Za duże pudła na gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Za duże pudła na gry

Post autor: citmod »

Kupiłem ostatnio grę Kameleon (nie karciankę "Coloretto" tylko imprezówkę "The Chameleon") i jestem w szoku stosunkiem zawartości do wielkości pudła.

Tutaj zdjęcie pudełka gry w porównaniu do pudełka Tajniaków.
Obrazek

Natomiast tutaj zdjęcie z wyjętą całą zawartością.
Obrazek

Do tej pory uważałem pudełko gry Unlock za skrajnie bezczelny pod względem stosunku wielkości pudła do zawartości, ale to co zobaczyłem w Kameleonie jeszcze znacząco przebija Unlock pod tym względem. Już trzymając grę w ręku czułem, że w środku prawie nic nie ma (poza tym mniej więcej wiedziałem co znajduje się w środku), ale czekałem na polską wersję tej gry więc i tak zdecydowałem się na zakup.

Przypomniało mi to też o tym, że zdarzyło mi się nie kupić pewnej gry bo uznałem, że nie mam po prostu fizycznie miejsca na nią w swojej kolekcji w porównaniu do tego co oferuje. Chodzi tu o Winnicę, która również ma żałosny stosunek wielkości pudła do zawartości.

Domyślam się, że nie jestem jedyną osobą która ma problem z pomieszczeniem gier na półkach i zastanawiam się, czy takie zabiegi stosowane przez wydawnictwa mają sens i czy rzeczywiście zwykły kowalski idzie do sklepu i myśli sobie "o ta gra ma duże pudło, więc pewnie jest w niej dużo zabawy" (zaznaczę tu, że nie uważam, żeby mała zawartość oznaczała małą ilość zabawy. Chodzi tylko i wyłącznie o przemyślenia osoby kupującej)? Przecież jakby w domu otworzył takie pudło i nie wiedział czego się spodziewać to czułby się oszukany...

W stanach jest to często spotykane, że pudła gier sprowadzanych z europy czy z Azji mają niepotrzebnie powiększone pudła, właśnie ponoć po to, żeby lepiej się prezentowały w sklepie. Rozumiem takie zabiegi, ale chyba są pewne granice?!

Podpowiem jeszcze takim bezczelnym wydawcom, żeby następnym razem może jeszcze włożyli na dno pudełka jakąś płytę z żelaza. Wtedy jak ktoś weźmie takiego Kameleona do ręki to nie poczuje od razu, że nic w niej nie ma...

A może to właśnie pudło gry ma dopełnić tytuł gry i samo być właśnie takim Kameleonem który wtapia się w tłum swoją wielkością a przy bliższej inspekcji okazuje się mikro grą...
Awatar użytkownika
LynUlv
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2018, 14:35
Has thanked: 11 times
Been thanked: 6 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: LynUlv »

Ewidentnie wygląda na napompowane :shock:

Stara sztuczka jak z czipsami - większe opakowanie, dla większości klientów oznacza więcej zawartości, a tu ups... (jestem świadom, że paczki z czipsami są większe też z innych powodów ale mimo wszystko...)
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1101
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 43 times
Been thanked: 38 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: awawa »

Ciężko mi w to uwierzyć, ale tą "wewnętrzną pustynią" mocno przebili nawet FFG/Galaktę :shock:
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 213 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Namurenai »

Hah, może nie "dokładnie" ale praktycznie to samo jest w Festiwalu Lampionów.
Bez wyjmowania wypraski w pudełku po jednym Festiwalu mieszczą się dwa Festiwale.
Jeśli wyjmiesz kawałeczek kartonu - mieszczą się cztery (4!) Festiwale ;)
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2018, 11:17 przez Namurenai, łącznie zmieniany 1 raz.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: kozz84 »

Najgorszy pod tym względem był Splendor:

https://boardgamegeek.com/image/1991004/splendor
Awatar użytkownika
LynUlv
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2018, 14:35
Has thanked: 11 times
Been thanked: 6 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: LynUlv »

kozz84 pisze: 21 wrz 2018, 11:16 Najgorszy pod tym względem był Splendor:

https://boardgamegeek.com/image/1991004/splendor
Akurat Splendor ma czadową wypraskę :)
Ale nawet jeżeliby wyjąć "segregator" z takiego "Dominiona", to też by się wszystko zmieściło ma malutkiej paczce...
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Lothrain »

Chyba muszę Ci zrobić poglądowe zdjęcie gry Wookiego Szalone Małpy, którą kiedyś wydał Trefl. To jest mój osobisty rekordzista.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Pierzasty »

