Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Vilard
Posty: 77
Rejestracja: 11 sie 2011, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Vilard »

Odi przekonał mnie w kilku kwestiach.

KARTA CHIŃSKA - Rzeczywiście "granie kartą chińską" był terminem powszechnie używanym i tłumaczenie nawet lepiej oddaje kontekst historyczny, gdyż Chiny są tu środkiem do celu w walce mocarstw, a nie aktywnym graczem na scenie międzynarodowej.

GRZĘZAWISKO - w sumie grzezawisko, jest prawie tak dobre jak Bagno i o to kopii bym nie kruszył.

Jednakże:
PRZYSPOSOBIENIE OBRONNE? - choć może oddaje sens kampanii społecznej w USA to jednak w Polsce ma bardzo silne konotacje z przedmiotem, którego kiedyś nauczano w szkołach. Dla osób, które miały okazję mieć z nim styczność wyrażenie "przysposobienie obronne" po prostu przywołuje raczej uczucie politowania niż poważnego zagrożenia. Może i Kampania "Duck and Cover" istnieje głównie w świadomości amerykańskiego odbiorcy, ale to daje tylko waloru edukacyjnego samej karcie - człowiek może się czegoś dowiedzieć (Jestem tego przykładem, gra skłoniła mnie lata temu do głębszego zainteresowania się tematem Zimnej Wojny i nie żałuję).

STRACH - jak koś już napisał ta karta opisuje dwa różne zjawiska, które miały inny przebieg i charakter, ale ostatecznie podobne konsekwencje - paraliż administracyjny. Mnie zawsze bardzo odpowiadał klimat tej karty i jej podwójny tytuł uważam, za bardzo trafny.

DIABELSKA ALTERNATYWA - nie. po prostu nie. Tytuł jakiejś powieści - zwykłego czytadła, które tłumacz gdzieś znalazł i jeszcze musiał się w instrukcji z tego tłumaczyć to nie jest dobry tytuł dla karty. MISSILE ENVY - nie zostało przetłumaczone na polski i poza wąskim gronem ludzi nawet sama książka niewiele komukolwiek mówi (choć jest freudowską analizą zimnej wojny). Jednakże skoro już zakładamy, że ta karta ma mieć tytuł taki jak jakaś książka, to chyba lepiej wybrać książkę, która była naukową (filozoficzną) analizą zjawiska, a nie czytadłem. Mimo wysiłków nigdzie też nie znalazłem informacji czemu autorzy gry tak nazwali kartę. sama nazwa nie ma przecież żadnego związku ze sposobem działania karty...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Odi »

Andy, zamiotłem najwyżej dwie czy trzy kwestie, ale reszta pozostaje :)

Ad grzęzawisko -> popularny jest także zwrot "natarcie ugrzęzło", na określenie ofensywy powstrzymanej w głębi linii obronnych przeciwnika. To dodatkowy argument wzmacniający konotacje militarne "Grzęzawiska"

Strach, Przysposobienie i Alternatywa - tu już nic więcej nie wymyślę. Rozumiem Wasze argumenty, ale też doceniam próbę tłumaczenia niedosłownego, odwołującego się do lokalnej, polskiej specyfiki. Reszta, to kwestia gustu i oczekiwań (a tak z ręką na sercu: kto z Was przez te wszystkie lata przeczytał opisy kart do TS z podręcznika, "żeby się czegoś dowiedzieć"?)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: DarkSide »

Miałem wydanie Bardowskie i zachciało mi się "bajerów", więc sprzedałem :oops: (przy okazji czasowo miejsce na półce się zrobiło).
Już miałem w koszyku przedsprzedażowym, już palec na spuście "realizuj zamówienie", ale trafiłem na ostatnie wpisy w tym temacie i... niczym w greckiej tragedii pojawiło się rozdarcie wewnętrzne. :mrgreen:

A swoją drogą polski światek wydawniczy nie jest wielki i raczej duża część osób zna się lepiej lub gorzej (z racji choćby wszelkich konwentów, targów). Czy naprawdę nie szło się dogadać z tłumaczem lub samym Bardem (zależy kto ma prawa do tłumaczenia)? Niechby i koszt na egzemplarzu wzrósł o te 5-10zł, ale mielibyśmy produkt wręcz idealny. A ile mniej roboty by z tym było. Chyba, że to kwestia ambicjonalna "Jak to, ja nie dam rady?!" :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: warlock »

Odi pisze:(a tak z ręką na sercu: kto z Was przez te wszystkie lata przeczytał opisy kart do TS z podręcznika, "żeby się czegoś dowiedzieć"?)
Ja ;). Natomiast wcześniej napisałeś:
Odi pisze:(...) "Strach" też oddaje sens karty (a wyjaśnienie pewnie będzie w opisie, w instrukcji)
To skoro ludzie nie czytają i nie chcą poznać kontekstu, to jak zabieg "upraszczania klimatycznego" kart wychodzi grze na dobre? :)

Karty w TS (ale i np. w Labiryncie od GMT) od samego początku fascynują mnie swoimi nazwami i odniesieniami do historii. To jedna z rzeczy, które tak totalnie mnie przyciągają do tych tytułów: mocne osadzenie w historii. To po prostu działa na wyobraźnię.

