżnieniu od Eldritcha, tutaj wskazówki zazwyczaj (zawsze?) odpalają przy okazji spotkanie z danej lokacji, już nie musimy wybierać "albo spotkanie z miasta, albo wskazówka". Co do zdolności postaci, to w AH3 wiele z nich działa pasywnie, ale nie zgodzę się, że są słabe (ze zdolności Sekretarki, Śpiewaczki, Gangstera czy Magika korzysta się nagminnie). No i osobiście, chyba bardziej podobają mi się Anomalie w AH3, niż Bramy w Eldritchu, są dużo mniej zero-jedynkowe. W EH jeśli w ciągu 3-4 pierwszych tur przez słabe rzuty nie udało się zamknąć żadnej z Bram to zazwyczaj zwiastowało szybką przegraną.
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Morgon »

Raczej powiedziałbym, że jak na start wyskoczył gwiezdny pomiot a brama jest niebieska to trzeba się spiąć i biec do Tokyo bodajże (pokonanie potwora) ale to nieczęsta sytuacja. Anomalie potrafią być równie czasochłonne a co gorsza w czasie gdy zamykasz jedną pojawiają się dwie kolejne. Myślę, że czynnikiem decydującym są osobiste preferencje i oczekiwania wobec gry. Co kto lubi.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

I jak oceniacie grę po ograniu z dodatkiem? :) Zarówno scenariusze z dodatku jak i podstawki. Dodali trochę kart :)
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

MrAtrion pisze: 04 sty 2020, 13:43 I jak oceniacie grę po ograniu z dodatkiem? :) Zarówno scenariusze z dodatku jak i podstawki. Dodali trochę kart :)
Wciąż ta sama pandemia w świecie Cthulhu ;)
Faello
Posty: 201
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 24 times
Been thanked: 45 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Faello »

MrAtrion pisze: 04 sty 2020, 13:43 I jak oceniacie grę po ograniu z dodatkiem? :) Zarówno scenariusze z dodatku jak i podstawki. Dodali trochę kart :)
Ja sprzedałem trzecią edycję razem z dodatkiem po zagraniu jednego scenariusza z dodatkiem - do tego stopnia byłem rozczarowany (jeżeli gra jest rozwojowa to albo kupuję full seta jeżeli wszystko mi w niej odpowiada albo nie kupuję nic). Dla mnie obrzydliwy skok na kasę, uważam że to najsłabszy dodatek jaki widziałem biorąc pod uwagę całe linie EH i AH2Ed. FFG nic ciekawego w tym dodatku nie pokazało, dodanie kart obniżających poziom trudności na plus i w zasadzie... tyle.

Hybrydowość trzeciej edycji może być wyzwaniem dla projektantów dodatków (spodziewałem się, że będzie) ale że polegną tak szybko...
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Najemnik »

MrAtrion pisze: 04 sty 2020, 13:43 I jak oceniacie grę po ograniu z dodatkiem? :) Zarówno scenariusze z dodatku jak i podstawki. Dodali trochę kart :)
Dodatkowe karty spotkań fajnie odświeżają grę (jak Zakazana Wiedza w EH), dodatkowo nowe scenariusze miło mnie zaskoczyły, jeden daje kilka przyjemnych wyborów fabularnych, a drugi wprowadza kilka twistów mechanicznych. Nowi badacze wydają się odstawać poziomem od tych z podstawki (zwłaszcza Kultystka jest bardzo silna). Miło, że testy w nowych Nagłówkach Gazet nie są już tylko na Wolę ale też na pozostałe statystyki. Osobiście, cały dodatek oceniam na plus. :)

A już szykuje się kolejny, większy dodatek! (2 nowe kafelki mapy, 4 Przedwiecznych, 8 Badaczy i nowy mechanizm Strachu!) Osobiście, wyczekuję z niecierpliwością! ;)
https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... ark-waves/
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Eremita »

Najemnik pisze: 11 mar 2020, 07:36Nowi badacze wydają się odstawać poziomem od tych z podstawki (zwłaszcza Kultystka jest bardzo silna).
Nie, proszę. Mam nadzieję że się mylisz.
Po Eldritchu mam dość niewyrównanych postaci.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Eremita pisze: 11 mar 2020, 13:14
Najemnik pisze: 11 mar 2020, 07:36Nowi badacze wydają się odstawać poziomem od tych z podstawki (zwłaszcza Kultystka jest bardzo silna).
Nie, proszę. Mam nadzieję że się mylisz.
Po Eldritchu mam dość niewyrównanych postaci.
Aż tak w Eldritchu to bije od nich? Na razie mam część tylko dodatków.
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Najemnik »

Eremita pisze: 11 mar 2020, 13:14 Nie, proszę. Mam nadzieję że się mylisz.
Po Eldritchu mam dość niewyrównanych postaci.
Osobiście, to już w podstawce AH3 były postaci lepsze i gorsze (wśród tych gorszych prym wiedzie Dziennikarz...). Po ok 10 rozgrywkach z dodatkiem odniosłem wrażenie, że żaden z badaczy nie jest słabszy od najlepszych z podstawki, a poza ten schemat wychodzi tylko Kultystka. Głównie przez swoje startowe zaklęcie, którym bije wszystkie potwory na dowolnym polu na mapie, za jedynie 1 Poczytalności, no i nie zajmuje rąk. Co prawda dokłada wtedy żeton Zagłady, ale i tak efekt jest zazwyczaj niewspółmierny do ceny.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Czyli bardziej zbalansowani niż w EH?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2755
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1254 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