Ale duże pudełka są fajne - gdzie indziej miałbym upchać P&P? :lol:
A bardziej serio, to też uważam to za chamskie mydlenie oczu i wolałbym pudełka kompaktowe (w które wchodzą karty w koszulkach, bo już paru wydawców przegięło w drugą stronę)
Lothrain pisze: 21 wrz 2018, 11:38 Chyba muszę Ci zrobić poglądowe zdjęcie gry Wookiego Szalone Małpy, którą kiedyś wydał Trefl. To jest mój osobisty rekordzista.
To ja poproszę.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Valarus »

Większość z tych gier (patrzę na Ciebie, Splendor) powinne być sprzedawane w woreczkach. I praktyczniej by to było przechowywać, i wygodniej ze sobą zabierać...
Ale woreczki się kojarzą z imprezówkami jak Time's Up czy Jungle Speed, więc takie "poważne gry" chcą się trzymać od takiej formy z daleka.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: MichalStajszczak »

Sprawa była już na forum poruszana i to chyba nie jeden raz. Ale żeby nie zmuszać do przeszukiwania forum powtórzę to, co już kiedyś pisałem. Na naszym forum mamy nadreprezentację (w stosunku do średniej krajowej i światowej) osób, które:
1. Mają dużą kolekcję gier, na których przechowywanie potrzebują coraz więcej miejsca
2. Często transportują gry w różne miejsca (np. na spotkania w klubach czy u znajomych) i wielkość pudełek stanowi "wyzwanie logistyczne"
Ale dla firmy Trefl czyli wydawcy Kameleona użytkownicy tego forum nie są główną grupą docelową i w związku z tym w grę wchodzą inne czynniki. Jeden z nich to dopasowanie pudełka do serii - Kameleon został przez Trefla umieszczony w kategorii "towarzyskie", razem z takimi grami jak 5 sekund czy Ego, wydanymi w pudełkach tej samej wielkości. Drugi czynnik to cena gry, która musi być skorelowana z wielkością pudełka (mniej świadomy klient nie zaakceptuje względnie wysokiej ceny gry w niezbyt dużym pudełku, ściśle dopasowanym do wielkości rekwizytów. Trzeci czynnik, powiązany zresztą z drugim, to "efekt wielkości", istotny szczególnie przy prezentach dla dzieci.
Nawiasem mówiąc kilka lat temu (a może kilkanaście - nie pamiętam dokładnej daty) firma Granna zrobiła eksperyment i wydała jedną z gier w pudełku dwa razy większym niż wcześniej i oczywiście sprzedawała drożej (może nie dwa razy ale na pewno co najmniej o połowę). I okazało się, że sprzedaż większego wydania była znacznie wyższa.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: kozz84 »

Ja z reguły pozbywam się pudeł lub przepakowuję do pudełek od dodatków np. Ghost Stories, CV, Kingsburg, Dixit, RFTG itp. W domu na gry mam przeznaczone dwie pułki i wolałbym nie wychodzić poza nie.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2018, 12:12 przez kozz84, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Koziełło »

kozz84 pisze: 21 wrz 2018, 12:11 Ja z reguły pozbywam się pudeł lub przepakowuję do pudełek od dodatków np. Ghost Stories, CV, Kingsburg, Dixit, RFTG itp.
Serio? Chętnie bym przygarnął z jedno dwa większe pudełka - nie mam gdzie Munchkina z dodatkami upchać...
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: kozz84 »

Wszystkie pudła od Dominiona, Talismanu, Carcassone już dawno poszły na śmietnik...
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: kenigis »

Też się interesowałem gra kameleon od trefla ale po ogledzinach gry w empiku od razu ją odrzucilem. Pudełka od granny i trefla w większości są takie same. CV, ego, Pictomania, spaghetti, tempo - gry w miarę fajne które miałem w kolekcji i wszystkie wyleciały że względu na za duże pudełka. One nie dość że są duże to jescze grube. Grubsze niż standardowe (np. Tzolkin, wh inwazja) co dodatkowo sprawia że denerwują. Bo o ile półkę mam głęboką, o tyle na grubość niestety obliczona pod standard. Wolałbym wyższe, niż grubsze jakoś łatwiej mi je znieść nawet jak mają niewiele w sobie.