Powiem Ci tak, dla mnie tłumaczenie karty "Duck and Cover" na "Przysposobienie obronne" to tak, jakby kartę o tytule "9/11" przetłumaczyć na "Zamach terrorystyczny". Czujesz różnicę w kontekście i odbiorze?
Vilard
Posty: 77
Rejestracja: 11 sie 2011, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Vilard »

Odi pisze: 08 sty 2019, 10:00 (a tak z ręką na sercu: kto z Was przez te wszystkie lata przeczytał opisy kart do TS z podręcznika, "żeby się czegoś dowiedzieć"?)
Ja. Dość szybko, po jednej, dwóch grach zacząłem czytać o kartach w instrukcji. Wiele z tego wiedziałem wcześniej z lekcji historii czy wiedzy zgromadzonej "przy okazji", ale Zimna Wojna skłoniła mnie do poznania niektórych zagadnień dokładniej. Blokada Berlina, Kryzys Kubański, historia Ameryki Południowej w okresie ZW i potem i kilka innych to tematy, które zgłębiałem (na poziomie popularno-naukowym) w ciegu ostatnich lat i jakoś zawsze mi ta Zimna Wojna i jej karty siedziały z tyłu głowy.

Taki przykład - opowiastka. Niedawno papieżem został Franciszek, człowiek z Ameryki Południowej. Gdy to się stało przypomniałem sobie kartę "Teologia wyzwolenia" i poszukałem informacji, czy Franciszek był jednym z przedstawicieli tego nurtu. Nie był.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: mauserem »

bardziej poetycko - "Mroczne zmagania" :mrgreen:
ten wątek ostatnio tyle radości mi sprawia - bo dzieje się w temacie gry.
Ostatecznie nie ma znaczenia czy na swoim postawi szkoła falenicka czy otwocka,
ale ile nowych ludzi w to da radę zagrać - i tak długo jak nie będzie to totalny zamęt doprowadzający do nieporozumień przy stole to jest OK.
Szanuję pracę tłumacza, rozumiem też niektóre zarzuty - też je szanuję - ale to spory ledwie estetyczne.
Cieszy mnie przenikliwość twórców i fakt, że karty są ponumerowane i w razie wątpliwości zawsze można odnieść się do oryginału. :)
Ci którzy mają wydanie Barda - pewnie przy nim pozostaną, bo nowe nie wnosi nic nowego do samej gry.
Nowe wydanie będzie odbierane przez nowych graczy jako spójna całość - bo mimo wszystko tłumaczenie jakieś zupełnie "z czapy" nie jest.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Odi »

To skoro ludzie nie czytają i nie chcą poznać kontekstu, to jak zabieg "upraszczania klimatycznego" kart wychodzi grze na dobre?
No z moich doświadczeń to powiem, że niestety - nie czytają. Ale wiadomo, że to tylko obserwacje na ograniczonej próbie.
A zatem, przy założeniu, że samej karty nie rozumieją, a opisów nie czytają, lepiej dać na karcie tytuł osadzony w lokalnym kontekście.
A dla tych, którzy czytają, zmiana tytułu nie jest aż tak bolesna (bo sprawdzą sobie co i jak w opisie). Kwestia podejścia.

Ale niech będzie, z wolna mnie przekonujecie :)
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: feniks_ciapek »

Odi pisze: 08 sty 2019, 10:43 A zatem, przy założeniu, że samej karty nie rozumieją, a opisów nie czytają, lepiej dać na karcie tytuł osadzony w lokalnym kontekście.
A dla tych, którzy czytają, zmiana tytułu nie jest aż tak bolesna (bo sprawdzą sobie co i jak w opisie). Kwestia podejścia.
A to nie jest jednak równanie do najmniejszego wspólnego mianownika? Jak ktoś spotka coś nowego, czego nie do końca rozumie, to jest szansa, że się nad tym pochyli. Nawet jeśli nie zrobi tego każdy, to uczyni to przynajmniej parę osób. A jak wszystko jest takie znajome i ugładzone, to zostaje też szybko zapomniane.
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: yanoo »

Odi pisze: 08 sty 2019, 10:43 A zatem, przy założeniu, że samej karty nie rozumieją, a opisów nie czytają, lepiej dać na karcie tytuł osadzony w lokalnym kontekście.
A dla tych, którzy czytają, zmiana tytułu nie jest aż tak bolesna (bo sprawdzą sobie co i jak w opisie). Kwestia podejścia.
Oj, to mocno subiektywne odczucie. Imho przy założeniu, że karty nie rozumieją, to mają bodziec do tego, by się czegoś dowiedzieć. A dla tych, którzy się nie dowiedzą, to tytuł i tak jest kwestią drugorzędną, bo liczy się tylko efekt karty.

edit:

