Ilos (Frederic Guerard)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Ilos (Frederic Guerard)

Post autor: Ginet »

Grałem ostatnio trochę w nową grę od wydawnictwa Funiverse.

Obrazek

Całkiem przyjemna kafelkowo-karciana gra rodzinna. Odkrywamy wyspy, wysyłamy na nie pracowników i zbieramy surowce, których wartością możemy manipulować. Akcje wykonujemy za pomocą kart, a koszt opłacamy innymi kartami (jak w San Juan czy RftG). Może niezbyt oryginalne mechaniki, ale pozwala przez godzinkę sobie miło pograć. Grał już ktoś z Was?

Podrzucam link do recenzji na Games Fanatic recenzji - LINK.
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1784
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 73 times
Been thanked: 157 times

Re: Ilos

Post autor: Legun »

Jestem zachecony, tylko nie moge tego znalezc - nazwa gry i wydawnictwa podsuwa wiele blednych tropow a jestem na wakacjach tylko z komorka, co utrudnia szukanie. Czy gra jest gdzies w Polsce do kupienia (najlepiej w Gdyni)?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1784
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 73 times
Been thanked: 157 times

Re: Ilos

Post autor: Legun »

Przeczytalem reguly i wyglada to na sympatyczna mieszanke znanych i lubianych mechanik. Calkiem tez ladne, mimo watpliwej dla mnie infantylno-komputerowej stylistyki. Oby okazalo sie tak zgrabne, jak sie zapowiada, to moze dolaczyc do grona niezobowiaxujacych wakacyjnych gier, obok Port Royal czy Carcassonne - Morza Poludniowe.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 388 times
Kontakt:

Re: Ilos

Post autor: sydonia »

Legun pisze: 18 sie 2018, 08:03 Czy gra jest gdzies w Polsce do kupienia (najlepiej w Gdyni)?
Jeszcze jej w sklepach nie ma.
Miałam okazję zagrać jedną partię, na razie tylko na 2 osoby. W zasadzie w pełni zgadzam się z opinią Gineta. Kolorowe, przyjemne, bez mechanicznych fajerwerków, ale nie głupie. Gra w stylu "kto pierwszy wszystko wyłoży", interakcja w postaci szybszego zajmowania dobrych pól i piratów podwyższających przeciwnikom koszt pewnych akcji. My piratów zupełnie olaliśmy, każdy robił swoje i dopiero pod koniec zaczęliśmy nieco sobie przeszkadzać, bo robiło się ciaśniej. Jakoś oczywiste wydało mi się zrobienie produkcji złota i podwyższenie jego wartości, ale w zasadzie trzeba obserwować, co produkują inni, nieco się do tego dostosować i kontrolować rynek wartości tych produktów. Na 2 osoby takie sobie, pewnie nieco zyska w większym składzie, ale obawiam się o ograniczoną grywalność ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Ilos

Post autor: Yavi »

Legun pisze: 18 sie 2018, 08:03 Jestem zachecony, tylko nie moge tego znalezc - nazwa gry i wydawnictwa podsuwa wiele blednych tropow a jestem na wakacjach tylko z komorka, co utrudnia szukanie. Czy gra jest gdzies w Polsce do kupienia (najlepiej w Gdyni)?
Powinny jeszcze w tym miesiącu być w sklepach, na razie wydawnictwo walczy z urzędem celnym, który od miesiąca przetrzymuje pudła :P.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Ilos

Post autor: Quille »

Yavi pisze: 21 sie 2018, 21:33
Powinny jeszcze w tym miesiącu być w sklepach, na razie wydawnictwo walczy z urzędem celnym, który od miesiąca przetrzymuje pudła :P.
Czy to też ściema ze strony wydawnictwa?
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ilos

Post autor: kenigis »

Quille pisze: 23 sie 2018, 22:02
Yavi pisze: 21 sie 2018, 21:33
Powinny jeszcze w tym miesiącu być w sklepach, na razie wydawnictwo walczy z urzędem celnym, który od miesiąca przetrzymuje pudła :P.
Czy to też ściema ze strony wydawnictwa?
O.o bo? Jaki by mieli w tym cel? Wiadomo GF grało na przeczekanie i liczyli na jakiś kredyt. Ale gdzie analogia do wydawnictwa, które wydaje parę gier w jako swoje pierwsze kroki na rynku, a wszystkie z własnej kieszeni.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Ilos

Post autor: Quille »

Aaa bo też się napaliłam na ten tytuł i po lekturze o aferze z GF trafiłam na ten post i same mi się wątki powiązały. :roll: Mam oczywiście nadzieję, że gra szybko trafi do sklepów.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Ilos

