Niepodległa (Jan Madejski)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: cezarr »

Wygrałem w Niepodległą! :D Za trzecim podejściem. Solo, na dwie ręce.

Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że warto maksymalnie cisnąć zgodę narodową i dyplomację, resztę można traktować po macoszemu. To trochę niedobrze, jeśli to w istocie byłoby wygrywające podejście do każdej partii. Ale z drugiej strony, co ja tam wiem, ledwo wygrałem, nie realizując zadnej dodatkowej misji (może jedną bo mi się udało zrobić, ale nie zdecydowałem się na żadną i może to i lepiej, bo wcale nie jestem pewien czy by się udało). Jestem więc ledwie rotmistrzem :) i chętnie poczytam, jeśli ktoś ma inny pomysł na wygrywanie.

Partia trwała godzinę. Mimo to wciąż odczucia mam takie, że trochę za dużo tych rund, bo każda podobna. W pudełku za mało znaczników wpływu państw centralnych, z którymi nie walczyłem, skupiając się na Rosji. Tak z drugie tyle by się przydało (przy takiej strategii gry, przynajmniej). Tragedii jednak nie ma, kładłem zamiast nich inne.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: WRS »

Dyplomacja daje więcej pożytku, bo wymaksowana usuwa nawet 7 zaborców.

Koop, z definicji niejako, daje szanse na znalezienie optymalnego (w ramach marginesu na losowy dobór kart) szlaku ku zwycięstwu. Nie spodziewam się tu niczego innego.

Nie bardzo się zgadzam z tezą, że inne opcje (wystawianie orzełków) są mniej ważne. Właśnie patrząc na talię D widać, jak wiele trzeba trudu, aby te misje były łatwiejsze i w ogóle możliwe do wykonania.

Skupienie się na ograniczeniu upadku morale oraz zapewnieniu sobie tarczy, pozwala ograniczyć do minimum dochodzenie nowych żetonów zaborców (i dlatego nie powinno ich brakować), a w połączeniu z wysoką dyplomacją pozwala usuwać te żetony i zdobywać poparcie i premie w regionach.

Dla mnie rozgrywka nie była nużąca, bo jednak tych działań trochę trzeba, by osiągnąć końcowy sukces. Do tego - co przecież w tej grze jest kluczowe - czas rozgrywki pozwala wprowadzić do gry dużo kart historycznych, czyli walor edukacyjny rośnie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
dixie
Posty: 44
Rejestracja: 29 lip 2014, 09:35

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: dixie »

Uff, udało się i mi wreszcie zagrać rodzinnie i za ten wariant WIELKI plus dla Twórców!
Co prawda moja 5-latka jedynie rzucała kości garściami :) i ustawiała na wskazanych kartach "czytając" piktogramy, ale 9-letni syn już całkiem dobrze dawał sobie radę z dylematami obstawiania kart zadań do realizacji i w ogóle ogarniał mechanikę i czynności w turze, więc pudełkowe "12 lat", to bardziej duży zapas, niż próg wejścia.
Dziwna sprawa - nie cierpię gier z dużym wpływem losowości, a tu wciągnęło mnie niczym wodospad pod tabliczką WC. Może dlatego, że jednak jakieś zarządzanie tą losowością jest. Ważny jest też dobór postaci i obrana strategia. Pierwszy raz graliśmy na Narodowym (pozdrowienia dla Karola!) i zachowawcza taktyka dyplomatów nie sprawdziła się. Ostatnia rozgrywka we dwoje pokazała nam, że poza kombinacją polityczno-wojskową warto kolejno(!) wybierać cele aktywujące w efekcie dodatkowe kostki. Tym sposobem skończyły nam się znaczniki :) a misje finałowe zakończyliśmy bez żadnych problemów.
Nie uważam, że wariant rodzinny jest jakiś bardzo łatwy, bo brak jasnej strategi i równomierne rozdzielanie "orzełków" zawsze kończyło się u nas klapą. Zaostrzyło to nam apetyty na wersję pro.
O truizmie takim jak walor edukacyjny nie będę powtarzać, ale chcę pochwalić m.in. czytelną i funkcjonalną planszę i w ogóle świetną, przyjemną dla oka stronę graficzną.

