Bolidy / Downforce (R. Daviau, J. D. Jacobson, W. Kramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 271 times
Kontakt:

Bolidy / Downforce (R. Daviau, J. D. Jacobson, W. Kramer)

Post autor: Portal Games »

Bolidy (Downforce) - Wolfgang Kramer, wydawnictwo Portal Games

Obrazek

Bolidy to dynamiczna gra rodzinna, o nieskomplikowanych zasadach, które świetnie oddają emocje towarzyszące wyścigom samochodowym. Dobieracie karty, licytujecie się nimi o bolidy i rozpoczynacie wyścig. W trakcie gry możecie obstawić wygraną każdego bolidu – nawet należącego do przeciwnika! Czy wyprzedzisz rywali na prostej przed zakrętem? Czy prawidłowo wytypujesz zwycięzcę? Każdy zakręt i każda karta mogą zdecydować o końcowym wyniku!

To doskonała pozycja zarówno dla małych i dużych chłopców, miłośników motoryzacji, wyścigów i odrobiny hazardu. Bolidy to wyścigi o wielkie stawki – przyjdzie ci obstawiać miliony na pojazdy, tak swoje, jak i przeciwników. Wszak nikt nie mówi, że musisz grać czysto – wykorzystaj ambicję oponentów i pozwól im wygrać na ostatniej prostej, tylko po to, żeby zgarnąć za to największą nagrodę.

Wylicytuj najlepszy bolid! Postaw na zwycięzcę! Wygraj wyścig największych prędkości!

Przedsprzedaż Bolidów trwa! Gra będzie miała swoją premierę 18 października, a już teraz możecie zamówić Bolidy w Sklepie Internetowym Portal Games wraz z 15% zniżką! Kliknij tutaj! https://portalgames.pl/sklep/pl/bolidy-500.p.html

Galeria zdjęć gry: http://www.2pionki.pl/bolidy-galeria-zdjec/
Ralafasko
Posty: 5
Rejestracja: 21 cze 2006, 09:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: Ralafasko »

Tak sobie czytałem instrukcję opublikowaną w internecie - bo gra chodzi mi po głowie - i chyba jest w niej drobna pomyłka. W opisie wariantu dwuosobowego w ostatnim punkcie napisano o karcie Cwany, ale dalszy opis bardziej pasuje do karty Przebiegły. Dobrze kombinuję?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 271 times
Kontakt:

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: Portal Games »

Ralafasko pisze: 15 paź 2018, 11:01 Tak sobie czytałem instrukcję opublikowaną w internecie - bo gra chodzi mi po głowie - i chyba jest w niej drobna pomyłka. W opisie wariantu dwuosobowego w ostatnim punkcie napisano o karcie Cwany, ale dalszy opis bardziej pasuje do karty Przebiegły. Dobrze kombinuję?
Instrukcja jest prawidłowa. Opis mówi o pomijaniu bolidu przeciwnika podczas gry dwuosobowej, podczas rozpatrywania karty, która zawiera jego kolor.
hadlej2
Posty: 38
Rejestracja: 25 sie 2018, 22:12
Has thanked: 1 time

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: hadlej2 »

To jak to jest z tymi bolidami? Faktycznie odgrzewane wielbłądy? Czy jednak coś innego? :) kto grał?
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: Fojtu »

Ja gram już od dawna w wersję angielską i są to trochę wielbłądy, ale jednak inne. Downforce jest najlepszy na 3-4 graczy, osobiście uważam, że na 6 gra się beznadziejnie, bardzo często Cię ktoś blokuje i żadna frajda z gry. Podstawka ma trochę swój limit regrywalności z racji tylko 2 map (z czego jedna trochę za ciasna ImO) oraz tylko 6 powerów (średnio zbalansowanych). Ja jutro odbieram dodatek, który mam nadzieję przyniesie jeszcze więcej frajdy.

