Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4628
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1937 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: warlock »

Koshiash pisze: 07 sty 2019, 11:34 Co do rzutów na presję - zmiana sojuszy też nigdy mi nie pasowała. Macie jakieś sensowne pomysły na Realignement Rolls? Może coś pośredniego, typu presja mocarstw?
Proponowałem kiedyś zmiana układu sił, ale chyba bez echa przeszło ;).
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: gierrappa »

warlock pisze: 07 sty 2019, 13:18 Proponowałem kiedyś zmiana układu sił, ale chyba bez echa przeszło ;).
Dla mnie na plus

Ciekawe jest że od września jest informacja aby dawać swoje sugestie i poprawki a niektórzy obudzili się z oburzeniem w styczniu jak wszystko ma iść do druku :lol:
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: tomasz86 »

Witam,

Jak ma się sprawa z mini dodatkami? Czy będą już w pełnej grze?
https://boardgamegeek.com/boardgame/123 ... expansions
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Valarus »

Nie interesowałem się zbytnio wcześniej tym tłumaczeniem, ale przeczytałem post Vilarda i aż się wierzyć nie chce, Przysposobienie Obronne i Diabelskia Alternatywa i Strach wbijają w ziemię.

Jeden plus taki, że jeżeli to wyjdzie tak jak teraz jest przedstawione, to przez następne lata będzie przytaczane jako druzgocący argument w dyskusjach "dlaczego lepiej kupować wersję oryginalną niż polskie tłumaczenie".
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Koshiash »

gierrappa pisze: 07 sty 2019, 13:34 Ciekawe jest że od września jest informacja aby dawać swoje sugestie i poprawki a niektórzy obudzili się z oburzeniem w styczniu jak wszystko ma iść do druku :lol:
Zdaje się, że część zmian była już wcześniej proponowana. Trudno też dyskutować z wyprzedzeniem szczegóły, skoro Phalanx dopiero udostępnił swoją propozycję.
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: gierrappa »

Koshiash pisze: 07 sty 2019, 14:17 Trudno też dyskutować z wyprzedzeniem szczegóły, skoro Phalanx dopiero udostępnił swoją propozycję.
Lunar Avenger pisze: 13 paź 2018, 19:11 ...
Wasze opinie i sugestie będą niezmiernie pomocne przy dopracowywaniu lokalizacji V Edycji gry Twilight Struggle.

https://docs.google.com/document/d/1FuF ... cd964/edit
...

Czekamy na Wasze sugestie!
szczegóły były znane 13-go października wraz z tytułem i opisem kart :wink:

Ale wracając do tematu mam nadzieję że to co napisał Vilard zostanie wizęte pod uwagę - wniesie to dużo klimatu czytając te karty :)

Tu mam pytanie do wydawców czy tak duże zmiany o jakie proszą wszyscy w tym temacie są w ogóle jeszcze możliwe?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: playerator »

Koshiash pisze: 07 sty 2019, 11:59
Andy pisze: 07 sty 2019, 11:51
Koshiash pisze: 07 sty 2019, 11:34Macie jakieś sensowne pomysły na Realignement Rolls?
Dwie strony wcześniej proponowałem Przesilenie.
(...) Przesilenie (polityczne) jest lepsze od propozycji wydawnictw. Wadą jest nieodzwierciedlenie zewnętrznego źródła tego przesilenia, z którym mamy do czynienia w grze - pod tym względem termin "presja" wydaje się być na miejscu, chociaż niekoniecznie w euro-technicznej opcji Phalanx.

A może Próba Sił..?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: metyu »

Czemu właściwie scoring nie jest tłumaczony jako punktowanie?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Koshiash »

metyu pisze: 07 sty 2019, 16:34 Czemu właściwie scoring nie jest tłumaczony jako punktowanie?
Bo punktuje się w grze o marchewkach. W ZW kulminuje się napięcia! :mrgreen:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4628
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1937 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: warlock »

Kolejna sugestia - uważam, że na kartach zamiast Punkty Operacyjne powinniście pisać PO i zamiast Punkty Zwycięstwa - PZ. To zdecydowanie zmniejsza optycznie ilość tekstu na kartach i sprawia, że szybciej się je czyta. Tak jest w starej edycji i oryginale i uważam, że im zwięźlej, tym lepiej.

