Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: playerator »

Lunar Avenger pisze: 18 wrz 2018, 20:17 Dorzucamy do pieca z kolejnym pytaniem :D

Zapraszam do dyskusji!

https://www.facebook.com/wloczko/posts/2178977922382857
Gdybym miał konto na fejsie, opowiedziałbym się za eskalacją.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Pan_K »

Lunar Avenger pisze: 18 wrz 2018, 20:17 Dorzucamy do pieca z kolejnym pytaniem :D

Zapraszam do dyskusji!

https://www.facebook.com/wloczko/posts/2178977922382857
A bez fujzbuka (za przeproszeniem) się nie da? Nie mam, nie lubię, a muszę wejść, żeby przeczytać...
Natomiast na oko zmiana na lepsze. W sensie merytorycznym, znaczy się.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Pynio »

Kolega kiedyś GENIALNE wytłumaczył mi różnicę pomiędzy turą a rundą. Do dzisiaj to pamiętam. Jest może bardzo... abstrakcyjne, ale sprawdziło się genialnie, było to lata temu...

Zawsze miałem problem w MAGE KNIGHT z rozróżnieniem tury i rundy, kompletnie nie mogłem tego ogarnąć, tłumaczyłem mu grę i plątałem się jak cholera... nie miałem na to pomysłu. Kumpel się wkur@!#!@ i powiedział te oto słowa:

Jaka jest różnica między rundą, a turą? To cholernie proste:

"RUNDA JEST RU, A TURA JEST TU"

Miało to znaczyć, że tura jest "tutaj, obecnie", a runda jest ponad tym :) Może to dziwne, ale od tamtej pory doskonale wiem, że w Mage Knight (jak i w innych grach) tura jest "nad rundą"... ponieważ logiczne, że jest RU, natomiast tura jest TU i TERAZ :)

Zdecydowanie rundy dzielą się na tury.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: GrzeL »

W sprawie tura-runda jestem za zachowaniem stanu obecnego zgodnego z oryginałem.

Dla osób nieznających gry wyjaśnię, że głosując za zmianą, jesteście za tym, aby wykonanie przez wszystkich graczy po jednej akcji nazywało się turą zamiast rundą, jak jest obecnie.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Casiliasplp »

Tura lepsza ;)
Hala Madrid
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: warlock »

aby wykonanie przez wszystkich graczy po jednej akcji nazywało się turą zamiast rundą, jak jest obecnie.
To akurat bardzo słuszna uwaga.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: mauserem »

Pizmak01 pisze: 18 wrz 2018, 21:00
Lunar Avenger pisze: 18 wrz 2018, 20:17 Dorzucamy do pieca z kolejnym pytaniem :D

Zapraszam do dyskusji!

https://www.facebook.com/wloczko/posts/2178977922382857
Opinia dopisana, zmiana na plus tym razem.

M.G.

EDIT: Dla tych bez FB, „apogeum wojny” czy „eskalacja wojny”?
Apogeum (określenie pożyczone z astronomii oznaczające najwyższy punktu orbity) - to maksymalny stan zjawiska - po apogeum następuje zanik/minimalizacja
Eskalacja - to tylko narastanie zjawiska, powiększanie efektów etc.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Pan_K »

W sensie ścisłym "apogeum" jest tylko wykorzystane w astronomii.
Ale zasadniczo uwaga słuszna. I według tego, co opisują, lepiej do gry pasuje IMHO eskalacja.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: gierrappa »

Eskalacja jest ok ale w takim razie trzeba zmienić też ostatnią fazę czyli "schyłek wojny" ponieważ na moją logikę wychodzi takie coś:

początek wojny -> eslakacja (wzrost napięcia) -> schyłek wojny (już zanik wojny)

Brakuje tego punktu szczytowego, coś się zaczyna rośnie, rośnie i nagle się kończy
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: playerator »

gierrappa pisze: 19 wrz 2018, 09:12 (...) Brakuje tego punktu szczytowego, coś się zaczyna rośnie, rośnie i nagle się kończy
Właśnie o to chodzi. To nazwy etapów gry, punkt tu nie pasuje.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: mauserem »

oj dzieci, dzieci... :mrgreen:
to słowo to "apogeum" właśnie :mrgreen: "apogeum wojny" to literackie określenie momentu jej największego natężenia, kulminacji - czyli punktu do którego następuje eskalacja, a po którym wojna zanika, czyli - uwaga! - "deeskaluje" :mrgreen:
Lunar Avenger
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2018, 21:43

