Niepodległa (Jan Madejski)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: WRS »

Zagrałem też wariant rodzinny (na 4 osoby, bez Hallera co może nie było zbyt roztropne).
Tu faktycznie - z racji samej zasady wygrywamy albo przegrywamy - może się zdarzyć, że jeden rzut będzie decydował. No ale z drugiej strony trzeba się starać w czasie początkowych etapów gry o maksymalizowanie torów, co przy 6+ znacznikach pozwala obniżać wymagania misji finałowych.

Faktycznie wygląda na to, że rodzinny wariant jest przede wszystkim pretekstem do rozmowy na temat wydarzeń historycznych przedstawionych na kartach. Sprawdzi się pewnie w szkołach, gdzie czasu na granie jest mniej (lekcja niecała...). Zwłaszcza na 4 graczy mniej jest decyzji, bo każdy ma swoją kość kolorową i jedną zwykłą. Po rzucie i ew. przerzucie widać czy jest sens sprzedawania kości partnerom (ile morale zostało). Ale w tym lekkim wariancie mimo to jest ciekawa presja na osiągnięcie celu - Niepodległość.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
pabellos
Posty: 81
Rejestracja: 28 lut 2016, 23:03
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: pabellos »

Ja mam pytanie. Czy w "Niepodległą" da się zagrać solo?
"Splendor" - pierwsza gra, która spodobała się Żonie (po wielu nieudanych próbach - Rzymianie do domu, Zaginione Miasta). Proszę ekspertów o porady na priv, jaki uczynić następny krok w wprowadzaniu Małżonki w planszówkowy świat...
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: WRS »

Oczywiście - wszak to kooperacja.

Zwyczajnie wybierasz liczbę graczy (jeszcze nie wiem czy łatwiej jest we 2 czy 4 osoby?) i rzucasz za każdego z nich. Masz prościej, bo nie musisz nikogo przekonywać do swoich pomysłów.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
scbartek
Posty: 22
Rejestracja: 24 paź 2018, 12:56

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: scbartek »

Czy ktos juz gral i moze wypowiedziec sie o wariancie zaawansowanym ? bo podstawowy szału nie zrobił....
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: najata »

WRS pisał o wariancie zaawansowanym w tym poście na poprzedniej stronie. Ja grałam z mężem i przegraliśmy o 1 symbol, bo zupełnie olaliśmy kości z planszy -.- . Wielokrotnie brałam udział w testach prototypu Niepodległej, ale jakoś chyba nie na dwie osoby - i zapomniałam, że ta kostka się sama nie uzyska ;)

A co chciałbyś wiedzieć? Bo wariant podstawowy jest specjalnie opracowany pod lekcje szkolne/rozmowy z dziećmi o mechanizmach, jakie się w tym kawałku historii zadziały i z tego, co pamiętam, ideą było maksymalne uproszczenie mechaniki na rzecz merytoryki historycznej.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
scbartek
Posty: 22
Rejestracja: 24 paź 2018, 12:56

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: scbartek »

A nic konkretnego :) tak po prostu pytam, ogolnie nie moglem sie oprzec i wczoraj odebralem paczke z gra, za ta cene zawartosc jest duza wszystko wydaje sie w porzadku procz wypraski, ktora u mnie byla zniszczona (dno od 'sloty' na karty bylo przerwane, ale juz sobie z tym jakos tam poradzilem :P). W weekend przetestuje solo, jak wczoraj przeczytalem instrukcje od wersji zaawansowanej, no to wyglada to juz calkiem niezle. A tak z innej beczki, jesli chodzi o Kolejke, to wydawca (?) był Trefl, mialem problem i szybko go rozwiazalem, ale przy Niepodległej nie widze nic na pudelku, wiec wydawca jest IPN ? jesli ktos bedzie miał jakis braki lub uszkodzenia to gdzie ma to zglosic ? :P pewnie najlepiej do sklepu :)
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: najata »

