City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: adalbert »

Zagrałem partię trzyosobową. Wszystkim się podobało. Każdy z nas grał już w jakąś osiemnastkę, co zdecydowanie pomogło, jeżeli chodzi o ogarnianie zasad. Gra nie wydała się nam jakoś bardzo ciężka, aczkolwiek z biegiem czasu było coraz więcej liczenia. Z pewnością na 4 byłoby ciężej. Co ciekawe, zacząłem słabo, ale ostatecznie wygrałem ze sporą przewagą (mój wynik to 5.999 :) ). Miałem też tylko jedną spółkę (Swift - koledzy mieli po 2), która dobiła do maksa na torze Appeal i do wartości rynkowej 400. Spółki, które wystartowały później, o dziwo nie tylko szybko zwiększyły wartości swoich udziałów, ale i wspięły się dość wysoko na torze Appeal. W ostatniej rundzie zaczęliśmy się dość mocno zastanawiać, czy rzeczywiście brać te przydatne akcje, które jednak dawały jakąś większą (50+) kasę innemu graczowi.
Ciekawi mnie, na ile sensowna jest tu opcja psucia - kupowania udziałów w czyjejś spółce tylko po to, żeby je sprzedać dla obniżenia wartości ich wartości.
Ogólnie pierwsze wrażenie było naprawdę dobre.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: vinnichi »

No i ja właśnie mam te same obawy. Bo możliwa jest sytuacja że mam 4 udziały firmy innego gracza, sprzedaję je i uwalam ją o 4 pola w dół, mówi trudno odrobię. Ale kolejny gracz kupuje te 4 udziały (oczywiście w 4 turach) i znów sprzedaje, spółka leci o kolejne 4. No i ponieważ gra jest na 4 graczy przychodzi 3 i robi to samo. I w zasadzie wszyscy sobie w ostatniej rundzie uwalamy nasze spółki, czyli niszczymy wszystko to co budowaliśmy przez całą grę. Chyba że ja czegoś nie rozumiem i jest jakaś zasada która na to nie pozwala.
Jedną rzecz graliśmy źle to też napiszę bo może komuś też się podwinęła instrukcja :-) Kostki z tracku przesuwamy po zakupach każdej spółki. Do tej pory graliśmy, że tylko po skończonej fazie wszystkich spółek. Więc w sumie te budynki, które dają kostki już tak średnio potrzebne się robią. Gra super ale jeśli da się naprawić coś z tymi spółkami.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 511 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: buhaj »

Przesuwasz kostki, po rundzie operacji firmy ale tylko jak pusty jest slot.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: Cin »

@vinnichi
Ale po co ten ostatni gracz ma to robić? Lepiej kupić te akcje tanio i zostawić. Na pewno zarobi (dywidenda plus wzrost wartości). A więc poprzedni gracz też bez sensu bo wystawia temu ostatniemu czysty zarobek.
No i jeszcze limit posiadanych akcji w ogóle może uniemożliwić takie rozwiązanie
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: vinnichi »

Ok masz rację.

Muszę to sprawdzić w praktyce i zobaczyć czy obniżając wartość spółki innych graczy zyskuję bardziej (bo inny gracz nie zarabia) czy właśnie tak jak piszesz opłaca się bardziej pozwolić zarobić innemu graczowi więcej ale przy okazji samemu też zarobić.

Zazwyczaj właściciele firm mają pakiety po 60% więc wydaje się że lepiej komuś zaszkodzić obniżając go np. o 8 poziomów w dół ale to co piszesz jak najbardziej ma sens i mam nadzieję że gra się w ten sposób broni przed taką bezsensowną wojną. Dzięki
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: Cin »

Paradoksalnie, mimo tego co napisałem, uważam, że gra się nie broni. Te ruchy z akcjami są wg mnie na tyle chaotyczne, że nie czuję wystarczającej kontroli.
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: Semen »

Czy może ktoś jeszcze opisać wrażenia z gry na 2 osoby, czy czuć rywalizację czy jednak każdy gra sobie bez patrzenia na innych?
Chciałbym kupić grę zbliżoną do gier rodzaju 18xx i zastanawiam się właśnie nad City of big shoulders oraz nad Age of Steam - który tytuł uważacie za lepszy w takim wypadku? (na chwilę obecną najczęściej gram w dwie osoby z żoną)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 903 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: Galatolol »

Prędzej CotBS, ale nie licz na to, że, szczególnie na dwie osoby, będzie mialo wiele wspólnego z 18xx.

