Czarna Bandera / Ruthless (Roland MacDonald)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 567 times
Been thanked: 1386 times

Czarna Bandera / Ruthless (Roland MacDonald)

Post autor: Leser »

5 listopada polską premierą zaliczy pierwsza "prawie własna" gra Lucrum Games. Prawie, bo prawo pierwszego wydawcy dzielimy z wydawnictwem Alley Cat.

Co to jest i o co chodzi?

Czarna bandera to deck-building wykorzystujący zasady układów pokerowych do ustalania siły załóg.
Gra trwa 5-6 rund (w zależności od liczby graczy). W każdej musimy obowiązkowo zagrać kasę lub pirata, a następnie możemy rekrutować nowego członka załogi z dostępnej, uzupełnianej puli (mechanika taka jak w Star Realms, Ascension, czy Brzdęku). Pomiędzy turami graczy nie dobieramy kart - możliwe jest to tylko w wyniku działania zdolności specjalnych (oczywiście po zakończeniu rundy także dobieramy nową rękę).
Nowy rekrut w przeciwieństwie do większości deckbuildingów nie leci na discard, lecz trafia od razu na stół i natychmiast odpala swoją umiejętność specjalną. Nowych rekrutów w rundzie można mieć tylko trzech.

Istotna jest też akcja grabieży, która pozwala zaopatrzyć się w złoto. Grabiąc odkrywamy losową kartę z talii łupów, następnie decydujemy, czy pobieramy natychmiastową nagrodę odrzucając tę kartę poza grę, czy wrzucamy ją na swój discard dzięki czemu przyniesie ona więcej w przyszłości.

Na koniec rundy gracze zbierają nowych rekrutów oraz piratów zagranych z ręki i tworzą z nich układy oparte na tych znanych z pokera w ten sposób ustalając siłę załogi. Najpotężniejszy zgarnia oczywiście najwięcej punktów, kolejni odpowiednio mniej.

Oprócz punktów za siłę na końcu gry gracze punktują za realizację publicznych celów. Niektóre karty piratów również zapewniają parę punktów.

Czas gry

10-15 minut na gracza. Nie jest to filler, ale też nic szczególnie długiego.

Interakcja

Interakcja bezpośrednia jest stosunkowo nieduża - ot jedna akcja ataku. Pośrednia jest już jednak bardzo mocno zarysowana. Jako że głównym źródłem punktów jest porównywanie potęgi załóg konieczne jest obserwowanie, w co inwestuje przeciwnik, dostosowywanie do tego swoich decyzji i w miarę możliwości sabotowanie planów rywali, czy to przez czyszczenie puli rekrutów, czy korzystanie ze wspomnianego ataku.

Regrywalność

Jako zdeklarowany fan Dominiona mam problem z wieloma deck-buildingami, nawet tymi, które oferują fajną mechanikę: są dla mnie zbyt mało różnorodne. I choć w Czarnej banderze mamy stosunkowo niewiele kart, a ich większość (jeżeli nie wszystkie) przewinie się przez pulę rekrutów, to autorowi udało się fajnie tę różnorodność tu wprowadzić. Bardzo duże znaczenie ma otwarcie, pierwsza runda. w zależności od tego, co kupię, muszę rozpatrywać swoje późniejsze decyzje w oparciu o to, co już mam w talii, tak żeby zoptymalizować umiejętności piratów i ich wartość pod kątem tworzenia układów. Jeżeli dodać do tego różnorodność wynikającą z działań przeciwników oraz zmienne cele, za które można punktować, to z czystym sercem mogę powiedzieć, że jest nieźle ;)

Cena

SCD 69,90 zł, czyli znając życie w sklepach znajdziecie za mniej niż 50. Jeżeli śledzicie Planszowe Newsy, to mogliście zauważyć, że podane tam zostało wyższe SCD - dosłownie dzisiaj dostaliśmy wykaz ostatnich kosztów i wychodzi, że gra będzie w takiej cenie, jaką tu przedstawiam.

Pytania?

No właśnie. Korzystając ze slangu youtuberów: dajcie znać w komentarzach.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1211
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Czarna Bandera (Ruthless)

Post autor: Deem »

Pirackie klimaty i deckbuilding, więc z automatu wpada na radar.

