Everdell (James A. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Freshus »

Granie w różnych porach roku jest o tyle fajne, że można "podkradać" pola, bo przejściu innego gracza do nowej pory roku, więc w sumie też jakiś element strategiczny to wnosi. W przypadku gdyby wszyscy musieli spasować razem pierwszy gracz zawsze miałby "najlepszy" wybór, a tak to nigdy nie wiadomo kiedy kto spasuje, i kiedy zwolni się pole, na które się czaimy.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10906
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: japanczyk »

Freshus pisze: 12 sty 2020, 13:27 Granie w różnych porach roku jest o tyle fajne, że można "podkradać" pola, bo przejściu innego gracza do nowej pory roku, więc w sumie też jakiś element strategiczny to wnosi. W przypadku gdyby wszyscy musieli spasować razem pierwszy gracz zawsze miałby "najlepszy" wybór, a tak to nigdy nie wiadomo kiedy kto spasuje, i kiedy zwolni się pole, na które się czaimy.
My gralism tuh w ten sposób że osoba pasująca zaczynała pierwsza następna porę roku, co dawało też element strategicznej przewagi w momencie pasowania. Ale tak, wtedy przygotowanie przy różnych polach roku daje również ten strategiczny element
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: addekk »

Interakcji jest mało można podkraść komuś fajne pole które mu się przyda można ukraść kartę można użyć zdolności innego gracza ale poza tym interakcji jest mało ale grało się bardzo przyjemnie jestem po jednej rozgrywce i jak myślałem że będzie to szybka gra rodzinna tak trzeba trochę pokminic i jest mega przyjemna no i grafiki są super

Czy ja dobrze rozumiem że dodatek krostawiec dodaje 3 nowe karty do gry 6 nowych pionków i super ekskluzywna kość xd ? Nie daje nawet możliwość grać w 5? A pozostałe dwa dodatki to w sumie 25 kart nie przeczytałem o nich dokładnie i się okazały niezłym skokiem na kasę. 90zl za 28 kart 6 nowych pionków i ekstra kostke xd
Weźże chodźże grać BGG
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: autopaga »

Trzeba było czytać ;)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Largo »

addekk pisze: 12 sty 2020, 14:25 Interakcji jest mało można podkraść komuś fajne pole które mu się przyda można ukraść kartę można użyć zdolności innego gracza ale poza tym interakcji jest mało ale grało się bardzo przyjemnie jestem po jednej rozgrywce i jak myślałem że będzie to szybka gra rodzinna tak trzeba trochę pokminic i jest mega przyjemna no i grafiki są super

Czy ja dobrze rozumiem że dodatek krostawiec dodaje 3 nowe karty do gry 6 nowych pionków i super ekskluzywna kość xd ? Nie daje nawet możliwość grać w 5? A pozostałe dwa dodatki to w sumie 25 kart nie przeczytałem o nich dokładnie i się okazały niezłym skokiem na kasę. 90zl za 28 kart 6 nowych pionków i ekstra kostke xd

Myślę, że tak max 50-60 zł można dać za te trzy dodatki. Więcej to niestety mało opłacalny zakup.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: vikingowa »

Bez przesady, majatku nie kosztują :lol: Ja wzięłam wszystkie w ciemno bo cierpię na FOMO😂😉 Poza tym chyba zawsze małe dodatki do czegokolwiek to skok na kasę (Eldritch Horror). Taki biznes a my go napędzamy.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: autopaga »

Tylko problem z jednym i drugim, że też ma małe dodatki dostępne tylko w sklepie portalu w równie atrakcyjnych cenach jak te z everdell. Ja akurat uległem i nie żałuję. Czterech palladynów do wyboru w turze to nie trzech.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Blue »

konradstpn pisze: 12 sty 2020, 23:06
brazylianwisnia pisze: 12 sty 2020, 22:19 Z FOMO trzeba walczyc. Lepiej za ta kase kupic Architektow Zachodniego Krolestwa niz 3mini dodatki.
Zamiast kupować Architektów zdecydowanie lepiej za tą kasę kupić Paladynów.
A może by tak po prostu odłożyć te kase jeżeli jest w co grać i kupic dopiero jak sie znudzi?;) Kogo ja oszukuję :D.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: yaro_ »