W ten sposób większością gier z trefla i granny się niestety nie interesuje. Trzeba jednak oddać że robią też kompaktowe pudełka ala cv pocket czy winnica i takie są w porządku.
Super
Posty: 401
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 217 times
Been thanked: 120 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Super »

Temat omówiony, od siebie tylko dodam, że choć za duże pudła zwykle denerwują i marnują miejsce, to w przypadku gier, które mają wiele rozszerzeń, albo do których dorabiamy sobie jakieś customowe bajery - można docenić duże pudło. Bo lekko irytujące są sytuacje, gdy np. w pudełko z podstawki mieści ci się wszystko poza jednym dodatkiem.
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Ravn »

Z dwojga zlego- wole za duze pudlo, niz za male, ktore np. po wyjeciu kafli z wyprasek sie nie domyka.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: kenigis »

Ravn pisze: 21 wrz 2018, 13:10 Z dwojga zlego- wole za duze pudlo, niz za male, ktore np. po wyjeciu kafli z wyprasek sie nie domyka.
Takie pudła to na szczęście raczej rzadkość chociaż zdarzają się gry z dodatkową zawartością tetrisa
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: probbi »

kenigis pisze: 21 wrz 2018, 12:30 Trzeba jednak oddać że robią też kompaktowe pudełka ala cv pocket czy winnica i takie są w porządku.
No Winnica akurat nie jest dobrym przykłądem. Ja ją zmieściłem razem z CV pocket w pudełku od tego drugiego
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: kenigis »

A cv pocket zmieściłbys do pudełka z kart. To nie o to dokładnie chodzi, bardziej o przesade w występującym zjawisku.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Gromb »

kozz84 pisze: 21 wrz 2018, 12:14 Wszystkie pudła od Dominiona, Talismanu, Carcassone już dawno poszły na śmietnik...
OMG profan!! :roll:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Andy »

kozz84 pisze: 21 wrz 2018, 12:11W domu na gry mam przeznaczone dwie dwa pułki
FTFY :wink:

Dla mnie fenomenem jest pudełko do Obecności: jest jednocześnie za duże (połowę zajmuje tekturowy wypełniacz) i za małe (elementy z trudem mieszczą się w pozostałej przestrzeni, mimo że nie koszulkuję kart).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 213 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: Namurenai »

Andy pisze: 21 wrz 2018, 14:47
kozz84 pisze: 21 wrz 2018, 12:11W domu na gry mam przeznaczone dwie dwa pułki
FTFY :wink:

Dla mnie fenomenem jest pudełko do Obecności: jest jednocześnie za duże (połowę zajmuje tekturowy wypełniacz) i za małe (elementy z trudem mieszczą się w pozostałej przestrzeni, mimo że nie koszulkuję kart).
Wait... What? :shock:
W pudełku po Obecności mam zmieszczoną Obecność i Obecność:Eksploracja, wszystkie karty w koszulkach Rebel Premium.
Owszem, mieści się na styk i trzeba dobrze ułożyć, ale jak nie mieścisz podstawki, to nie rozumiem :P

A "dwa pułki"... Nice, ja chciałbym mieć chociaż jeden pułk na swoją użyteczność.
Niestety w tej materii muszę zadowolić się zwykłym regałem :D
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2018, 16:10 przez Namurenai, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: maciejo »

Dla mnie pudełko do FUSE jest totalnym przegięciem.
Chociaż sama gra świetna :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: RunMan »

Namurenai pisze: 21 wrz 2018, 15:15Wait... What? :shock:
W pudełku po Obecności mam zmieszczoną Obecność i Obecność:Eskploracja, wszystkie karty w koszulkach Rebel Premium.
Owszem, mieści się na styk i trzeba dobrze ułożyć, ale jak nie mieścisz podstawki, to nie rozumiem :P
Jeżeli wyrzucisz tekturową wypraskę to zmieścisz wszystko spokojnie. Natomiast potwierdzam to co napisał Andy, jest ona wyjątkowo niepraktyczna, natomiast gdyby ją wyrzucić to elementy latałyby po zdecydowanie zbyt dużym pudełku...
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Za duże pudła na gry

Post autor: citmod »

Ogólnie byłbym bardzo zadowolony gdyby branża zaczela standaryzowac wielkości pudelek, tak aby np regułą były 3 czy 4 rozmiary pudelek. Oczywiście z jakimiś sporadycznymi wyjatkami, ale wydaje mi się że 99% gier dalo by rade spokojnie pomieścić w którymś z tych 3 czy 4 pudełek.

Tłumaczenie że dana linia wydawnicza jest utrzymywana w pewnym rozmiarze, do mnie nie przemawia. Rozumiem że można chcieć utrzymac pewien rozmiar, ale bez przesady. Tak jak już pisalem. Ilość elementów w Kameleonie jest po prostu skandalicznie mała w porównaniu do wielkości pudla. W takim splendorze oczywiście też było za duże pudlo, ale przynajmniej wypraska spełniała jakąś funkcje...
ODPOWIEDZ