Na ilu graczy działa, czy przy większej ilości robi się bardziej chaotycznie oraz jaki będzie styl graficzny?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 567 times
Been thanked: 1386 times

Re: Czarna Bandera (Ruthless)

Post autor: Leser »

Grafiki w stylu komiksowym

https://boardgamegeek.com/image/3742087/ruthless

Gra jest na 2-4 graczy. Moim zdaniem działa dobrze w każdym wariancie. Zawsze mi głupio tak mówić jako pracownikowi wydawcy, bo nie brzmi to wiarygodnie, no ale nie jestem w stanie wymyślić na siłę jakiegoś "ale" ;)

Trochę ludzi już grało w prototyp, mam nadzieję, że się znajdą i napiszą dwa słowa.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Czarna Bandera (Ruthless)

Post autor: KonradT »

Co poza kartami będzie w pudełku? Na zdjęciach są metalowe (?) monety.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 567 times
Been thanked: 1386 times

Re: Czarna Bandera (Ruthless)

Post autor: Leser »

KonradT pisze: 29 sie 2018, 17:33 Co poza kartami będzie w pudełku? Na zdjęciach są metalowe (?) monety.
Sporo żetonów - kasy, bitew, PZ itp.
Metalowe monety to może kiedyś w jakimś wariancie mega deluxe - fajny bajer, ale niestety droooogi.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Czarna Bandera (Ruthless)

Post autor: pioma10 »

Dlaczego nie piszecie, że w sieci są już pierwsze filmiki z rozgrywki :)?

Gameplay:
https://www.youtube.com/watch?v=j9JGiMjc_9s
Recenzja:
https://www.youtube.com/watch?v=UNahV4wCjSo
Awatar użytkownika
tequira
Posty: 103
Rejestracja: 19 lis 2013, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: tequira »

Po pierwszych filmikach gra prezentuje się znakomicie i nie mogę się doczekać.
Bardzo oryginalny deck-builder, z odrobiną pirackiej negatywnej interakcji.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: kaimada »

Dla mnie świetny tytuł. Ma pewne wady, ale warto w niego zainwestować czas i pieniądze. Recenzja już się pisze, ale chciałem zasygnalizować że warto się temu przyjrzeć.
Ps. Rahdo też poleca :)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: playerator »

Również mam na radarze :). Będą też dostępne karty promo? Sprowadzicie te fajne maty?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 567 times
Been thanked: 1386 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: Leser »

playerator pisze: 14 paź 2018, 00:48 Również mam na radarze :). Będą też dostępne karty promo? Sprowadzicie te fajne maty?
Promosków autor nie wymyślił, za to mat trochę zamówiliśmy.

Wspomniany już Rahdo rzeczywiście bardzo ciepło wypowiedział się o grze.

Gameplay:
https://www.youtube.com/watch?v=24yXE0q1wy8

Recenzja:
https://www.youtube.com/watch?v=8u61pgMkHC0
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: playerator »

Leser pisze: 15 paź 2018, 12:33 Promosków autor nie wymyślił, za to mat trochę zamówiliśmy.
Właściwie pytałem o te dwie :)

Na fotkach widać dwie różne maty, ile ich porzeba właściwie?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 567 times
Been thanked: 1386 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: Leser »

playerator pisze: 15 paź 2018, 17:06
Leser pisze: 15 paź 2018, 12:33 Promosków autor nie wymyślił, za to mat trochę zamówiliśmy.
Właściwie pytałem o te dwie :)

Na fotkach widać dwie różne maty, ile ich porzeba właściwie?
No to teraz się skompromitowałem ;) Zaraz zadzwonię do bardziej kumatych osób w firmie i ustalę, co z tymi promosami.

EDIT: Oczywiście obydwa promosy będą! O matach napiszę jutro.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: crsunik »

Leser pisze: 15 paź 2018, 17:10
playerator pisze: 15 paź 2018, 17:06
Leser pisze: 15 paź 2018, 12:33 Promosków autor nie wymyślił, za to mat trochę zamówiliśmy.
Właściwie pytałem o te dwie :)

Na fotkach widać dwie różne maty, ile ich porzeba właściwie?
No to teraz się skompromitowałem ;) Zaraz zadzwonię do bardziej kumatych osób w firmie i ustalę, co z tymi promosami.