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Lunar Avenger »

Super, dziękuję wszystkim za udział w dyskusji! O to nam chodzi :)

Korzystając z okazji zapraszam do dalszej części dyskusji o tutaj:

https://www.facebook.com/wloczko/posts/2179500318997284

Chylę czoła przed osobami nie posiadającymi konta na FB i poniżej, wklejam zawartość posta, który kryje się pod powyższym linkiem -> prosiłbym jednak, żeby osoby posiadające konto FP wypowiedziały się tam. Podczas finalnych decyzji dokonywanych wspólnie z wydawnictwem Phalanx pochylimy się nad wypowiedziami na FB ORAZ forach, na których się aktywujemy :)

POST:

Jedziemy dalej!

Jeszcze raz dziękuję za tak czynny udział i pomoc w tworzeniu lokalizacji V edycji gry Zimna Wojna! Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z dotychczasowymi rozterkami zaistniałymi przy tłumaczeniu, zapraszam do poprzednich postów.

Przy okazji chciałbym przyznać, że bardzo mi się podoba, jak włączacie się w proces tworzenia gry, ogromny plus dla Was!

Zanim przejdę do sedna, chciałbym podkreślić jedną ważną rzecz, o której już wspominałem - nie siedzimy z wydawnictwem PHALANX nad instrukcjami poprzednich edycji i nie zastanawiamy się co by tu zmienić na siłę, żeby było po nowemu - gdyby tak było, gra zostałaby wydana z nowym nazewnictwem "na przekór" "bo TAK!". Chcemy wyjść do Was i dowiedzieć się, jakie nazewnictwo sprawi, że jeszcze bardziej wczujecie się w klimat gry i sprawi, że mechanika gry oraz zasady staną się prostrze do opanowania przez początkujących graczy i wygodniejsze do wytłumaczenia przez "wyjadaczy".

Zanim jednak wyskoczymy z prawdziwą petardą i gratką dla fanów, dzisiaj chciałbym Was zapytać o opinię na jeszcze jeden temat.

No, to po słowie wstępu, jedziemy!

Dzisiejsza kwestia tyczyć się będzie DZIAŁAŃ MILITARNYCH. No właśnie, czy "działań"?

W poprzednich edycjach gry, OPERACJE, które dzieliły się na:
1. umieszczanie wpływów
2. wykonywanie zmian sojuszy
3. przewroty
4. wyścig kosmiczy
były odzwierciedlone na torze Działań Militarnych, co mogło (ale nie mówię, że musiało!) być mylące. Co myślicie o takim podziale Operacji odzwierciedlonych na torze Operacji Militarnych? (przy każdej zmianie pędzę z wyjaśnieniem):

1. rozmieszczanie znaczników Wpływu -> wpływ w tym znaczeniu jako pojęcie ogólne, mierzone liczbą Punktów Wpływu, specjalnie w liczbnie pojedynczej, tak jak w innych grach punkty Zdrowia / Życia - "otrzymujesz 5 punktów życia" vs "otrzymujesz 5 żyć"

2. wykonywanie Przegrupowania -> ta akcja NIE ZAWSZE kończy się zmianą frakcji, która kontroluje dane państwo. Stąd właśnie Przegrupowanie, w sensie zmiany figur na szachownicy supermocarstw, która niekoniecznie kończy się przewagą jednej ze stron

3. próba Zamachu Stanu -> w tej zmianie chodzi głównie o oddanie atmosfery obalania rządu siłą, wprowadzanie nowego porządku (bez aluzji do Gwiezdnych Wojen ;) ) za pomocą bojówek, oddziałów partyzanckich, czy wojska.

4. Wyścig Kosmiczny -> bez zmian (bo po co.)

Specjalnie nie podpinam ankiety "Wersja A" i "Wersja B", bo chciałbym się dowiedzieć, czy macie jakieś inne pomysły na te Operacje? Działania?

I jeszcze oryginał:

Operations are divided into:
1. PLACING INFLUENCE MARKERS
2. REALIGNMENT ROLLS
3. COUP ATTEMPTS
4. SPACE RACE
and are reflected on the Military Operations track.

Zapraszam do dyskusji!

