Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: pan_satyros »

Obrazek

Nowa gra twórców Too Many Bones. Zgodnie z tradycją do produkcji użyte zostały maty neoprenowe i żetony pokerowe. Sama rozgrywka to stracie asymetrycznych frakcji, prowadzone w stylu komputerowych gier MOBA, na złożonych z heksów mapach. Rozwijamy swoją fortece, werbujemy jednostki, ulepszamy wieżyczki, wysyłamy żetony-wojsko na bazę przeciwnika. Gameplay łączy w sobie elementy automatyczne (ruch/atak) z taktycznym planowaniem rozmiarów oddziału, kierunku ich ruchu i rozwoju frakcji, biorąc pod uwagę zmienne wydarzenia oraz typ terenu po jakim się poruszamy. W planach tryby pvp, solo i scenariusze.

https://www.kickstarter.com/projects/ch ... cloudspire

Tutaj opis rozgrywki ze strony KS:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Cloudspire (planszowa MOBA od Chip Theory Games)

Post autor: arqueek »

Cena zabija bez litości ;) 100 dolców plus wysyłka? Dziękuję, ja postoję ;)
Zniwiarz86
Posty: 212
Rejestracja: 06 kwie 2016, 11:17
Has thanked: 2 times

Re: Cloudspire (planszowa MOBA od Chip Theory Games)

Post autor: Zniwiarz86 »

arqueek pisze: 22 paź 2018, 19:59 Cena zabija bez litości ;) 100 dolców plus wysyłka? Dziękuję, ja postoję ;)
Też jak doszedłem do momentu ceny odpuściłem.. powariowali już na tym KS, ta tendencja jest zatrważająca, ciężko teraz znaleźć (podstawową!) grę za mniej niż 100$...
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Cloudspire (planszowa MOBA od Chip Theory Games)

Post autor: elayeth »

Grałem w tę grę już 6 razy więc czas najwyższy na krótką recenzję.

Na początek rozprawie się z waszym marudzeniem co do ceny. ;) Gra, która kosztuje ok 500-600 zł (dorwałem ja za ok 500 zł na Essen) z taką ilością misji (mamy 2 książki misji) oraz w takim wykonaniu to gra po prostu... niedroga. Tym bardziej jak spojrzy się na taki Tainted Grail (niewiele tańszy) czy Nemesis. Jakoś tam cena nie stanowiła "clue" całej dyskusji... Chip Theory Games robi gry, w których każdy element jest "premium": plastikowe karty, neoprenowe planszetki, solidne żetony pokerowe, świetnie wykonane kości... Biorąc te fakty pod uwagę... cena nie "zabija bez litości".

Grałem raz 1 vs 1 niestety nie skończyliśmy rozgrywki (brak czasu)... ale widzę, że gra ma bardzo duży potencjał w tym trybie, zwłaszcza jak dwie osoby dobrze znają swoje rasy. W kwestii klimatu rozgrywki przypomina mi to trochę Neuroshimę ... choć mechanicznie jest zupełnie inna. Cloudspire to w zasadzie tower defense ispirowany grami MOBA (w które z resztą nigdy nie grałem ;)). Mamy ograniczone zasoby "source" oraz "CP" za które kupujemy jednostki z marketu (najemnicy) + wystawiamy swoje jednostki z baraków. Ilość zasobów jest ograniczona, kołderka krótka. To wymaga starannego planowania każdej z fal. Każda rozgrywka trwa zazwyczaj ograniczoną ilość fal (np: 4), a kończy się po ostatniej lub po zniszczeniu fortecy nieprzyjaciela. Każda fala składa się z kilku faz. W jednej kupujemy, wspomnianych wyżej najemników, przedmioty lub wieżyczki, w innej rozbudowujemy fortecę odblokowując lepsze zdolności swoich jednostek lub całej rasy, budujemy też wieżyczki. W końcu przygotowujemy jednostki (miniony, bohaterowie, najemnicy) w fortecy i puszczamy falę. Bohaterami sterujemy sami, zaś miniony lecą do fortecy wroga. Mamy nad nimi ograniczoną kontrolę, choć możemy trochę wysterować, którędy pójdą i w jakiej kolejności. Jeśli ktoś lubi takie taktyczne wybory i pewną policzalność rozgrywki to będzie zachwycony. Ja uwielbiam np: Gloomhaven za ten właśnie walor i to samo wiedzę w Cloudspire. Dobrze przemyślany plan często owocuje wygraną... a ryzyko jest częściowo policzalne.