Wszystko zależy od podejścia. Jeśli logicznie popatrzeć na zawartość to wiadomo że się nie opłaca.
Ale... jako że dodatki są Kickstarterową zawartością projektu, którego nie wsparłem z różnych powodów - to teraz w retailu zapłacę więcej za te dodatki i nie mam z tym problemu.
Osoby wspierające na ks mogą za to mieć za złe, że to samo co mieli jako cele czy tam exclusivy teraz jest w normalnej sprzedaży. Więc cena trochę im to wynagradza bo pewnie ich to wyszło taniej.

Ja kupiłem te dodatki, chociaż nie od razu - kupiłem Legendy i Krostawca z grą, bo chciałem mieć możliwość grania na 5 os. (wtedy nie było zapowiedzi Bellfaire). Natomiast Więcej! dokupiłem niedawno, bo po 7 miesiącach czekania na grę uzbierałem jakoś te 20zł i uznałem że te FOMO zaspokoję :D
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: litk »

Cena Krostawca to taka kosmiczna pewnie za tę giga kostkę, którą zanim zacznę grać to wymienię na jakąś normalną. Co za poraniony pomysł dawać coś takiego.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: rattkin »

Largo pisze: 12 sty 2020, 22:05 Myślę, że tak max 50-60 zł można dać za te trzy dodatki. Więcej to niestety mało opłacalny zakup.
Czy możesz przybliżyć jakąś racjonalnie ugruntowaną wykładnię, która niechybnie stoi za tymże stwierdzeniem? Ewentualnie jakiś wzór, z którego wyszło to 60? Ogromniem ciekaw.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Largo »

rattkin pisze: 13 sty 2020, 15:31
Largo pisze: 12 sty 2020, 22:05 Myślę, że tak max 50-60 zł można dać za te trzy dodatki. Więcej to niestety mało opłacalny zakup.
Czy możesz przybliżyć jakąś racjonalnie ugruntowaną wykładnię, która niechybnie stoi za tymże stwierdzeniem? Ewentualnie jakiś wzór, z którego wyszło to 60? Ogromniem ciekaw.
Szacunki wychynęły z odmętów mego umysłu i nie potrafię tego wyjaśnić :) Po prostu subiektywnie stwierdziłem, że dla mnie osobiście zapłacenie za te dodatki 50 lub max 60 zł nie powodowałoby zgrzytania zębami i nieprzespanych nocy :)
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Khag »

Zmienie temat, jak sie ma everdell do terraformacji marsa? TM wg. mnie jest grą raczej średnia i w ogóle nie rozumiem zachwytu nad nia.
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Khag pisze: 13 sty 2020, 18:52 Zmienie temat, jak sie ma everdell do terraformacji marsa? TM wg. mnie jest grą raczej średnia i w ogóle nie rozumiem zachwytu nad nia.
No to tu też się nie zachwycisz, ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyś Everdell sprawdził bo kto wie...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: addekk »

Ciekawe kombinowanie i można powiedzieć że na początku jest krótka kołderka ale koniec końców gra się mocno rozwija później na jesien. Ciekawie się też gra z tym że jest się w różnych porach roku nie grałem w za wiele gier euro ale nie jest to typowy pasjans a dodatki np krostosawiec czy jak to się pisze wprowadza trochę negatywnej interakcji
Weźże chodźże grać BGG
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Khag »

Doprecyzuje pytanie.

1) Czy everdell jest krotsze niz TM?
2) Czy w everdell karty pozwalaja robic lepsze wombocombo niz w TM?
3) Czy everdell zawiera wieksza interakcje niz TM?
4) Czy w everdell kiepska ręka początkowa niszczy rozgrywkę tak samo jak w TM? Np. W TM juz nie raz miałem przypadek, że dociągajac na poczatku gry karty dostawałem takie które moglem wybudować tylko i wyłacznie pod koniec gry ( i to przez 2 duże rundy).