Druga sprawa - na kartach rozstrzygnięć tekst mówi: "ROZSTRZYGNIECIE W AMERYCE ŚRODKOWEJ Obaj gracze otrzymują za:" - ale co otrzymują? Brakuje słowa "punkty zwycięstwa" (a najlepiej PZ) na każdej karcie rozstrzygnięć.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: mikeyoski »

Myślę, że to tłumaczenie przede wszystkim powinno się przekazać do konsultacji jakiemuś historykowi specjalizującemu się w historii współczesnej. Akurat w tej grze nie można sobie polegać jedynie na tłumaczu, który wszystko robi teoretycznie poprawnie językowo, ale bardzo odbiega od kontekstu.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6447
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 575 times
Been thanked: 933 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Odi »

Naprawdę nie podoba Wam się "Przysposobienie obronne"? Przecież tytuł świetnie oddaje sens tej karty, choć może niekoniecznie odnosi się do samej kampanii "Kucnij i ukryj się", która z kolei polskiemu odbiorcy nic nie mówi.

Podobnie "Strach". Osobiście zostawiłbym samo "Czystka", bo czymże był maccartyzm, jeśli nie rodzajem czystki właśnie, ale "Strach" też oddaje sens karty (a wyjaśnienie pewnie będzie w opisie, w instrukcji) i jest twórczym wyjściem z niezbyt fortunnej anglojęzycznej nazwy karty.

Podobnie "Grzęzawisko" jest dla mnie zdecydowanie lepsze niż "Bagno", które ma raczej konotacje z zepsuciem moralnym (drugie znaczenie w SJP PWN, to <demoralizacja, zepsucie>). Grzęzawisko lepiej oddaje aspekt militarny działań w Wietnamie i jak najbardziej jest używane w literaturze. Przykład? "Dyplomacja" Henry Kissingera (1996) - jeden z tytułów rozdziałów, to "Wietnam: wejście w grzęzawisko". Podobnie grzęzawisko znajdziemy w tłumaczeniu książki Jonathana Schella "Prawdziwa wojna".

Kolejna rzecz: "Karta chińska" - jak najbardziej do przyjęcia. "Granie kartą chińską", to termin powszechnie używany w USA w końcówce lat 70tych, jako zwrot w polityce międzynarodowej, mający na celu izolację ZSRR od jej - teoretycznie - ideowych sojuszników w Chinach. Powiem więcej - w karciance o Zimnej Wojnie "Karta chińska" jest tłumaczeniem wręcz idealnym. Zresztą tak jest tez w oryginale - gdyby chodziło o "Chiny jako państwo i jego wpływy", karta nosiłaby tytuł "China", ewentualnie People's Republic of China. A nosi nazwę - jak pamiętacie - "China card". W czym problem?

"Diabelska alternatywa" - tak samo. Odniesienie do książki o podobnej treści, co Missile Envy, i na dodatek z tego samego praktycznie okresu. Fajne, kreatywne podejście tłumacza.

Owszem, jest kilka niefortunnych zwrotów, ale też nie przesadzajmy :)
Rozumiem, że niektórzy są przyzwyczajeni do wydania Barda, ale jak czytam, że "Rozstrzygnięcie to krok wstecz w stosunku do kulminacji napięć", to sobie przypominam, jaką "kulminacja napięć" wzbudziła wesołość, gdy została wiele lat temu ujawniona i myślę sobie, że pamięć zbiorową to mamy w naszym hobby bardzo krótką ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4628
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1937 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: warlock »