Najbardziej jednak wciągnął mnie tryb solo. Nie grywam solo, ale jak zobaczyłem całą księgę ponad 25 scenariuszy dla 5 ras (4 z podstawki, 1 dodatkowa), które mają swoje indywidualne cele i ułożone są w mini kampanie dla każdej z ras (4-5 misji na rasę) to postanowiłem, że wchodzę w to... i powiem wam... jest rewelacyjnie. Scenariusze są trudne, wygranie ich wymaga wczytania się w zdolności ras i odkrycia strategii wygrywającej. Świetnie uczą danej rasy... i jej kluczowych zalet. Trochę przypominają mi w tym względzie kampania z komputerowego starcrafta... Pierwszy scenariusz przeszedłem dopiero za 4 razem. Drugi udało mi się przejść od razu... ale miałem szczęście, że intuicja podpowiedziała mi prawidłową strategię. Zwyciężam zazwyczaj w ostatniej fali... co tylko potwierdza, że nie jest łatwo. W każdej z nich zdobyłem 2/3 punkty. Zdobycie 3/3 jest niezłym wyzwaniem.

Regrywalność? W kampani solo jest ograniczona, ale sama kampania to ok. 50-80 godzin gry, więc kto by się przejmował. Pewnie tyle samo mamy w kampaniach coop... więc kolejne 50+ godzin gry i oczywiście prawie nieograniczona regrywalność 1vs1... Ja w tej grze mam już 13h... a nadal czuję, że ją dopiero liznąłem. I teraz niech ktoś mi powie, że przy tej jakości i ilości contentu 500 zł to dużo... ;)

I na koniec plusy i minusy:

Plusy:
1. Rewelacyjny tryb solo
2. Różnorodne rasy
3. Piękne wykonanie i niesamowita jakość
4. Duża ilość misji coop
5. Świetnie chodzi 1/1
6. Bardzo wciągająca rozgrywka dająca duże możliwości taktyczne, jak już poznasz zasady, rasę i jej cechy

Minusy:
1. Wysoki próg wejścia - bardzo dużo małych zasad, często nieintuicyjnych i innych w zależności od trybu gry... ja ciągle odkrywam drobne błędy, które popełniam...
2. Nienajlepsza na 4 osoby, na 3 jeszcze gorzej

A jak chcecie więcej recenzji to spójrzcie na BGG... ocena 8.7. ;)
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 573
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: miras23 »

Ktoś ma coś jeszcze do napisania? elayeth jakieś nowe przemyślenia?
Przed zakupem chciałbym się jeszcze upewnic ;)
kolosm
Posty: 301
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 452 times
Been thanked: 53 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: kolosm »

Również mam podobne pytania...
Miras a gdzie kupujesz? Bo nic u nas nie widzę.
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 573
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: miras23 »

Dhel
Posty: 694
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 457 times
Been thanked: 388 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Dhel »

Też mam pytanie, czy pod solo dodatek Portal Seekers jest potrzebny czy można sobie darować? Narobiliście mi smaku na tą grę :D
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Cloudspire (planszowa MOBA od Chip Theory Games)

Post autor: japanczyk »

arqueek pisze: 22 paź 2018, 19:59 Cena zabija bez litości ;) 100 dolców plus wysyłka? Dziękuję, ja postoję ;)
To reprint jest za 130$ :D

Ktoś jeszcze miał okazje grać? pan_satyros?
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: elayeth »

Właśnie chciałem wrzucić info, że jest reprint + dwie nowe rasy.
Ja biorę na bank te nowe rasy + jedną, której mi brakuje -> Griege.

Pisałem wyżej jak grę oceniam. Entuzjazm do tej gry nadal mi nie słabnie... Aktualnie przeszedłem 7 scenariuszy Solo (świetnie pomyślane kampanie), mimo że grać Solo nie lubię i kilka razy grałem 1:1. Każdemu, z którym grałem gra podeszła bardzo... Kolega z Wawy, który też kupił, mówił, że u niego to też jest hit.