Najwiekszymi moimi.zarzutami w.TM jest dlugość rozgrywki, brzydota i znikoma interakcja. Jeżeli chodz pod jednym.aspektem.bedzie to gra lepsza od TM to ją kupie.
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: yaro_ »

Khag pisze: 13 sty 2020, 21:57 Doprecyzuje pytanie.

1) Czy everdell jest krotsze niz TM?
2) Czy w everdell karty pozwalaja robic lepsze wombocombo niz w TM?
3) Czy everdell zawiera wieksza interakcje niz TM?
4) Czy w everdell kiepska ręka początkowa niszczy rozgrywkę tak samo jak w TM? Np. W TM juz nie raz miałem przypadek, że dociągajac na poczatku gry karty dostawałem takie które moglem wybudować tylko i wyłacznie pod koniec gry ( i to przez 2 duże rundy).


Najwiekszymi moimi.zarzutami w.TM jest dlugość rozgrywki, brzydota i znikoma interakcja. Jeżeli chodz pod jednym.aspektem.bedzie to gra lepsza od TM to ją kupie.
1. Jest krócej ale na 4 graczy to juz z 2h moze zejsc
2. Chyba nie az takie
3. Nie. Interakcja to raczej zajmowanie pol przed innymi, ale jest parę kart, ktore moga napsuć odrobinę komuś. Są tez karty, ktore same w sobie są polem akcji i inni moga z nich skorzystac.
4. Na planszy zawsze jest 8 kart wspolnych, wiec mozna cos zawsze zdziałać, do tego są akcje odrzucania i dobierania nowych kart.

No to brzydotę chyba śmiało można skreślic, bo everdell pod względem grafik i wykonania jest wyśmienite.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2020, 23:34 przez yaro_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: playerator »

Khag pisze: 13 sty 2020, 21:57 (...) brzydota (...) Jeżeli chodz pod jednym.aspektem.bedzie to gra lepsza od TM to ją kupie.
Kupujesz! :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Lehto1
Posty: 58
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Lehto1 »

Jeszcze co do pkt 4, to w TM można grać z draftem co znacznie ogranicza słabą rękę.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: rattkin »

1. Tak, istotnie.
2. Nie pamiętam, żeby w TM były jakieś wielkie comba. Ot, synergie dwu, czasem trzy-kartowe. W Everdell tak samo będzie.
3. Podobnie niewielka. W TM jest zajmowanie przestrzeni na wspólnej planszy, w Everdell jest klasyczny worker placement, czyli podbieranie dostępu do zasobów. Ok, jest jeszcze korzystanie z kart innych graczy, ale to jest bardzo rzadkie. Tu i tu jest jakieś parę durnych kart typu take-that-z-dupy.
4. Zdecydowanie nie.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Bruno555 »

Przecież jest napisane w temacie działu że nie należy pytać o koszulki. To naprawdę nie jest interesujące dla większośći.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Fiacik »

addekk pisze: 13 sty 2020, 23:02 Koszulki Sloyca premium wystają tyle o ile ponad kartę jedyne co to małe koszulki to dramat xd wystają z centymetr albo lepiej xd
Hint: 27 razy ciach nożykiem do tapet i jest w sam raz. Działa!
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Blue »

RasTafari pisze: 14 sty 2020, 09:17 nie chcesz -> nie kupuj -> nie marudź :wink:
Jak odbieramy prawo do marudzenia(a jak ktoś marudzi to stwierdzić że trzeba było nie kupować/nie kupuj), to trzeba forum zamknąć ;).
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: RasTafari »

Fiacik pisze:Pisałem of 27 x 44x68 min euro.
a to przepraszam
addekk pisze:No ale sama gra jest na tyle dobra że jakoś serduszko o dodatki nie boli.
no ja w sumie rozkminy nie miałem przy zakupie bo to prezent dla żony (jasne jasne, dla żony :lol: ) więc mnie nie bolało jak brałem :wink:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wczoraj pyknąłem partyjkę z córką.
Zastanawiało mnie co można w zimę zrobić z dwoma workerami a tu miłe zaskoczenie bo udało mi się zagrać 5 kart.
Tak, zdecydowanie mogę powiedzieć że dla mnie Everdell jest to KILLER Na Skrzydłach!
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