No i pytanie - widział ktoś kiedykolwiek narzekanie na to, że tłumacz nie przetłumaczył nazwy własnej? Bo ja nigdy. Za to narzekanie na zbyt mocne tłumaczenia jest powszechne w każdej dziedzinie - filmy, książki, gry.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Vilard
Posty: 77
Rejestracja: 11 sie 2011, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Vilard »

Dla chętnych link do dyskusji o nazwie karty MISSILE ENVY na BGG

https://boardgamegeek.com/thread/212715 ... ssile-envy

To dodatkowo pokazuje jak śmieszny jest pomysł na nazwę: DIABELSKA ALTERNATYWA
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Tony23 »

Przyznam szczerze że nie za bardzo chce mi się przekonywać stary wątek, a stron jest sporo.
Pewnie pytanie padło ale:
Edycja phalanxa będzie różniła sie: jakością wydania, tłumaczeniem.
Coś jeszcze?

Wiem że poprzednie edycje Barda miały błędy, czy któraś edycja jest wolna od błędów?
Jak z jakością kart i znaczników w tamtych wydaniach?

Pewnie będzie wysyp edycji Bardowskich w dobrych cenach, zastanawiam się czy nie lepiej będzie coś zaoszczędzić na inne gry jakby pojawiła się jakaś dobra oferta
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Fuser.exe »

Vilard pisze: 09 sty 2019, 12:49 Dla chętnych link do dyskusji o nazwie karty MISSILE ENVY na BGG

https://boardgamegeek.com/thread/212715 ... ssile-envy

To dodatkowo pokazuje jak śmieszny jest pomysł na nazwę: DIABELSKA ALTERNATYWA
to może KOMPLEKS MAŁEGO PENISA?
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: feniks_ciapek »

Fuser.exe pisze: 12 sty 2019, 16:22 to może KOMPLEKS MAŁEGO PENISA?
Kompleks Małej Rakiety brzmi całkiem zabawnie :)
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: gierrappa »

Tony23 pisze: 12 sty 2019, 12:22 Coś jeszcze?

Wiem że poprzednie edycje Barda miały błędy, czy któraś edycja jest wolna od błędów?
Jak z jakością kart i znaczników w tamtych wydaniach?

Pewnie będzie wysyp edycji Bardowskich w dobrych cenach, zastanawiam się czy nie lepiej będzie coś zaoszczędzić na inne gry jakby pojawiła się jakaś dobra oferta
Zawartość będzie taka sama jak w poprzednich edycjach - aktualne wydanie Phlanaxa to Deluxe edition z 2016

Do tej pory każde wydanie miało mniejsze lub większe błedy to najnowsze wydaje się że ich nie ma na ten moment :)
Co do jakości kart i znaczników to nic specjalnego nigdy nie było - cieńsze karty i tekturowe znaczniki (wyjątkiem jest chyba tylko collector's edition kickstartera z drewnianymi znacznikami)

Co do edycji bardowskich w dobrych cenach to aktualnie preorder jest w cenie 160 zł - jeżeli znajdziesz tańszą starszą edycję i nie odstraszają Cię błędy to po co przepłacać :wink:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: warlock »

III edycja Bardowska nie ma chyba błędów ;). IV edycja miała błąd na karcie kulminacji (której nie było w III :D ) i wiem, że Bard musiał ją dosyłać oddzielnie.
sebokra
Posty: 32
Rejestracja: 22 mar 2015, 09:25
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: sebokra »

Proponuje zmiany nazw kart :
(8) FIDEL na FIDEL CASTRO
(15) NASER na Gamal Abdel Naser
i adekwatnie karta (17) Charles de Gaulle
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Fuser.exe »

Proponuję zmianę nazwy karty (8) na Fidel ALEJANDRO Castro
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Koshiash »

Fuser.exe pisze: 11 lut 2019, 20:33 Proponuję zmianę nazwy karty (8) na Fidel ALEJANDRO Castro
Może raczej Fidel Alejandro Castro Ruz? :twisted: W oryginale jest zdaje się Fidel.
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: gierrappa »

Wydaje mi się, że już chyba trochę za późno na zmiany :P
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: Geoburak »

Wie ktoś może jaki jest rozmiar kart w najnowszej wersji? Jaki rozmiar koszulek kupić?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: ozy »

Pokerowe: 63*88mm.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: warlock »

Czekam z niecierpliwością na jakieś nowe info w sprawie tego wydania :)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: ozy »

Już w drukarni. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: gierrappa »

ozy pisze: 19 lut 2019, 12:19 Już w drukarni. :)
A jakieś zmiany załapały się z tego co forumowicze pisali powyżej?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Zimna wojna 5 ed – konsultacje społeczne

Post autor: ozy »

Wszystkie merytoryczne poprawki nanieśliśmy. Do tego Rzut na Presję został zmieniony na Wywieranie Presji, a Strach na Paraliż. Jeszcze raz dziękujemy bardzo za sprawdzenie plików i wszystkie uwagi!
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Zablokowany