Ogólnie grę polecam, aczkolwiek gra aż się prosi o 2-3 homerule, które znacznie ulepszają rozgrywkę:
1. Nie można obstawiać tego samego auta 2 razy
2. Nie można grać '8' w pierwszej rundzie
3. Nie można obstawiać auta aktualnie pierwszego

My dodatkowo jeszcze gramy ze zmienionym delikatnie jednym powerem, bo inaczej osoba która go ma bardzo często wygrywa - chodzi o dodatkowe 2 pola po prostej, my gramy że to 1 dodatkowe pole i i tak jest dobry.
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: cyberowca »

A jak gra sprawuje się w dwie osoby?
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: mement0 »

Fojtu pisze Ogólnie grę polecam, aczkolwiek gra aż się prosi o 2-3 homerule, które znacznie ulepszają rozgrywkę:
1. Nie można obstawiać tego samego auta 2 razy
2. Nie można grać '8' w pierwszej rundzie
3. Nie można obstawiać auta aktualnie pierwszego
hejo mogłbys wyjasnić powyzsze własne zasady ?
1. na czym znaczy ze nie mozna obstawiać tego samego auta 2 razy ? mając karty gdzie na kartach jest kilka aut które się ruszaja to w jaki sposob nie obstawic tego samego auta 2 razy?
2. zrozumiałe ;)
3. czyli zakładajac np ze auto czerwone jest pierwsze - to nie moge uzyc karty gdzie jest namalowane czerwone auto? czy moge jednak uzyc katy z czerwonym autem ale poporstu pomijam ruch czerownego auta z tej karty hmm ?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: kaszkiet »

Chodzi o obstawianie po przekroczeniu żółtej linii, a nie o kierowanie bolidami.
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: mement0 »

heheh no to teraz juz zrozumiale dzieki ;)
a rzeczywiscie tak zmienione obstawianie ulepsza rozgrywkę ?
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: Fojtu »

Zagraj sobie bez tych zmian i jak uznasz, że gra się źle to popróbuj.

Problem pojawia się, jak jedno auto wyjdzie mocno na prowadzenie i wszyscy je obstawiają bo jest z przodu w pierwszym obstawianiu, a potem je pchają bo obstawili. Dojeżdża pierwsze do drugiego obstawiania no i znowu je obstawiają no bo przecież jest pierwsze i tak już w nie zainwestowali. Robi się samospełniająca się przepowiednia i wszyscy pchają jedno autko. Oczywiście przy dobrych graczach raczej się to nie będzie zdarzać, ale te małe zmiany wg mnie zdecydowanie polepszają rozgrywkę.

Powiem szczerze że podstawka jest spoko, dla mnie najfajniej gra się w 4 osoby. W 6 średnio polecam, jest dość mocno frustrująca na przewężeniach. Za to gra robi się naprawdę fajna z dodatkiem, tory są zdecydowanie lepsze.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 513 times
Been thanked: 153 times

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: gregoff »

Chyba na Portalconie coś ma być ogłoszone odnośnie dodatków do Bolidów.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: E2MD »

Ograne w 5-kę przez weekend. Hit wieczoru. Ciaśniejsza plansza jest rewelacja.
Czekam na nową planszę i nowe umiejętności. I na możliwość dokupienia notesu (ów) punktacji bo już się kończy.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
maci0
Posty: 65
Rejestracja: 10 wrz 2011, 02:45

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: maci0 »

Zakupilem gre. Swietna. Jedyne co bym poprawil to notowanie - nie lubie pisania na dodatkowych arkuszach w grach :) Prosi sie o dodanie waluty i obstawianie jakimis kartami (jak w wielbladach).