P.S. Tak w ogóle... Co myślicie o takiej formie lokalizacji gry? Wolicie uczestniczyć, czy otrzymać nową edycję ulubionej gry w formie niespodzianki?"

Pozdrawiam serdecznie!
Pizmak01
Posty: 35
Rejestracja: 15 lut 2017, 14:15
Lokalizacja: Gorzów
Been thanked: 9 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Pizmak01 »

Przeklejam z FB

1. Jak najbardziej znaczników wpływu
2. Nie mam pewności, w tym chodzi moim zdaniem o przekabacenie osób kierujących państwem tak by nie dawały poparcia przeciwnikowi może pokombinujcie w tym kierunku jak coś wymyślę sensownego dam znać (na FB jest sugestia innej osoby „zmiana polityki/kursu zmiana linii politycznej”)
3. Próba zamachu stanu jest tu bezapelacyjna
4. Zgoda
Co do działań militarnych to proponuję operacje wojskowe lub operacje militarne/zbrojne (coś w ten deseń pomieszane jak uważacie)

Co do P.S. To to co robicie jest ok tylko nie dajcie się ponieść i pamiętajcie że nie zawsze większość ma rację tylko ci, którzy znają się na rzeczy. Warto zbierać opinie bo czasem ktoś może zapodać coś na co sami nie wpadniemy.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Elo »

Witam,
Zgadzam się, moim zdaniem ani zmiany sojuszy, ani przegrupowanie nie za bardzo oddaje sens tego zagrania. To coś co sugeruje wręcz jakąś walkę zbrojną w danym kraju. Coś z polityka, o której wspomniał przedmówca bardziej pasuje. Reszta jest ok.
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Miszon »

A 2 to nie jest po prostu Zmiana Stanowiska?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: warlock »

Przegrupowanie jednoznacznie kojarzy mi się z jakimś manewrem wojskowym na polu walki, moim zdaniem nie pasuje tu kompletnie. Sugerowana "zmiana polityki" (albo coś w ten deseń) jest o niebo lepsza! A co powiecie na Zmiana Układu Sił?

Strasznie mnie ciekawi, jak ugryziecie Headline Phase ;).

/edit: literówki
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2018, 14:15 przez warlock, łącznie zmieniany 2 razy.
Pizmak01
Posty: 35
Rejestracja: 15 lut 2017, 14:15
Lokalizacja: Gorzów
Been thanked: 9 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Pizmak01 »

warlock pisze: 20 wrz 2018, 07:16
Strasznie mnie ciekawi, jak ugryziecie Headline Phase ;).
- co tam słychać w wielkim świecie?
- a co, gazet nie czytasz? :)

Też mnie to ciekawi.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Nidhogg »

warlock pisze: 20 wrz 2018, 07:16 Przegrupowanie jednoznacznie kojarzy mi się z jakimś manewrem wojskowym na polu walki, moim zdaniem nie pasuje tu kompletnie. Sugerowana "zmiana polityki" (albo coś w ten deseń) jest o niebo lepsza! A co powiedzie na Zmiana Układu Sił?

Strasznie mnie ciekawi, jak ugryziecie Headline Phase ;).
Może mniej dyplomatycznie do tego podejść "Ingerencja w wybory" :)
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Andy »

Lunar Avenger pisze: 19 wrz 2018, 20:35 2. REALIGNMENT
Termin PRZESILENIE chyba dobrze oddaje efekt tej operacji.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: yanoo »

prostrze
Nie chcę się czepiać, ale źle świadczą o tłumaczu takie babole :roll: Trzymam kciuki żeby grę takie chochliki omijały z daleka :mrgreen:

Edit:

1. Znaczniki Wpływu na plus
2. Przegrupowanie chyba nijak nie pasuje do istoty akcji. Znacznie lepiej pasuje "Zmiana układu sił".
3. Zamach stanu na plus
4. Wyścig kosmiczny na plus
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: gierrappa »

1. zamiast "rozmieszczanie znaczników Wpływu" bardziej by tu pasowało cos w stylu "poszerzanie wpływów" aby utrzymać klimat reszty punktów
2. "zmiana układu sił" na plus, przegrupowanie nie pasuje tu zupełnie
3. "Zamach stanu" na plus
4. "Wyścig kosmiczny" nie trzbea zmieniać

No i całość jako "Działania militarne" - moje pytanie brzmi czy na pewno "militarne"? A może mi się tylko wydaje... :P :P
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: warlock »

1. zamiast "rozmieszczanie znaczników Wpływu" bardziej by tu pasowało cos w stylu "poszerzanie wpływów" aby utrzymać klimat reszty punktów
Słusznie, w obecnej formie nie pasuje to trochę do reszty.

