Deckscape / Escape Room (Martino Chiacchiera, Silvano Sorrentino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Deckscape / Escape Room (Martino Chiacchiera, Silvano Sorrentino)

Post autor: kmd7 »

Nie znalazłem tematu o serii, a kilka zdań na jej temat wymieniono w dziale wydawniczym. W weekend zagrałem, zatem kilka słów, bez spoilerów.
Escape Room: Podróż w czasie - było nieźle. Zagadki różne, od banalnych do trudnych. Dla każdego coś się znalazło, graliśmy w trójkę. Duży plus za karty w formacie większym, niż w EXIT. Fabuła w stanie szczątkowym, ale jakaś była. System podpowiedzi nam odpowiadał, skorzystaliśmy może 2 razy. Pomysł na zakończenie też w porządku. Jeden minus - zdecydowanie polecam trzymać kurtyny na stosach (kto zagra(ł) zrozumie o co chodzi), bo odkryte karty na wierzchu talii mogą sugerować odpowiedzi. Generalnie odczucia podobne jak w EXIT, z różnicą w trudności zagadek. W EXIT zagadki są bardziej złożone i uśredniając - trudniejsze. Tym niemniej Escape Room też potrafi zabić ćwieka ;).
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Escape Room od FoxGames

Post autor: kisiel365 »

Zagrałem ze znajomymi w 3 części (Podróż w czasie, Skok w Wenecji, Atak na Londyn) i bardzo dobrze się bawiliśmy. W tym samym składzie graliśmy w Exity (razem 6 tytułów) i 3 historie z Unlocka, więc obawialiśmy się, że trudno nas będzie czymś zaskoczyć, a tymczasem zagadki bardzo nam się podobały. Średni poziom trudności zagadek jest chyba nieco niższy niż w w/w tytułach, ale nie banalny! Zagadek w pojedynczym scenariuszu jest chyba więcej niż w Exit. Gra idzie zadziwiająco płynnie i koniec końców sprawiła nam chyba więcej radości. Przy większości zagadek trzeba coś zauważyć, co naprowadzi na sposób rozwiązania. Niektóre wymagają przedmiotów. Mi najbardziej podobał się Skok w Wenecji.

- Sprytne, małe zagadki, przy których skupiasz się parę chwil. Jak wpadniesz na rozwiązanie, to dość wyraźnie czujesz, że to jest prawidłowa odpowiedź. Jeżeli masz wątpliwości, to pewnie brakuje Ci przedmiotu lub trzeba się przyjrzeć karcie/kartom.
- Dobry i zwięzły system podpowiedzi, jedna per karta z zagadką. Nie masz kary za użycie i samemu decydujesz czy chcesz sobie uprościć łamigłówkę.
- Jedna szansa na sprawdzenie rozwiązania. Nie zgadujesz, tylko sprawdzasz, jak wiesz, a pojedyncze złe odpowiedzi to jeszcze nie jest tragedia.
- Nie trzeba niszczyć komponentów i bawić się w skanowanie. Kartka i ołówek to wszystko, czego potrzebujesz. Grę można podarować lub odsprzedać. Mnie na początku w Exitach cieszyło to niszczenie, ale szybko się znudziło i zaczęło się wydawać takie bezsensowne trochę.

PS. Dziwne tłumaczenie Deckscape vs Escape Room?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Escape Room od FoxGames

Post autor: Nidav »

kisiel365 pisze: 30 kwie 2019, 19:52 PS. Dziwne tłumaczenie Deckscape vs Escape Room?
Sam nie grałem, chociaż przymierzam się do kupna, ale tak uznałem, że się wypowiem względem tego fragmentu ;) Akurat jest to całkiem ciężka do przytłumaczenia gra słów. Bo eSCAPE - deckSCAPE. Żeby oddać sens dosłowny trzeba byłoby to przetłumaczyć jako Talię Ucieczki, przy okazji gubiąc (całkiem świetną) grę słowną. A wydaje mi się, że nie w to celuje wydawca, bo od razu ma być wiadomo z czym ma się to kojarzyć (oczywiście z escape roomami, gdyby ktoś się zastanawiał ;) ), żeby skusić większą liczbę liczbę osób do spróbowania. Także mnie akurat to tłumaczenie całkiem nie dziwi.

Niemniej, escape roomy bardzo lubię, także mam nadzieję, że się nie zawiodę, jak kupię :)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Escape Room od FoxGames

Post autor: piton »

Pograłem (pograliśmy) we wszystko co do tej pory wyszło. Za cenę rynkową jak najbardziej polecam.
Zagadki raczej łatwe->średnio trudne, ale są to bardzo fajne pomysły i czasem są naprawdę nieszablonowe .i dają satysfakcję z rozwiązania. Zabawa gwarantowana!
Naprawdę warto spróbować i się świetnie pobawić w te 60-90minut . Na koniec można odsprzedać grę, bo komponentów nie niszczymy. Jak na dostępne zagadko-roomy oceniam całą serię na min. 4 - dobrze+ :)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Deckscape / Escape Room (Martino Chiacchiera, Silvano Sorrentino)

Post autor: BOLLO »

Serdecznie zapraszam na przegląd gier typu EscapeRoom od wydawnictwa foxgames.pl

Opowiem wam co mi się w nich podoba a co nie.
Czy warto grać w takie karciane escape roomy? O tym i o innych rzeczach dowiecie sie w tym filmie.
To taka krótka recenzja dla osób niezdecydowanych.
ODPOWIEDZ