AoS łączy z osiemnastkami temat (pociągi...) i bezpardonowość rozgrywki. Mechanicznie to dwie całkowicie różne rzeczy.
rogerkrk
Posty: 63
Rejestracja: 01 mar 2016, 23:20
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: rogerkrk »

Semen pisze: 03 mar 2020, 00:16 Czy może ktoś jeszcze opisać wrażenia z gry na 2 osoby, czy czuć rywalizację czy jednak każdy gra sobie bez patrzenia na innych?
Gra dwuosobowa w CoBS istnieje i da się w nią zagrać :) Wielkich wrażeń nie daje, ale może to też kwestia tego z kim się gra. Moja rozgrywka z żoną była po prostu wyścigiem kto lepiej zoptymalizuje produkcje i wykręci większy wynik. Drugi raz do 2 osobowej rozgrywki już nie siadłem, bo te 2 godziny lepiej poświęcić na coś ciekawszego :)

Co do porównania z 18xx, to chyba jednak jest to zupełnie inna liga. Po kiku rozgrywkach w CoBS zdecydowałem się w końcu na granie w 1830 i to była kompletnie inna bajka, poziom interakcji i złośliwości między graczami jest nieporównywalny :D
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: siepu »

Semen pisze: 03 mar 2020, 00:16 Czy może ktoś jeszcze opisać wrażenia z gry na 2 osoby, czy czuć rywalizację czy jednak każdy gra sobie bez patrzenia na innych?
Chciałbym kupić grę zbliżoną do gier rodzaju 18xx i zastanawiam się właśnie nad City of big shoulders oraz nad Age of Steam - który tytuł uważacie za lepszy w takim wypadku? (na chwilę obecną najczęściej gram w dwie osoby z żoną)
Żadna z tych gier nie działa na dwie osoby. Age of Steam jest (oczywiście moim zdaniem) lepszą grą ale działa tak od 4 osób.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: adalbert »

Z tym, że Age of Steam jednak posiada mapy przeznaczone właśnie dla 2 graczy.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: siepu »

Jasne, z bardzo poważnymi zmianami w mechanice i bardziej jako ciekawostki niż pełnoprawne gry.
JAREK_AA
Posty: 100
Rejestracja: 22 lut 2016, 16:33
Been thanked: 1 time

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: JAREK_AA »

Witam poszukuje polskiej instrukcji cos w tym temacie wiadomo dzieki
_leigam_
Posty: 942
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: _leigam_ »

Przez kampanie była dostępna za chyba 5$ wersja P&P HQ, niestety przespałem. Ktoś to ma? Są w ogóle jakieś zmiany w stosunku do tej ogólnodostępnej wersji P&P. Może można jeszcze gdzieś dostać?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: crazygandalf »

Dzisiaj opublikowaliśmy nasz materiał na temat tejże gry. Nam, jako osobom, które w 18xx nie grały, a są fanami ciężkich euro, to tytuł bardzo podszedł. Z zasadami i naszymi wrażeniami można zapoznać się na filmie:
https://youtu.be/KFiE1qEykRA
Polecamy zarówno grę jak i materiał. :D
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: Arachion »

crazygandalf pisze: 24 lis 2021, 20:39 Dzisiaj opublikowaliśmy nasz materiał na temat tejże gry. Nam, jako osobom, które w 18xx nie grały, a są fanami ciężkich euro, to tytuł bardzo podszedł. Z zasadami i naszymi wrażeniami można zapoznać się na filmie:
https://youtu.be/KFiE1qEykRA
Polecamy zarówno grę jak i materiał. :D
Poszedł Panom jako gra dla dwóch graczy?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: crazygandalf »

Arachion pisze: 25 lis 2021, 00:28 Poszedł Panom jako gra dla dwóch graczy?
Nie jest źle, aczkolwiek zdecydowanie wolimy grać na maksymalną ilość osób. Gra wtedy dużo lepiej działa.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: sajlenthill »

Wróble ćwierkają o drugiej edycji na KS (znalazłem takie info w necie). Ktoś coś słyszał?
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: dwaduzepe »

sajlenthill pisze: 09 lut 2022, 17:17 Wróble ćwierkają o drugiej edycji na KS (znalazłem takie info w necie). Ktoś coś słyszał?
panie nie pamietam kiedy ja ostatnio wrobla widzialem:)
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: Siersciu »

I co z tym dodrukiem? coś już wiadomo?
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1671
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: XLR8 »

Siersciu pisze: 29 kwie 2022, 20:25 I co z tym dodrukiem? coś już wiadomo?
Może to pomoże ale grę można sobie zrobić jako pnp. Przynajmniej na test przed zakupem :)
_leigam_
Posty: 942
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: City of the Big Shoulders (Raymond Chandler III)

Post autor: _leigam_ »

XLR8 pisze: 29 kwie 2022, 20:41
Siersciu pisze: 29 kwie 2022, 20:25 I co z tym dodrukiem? coś już wiadomo?
Może to pomoże ale grę można sobie zrobić jako pnp. Przynajmniej na test przed zakupem :)
Jesli kogos to interesuje wersja pnp nie jest wersja ostateczna gry. Na ks mozna bylo kupic za 5$ wysokiej jakosci ostateczna wersje. Wtedy przegapilem, ale moze ktos ma ta wersje?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
ODPOWIEDZ