Co oferuje dodatek?
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Bolidy (Downforce)

Post autor: Fojtu »

W dodatku są 2 nowe trasy + 6 nowych kart zdolności.
Trasy są bardzo fajne, niektóre zdolności są też niezłe, ale znowu balans jest trochę z czapy. Szczerze to myślę czy po prostu nie zrobić własnych, bo pomysły na zdolności ma ciekawe, ale balans jest zerowy.
maci0
Posty: 65
Rejestracja: 10 wrz 2011, 02:45

Re: Bolidy / Downforce

Post autor: maci0 »

Jako house rule aby dodac troche więcej smaku wyścigów proponuję kwalifikacje. Gracze jednocześnie wybierają kartę kwalifikacyjną z ręki i kładą ją zakrytą do dołu. Następnie po odkryciu kart poruszamy w dowolnej kolejności bolidy z pierwszego pola startowego według wskazań kart (nie mozna klasc karty o wartosci 8 ). Bolidy zawsze poruszają się najkrótszą dostępną drogą i mogą przechodzić i stawać na zajętych polach. Wynik tych jednoturowych kwalifikacji przenosimy na pola startowe. Zwycięzca rozpoczyna z pola startowego, 2. miejsce jedno pole za, 3. miejsce kolejne pole za itp. W przypadku pozycji ex equo, start z tego samego rzędu (kolejnosc ruchu rozstrzygamy losowo). Karty wykorzystane do kwalifikacji NIE wracją do ręki.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Bolidy / Downforce

Post autor: Fojtu »

Przy takim trybie może wam często zabraknąć paliwa, żeby dojechać do końca, ale w sumie może i dobrze. Z drugiej strony pole position jest częścią licytacji i też jest po prostu kupowane :)
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Bolidy / Downforce

Post autor: rhcorvin »

Grałem póki co 3 razy na dwie osoby z dzieckiem. Raz przegrałem:). Generalnie jak dla mnie to takie prostsze wielbłądy ale dające większą kontrolę nad tym co się dzieje, przy założeniu że ma się karty odpowiednie na ręku. Na dwie osoby gra się przyjemnie ale czekam na rozgrywkę na 4 osoby:). Jak wyjdzie dodatek biorę choćby po to aby mieć więcej możliwości. Grając także było tak jak napisano wyżej, że jak pierwszy się więcej oddalił to raczej był pierwszy do końca. W grze w której przegrałem uparcie obstawiałem mój bolid który jechał na drugim, trzecim miejscu aby wygrać, ale nie udało się dogonić pierwszego zabrakło odpowiednich kart.
Dla mnie 7/10 w kategorii gier lekkich i przyjemnych. Zagram chętnie tym bardziej że jedna gra to jakieś 20 minut.
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Bolidy / Downforce

Post autor: mauserem »

Zaliczyliśmy wczoraj, w trzyosobowym gronie zapoznawcze dwie partyjki (po jednej na każdym torze).
No cóż, dawno tak dobrze nie bawiliśmy się podczas spontanicznej gry.
Nie jestem w stanie jeszcze powiedzieć dużo o niuansach i ewentualnych słabościach.
Była to po prostu niczym nie skrępowana frajda z popychania autek po torze.
Chamskie zagrywki - blokowanie, zajeżdżanie drogi ustawianie kolejności na mecie... (skąd my to znamy? a... z życia :mrgreen: )
A do tego obstawianie - które wprowadza nowy poziom meta-gry i nadaje całości wytrawnego smaczku.
Nie odczułem jakiejś bezsilności wobec możliwości kart które dostaje się na rękę - to jej zawartość powinna decydować przede wszystkim o wyborze stylu jazdy i kierowcy (w tej właśnie kolejności w hierarchii ważności). Zawsze można coś ugrać i walczyć do samego końca (choćby o drugie miejsce, a ostatecznie zwycięstwo w pieniądzach) - co pokazały nam nasze dramatyczne końcówki. Tak, ostry start może zadziałać psychologicznie i ciężko jest dopaść lidera - ale widzę tu dużą przestrzeń jeśli chodzi o możliwości.
Co nie jest od razu widoczne na pierwszy rzut oka, bo gra próbuje nas przekonać, że jest fillerkiem.
Na razie podjarany zgłębiam temat wariantów i tweaków na BGG. Taki pierwszy wniosek - rozgrywanie jej w formie sezonu ma moim zdaniem najwięcej sensu. Spłaszcza się wtedy wynikający z losowego rozrzutu kart bias. No i oczywiście "give me more tracks!"
addams
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2015, 08:58
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Bolidy / Downforce

Post autor: addams »

Wiadomo już może, czy Portal zamierza wydać dodatek do Bolidów?

