Machina Arcana (Juraj Bilić)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
choczkins
Posty: 337
Rejestracja: 01 kwie 2014, 11:40
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 100 times
Been thanked: 39 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: choczkins »

maqzaq pisze: 23 gru 2019, 09:41 Podzielcie sie wrazeniami jak doleci... zastanawiam sie nad tym tytulem.
Też się dołączę do prośby. Niestety nie wsparłem a bardzo mnie interesuje ten tytuł 😉
Pierrnik
Posty: 118
Rejestracja: 20 cze 2017, 16:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Pierrnik »

Dopiero dzisiaj zauważyłem w aktualizacji, że została przetłumaczona instrukcja na język polski Oo. Super!
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jediwolf »

Niektórzy z Polski dostali numery przesyłek. Ja jeszcze nic nie mam, ale pewnie w przyszłym tyg. paczki dotrą do ludzi.
Lipa
Posty: 163
Rejestracja: 10 paź 2005, 19:18
Lokalizacja: Morąg, pobliże Olsztyna
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Lipa »

Ja swoją dostałem dzisiaj :D
Jak jest jedno wejście, to nie ma wyjścia
Pierrnik
Posty: 118
Rejestracja: 20 cze 2017, 16:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Pierrnik »

Odebrałem paczkę. Pudło jest ciężkie i wypchane po brzegi dobrociami. Jakość komponentów całkiem przyzwoita, planszetki graczy i główna scenariuszowa grube, sztywne i dobrze posklejane. Elementy drewniane bez zadziorów, ładnie pomalowane. Karty w połysku, dobrze docięte a każda paczka osobno zafoliowana. grafiki bohaterów oraz potworów klimatyczne, dobrze nasycone, genialnie wyszły "ryciny" przedmiotów, aż żal, że nie wykonano ich na przykład w rozmiarze CCG. Wypraska plastikowa z wieloma przegródkami, nie sprawdzałem jeszcze czy zakoszulkowane karty się zmieszczą, ale już teraz mają troszkę miejsca na bokach. Plansze mapy moim zdaniem mało czytelne (mimo, że były już poprawiane) niektóre pola zlewają się ze sobą lub linie oddzielające są mało widoczne.Zestawy kości genialne, dobrze domalowane i ciężkie. Pudełko z wypukłym logiem prezentuje się bardzo stylowo. Miło zaskoczyłem się ilością oraz jakością komponentów. Jak tylko przebrnę przez instrukcję to napiszę wrażenia po pierwszej rozgrywce.
maqzaq
Posty: 106
Rejestracja: 07 sty 2017, 19:10
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: maqzaq »

Zapytalem Juraja o potencjalna nowa kampanie na KS, ponizej odpowiedz:

„We will most certainly have a reprint that will contain new content, but the planning will be done once this campaign is absolutely completed”

Dawajcie znac Panowie czy gierka jest klimatyczna.
SoloPlayer
maqzaq
Posty: 106
Rejestracja: 07 sty 2017, 19:10
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: maqzaq »

Az tak źle? :shock: ze taka cisza... czy tak dobrze?
SoloPlayer
manicminer
Posty: 821
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: manicminer »

maqzaq pisze: 24 sty 2020, 22:12 Az tak źle? :shock: ze taka cisza... czy tak dobrze?
Ja jestem po pierwszym scenariuszu solo.
Gra to ameri i tego się nie da ukryć. Jest dużo rzucania kośćmi, jest losowość w zdobywaniu przedmiotów i jaki potwór wyskoczy.
Z rzeczy których mi brakuje to rozwój postaci, inny niż za pomocą przedmiotów, a na te mamy trochę mały wpływ. Pierwszy scenariusz wydał mi się dość prosty, a zabawa i kombinowanie zaczęło się na finałowej mapie. Gdzie jedna z postaci przed śmiercią musiała oddać mocniejszą broń, bym miał jakąś szansę na sukces. Tutaj już było czuć presję czasu i że każdy ruch ma znaczenie, a udało się w ostatniej turze.
Klimat jest(steampunk i Lovecraft), zabawa jest, ładnie wykonana, co odbiło się też na cenie.
Na pewno ma swoją niszę w dungeon crawlerach, jest też ochota by grać dalej.
Polecam wersję premium, gdzie są dodatkowe scenariusze.
Solidne 7/10.
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jediwolf »

No to tak.