EDIT: Oczywiście obydwa promosy będą! O matach napiszę jutro.
Będą w każdej kopii, dostępne na waszej stronie czy dostępne w każdym sklepie?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 567 times
Been thanked: 1386 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: Leser »

crsunik pisze: 16 paź 2018, 13:47
Leser pisze: 15 paź 2018, 17:10
playerator pisze: 15 paź 2018, 17:06
Właściwie pytałem o te dwie :)

Na fotkach widać dwie różne maty, ile ich porzeba właściwie?
No to teraz się skompromitowałem ;) Zaraz zadzwonię do bardziej kumatych osób w firmie i ustalę, co z tymi promosami.

EDIT: Oczywiście obydwa promosy będą! O matach napiszę jutro.
Będą w każdej kopii, dostępne na waszej stronie czy dostępne w każdym sklepie?
Jeszcze nie ustaliliśmy tego na 100%, ale z dużym prawdopodobieństwem obie będą dorzucane do zakupów w przedsprzedaży (w dowolnym sklepie), zaś później tylko u nas na konwentach.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: crsunik »

Leser pisze: 16 paź 2018, 15:02
crsunik pisze: 16 paź 2018, 13:47
Leser pisze: 15 paź 2018, 17:10

No to teraz się skompromitowałem ;) Zaraz zadzwonię do bardziej kumatych osób w firmie i ustalę, co z tymi promosami.

EDIT: Oczywiście obydwa promosy będą! O matach napiszę jutro.
Będą w każdej kopii, dostępne na waszej stronie czy dostępne w każdym sklepie?
Jeszcze nie ustaliliśmy tego na 100%, ale z dużym prawdopodobieństwem obie będą dorzucane do zakupów w przedsprzedaży (w dowolnym sklepie), zaś później tylko u nas na konwentach.
Maty jak rozumiem także? :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 567 times
Been thanked: 1386 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: Leser »

crsunik pisze: 16 paź 2018, 15:10
Leser pisze: 16 paź 2018, 15:02
crsunik pisze: 16 paź 2018, 13:47

Będą w każdej kopii, dostępne na waszej stronie czy dostępne w każdym sklepie?
Jeszcze nie ustaliliśmy tego na 100%, ale z dużym prawdopodobieństwem obie będą dorzucane do zakupów w przedsprzedaży (w dowolnym sklepie), zaś później tylko u nas na konwentach.
Maty jak rozumiem także? :)
Człowiek, który ogarnia temat mat dziś musiał wziąć wolne, więc w tym temacie jeszcze się nie wypowiem.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: crsunik »

Leser pisze: 16 paź 2018, 15:21
crsunik pisze: 16 paź 2018, 15:10
Leser pisze: 16 paź 2018, 15:02

Jeszcze nie ustaliliśmy tego na 100%, ale z dużym prawdopodobieństwem obie będą dorzucane do zakupów w przedsprzedaży (w dowolnym sklepie), zaś później tylko u nas na konwentach.
Maty jak rozumiem także? :)
Człowiek, który ogarnia temat mat dziś musiał wziąć wolne, więc w tym temacie jeszcze się nie wypowiem.
Zły człowiek ;)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: playerator »

Leser pisze: 29 sie 2018, 16:29 5 listopada polską premierą zaliczy (...)
To już za chwilę, a nigdzie nie widzę przedsprzedaży. Ani z matami, ani bez :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 567 times
Been thanked: 1386 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: Leser »

playerator pisze: 25 paź 2018, 14:58
Leser pisze: 29 sie 2018, 16:29 5 listopada polską premierą zaliczy (...)
To już za chwilę, a nigdzie nie widzę przedsprzedaży. Ani z matami, ani bez :wink:
Przez całą niezbyt przyjemną historię z Brzdękiem jesteśmy opóźnieni też na innych frontach. Kiepsko organizować kolejną przedsprzedaż, zachęcać ludzi do zakupów, kiedy nie wywiązało się z poprzedniego zobowiązania.

Brzdęk wysyłamy na początku przyszłego tygodnia. Zaraz po tym ruszymy z promocją Bandery. Promosy będą dostępne w przedsprzedaży na pewno. Maty - na razie nie. Jeżeli gra zdobędzie popularność, to wprowadzimy je do dystrybucji.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: kaimada »

Jeśli ktoś jest zainteresowany Czarną Banderą to na blogu wylądowała recenzja pierwszej gry Lucrum's Original.