Ta gra ma to coś w sobie, że po prostu "siada". Jest dobrze przemyślana, pięknie wydana... Ma też kilka minusów, a 3 główne to:
1. Bardzo dużo małych zasad poszczególnych ras i w związku z tym trzeba często odwoływać się do FAQ
2. Pewnie harcorowcy znajdą jakieś problemy w balansie... ja na ten moment nie widzę, ale za mało grałem.
3. Cena ;)

Aktualnie (mimo, że jestem zdecydowanie Eurograczem) Cloudspire jest w moim TOP5 ulubionych gier. Polecam. Spójrzcie też na oceny na BGG i komentarze do ocen. Dużo przydatnego info...
Awatar użytkownika
Evenfall
Posty: 612
Rejestracja: 25 cze 2007, 10:31
Lokalizacja: Kobiór
Has thanked: 96 times
Been thanked: 2 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Evenfall »

Ja też polecam. Ja mam za sobą 9 solo misji i fun mam przedni. I podobnie jak elayeth, biorę dwie nowe rasy + griege. Zastanawiam się, co dokładnie będzie w tym scenario and skirmish booklet i może też dorzucę.
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 573
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: miras23 »

A może jest sens wspólnego złożenia zamówienia na te dodatki? Przy kilku osobach te 20$ za wysyłkę trochę się rozłoży.
Awatar użytkownika
Evenfall
Posty: 612
Rejestracja: 25 cze 2007, 10:31
Lokalizacja: Kobiór
Has thanked: 96 times
Been thanked: 2 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Evenfall »

Można się zastanowić. Ja jeszcze rozważam czy moje życie nie będzie pełniejsze jak będę miał griege już teraz. Można by złożyć osobne zamówienie, jeśli zbierze się ekipa to będzie taniej.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Cloudspire (planszowa MOBA od Chip Theory Games)

Post autor: pan_satyros »

japanczyk pisze: 14 kwie 2020, 17:32
arqueek pisze: 22 paź 2018, 19:59 Cena zabija bez litości ;) 100 dolców plus wysyłka? Dziękuję, ja postoję ;)
To reprint jest za 130$ :D

Ktoś jeszcze miał okazje grać? pan_satyros?
Mnie pokonała cena niestety i zrezygnowałem w zeszłym roku :/ Obawiałem się też ostatecznie, czy liczba zapisów po obu stronach (dla każdego z graczy) nie będzie zbyt przytłaczająca, by grać w to od czasu do czasu. Gry, gdzie należy bdb znać możliwości przeciwnika słabo się sprawdzają w dużej kolekcji.
Probe9
Posty: 2449
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 640 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Probe9 »

miras23 pisze: 15 kwie 2020, 18:00 A może jest sens wspólnego złożenia zamówienia na te dodatki? Przy kilku osobach te 20$ za wysyłkę trochę się rozłoży.
Też tak uznałem :)

viewtopic.php?f=55&t=66026
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Terk »

Zastanawialem sie nad kupnem gry, ale uzywek ludzie sie nie pozbywaja, u wydawcy pusto... Ktos sie orientuje gdzie mozna ja dostac, czy trzeba czekac na dodruk? Paczki od wydawcy uda z USA? Doliczaja clo/vat?
Probe9
Posty: 2449
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 640 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Probe9 »

Terk pisze: 26 lip 2020, 00:07 Zastanawialem sie nad kupnem gry, ale uzywek ludzie sie nie pozbywaja, u wydawcy pusto... Ktos sie orientuje gdzie mozna ja dostac, czy trzeba czekac na dodruk? Paczki od wydawcy uda z USA? Doliczaja clo/vat?
Nie licząc rynku wtórnego to chyba jednak u wydawcy. Trzeba tylko czekać na reprint, który powinien być w tym roku (bliżej końca). Zamawiać można przy okazji KS`ów (niestety w ostatnim już zakończył się PM - kolejny KS jeszcze w tym roku ma być) lub bezpośrednio na stronie wydawcy. Koszt przesyłki jest stały i wynosi 20$ niezależnie od tego co się zamówi. Przy zamówieniach z KS wysyłka jest z Europy, więc bez opłat celnych/Vat. Podejrzewam, ze w przypadku preordera ze strony to będzie z tego samego magazynu rozsyłane, ale tu głowy nie dam.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:07 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Terk »

Jeszcze dopytam o gre w 3-4 osoby. Uwazacie, ze w takim gronie gra jest slaba, czy po prostu w 2 osoby lepsza?
Dhel
Posty: 694
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 457 times
Been thanked: 388 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Dhel »

Sam się mocno zastanawiam nad tym tytułem przez TMB, na szczęście jeszcze jest czas by podjąć decyzję.