Najpierw może o wykonaniu gry. Tak się złożyło, że dostałem full zestaw, czyli wszystko co można było dostać. I gra wykonana jest fenomenalnie. Jakoś komponentów, karty, art, planszetki, kafelki planszy. No naprawdę kawał dobrej roboty. Wygląda to świetnie. Dodatkowe rzeczy jak np. maty też super jakość. Organizer w pudełku robi robotę. Niestety nie został przemyślany jeśli włożymy karty w koszulkach, wtedy nie mieści się wszystko do pudełka. Tutaj minus. Pudełko musiałoby być większe, a tak było w nim wszystko upchnięte dosłownie na styk. Milimetra wolnej przestrzeni nie ma. Koszulki na karty, które oni oferowali są super. Grube, porządnie wykonane, idealnie pasują na karty, z jednej strony są bardziej przeźroczyste, z drugiej jakby matowe. Artbook i kości też najwyższa półka. Poza insertem jakoś elementów 9/10.

Sama gra i rozgrywka. Klimat steampunku i mitów cthulhu (lovecraft) kupił mnie od razu. I ten klimat czuć i wylewa się z planszy. Nie miałem żadnej gry w kolekcji o takiej tematyce i mogę stwierdzić, że dziura została wypełniona. Jest to gra full coop i trzeba o tym pamiętać. Współpraca między badaczami być musi. Trzeba planować i rozkminiać. Losowość jest i jak dla mnie na odpowiednim poziomie. Dzięki tej losowości regrywalność będzie na w miarę okej poziomie. Sama mechanika gry jest bardzo fajna i nie sprawia problemów. Większość opinii w necie mówi, że to jest ulepszona i wygładzona wersja pierwsza. Rozegraliśmy póki co jeden scenariusz na najwyższym poziomie i dostaliśmy wpierdziel. Musimy zagrać więcej, aby wystawić konkretną ocenę. Ale ekipa bawiła się super i chcemy więcej.

Trzeba pamiętać, żeby pobrać sobie skrót zasad, które oficjalnie wydali, a nie dołączyli do instrukcji. Bardzo pomaga to w grze.

Plusy:
- klimat
- ilość komponentów
- jakość wykonania
- możliwość sterowania poziomem trudności i czasem gry
- przyzwoita losowość, która zapewni regrywalność
- całkiem niezła mechanika gry
- system ulepszania i łączenie przedmiotów

Minus:
- słaba instrukcja (sam twórca gry przyznał, że im ona nie wyszła)
- mała ilość scenariuszy (3 w podstawce, 2 we wersji premium, razem 5 scenariuszy w grze)
- kafelki mapy sprawiają wrażenie jakby mogły zacząć się wyginać (póki co są jednak proste)

Plus/minus:
- rozwój bohaterów (ich statystyk) tylko przy pomocy przedmiotów
- komponentów jest sporo (kart wydarzeń, przedmiotów itp.), ale chciałoby się więcej - ocena czysto subiektywna ja lubię jak jest dużo (gram w eldritcha ze wszystkimi dodatkami xD)
- losowość - jak w prawie każdej grze ameri występuje i tutaj, mnie to nie przeszkadza, ale wiem, że są osoby, które tego nie lubią

Podsumowując póki co daję 7.5. Jak rozegramy jeszcze z kilka partii i będzie tak fajnie jak teraz to spokojnie mogę postawić 8-8.5/10. A grę polecam. Mam nadzieję, że wydadzą jakieś mini dodatki ze scenariuszami.
maqzaq
Posty: 106
Rejestracja: 07 sty 2017, 19:10
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: maqzaq »

Nowy Kickstarter we wrześniu. Nowy content plus Core.
SoloPlayer
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jediwolf »

Dasz źródło?
maqzaq
Posty: 106
Rejestracja: 07 sty 2017, 19:10
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: maqzaq »

Grupa na Facebooku „Machina Arcana” komentarz Juraja pod jednym z postów z dnia 27 maja „The expansions are still being developed and we don't have any fixed date as of yet.
Unofficially September feels like a good date for the new campaign.”

Content nie ujęty w core ma być w „box titled "From Beyond"”

Juraj wspomina tez o nowym Guidebooku.