Naprawdę nie podoba Wam się "Przysposobienie obronne"? Przecież tytuł świetnie oddaje sens tej karty, choć może niekoniecznie odnosi się do samej kampanii "Kucnij i ukryj się", która z kolei polskiemu odbiorcy nic nie mówi.
To już problem polskiego odbiorcy, niech się polski odbiorca czegoś dowie. W stanach pełno było plakatów typu: Obrazek i obecne tłumaczenie totalnie nie oddaje tego klimatu.
Podobnie "Strach". Osobiście zostawiłbym samo "Czystka", bo czymże był maccartyzm, jeśli nie rodzajem czystki właśnie, ale "Strach" też oddaje sens karty (a wyjaśnienie pewnie będzie w opisie, w instrukcji) i jest twórczym wyjściem z niezbyt fortunnej anglojęzycznej nazwy karty.
Tu nie ma nic niefortunnego, czerwona panika to powszechnie przyjęty termin:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwona_panika
https://en.wikipedia.org/wiki/Red_Scare
Podobnie "Grzęzawisko" jest dla mnie zdecydowanie lepsze niż "Bagno", które ma raczej konotacje z zepsuciem moralnym (drugie znaczenie w SJP PWN, to <demoralizacja, zepsucie>). Grzęzawisko lepiej oddaje aspekt militarny działań w Wietnamie i jak najbardziej jest używane w literaturze. Przykład? "Dyplomacja" Henry Kissingera (1996) - jeden z tytułów rozdziałów, to "Wietnam: wejście w grzęzawisko". Podobnie grzęzawisko znajdziemy w tłumaczeniu książki Jonathana Schella "Prawdziwa wojna".
Jeśli to jest faktycznie utarty zwrot w literaturze, to Grzęzawisko jak najbardziej pasuje :)
Kolejna rzecz: "Karta chińska" - jak najbardziej do przyjęcia. "Granie kartą chińską", to termin powszechnie używany w USA w końcówce lat 70tych, jako zwrot w polityce międzynarodowej, mający na celu izolację ZSRR od jej - teoretycznie - ideowych sojuszników w Chinach. Powiem więcej - w karciance o Zimnej Wojnie "Karta chińska" jest tłumaczeniem wręcz idealnym. Zresztą tak jest tez w oryginale - gdyby chodziło o "Chiny jako państwo i jego wpływy", karta nosiłaby tytuł "China", ewentualnie People's Republic of China. A nosi nazwę - jak pamiętacie - "China card". W czym problem?
Granie "kartą chińską" jak najbardziej ma tu sens, tym bardziej, że ta nazwa fajnie oddaje balansowanie Chin pomiędzy dwoma supermocarstwami i wykorzystywanie tego państwa do celów politycznych przez USA i ZSRR :). No i jest tak jak mówisz, w oryginale ta karta to nie China, a własnie "The China Card" - Obrazek
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6447
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 575 times
Been thanked: 933 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Odi »

Tu nie ma nic niefortunnego, czerwona panika to powszechnie przyjęty termin:
Oczywiście, natomiast niefortunne jest nazywanie jednej karty dwoma odrębnymi terminami - chyba się zgodzisz?
Strach (lub "czystka") dobrze łączą oba w jednej prostej nazwie.

A kampania Duck & Cover była de facto swoistym przysposobieniem obronnym. Więc...
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Koshiash »

Odi pisze: 07 sty 2019, 20:48Rozumiem, że niektórzy są przyzwyczajeni do wydania Barda, ale jak czytam, że "Rozstrzygnięcie to krok wstecz w stosunku do kulminacji napięć", to sobie przypominam, jaką "kulminacja napięć" wzbudziła wesołość, gdy została wiele lat temu ujawniona i myślę sobie, że pamięć zbiorową to mamy w naszym hobby bardzo krótką ;)
A jednak z czasem się utarło, pomimo wątpliwości i kontrpropozycji
Odi pisze: 14 paź 2011, 13:37Za to 'scoring' to dla mnie raczej coś w kierunku terminu 'próba sił'
. Koniec końców, forsowanie "rozstrzygnięcia" to jest krok wstecz - nie mniej dziwne, a nowe na siłę.

Z podanych przez Ciebie przykładów popieram za to "kartę chińską" - to tłumaczenie (niestety, jako jedno z niewielu) jest sensowniejsze niż Bardowskie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4628
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1937 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: warlock »

Odi pisze: 07 sty 2019, 21:53
Tu nie ma nic niefortunnego, czerwona panika to powszechnie przyjęty termin:
Oczywiście, natomiast niefortunne jest nazywanie jednej karty dwoma odrębnymi terminami - chyba się zgodzisz?
No własnie się nie zgodzę ;). Bo ta karta jest neutralna i w zależności od tego przeciwko komu jest zagrywana, to taki ma efekt. Czystka z tamtych lat kojarzy się z "mordowaniem przeciwników politycznych" i dobrze oddaje klimat ZSRR, natomiast "czerwona panika" jako atmosfera paranoi i dostrzegania we wszystkich potencjalnych szpiegów i komunistów bardzo pasuje do USA. Nie bez przyczyny ta karta ma dwie nazwy po angielsku. Nie poprawiajmy na siłę klimatycznych decyzji autorów gry tam gdzie nie trzeba.
A kampania Duck & Cover była de facto swoistym przysposobieniem obronnym. Więc...
Przysposobienie obronne może dotyczyć techniki rzutu granatem i zakładania masek gazowych. Duck and Cover dotyczy paranoi przed wojną atomową, to bardzo konkretna rzecz w reakcji na wybuch bomby atomowej i opadu radioaktywnego. No nie mów, że tłumaczenie phalanxów nie spłyca (żeby nie powiedzieć: totalnie zabija) klimatu tej karty i tego o co w niej chodzi... Tym bardziej, że na ilustracji tej karty masz żółwia Berta z tego filmu...
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Koshiash »