MrAtrion pisze: 11 mar 2020, 16:44 Czyli bardziej zbalansowani niż w EH?
Tutaj masz opis i kartę zupełnie nowej w Arkham Files świecie postaci. Czarnoskóra listonosz imć panna Stella.

https://www.twitch.tv/videos/564980948? ... JGkOAsWgCE

Plus szereg nowych informacji o nadchodzącym dodatku w tym opis mechanizmu Terroru i podróży do Innsmouth i Kingsport. Warto dać mu te 20m
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Wygląda ciekawie, nie powiem. Swoją kopię wypchnąłem po pewnym czasie. Może to był błąd. Mam Eldritch. Jak się gra w AH 3ed po tym małym dodatku?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2755
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1254 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

MrAtrion pisze: 11 mar 2020, 19:14 Wygląda ciekawie, nie powiem. Swoją kopię wypchnąłem po pewnym czasie. Może to był błąd. Mam Eldritch. Jak się gra w AH 3ed po tym małym dodatku?
Też mam Eldritcha z wszystkim, ale powiem szczerze, że dam szansę AH3ed w końcu. Fajnie czasem przeskoczyć ze skali świata do skali miasta :) AH3ed na razie dostała 1 mały i 1 duży dodatek. Jestem niemal pewny, że po pełnym cyklu FFG 4 małe i 4 duże to będzie całkiem solidna pozycja. Już jest po części.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Mnie najbardziej przekonuje grupowanie konkretnych potworów pod każdy scenariusz (klimatyczne) i mniejsza mapa zamiast dodatkowych i zajmowania miejsca dodatkowego. :)
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

Ta gra jest niestety gorsza od EH i AH2, i żadne dodatki tego nie zmienią.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2755
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1254 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Jools pisze: 12 mar 2020, 07:14 Ta gra jest niestety gorsza od EH i AH2, i żadne dodatki tego nie zmienią.
Dzięki za pełne profetyzmu przesłanie. Ten watek był wałkowany przez 3 strony, jakieś 5 stron wstecz. Znamy Twoje zdanie.Ty nie lubisz tej gry, a ja nie rozumiem np czemu ludzie w dzisiejszych czasach starają się wcisnąć swoją opinie na lewo i prawo jakby biegali nago po rynku kręcąc penisem ósemki przed każdym przechodniem.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Largo »

Myślałem, że może po roszadach kadrowych w ffg wygaszą nowego Arkhama, ale skoro są nowe dodatki to chyba i ja się skuszę :-)
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Plus to, że niektórzy Przedwieczni będą tylko w EH a inni tylko w AH.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2755
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1254 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Dorzucę małe podsumowanie nowego dodatku, które znalazłem w necie:
"- 2 nowe kafelki mapy,
- 4 scenariusze,
- po 2 karty do talii spotkań,
- 8 nowych bohaterów - z czego 1 nowa - Stella, Listonoszka
- nowa mechanika terroru, związane z tym karty, żetony i żeton mitów,
- nowe karty do kodeksu
- nowe assety
- termin wydania: 3 kwartał"
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Eskimos
Posty: 102
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:31
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Eskimos »

Jakieś wieści od Galakty w sprawie polskiego wydania?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Ja jestem ciekaw jednej rzeczy - wg filmiku chcą coraz bardziej rozkręcać narrację i wybory w kolejnych dodatkach. Ok, jestem za. I to bardzo. Ale pierwsze scenariusze z podstawki po paru dodatkach będą wyglądały strasznie biednie. Wiem, że nowych kart kodeks nie dostanie dla nich (numerację szlag by trafił trochę), ale może jakoś je urozmaicą. Coś jak Powroty do LCG. Byłoby fajnie.
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 70
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Wazanaczole »

Rozstawienie początkowych wskazówek – Należy dobrać trzy wierzchnie karty
(pojedynczo) z talii wydarzeń. Po dobraniu karty należy umieścić 1 żeton wskazówki na
środkowym obszarze kafelka dzielnicy odpowiadającego danej karcie. Następnie daną
kartę należy dodać do odpowiadającej jej talii poprzez dobranie 2 wierzchnich kart z danej
talii, potasowanie razem wszystkich 3 kart i umieszczenie ich na wierzchu danej talii.
sprostujcie proszę, czy myślę zgodnie z kluczem odpowiedzi

do dobranej pierwszej karty dobieram dwie, tasuje, odkładam, do pierwszej dobieram dwie, odkładam .... NASTĘPNIE, zbieram wskazówkę która odpowiada kolorystycznie karcie z wierzchu talii? jeśli tak, to co jeśli w tych trzech dobraniach 2 razy wyjdzie mi ta sama karta, w jednym miejscu mogą leżeć 2 wskazówki?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2755
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1254 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 70
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Wazanaczole »

dzięki, nie spamuję tu więcej
ODPOWIEDZ