Apropos planszy: pomysł opisu lokalizacji w językach narodowych jest wg.mnie świetny. Zastanawia mnie jednak, czy opisanie wschodniego sąsiada w języku ukraińskim (białoruskim?) jest celowa, czy przypadkowa? Bo moją żona, której mam prawo wierzyć (nie tylko z powodu "żona", ma certyfikat z rosyjskiego) twierdzi, że to nie jest język rosyjski. Fakt, mnie w podstawówce też inaczej trochę uczono, ale może coś się pozmieniało w mędzyczasie?
Będę wdzięczny za rozwikłanie tej nieistotnej dupereli, bo na tle naprawdę świetnej produkcji wygląda, to ciut dziwnie (dla tych, co bukwami szprechają, bo reszta gospodyń nie zauważy różnicy) :P
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: WRS »

dixie pisze: 02 sty 2019, 13:30 Apropos planszy: pomysł opisu lokalizacji w językach narodowych jest wg.mnie świetny. Zastanawia mnie jednak, czy opisanie wschodniego sąsiada w języku ukraińskim (białoruskim?) jest celowa, czy przypadkowa? Bo moją żona, której mam prawo wierzyć (nie tylko z powodu "żona", ma certyfikat z rosyjskiego) twierdzi, że to nie jest język rosyjski. Fakt, mnie w podstawówce też inaczej trochę uczono, ale może coś się pozmieniało w mędzyczasie?
Będę wdzięczny za rozwikłanie tej nieistotnej dupereli, bo na tle naprawdę świetnej produkcji wygląda, to ciut dziwnie (dla tych, co bukwami szprechają, bo reszta gospodyń nie zauważy różnicy) :P
O ile wiem, to jest zapis rosyjski, ale sprzed reformy ortografii. Zatem pasujący do czasów!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 416 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Gosiek »

Zdecydowanie jest to zapis rosyjski z czasów I Wojny Światowej, reforma pisowni była przeprowadzona w 1918 roku, choć przygotowywano ją jeszcze w 1917r. za czasów Rządu Tymczasowego.

Tak w uzupełnieniu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_r ... _1917–1918
dixie
Posty: 44
Rejestracja: 29 lip 2014, 09:35

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: dixie »

Dziękuję za rozwianie oparów wątpliwości (i linka):)
Czyli moje pokolenie nie jest takie stare, skoro nie zna/pamięta takich rzeczy ;)
Przy okazji smaczek ciekawy dochodzi i można zabłysnąć tłumacząc grę nowemu graczowi... Gra jeszcze bardziej zyskuje w moich oczach.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Gromb »

Czy przewidujecie jakiś "zestaw naprawczy", dla posiadaczy pierwszego wydania. Mam na myśli karty, które uległy zmianie i ewentualnie instrukcję. Może być nawet odpłatnie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Szaweł »

Gromb pisze: 09 sty 2019, 09:03 Czy przewidujecie jakiś "zestaw naprawczy", dla posiadaczy pierwszego wydania. Mam na myśli karty, które uległy zmianie i ewentualnie instrukcję. Może być nawet odpłatnie.
A co ma zostać poprawione w kolejnym wydaniu? Chyba przeoczyłem informacje o ewentualnych błędach.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Gromb »

Kilka kart ma zmienioną ikonografię, karta pomocy będzie aktualizowana i instrukcja ulegnie drobnym zmianom- poprawienie błędów w regulach, literówki i wyjaśnienia.
Wszystko do zobaczenia w pliku z erratą i FAQ-iem do pierwszego wydania.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: playerator »

Gromb pisze: 09 sty 2019, 09:33 (...) Wszystko do zobaczenia w pliku z erratą i FAQ-iem do pierwszego wydania.
Gdzież to, bom chyba ślepy?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Gromb »

Ale, co? Plik z erratą?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: playerator »

No tak, i faq też chętnie zobaczę :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: stalker »

Nie w tym wątku :)

Projekt erraty — właściwie gotowej — jest tu:
https://1drv.ms/w/s!AuJVq6IOYcjYgpB65tivjDh1WBi23w
(zaczęliśmy ją też nanosić na pliki pierwszego wydania)

Wszystkie pytania dotyczących zasad tutaj: viewtopic.php?f=42&t=58686&start=25
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: maciejo »

stalker pisze: 09 sty 2019, 10:09 Nie w tym wątku :)

Projekt erraty — właściwie gotowej — jest tu:
https://1drv.ms/w/s!AuJVq6IOYcjYgpB65tivjDh1WBi23w
(zaczęliśmy ją też nanosić na pliki pierwszego wydania)