Odi pisze: 07 sty 2019, 20:48"Diabelska alternatywa" - tak samo. Odniesienie do książki o podobnej treści, co Missile Envy, i na dodatek z tego samego praktycznie okresu. Fajne, kreatywne podejście tłumacza.
Czy chodzi o czytadło, które napisał Frederick Forsyth? Niezależnie od kreatywności tłumacza, w ZW cenię również aspekt edukacyjny. W moim odczuciu, o ile warto dowiedzieć się o istnieniu książki Missile Envy, to już niekoniecznie o jednym z wielu thrillerów politycznych (jeżeli o nim mowa), bo to nie ta liga.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6447
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 575 times
Been thanked: 933 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Odi »

Ok, to na pewno sensowny argument, natomiast nie jest też tak, że ta "Diabelska alternatywa" zupełnie nie pasuje. Do tego w odróżnieniu (chyba) od Missile Envy jest w języku polskim, Forsyth był popularny w latach 80/90 - mi pasuje.

Podobnie jak to przysposobienie. Rzut granatem to akurat był margines zajęć. Głównie wypisywało się sygnalizowanie zagrożenia i ochronę przed bronią ABC. Przysposobienie może być tytułem karty, opis kampanii w podręczniku... Też myślę że nie ma o co kruszyć kopii.

Mnie podwójna nazwa karty RS/P zawsze raziła, więc może dlatego wolałbym jedną.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Fuser.exe »

Pytanie do wydawnictwa: z nową edycją chcecie dotrzeć do grupy całkowicie nowych graczy czy 'zrobić dobrze' społeczności? Bo jeśli to drugie to piąta edycja będzie najgorszą, klątwa trwa.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: bardopondo »

tak sobie czytam ten wątek i łapię się raz po raz z głowę
mam wrażenie, że tłumacz tej nowej edycji to albo zupełny ignorant historyczny albo generalnie wypina się na tematyczny aspekt tej gry. Przecież odnosi się ona do konkretnych zdarzeń i zjawisk społecznych, które miały miejsce wtedy. Przysposobienie obronne kojarzy mi się z lekcjami w podstawówce, a tu chodzi przecież o program propagandowy w Stanach, Diabelska Alternatywa to już zupełna kpina - tytuł tej fikcyjnej książki niema nic wspólnego z tym czym jest ta karta.
Powinniście też zmieć tytuł całej gry na coś w rodzaju Konflikt Mocarstw
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Andy »

Nie chciało mi się już pisać w tym wątku po przeczytaniu niektórych wypowiedzi, ale na szczęście przyszedł Odi i pozamiatał. :D

Dzięki, Odi!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4628
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1937 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: warlock »

W sumie co ja się będę produkował, swój egzemplarz mam, nie jestem targetem ;).
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: carlos »

warlock pisze: 08 sty 2019, 09:43 W sumie co ja się będę produkował, swój egzemplarz mam, nie jestem targetem ;).
Wydaje mi się, że ludzie posiadający wersję Barda spojrzą na nią teraz jeszcze bardziej przychylnym okiem.
Sam zastanawiałem się nad kupnem nowego wydania(mimo posiadania IV edycji), ale ten temat zdecydowanie mnie od tego uchronił. ;)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Valarus »

Andy pisze: 08 sty 2019, 09:42 Nie chciało mi się już pisać w tym wątku po przeczytaniu niektórych wypowiedzi, ale na szczęście przyszedł Odi i pozamiatał. :D

Dzięki, Odi!
Pozostaje się cieszyć, że większość się z nim nie zgadza, i jednak wolałaby dobrze posprzątać i wyrzucić zamiast zamiatać pod dywan :mrgreen:

Inaczej mówiąc - można się upierać, że to Przysposobienie obronne pasuje, ale nich mi ktoś dokładnie wyjaśni:
A - w jaki sposób odnosi się ono do obniżania Defconu na karcie (w oryginale odnosi się to do paranoi wywołanej przez kampanie)
B - bardziej ogólnie, w jaki jest to lepsze rozwiązanie niż napisać Duck and Cover. Bo jedyny argument to chyba "Polak za głupi, Polak nie zrozumie, trzeba uprościć", a na takie podejście to ja się nie zgadzam.

Taka sama argumentacja do Missile Envy - jak odnosi się do działania karty i dlaczego jest lepsze niż oryginał, nie tylko "ok".
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Andy »

bardopondo pisze: 08 sty 2019, 07:20 Powinniście też zmieć tytuł całej gry na coś w rodzaju Konflikt Mocarstw
Nie, nie! Niech już lepiej zostanie po staremu: Szarpanina o zmierzchu.
:wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Zablokowany