A co do "Toru Operacji Militarnych", nie lepiej zamiast "militarnych" napisać po prostu "Tor Operacji Wojskowych"?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: tomb »

1. Jeśli zmiany mają wpłynąć na klimat to słowo "znaczniki" skutecznie przypomina, że to tylko matematyka. "Zwiększanie wpływu" to lepszy pomysł, może też "Poszerzanie wpływów" (i w tym przypadku właśnie "wpływów", bo tak się raczej mówi).
2. Przegrupowanie mi się w ogóle nie podoba, kojarzy się militarnie. "Zmiana układu sił" dużo lepsze.
3. No moje ucho "przewrót" jest pojęciem szerszym i w niego wpisane są zarówno wojskowe pucze, rewolucje uliczne, guerilla itd. oraz polityczne lub polityczno-wojskowe zamachy stanu. Ale ekspertem nie jestem. Większość źródeł oba terminy podaje jako synonimiczne, ale nie jestem przekonany.

Edycja: Moim zdaniem w wersji Barda Operacje i tor Działań militarnych nie był mylący, lecz pomocny, bo punkty na owym torze zdobywa się jedynie dzięki przewrotom i kartom wojen. Zatem nie wszystkie Operacje są Działaniami Militarnymi (przynajmniej nie są to, w warstwie fabularnej, tak intensywne, czy istotne działania zbrojne, by zrównywać je z wojnami i rewolucjami/zamachami stanu).

I jeszcze w sprawie Eskalacji Wojny. Na pewno jest to ciekawszy termin, niż Apogeum, ale historycznie Eskalacja nastąpiła w końcu lat 50-tych, zaś główną część gry - prawie całe lata 60-te i połowę lat 70-tych zwie się "odprężeniem" lub "zwolnieniem". Zatem historycznie tylko Początek wojny ma rację bytu.


Konsultacje społeczne to fajny pomysł jeśli utrzymacie grono doradców na wodzy i macie do tego odpowiedni dystans.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2018, 15:00 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Trolliszcze »

Tor działań operacyjnych. Nie dziękujcie.
Cyt.:
Definicja działań operacyjnych
Działania operacyjne to działania zgrupowań różnych rodzajów sił zbrojnych i rodzajów wojsk podejmowane dla osiągnięcia celu operacyjnego lub strategicznego (decydująca, główna operacja) podczas pokoju, kryzysu i wojny. Do działań operacyjnych zalicza się operacje realizowane w trakcie wojny i wojskowe operacje pokojowe oraz pogotowie oraz przemieszczanie i rozmieszczenie operacyjne. Działania operacyjne stanowią ogniwo pośrednie między działaniami strategicznymi a taktycznymi. Ich celem jest stworzenie dowódcom taktycznym niezbędnych warunków do wykonania zadań. Działania operacyjne dzielą się na dwa typy:

działania główne (walka operacyjna),
działania pomocnicze (przemieszczenie i rozmieszczenie operacyjne).
Ponadto, w operacji wyróżniamy:

rodzaje operacji (militarna, stabilizacyjna, pokojowa, humanitarna, naukowa, itp.),
formy operacji (walka rozjemcza, negocjacje, stabilizacja w regionie),
sposoby (np.: embargo),
skalę (mikro, mezo, makro),
czynniki (bojowy, psychologiczny, ekonomiczny, społeczno-polityczny),
elementy operacji (siłowo-porządkowy, ratunkowy),
technika operacji (lotnictwo, okręty, wozy bojowe, piechota wyposażona w niezbędny sprzęt).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Trolliszcze »

(Termin działań operacyjnych jest dobry także dlatego, że nie musi się odnosić wyłącznie do armii - mogą to być np. działania operacyjne wywiadu. Działania wojskowe/militarne sugerują udział wojsk, a chyba nie w każdym z przedstawionych przypadków mamy do czynienia z aktywnym użyciem sił zbrojnych.)
Zablokowany