Wszystkie pytania dotyczących zasad tutaj: viewtopic.php?f=42&t=58686&start=25
Hej, przede mną w sobotę pierwsza rozgrywka zaawansowana.Po przeczytaniu instrukcji wszystko wydaje się raczej jasne.
Jestem trochę przerażony tym FAQ,czy muszę to czytać czy coś uniemożliwia poprawną grę w pierwszą wersję gry ?
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: WRS »

maciejo pisze: 10 sty 2019, 21:26 Jestem trochę przerażony tym FAQ,czy muszę to czytać czy coś uniemożliwia poprawną grę w pierwszą wersję gry ?
Hmmm... da się grać.
Ale IPN jak do tej pory miał instrukcje prawie bez wątpliwości (a tu trochę jednak jest).
Stąd tak obszerne FAQ.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: maciejo »

No tak obszerne 8)
Dwa pytania do wydawcy:
1.Kiedy będzie można pobrać poprawioną instrukcję?
2.Czy posiadacze nie do końca "dopiętej" pierwszej wersji dostaną poprawione karty, oczywiście gratis ?
Ostatnio zmieniony 11 sty 2019, 11:46 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: stalker »

Ad. 1. Poprawioną instrukcję dokończymy w nieodległym czasie — prosimy o kilka dni cierpliwości.
Ad. 2. Nie przewidujemy takie możliwości (zwłaszcza, że zmiany dotyczą tylko dwóch kart i nie zmieniają ich zasad, a jedynie mają ułatwić ich odczytywanie).
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: maciejo »

stalker pisze: 11 sty 2019, 10:04 Ad. 1. Poprawioną instrukcję dokończymy w nieodległym czasie — prosimy o kilka dni cierpliwości.
Ad. 2. Nie przewidujemy takie możliwości (zwłaszcza, że zmiany dotyczą tylko dwóch kart i nie zmieniają ich zasad, a jedynie mają ułatwić ich odczytywanie).
Dzięki za szybką odpowiedź :!:
W takim razie wstrzymam się z grą jeszcze te kilka dni.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2019, 17:24 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: maciejo »

:arrow: Autorzy
Czy coś się zmieniło w kwestii poprawionej instrukcji do ściągnięcia ?
Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: maciejo »

stalker pisze: 11 sty 2019, 10:04 Ad. 1. Poprawioną instrukcję dokończymy w nieodległym czasie — prosimy o kilka dni cierpliwości.
Ad. 2. Nie przewidujemy takie możliwości (zwłaszcza, że zmiany dotyczą tylko dwóch kart i nie zmieniają ich zasad, a jedynie mają ułatwić ich odczytywanie).
Ile trwa u Was "nieodległy czas" :|
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: maciejo »

Kol.stalker i co z tą poprawioną instrukcją :?:
Mija już miesiąc od Twojego posta i cisza.
Jak długo muszę jeszcze czekać aby poprawnie zagrać :?:
Mam nadzieję,że nie odpusciliście tematu.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: stalker »

Bardzo mi przykro, że sprawa się opóźniła, niestety powierzono mi inne sprawy. Mam nadzieję, że wrócę do Niepodległej niedługo. Przepraszam.
Niezależnie od tego, wszystkie zmiany zostały opisane w erracie, dostępnej online (łącze kilka postów wyżej). Trzeba tylko poczekać na nową, ujednoliconą wersję broszur.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: kaimada »

Powiem Wam, że mnie wariant zaawansowany Niepodległej zaskoczył. Spodziewałem się nudnej turlanki, a dostałem satysfakcjonującą rozgrywkę w ciekawych realiach historycznych.

To na co zwrócił uwagę WRS - można się przygotować i dość szybko idzie załapać co się bardziej opłaca robić, żeby w efekcie wygrać grę. Podstawy historyczne do tego jednak są ;) .

Pełna recenzja Niepodległej na ZnadPlanszy
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Al_Dente »

Czy ktoś z Was ma może angielskie zasady dla wariantu zaawansowanego?
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: najata »

Al_Dente pisze: 12 cze 2019, 17:41 Czy ktoś z Was ma może angielskie zasady dla wariantu zaawansowanego?
Też Cię zaczepił gość na bgg? :) Ja nie mam, ale w wolnej chwili mogłabym spróbować przetłumaczyć skrót zasad zaawansowanych z bgg. Bo całej instrukcji na pewno nie będę mieć kiedy przetłumaczyć, a jedną kartkę może się w skończonym czasie uda.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
ODPOWIEDZ