Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

lacki2000 pisze: 22 gru 2022, 08:12
karmazynowy pisze: 21 gru 2022, 21:45 Masz dodatkowa planszetke podzielona na 3 strefy, zgodnie z 3 strefami na planszy gracza: zielona, żółta i niebieska. Za każdego zagranego ptaka na swoją plansze kładziesz jeden znacznik na tej samej strefie, na dowolne pole, które pasuje do zagranego właśnie ptaka (np. ta sama żywność, to samo gniazdo, lub rozmiar skrzydeł). Jeśli na przykrytym polu jest bonus to go dostajesz (np. Karta, jajo). Ogólnie cel jest taki aby zbudować jak największą grupę sąsiadujących ze sobą twoich znaczników, bo za największą grupę dostaniesz punkty na koniec gry.
Przeglądając recenzje Azji zastanawiałem się nad tą planszetką, bo mi jakoś nie pasuje do całej struktury Wingspana. Na skrzydłach oferuje nam akcje w miarę* sensowne ornitologicznie - budujemy gniazda w siedliskach, zbieramy nowe ptaki, znosimy jaja, zbieramy żarcie, odpalamy właściwości zagnieżdżonych ptaków. A ta planszetka to jest jakaś totalna abstrakcja, która nie ma żadnego uzasadnienia przyrodniczego. Mechanika gry zupełnie oderwana od tematu. Zakładam, że ma to uzasadnienie w grze 2-osobowej, gdy chcemy mieć większe odczucie pojedynku, bo walczymy o te same miejsca na planszetce. Tylko że mechanicznie gra wymusza przez to na nas jeszcze większe wertowanie kart, czyli zwiększa jej losowość. Mi to akurat w ptaszorach nie przeszkadza, bo to karcianka, ale gracze profesjonalni ;) mogą być zawiedzeni, że mają kolejny element zmuszający do przekopywania kart i wyścig z przeciwnikiem o to, komu się uda szybciej znaleźć pasującą kartę.
Kolejną lekko wkurzającą rzeczą jest kształt tych znaczników ying-yang - ładnie się ze sobą układają w kółeczko, i pasuje to do kształtu pola, ale ... na polu może być tylko biały albo czarny kształt... :? To nie mogli dać innego kształtu, skoro te krzywe krople nigdy się nie spotkają? Białe i czarne walce byłyby znacznie lepsze.

* - poszczególne akcje są sensowne, całość już niekoniecznie, co zauważył Quinn z SU&SD https://youtu.be/JQnCvlfMvXY
Generalnie się zgadzam, ale to o czym piszesz nie oznacza tragedii i nawet działa. Zagrałem z żoną w święta dwa razy tryb duetu, tylko używając ptaków Azji i wrażenia całkiem pozytywne. Ta rywalizacja na tej wspólnej planszy się sprawdza i faktycznie jest to pojedynek, bo teraz cele punktowane po każdej rundzie dotyczą znaczników położonych na tej planszy właśnie. Nie zauważyliśmy natomiast jakiegoś dużego wzrostu losowości i trudności w poszukiwaniu ptaków pasujących do wymagań planszetki. Większość ptaków spełnia kilka kryteriów i nawet częściej mieliśmy dylemat, które wybrać, no bo teraz będzie punktowany cel za znaczniki na gniazdach, ale w rundzie 4 (najwięcej punktów) cel za najwięcej znaczników na brzegu planszy, ale z drugiej strony tutaj jeszcze dostanę od razu jajko... Oczywiście pod koniec gry, jak już jest ciasno na tej planszetce i np. brakuje nam konkretnego ptaka żeby połączyć dwie grupy naszych znaczników na planszy i zyskać 5 czy 6 punktów za to, to faktycznie robi się nerwowo czy trafisz potrzebnego ptaszora :mrgreen: Trzeba przyznać, że mnie zachęciło to do rozwinięcia dolnego rzędu i mielenia dużej liczby kart, co nie skończyło się dla mnie wcale dobrze. Niemniej ta dodatkowa decyzja związana z kładzeniem znaczników na planszy działa i nam przypadła do gustu. Z drugiej strony nie uważam, że jeśli gra 2 osobowa to tylko z dodatkiem Azja, bo wielkiej przepaści względem podstawki tu nie ma, ale z drugiej strony to działa i wg mnie warto przynajmniej spróbować. Jak do tego dodamy bardzo fajne ptaki, całkiem ciekawe karty bonusowe i możliwość gry w 6 i 7 osób (to jeszcze do sprawdzenia jest), to ostatecznie zakup uważamy za udany.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: TV3 »

Hej, pytanko.
Na skrzydłach pomału ograne na wylot, postanowiłem zdobyć dodatek, metodą kupna np.
Jak widzę - 3 wylazły dodatki. Europa, Oceania i Azja. Do gry przede wszystkim w duecie - który wziąć? Być może będzie to pierwszy z trzech dodatków, w każdym razie który na początek polecacie?