Z tego, co pamiętam, w instrukcji jest napisane, że wydawał Trefl. Ale mogło mi się coś uroić.
Za to trochę mam wrażenie, że wypraska jest od czegoś innego - nie znalazłam zastosowania dla jednego ze slotów, żetonów jest trochę mniej niż miejsca na nie, a miejsca na karty są za głębokie :D
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: bogas »

Na 100% wydawcą jest Trefl. Chyba w instrukcji widziałem tę informację.
EDIT: widzę, że byli szybsi ;)
scbartek
Posty: 22
Rejestracja: 24 paź 2018, 12:56

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: scbartek »

Skoro Trefl, to moze skrobne do nich info nt wypraski, moze by cos poradzili :) a co do samej wypraski, na BGG na profilu gry jest zdjecie jak elementy mozna rozmiescic i wszystkie sloty mam zajete ;p
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Karol Madaj »

Małe sprostowanie :)

Wydawcą "Niepodległej" jest IPN, wszelkie reklamacje proszę kierować do Łukasza Pogody: lukasz.pogoda(małpa)ipn.gov.pl :)
Drukowaliśmy, owszem w Treflu. A wpraska była projektowana specjalnie do "Niepodległej"
W przypadku "Kolejki" wydawcą jeszcze przez rok jest Trefl, bo kupił 5-letnią licencję. Niedługo prawa do wydawania wracają do IPN.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: MichalStajszczak »

Wydawcą jest IPN. Trefl jest tylko wykonawcą. To inna sytuacja niż w przypadku Kolejki, w której Trefl jest aktualnie i wydawcą i producentem.

EDIT: Karol mnie uprzedził.
scbartek
Posty: 22
Rejestracja: 24 paź 2018, 12:56

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: scbartek »

Dzięki, napisze do wymienionej osoby w takim razie :) troche uciazliwe te uszkodzenie, bo karty troche wpadaja pod wypraske, podłozylem to tektura od żetonów i mniej wiecej trzyma :P

EDIT

zanim mnie poinformowaliscie, ja juz naskrobalem do Trefla i dostalem wlasnie odpowiedź, że wyśla mi nową wypraske :D
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: najata »

scbartek pisze: 29 lis 2018, 10:42 a co do samej wypraski, na BGG na profilu gry jest zdjecie jak elementy mozna rozmiescic i wszystkie sloty mam zajete ;p
Omg dzięki, jakoś nie wpadłam na to, że ten mały prostokąt to na żetony z symbolami jest 😅

Dzięki, Karolu i Michale, za sprostowanie kwestii wydawcy/producenta/wykonawcy :)
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
scbartek
Posty: 22
Rejestracja: 24 paź 2018, 12:56

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: scbartek »

otrzymalem juz maila z numerem paczki, wypraska juz wyslana przez Trefl, a mogli olac :) ukłony dla nich.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: cezarr »

Pierwsza gra za mną. Zasady zaawansowane, czytane na bieżąco. 2,5 godziny, dwóch graczy (choć przy stole jeden człowiek). Wrażenia pozytywne. Zmęczenie też jest (2,5h to długo jak dla mnie; pewnie kolejne gry będą sporo szybsze). Przegrałem sromotnie (zabrakło mi ponad 20 symboli). Grałem "na luzie", nie starałem się od razu rozkminiać wszystkiego, próbowałem raczej "co będzie, gdy..." . Lubię w pierwszej partii tak poznawać grę. Mam pomysł, co robiłem zupełnie źle. A o grze to na pewno dobrze świadczy, że można mieć na nią jakiś zupełnie zły pomysł. ;)

Bardziej rozbudowane zdanie wyrobię sobie po paru kolejnych partiach, tymczasem jednak jutro na pewno czytam opis historyczny, bo w grze pojawia się mnóstwo wydarzeń, których nie kojarzę. A jak się ich nie kojarzy, to kolejne karty robią się mało angażujące (mało się od siebie różnią bez kontekstu, ot trochę różnych symboli kości i efektów, na jednej więcej, na drugiej mniej). Więc jutro czytam i zadanie edukacyjne gra (w moim przypadku) na pewno spełni. ;)