Co do gry w 3 osoby, to z tego co czytałem to się długo gra, zanim każda osoba przesunie bohaterów, miniony, podejmie decyzje co kupić/zbudować/ulepszyć to można iść obiad zjeść, najlepiej chodzi w 2 i bardzo dobrze jest oceniane solo - są przygotowane osobne scenariusze dla każdej z ras.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: elayeth »

Terk pisze: 26 lip 2020, 09:11 Jeszcze dopytam o gre w 3-4 osoby. Uwazacie, ze w takim gronie gra jest slaba, czy po prostu w 2 osoby lepsza?
Słyszałem, że gra w 3-4 osoby nie-kooperacyjnie jest nie najlepszym rozwiązaniem, a przynajmniej się ciągnie, szczególnie 3 osoby, każdy sam. Ja w grę grałem 13 razy, z czego 10 razy solo, a nie lubię za bardzo grać solo. Cloudspire ma fajne, indywidualnie dobrane kampanie pod każdą rasę i to mnie zachęca do przejścia... są świetnie pomyślane. Równie fajnie gra się 1vs1. Innych wariantów na razie nie próbowałem...
Podsumowując: TMB dobra od 1 do 4. Cloudspire od 1 do 2... i to jest największy minus Cloudspire z mojego punktu widzenia, poza tym super gra, może nawet ciut lepsza od TMB.
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Terk »

Zagrałem 1 grę przez Tabletop Simulator i... kiepsko wyszło. Graliśmy Heirs vs Brawnen i Royal Talon rozbił bramę w 1szej turze... Dokupiłem kość dającą CP, wylosowałem 3, kupiłem Hero, Royal Talona, 3 Harriery, znalazłem na planszy wounded priest'a, przeciwnik nie był w stanie za wiele zrobić. Trochę felerna rozgrywka jak na pierwsze starcie z tytułem.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: elayeth »

Terk pisze: 28 lip 2020, 18:59 Zagrałem 1 grę przez Tabletop Simulator i... kiepsko wyszło. Graliśmy Heirs vs Brawnen i Royal Talon rozbił bramę w 1szej turze... Dokupiłem kość dającą CP, wylosowałem 3, kupiłem Hero, Royal Talona, 3 Harriery, znalazłem na planszy wounded priest'a, przeciwnik nie był w stanie za wiele zrobić. Trochę felerna rozgrywka jak na pierwsze starcie z tytułem.
Chyba problem z Royal Talonem vs. Brewnen ma najwięcej wątków na BGG. Szczególnie RT z Wounded Priestem jest OP. Generalnie niedoświadczony gracz Brewnen najpewniej przegra przeciwko takiemu combosowi. Niestety jest to coś, co wymaga naprawy w zasadach. Na szczęście wydawca to dostrzegł i naprawi w kolejnym wydaniu:

Q: You mean...the Wave 1 Royal Talon vs. brawnen and the Wounded Priest?

A: Exactly! We have addressed both the Wave 1 Royal Talon vs. brawnen dilemma and the saga of the Wounded Priest.

For those who don't know, these two topics have by far been the most dominant balance questions people have had about the first edition of the game. While we believe that the first edition of the game still is balanced in both of those areas, with available strategies to counter both issues, we agree that it would be preferable to allow players more tools to make dealing with these topics less linear/one-note, which is what we've attempted to provide in the second print run (and this Update Pack).


Więcej w Update #2 w ostatnim KSie Cloudspire.

Na pocieszenie powiem, że poza tym problemem z balansem, tak ewidentnych w tej grze już nie ma...
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: Terk »

Jest jakis sposob, zeby brawnen nie przegralo w 1szej turze przeciwko royal talonowi? Siedzielismy troche i nie znalezlismy opcji.

KS z 2ed wystartowal juz sie odbyl? Widzialem przedsprzedaz poprawionej edycji w ich sklepiku CTG. Mowili kiedy podziela sie dokladna lista zmian?
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Cloudspire (Josh J. Carlson, Adam Carlson, Josh Wielgus)

Post autor: elayeth »

Terk pisze: 29 lip 2020, 09:59 Jest jakis sposob, zeby brawnen nie przegralo w 1szej turze przeciwko royal talonowi? Siedzielismy troche i nie znalezlismy opcji.
W zasadzie jest jedna bezpieczna strategia: upgrade "Stronghold" dający kość artylerii. W tej sytuacji jest duża szansa, że RT zejdzie od wystrzału. Jeszcze większa, że gracz Heir zrezygnuje z wystawienia RT. ;) Dodatkowo po zamianach, errata pozwala wystawić dowolnego bohatera, nie tylko darmowego. Więc wystawiamy Dranga, który w nowej wersji dostaje też dodatkowe 1 życia... i mamy rozwiązanie na RT (Dranga warto szybko levelować). Zmieniają też wounded preista, tak, że po jego rozwaleniu dostaje się nagrodę...

Zmian, aż tak dużo nie ma, więc ja bym uznał, że tak poważnych problemów z balansem, jak ten tu dyskutowany, jest jednak mało. Lista zmian: klik.
ODPOWIEDZ