Bardzo ciekawy i innowacyjny tytuł, który jednak przez swoją innowacyjność nie każdemu musi podpasować.
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 388 times
Kontakt:

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: sydonia »

Dorzucę swoje 3 grosze, aczkolwiek ogólnie mogę śmiało podpisać się pod ocenę Kaimady.
Za mną 3 partie w Banderę: 1 partia na 3 osoby i 2 partie 2-osobowe. We dwie osoby grało mi się zdecydowanie przyjemniej, może dlatego, że jest ta jedna runda więcej.
Czasowo partia 2-osobowa to ok 30 minut. Niektóre ikony nie są od razu oczywiste, ale ściąga je dobrze wyjaśnia i przy którymś już zagraniu karty zaczyna się je płynnie odczytywać.
Po pierwszej partii byłam oczarowana. W deckbuilderach szukam twistu i tu on jest w postaci tych pokerowych układów. Miodzio. Połączenie tych dwóch rzeczy wyszło świetnie, ale...W kolejnych dwóch partiach pojawił się zgrzyt. Generalnie w każdej rundzie walczymy o żetony z punktami, kto wyłoży wyższy układ, zgarnia większe punkty. I tak 5-6 razy w grze. Oczywiście są też karty celów, więc jest kilka sposobów na punkty. Przez całą grę nie kupimy zbyt dużej ilości kart piratów z rynku, więc każdy zakup powinien być raczej przemyślany i pasujący do wcześniejszych zakupów. Przez to, jak bardzo mały jest przemiał kart na ręce, zdarzały mi się w zasadzie zmarnowane rundy, w których nie byłam w stanie ułożyć sensownego układu (bo albo na ręce nie dociągnęłam żadnego wcześniej kupionego pirata, albo na rynku nie było nic pasującego pod układ). Komuś innemu karty bardziej podeszły, wyłożył np parę i zgarniał 6 punktów. Przy pierwszej partii ten aspekt, aż tak mnie nie drażnił, w kolejnych jednak wysunął się na pierwszy plan. Karty ze zdolnością dobierania kolejnej karty z talii wydają mi się must buy z rynku, żeby jakkolwiek zarządzać tą ręką. Natomiast mało sensowne wydało mi się branie kart z grabieży na rękę, lepiej jednorazowo zgarnąć kasę niż powiększać sobie nimi talię i zmniejszać tym samym prawdopodobieństwo wyciągnięcia pirata.
Na razie jestem w zawieszeniu ze swoją ostateczną oceną. Podoba mi się twist, podoba mi się dynamika rozgrywki, ale ta ciasnota w zarządzaniu ręką boli.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless

Post autor: Dwntn »

Dorzucę także od siebie kilka słów na temat Czarnej Bandery, spisanych w mojej recenzji na blogu Custodian of Mecatol Rex na platformie ZnadPlanszy.pl

Ogółem Czarna Bandera bardzo mi się spodobała i podbiła również serca mojej grupy, kto wie czy nie jest to najlepszy tytuł z całego katalogu wydawniczego Lucrum na ten kwartał (ex equo z Clankiem). Więcej przemyśleń w powyższej recenzji ;)

- K.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 567 times
Been thanked: 1386 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless (Roland MacDonald)

Post autor: Leser »

Czarna Bandera dopłynęła już do niektórych sklepów.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless (Roland MacDonald)

Post autor: probbi »

Grałem, bardzo dobra gra. Tylko akcja "Pogrzebanie" w połączeniu z Majtkami czasem wywołuje dziwne spojrzenia graczy z innego stolika, gdy mówię na głos jakie działanie wywołuję.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 567 times
Been thanked: 1386 times

Re: Czarna Bandera / Ruthless (Roland MacDonald)

Post autor: Leser »

probbi pisze: 07 gru 2018, 15:06 Grałem, bardzo dobra gra. Tylko akcja "Pogrzebanie" w połączeniu z Majtkami czasem wywołuje dziwne spojrzenia graczy z innego stolika, gdy mówię na głos jakie działanie wywołuję.
Dlatego ja o tych majtkach wspominam tylko na etapie tłumaczenia, a potem nazywam ich pachołami, albo jakoś podobnie ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
ODPOWIEDZ