Ja akurat nie mam gry wiec wejdę All in

Pytanie o upgrade tez się pojawiło ale w poście z 25 maja:

„There is no need for the upgrade because all the content not contained in the Core box will be in its own "From Beyond" box.”

Wiec chyba wersja premium to chyba jest „core”.
SoloPlayer
maqzaq
Posty: 106
Rejestracja: 07 sty 2017, 19:10
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: maqzaq »

Jediwolf, możesz dać znać jak MA sprawdza po większej ilości rozgrywek?
Gram solo, szukam czegoś z pogranicza horroru&steam’a&cthulthu.
Dzięki za wcześniejsza recenzje.
SoloPlayer
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Yuri »

Rowniez sie "podpinam" z pytaniem. Mysle o tej grze jako o solo na dwie rece, sprawdzilaby sie?
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jediwolf »

Utrzymuję opinie o grze. Gra się bardzo fajnie. Niestety 5 scenariuszy to trochę mało. Losowość jest i się tego nie uniknie. Fajnie, że będzie nowy KS z nowymi scenariuszami, tego mi tutaj brakuje. Co do gry solo obstawiałbym, że się dobrze będzie grało, ale nie dam ręki uciąć, nigdy nie grałem solo w planszówki :)
jamjar
Posty: 79
Rejestracja: 18 mar 2020, 20:50
Has thanked: 41 times
Been thanked: 37 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jamjar »

Machinę dostałem z wymiany za Dungeon Alliance 3 tygodnie temu i jestem mega zadowolony.
Dzisiaj rozegrałem chyba 7mą partię solową. Gra wciąga. Zasady opanowane z instrukcją i serią oglądniętą na yt.
To wystarczy. Jak napisał wcześniej jediwolf, bardzo przydatne jest wydrukowanie sobie pomocy z bgg - 2 strony A4, które bardzo ułatwiają rozgrywkę.
Rozpisane tury, kolejność kroków każdej z czynności itd. Gra staje się znacznie bardziej przejrzysta.
Wykonanie gry - rewelacja. Wszystko grube i kolorystycznie smaczne. Niektóre kafle mapy może nieco zagmatwane, ale estetyczne i solidne.
Poza organizerem, który ledwo co mieści karty bez koszulek. Skończyło się na tym, że wszystkie żetony, kości i znaczniki wylądowały w zewnętrznym pudełku dla wędkarzy.
Karty w dziwnych rozmiarach, do których nie pasują podobno wymiarowe, dedykowane koszulki. Na razie jeszcze ich nie popakowałem. Trzeba będzie to zrobić, bo szkoda tak urokliwych elementów gry.
Co do samej rozgrywki - kupiłem ją stricte pod solo. Ostatnio takie wrażenie zrobił na mnie z 6-7 lat temu Mage Knight. Bardzo mi się podoba.
Losowość w tej grze sprawia mi przyjemność. Jest sporo modyfikatorów, więc nie jest męcząca. Również dlatego, że kostki są ładne i przyjemnie się je kula.
Gram na 'dwie ręce' i nie jest to nużące. Rozwój i cechy bohaterów powodują, że każdym gra się inaczej.
Scenariuszy w wersji premium jest 5, ale nie jest to tak jak np. w Posiadłości, że jak się wie co będzie i co trzeba zrobić to psuje zabawę. Nie. Kompletnie nie przeszkadza.
Kafle mapy wpadają losowo, bohaterów i potworów też jest multum, więc rozgrywka, poza warstwą fabularną wygląda za każdym razem na swój sposób inaczej. Choć przecież sprowadza się i tak do ciągłego młócenia potworów.
Jeśli ktoś szuka przyjemnej, klimatycznej solówki - polecam z czystym sumieniem. Wykonanie, klimat, mechanika rozgrywki - gra daje dużą frajdę.
Pierrnik
Posty: 118
Rejestracja: 20 cze 2017, 16:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Pierrnik »

Dodam jeszcze, że jest kompletna polska instrukcja.
Flowenol
Posty: 92
Rejestracja: 16 sty 2020, 16:21
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Flowenol »

Yuri pisze: 14 cze 2020, 15:51 Rowniez sie "podpinam" z pytaniem. Mysle o tej grze jako o solo na dwie rece, sprawdzilaby sie?
Ta gra na dwie ręce sprawdza się świetnie, imho to jedna z fajniejszych i klimatycznych gier osadzona w świecie cthulhu/steampunk.