Post autor: Yavi »

Quille pisze: 23 sie 2018, 22:02
Yavi pisze: 21 sie 2018, 21:33
Powinny jeszcze w tym miesiącu być w sklepach, na razie wydawnictwo walczy z urzędem celnym, który od miesiąca przetrzymuje pudła :P.
Czy to też ściema ze strony wydawnictwa?
Oj szczerze wątpię, by Funiverse zaczęło od takiej wpadki. My już dostaliśmy egzemplarz recenzencki, więc reszta powinna niedługo trafić do sklepów. Jeśli do końca miesiąca się nie pojawią, to podpytam jeszcze wydawcę co się dzieje.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Ilos

Post autor: Quille »

No to ekstra. Kiedy można się spodziewać recenzji? Bo nie ukrywam, że zazwyczaj biorę pod uwagę Wasze recenzje, jako że najczęściej też gramy we dwójkę.
ariange
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:51
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ilos

Post autor: ariange »

Czekam na Ilos od kiedy obejrzałam przykładową rozgrywkę kilka miesięcy temu. Cieszę się, że już niedługo (mam nadzieję) będziemy mogli w nią zagrać.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Ilos

Post autor: Yavi »

Quille pisze: 24 sie 2018, 11:40 No to ekstra. Kiedy można się spodziewać recenzji? Bo nie ukrywam, że zazwyczaj biorę pod uwagę Wasze recenzje, jako że najczęściej też gramy we dwójkę.
Wybacz, przegapiłem Twojego posta :(.

Ilos - recenzja na blogu Planszówki we dwoje.
Gra jest przyjemnym gatewayem dla początkujących. Raczej nie wciągnie miłośników ciężkiego euro, ale fanom prostszych i ładnych gier ma szansę się spodobać. We dwoje śmiga trochę inaczej (raczej inwestuje się w jeden zasób), ale za to zdecydowanie krócej :).

Co do dostępności, to w sklepach już się pojawia, chociaż dość trudno wyszukać grę przez tytuł :P. Skąpiec pokazuje kilka sklepów z niezłymi cenami: https://www.skapiec.pl/site/cat/2601/co ... #from47694
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Ilos

Post autor: MichalStajszczak »

Na polskim rynku są obecnie 4 gry od Funiverse. Oprócz Ilos są to: Carta Imperia Victoria, Paper Tales i Little Big Fish.
Awatar użytkownika
domaindomain
Posty: 2
Rejestracja: 30 sie 2018, 09:05

Re: Ilos

Post autor: domaindomain »

A znacie coś jeszcze fajnego polecenia od nich? Może korzystacie z rynku zagranicznego?
Każdy dzień jest lepszy.
ariange
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:51
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ilos

Post autor: ariange »

Zagraliśmy w dwie osoby kilka razy (bodajże 5) i wrażenia są bardzo pozytywne. Przez fakt, że wykorzystuje się tylko 4 kafle na gracza, bywa dość ciasno i zdarza się, że w jednej grze są tylko 1-2 źródła danego surowca, a w następnej 5-6. Jest lekko, przyjemnie, ale można pokombinować. Graliśmy jak do tej pory bez uruchamiania piratów, więc jak ktoś nie przepada za negatywną interakcją, to da się bez tego.
Świetne wykonanie, bardzo grube żetony surowców. No i może mało istotny drobiazg, ale woreczki strunowe są idealnie dopasowane do elementów (przeważnie muszę podmieniać wielkie wory dodane do gry na własne, mniejsze, więc dla mnie plus). Nie za bardzo podeszła mi instrukcja - dziwnie mi się ją czytało, ale gra jest na tyle prosta, że nie jest to jakiś wielki problem.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Ilos

Post autor: RUNner »

Odkopuję temat po 2 latach :)
Grę nabyłem za śmieszne pieniądze na wyprzedaży wydawnictwa Funiverse. Dziś zagraliśmy partię 2-osobową i bardzo dobrze spędziliśmy niecałą godzinę. Gra jest świetnie wykonana i działa nieźle w tym trybie. Ponieważ jest tylko 8 kafli, miejsca dla robotników nie ma aż tak dużo. Poza tym, wyspy mogą się ułożyć w nietypowy sposób i może być ciekawie przy rozstawianiu pracowników. Przy większej liczbie graczy będzie jednak jeszcze lepiej, bo manipulowanie cenami surowców nabierze większego znaczenia. Przy dwóch graczach dużo łatwiej kontrolować, kto co posiada, ale mimo to gra się fajnie. Workerplacement jakiego jeszcze nie miałem w kolekcji.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