Tymczasem mam kilka pytań do zasad (wrzuciłem je do stosownego działu forum). Będę wdzięczny, jeśli ktoś obeznany z grą zechciałby na nie zerknąć.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: stalker »

Zobaczymy. Po awarii forum nie dostałem powiadomienia (albo tak mi się wydaje ;) ), że coś dopisano w wątku... Planujemy wypuścić oficjalne FAQ i kilka uzupełnień, bo jednak trochę rzeczy nam uciekło pod koniec produkcji.

Kości nie powinny się ścierać — symbole są, i owszem, tylko nadrukowane, ale na lakier bazowy kości (kostki są drewniane). Używamy takich kości w grach lotniczych i nie zauważyłem jakiegoś poważnego ścierania. Z plastików i owszem, schodzi, miałem kiedyś "Potwory z Tokio" (oryginalne pierwsze wydanie IELLO) i znaczki prawie znikły... Mam nadzieję, że nasze kości dłużej dadzą radę.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1785
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 157 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Legun »

Czy nie da się wykroić z reguł czegoś pomiędzy wariantem rodzinnym, co to jest "raczej pretekstem do rozmowy" a wariantem zaawansowanym z czasem gry ponad godzinę? Czegoś tak na poziomie Pandemii?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Szaweł »

Jeśli ktoś wiedziałby o jakiejś dobrej okazji cenowej to bardzo proszę o PW albo info tutaj.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
nightrunner
Posty: 131
Rejestracja: 03 sty 2013, 10:32
Has thanked: 3 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: nightrunner »

Mam zamiar zamówić razem z koszulkami - czy ktoś wie ile jest kart oraz w jakim są one rozmiarze?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: maciejo »

Szaweł pisze: 04 gru 2018, 13:32 Jeśli ktoś wiedziałby o jakiejś dobrej okazji cenowej to bardzo proszę o PW albo info tutaj.
Ja kupiłem w Gandalfie za 63 PLN :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Jan Madejski »

nightrunner pisze: 04 gru 2018, 15:26 Mam zamiar zamówić razem z koszulkami - czy ktoś wie ile jest kart oraz w jakim są one rozmiarze?
110 kart 88x63mm
24 karty 66,5x44mm
Wypraska jest na tyle ściśle dopasowana, że karty w koszulkach niestety nie wejdą w wyznaczone miejsce (ale można je trzymać w innym wgłębieniu, a w ich stare miejsce przerzucić elementy drewniane).
Awatar użytkownika
nightrunner
Posty: 131
Rejestracja: 03 sty 2013, 10:32
Has thanked: 3 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: nightrunner »

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: stalker »

Legun pisze: 04 gru 2018, 13:17 Czy nie da się wykroić z reguł czegoś pomiędzy wariantem rodzinnym, co to jest "raczej pretekstem do rozmowy" a wariantem zaawansowanym z czasem gry ponad godzinę? Czegoś tak na poziomie Pandemii?
Wersja podstawowa jest spełnieniem marzeń naszych edukatorów, a zaawansowana spełnieniem marzeń wszystkich, którzy chcieli, aby nasza gra pokazywała złożoność wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie przewidujemy projektowania trzeciej wersji tej samej gry...
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Gordek
Posty: 7
Rejestracja: 22 sie 2017, 15:12

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Gordek »

Zauważyłem, że prawie we wszystkich sklepach skończył się nakład. Czy IPN planuje dodruk? Jeśli tak, to kiedy?
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: stalker »

Planujemy dodruk w 2019 r. Jeśli otrzymamy na to fundusze i przetarg na druk zostanie rozstrzygnięty bez żadnych przeszkód, nowy nakład "Niepodległej" powinien być dostępny do połowy przyszłego roku.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
ODPOWIEDZ