Ze scenariuszami też nie jest źle. Każdy znich oczywiście to ta sama historia ale np. rozegrałem trzy razy „horror in the ice” i za każdym razem było inaczej, jeśli chodzi o rozgrywkę (inne potwory, inny układ plansz, inne zestawy broni, pancerzy, artefaktów a tym samym umiejętności postaci, inne wydarzenia).

Fakt, że w podstawce są tylko trzy scenariusze dlatego polecam tylko wersję premium gdzie jest ich pięć. Na bgg można znaleźć jeszcze dodatkowe dwa funowskie scenariusze i z 7 scenariuszami robi się już bardzo dobrze.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2020, 10:07 przez Flowenol, łącznie zmieniany 1 raz.
Flowenol
Posty: 92
Rejestracja: 16 sty 2020, 16:21
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Flowenol »

Pierrnik pisze: 15 cze 2020, 06:01 Dodam jeszcze, że jest kompletna polska instrukcja.
Gdzie znalezłeś instrukcje pl? Mi instrukcja en nie przeszkadza ale pl się przyda :D
Awatar użytkownika
Lopek43
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 13:01
Has thanked: 66 times
Been thanked: 40 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Lopek43 »

Flowenol pisze: 15 cze 2020, 10:05
Pierrnik pisze: 15 cze 2020, 06:01 Dodam jeszcze, że jest kompletna polska instrukcja.
Gdzie znalezłeś instrukcje pl? Mi instrukcja en nie przeszkadza ale pl się przyda :D
Na stonie : https://machinaarcana.com/ - znajdź sekcję z "Download Game Manual" i kliknij w PL na liście poniżej - pobierzesz polskie tłumaczenie.
jamjar
Posty: 79
Rejestracja: 18 mar 2020, 20:50
Has thanked: 41 times
Been thanked: 37 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jamjar »

Instrukcja w pl jest fatalna... zdecydowanie lepiej trzymac sie oryginalu ang.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Yuri »

We wrześniu nowa, trzecia kampania do "Machiny...". Aktualnie bardzo mocno nad nią pracują. Ma być b. dużo nowego kontentu, zobaczymy co z tego wyjdzie. Będą też dostępne maty i inne pierdolki.
Dla tych którzy mają wersje premium z 2KS, będzie nowy box "From Beyond" z tylko nowymi rzeczami.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
manicminer
Posty: 821
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: manicminer »

Yuri pisze: 03 sie 2020, 15:24 We wrześniu nowa, trzecia kampania do "Machiny...". Aktualnie bardzo mocno nad nią pracują. Ma być b. dużo nowego kontentu, zobaczymy co z tego wyjdzie. Będą też dostępne maty i inne pierdolki.
Dla tych którzy mają wersje premium z 2KS, będzie nowy box "From Beyond" z tylko nowymi rzeczami.
Dobra wiadomość, gra jest fajna, kilka zmian i będzie świetna. No i figurki dużo by dały.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Yuri »

manicminer pisze: 03 sie 2020, 20:12
Yuri pisze: 03 sie 2020, 15:24 We wrześniu nowa, trzecia kampania do "Machiny...". Aktualnie bardzo mocno nad nią pracują. Ma być b. dużo nowego kontentu, zobaczymy co z tego wyjdzie. Będą też dostępne maty i inne pierdolki.
Dla tych którzy mają wersje premium z 2KS, będzie nowy box "From Beyond" z tylko nowymi rzeczami.
Dobra wiadomość, gra jest fajna, kilka zmian i będzie świetna. No i figurki dużo by dały.
Akurat w kwestii figurek powiem Ci, że jest to dla mnie miła odmianą, że stawiają tutaj na tekturowe standy. Jakoś tak pasuje mi to do "feelingu" gry. I bynajmniej gra nie wygląda na bieda-wersje, co to to nie. Jest bardzo godnie wykonana.

p.s. aż ciekaw jestem co wrzucą w tej kampanii, Juraj za Chiny nie chciał zdradzić. Mieli tą kampanię przygotowaną na poczatek roku, ale COVID-19 itd pokrzyżował plany.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Ashez!
Posty: 9
Rejestracja: 28 cze 2020, 16:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Ashez! »

Ja też uważam, że standy dają radę. A gdyby dodali jakieś nowe, ciekawe mechaniki byłoby super.
ODPOWIEDZ