Wiem, że gdzieś były takie plotki...
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Bolidy / Downforce

Post autor: Pastorkris »

"Gracze, którzy wygrali licytację, mogą brać udział w kolejnych, jednakże na koniec fazy licytacji każdy gracz musi mieć przynajmniej jeden bolid. Jeżeli liczba pozostałych bolidów jest równa liczbie graczy bez bolidów, w licytacji mogą uczestniczyć jedynie gracze bez bolidów. " - Czy dobrze rozumiem instrukcję: grając np w 4-5 osób to dwóch lub jeden gracz będzie kontrolował dwa pojazdy?
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Bolidy / Downforce

Post autor: mauserem »

Pastorkris pisze: 28 lis 2018, 14:43 "Gracze, którzy wygrali licytację, mogą brać udział w kolejnych, jednakże na koniec fazy licytacji każdy gracz musi mieć przynajmniej jeden bolid. Jeżeli liczba pozostałych bolidów jest równa liczbie graczy bez bolidów, w licytacji mogą uczestniczyć jedynie gracze bez bolidów. " - Czy dobrze rozumiem instrukcję: grając np w 4-5 osób to dwóch lub jeden gracz będzie kontrolował dwa pojazdy?
Tak - jeśli uzna, że chce ponosić koszt ich nabycia - droga wolna. To istotna część strategii. Czasami te nędzne kilka milionów $ wydane na kolejn bolid potrafi przeważyć szalę zwycięstwa.
Ale niezły fun jest też kiedy cześć kierowców nie należy do nikogo.

Bardzo chcę sprawdzić wariant w którym losuje się kierowców i to, który do kogo należy jest tajemnicą do chwili zagrania przez właścicieli kart "8".
Dochodzi wtedy delikatny aspekt social deduction. Oczywiście karty stylu jazdy nie biorą udziału w grze.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Bolidy / Downforce

Post autor: krisow »

Dobrze rozumujesz. Nie ma limitu liczby bolidów dla pojedynczego gracza. Każdy musi mieć minimum jeden i to jedyne ograniczenie. Można wylicytować i obsługiwać 2, 3, 4 czy nawet 5 samochodzików w grze dwuosobowej.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 513 times
Been thanked: 153 times

Re: Bolidy / Downforce

Post autor: gregoff »

addams pisze: 28 lis 2018, 10:20 Wiadomo już może, czy Portal zamierza wydać dodatek do Bolidów?

Wiem, że gdzieś były takie plotki...
Chyba będą. Na Portalconie będą ogłoszenia

My z krisowem jestesmy po paru rozgrywkach. My lubimy wyścigowe gry i to jest taki idealny fillerek na chyba bardzieje od 3 graczy ale nawet wariant dla początkujących jest fajny.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Bolidy / Downforce (R. Daviau, J. D. Jacobson, W. Kramer)

Post autor: Andy »

Czy ktoś mógłby podać wymiary planszy? Rozważam zakup na prezent, ale nie wiem czy się zmieści na stole.

Z góry dzięki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Bolidy / Downforce (R. Daviau, J. D. Jacobson, W. Kramer)

Post autor: mauserem »

Andy pisze: 06 gru 2018, 14:12 Czy ktoś mógłby podać wymiary planszy? Rozważam zakup na prezent, ale nie wiem czy się zmieści na stole.

Z góry dzięki.
klasyka 3x2 moduły 290x290 - czyli z tych sporych
ODPOWIEDZ