Pozdrawiam 😉
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: miker »

TV3 pisze: 07 sty 2023, 10:39 Hej, pytanko.
Na skrzydłach pomału ograne na wylot, postanowiłem zdobyć dodatek, metodą kupna np.
Jak widzę - 3 wylazły dodatki. Europa, Oceania i Azja. Do gry przede wszystkim w duecie - który wziąć? Być może będzie to pierwszy z trzech dodatków, w każdym razie który na początek polecacie?

Pozdrawiam 😉
Azja. My mamy wszystkie dodatki, ale Azja umożliwia Ci grę w dwie osoby tylko używając kart i planszy od Azji. Ostatnio gramy samą Azją i polecamy.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: TV3 »

Znaczy - bez kart ptaków podstawki i plansz z podstawki?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: tomp »

TV3 pisze: 07 sty 2023, 10:39 Hej, pytanko.
Na skrzydłach pomału ograne na wylot, postanowiłem zdobyć dodatek, metodą kupna np.
Jak widzę - 3 wylazły dodatki. Europa, Oceania i Azja. Do gry przede wszystkim w duecie - który wziąć? Być może będzie to pierwszy z trzech dodatków, w każdym razie który na początek polecacie?

Pozdrawiam 😉
Europa - da ci w sumie więcej kart inne umiejki na kartach, tak jak pozostałe dodatki
Oceania - inna mechanika karmienia, tj. nektar
Azja - dodatkowy mechanizm zdobywania puntów (i czasem pokarmu, kart), po zagraniu ptaka, stawiasz żeton na dodatkowej planszy.

Jak do gra we dwoje, dołączam się do zdania mikera, że z tych 3 najlepiej brać Azję. Wydaje mi się, że najwięcej daje. Oceania na drugim miejscu.

PS. Azja niby dodatek, ale da się grać we 2 bez podstawki
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
azazelmo
Posty: 895
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 280 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: azazelmo »

Sorry, jestem laikiem w temacie Na Skrzydłach. Czy można kupić tylko Ptaki Azji i do tego Ptaki Europy i grać tymi z Europy? Ewentualnie dwiema taliami? Interesuję się trochę lokalną ornitologią, a w pierwszej podstawce były chyba tylko ptaki amerykańskie (czy może globalny mix?). Azja też średnio mnie interesuje, ale jest tańsza niż podstawka.
Dzięki.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: miker »

TV3 pisze: 07 sty 2023, 10:59 Znaczy - bez kart ptaków podstawki i plansz z podstawki?
Tak
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: miker »

azazelmo pisze: 07 sty 2023, 11:12 Sorry, jestem laikiem w temacie Na Skrzydłach. Czy można kupić tylko Ptaki Azji i do tego Ptaki Europy i grać tymi z Europy? Ewentualnie dwiema taliami? Interesuję się trochę lokalną ornitologią, a w pierwszej podstawce były chyba tylko ptaki amerykańskie (czy może globalny mix?). Azja też średnio mnie interesuje, ale jest tańsza niż podstawka.
Dzięki.
Nie próbowałem takiego miksu (Europa i Azja), bo Europę, Oceanię, Szybki start i podstawkę mam pomieszaną. Azję kupowałem żonie na gwiazdkę i została odseparowana i gramy tylko nią. Problem miałbyś z kartami bonusowymi, bo one pokazują (zgaduję, że są jakoś zbalansowane) pod ilość ptaków ogółem. W Azji w instrukcji jest napisane, które karty bonsuowe odłożyć, a które wymienić zależnie jak mieszamy karty.
Myślę, że miks Europy i Azji nie zadziała z kartami bonusowymi, tak żeby to było „koszerne”. Ale to od Ciebie będzie zależało, czy to Ci pasuje czy nie.

Jeśli jesteś fanem ornitologii (nawet tylko lokalnej) i pieniądze nie są problemem, to sugeruję opcję „all in”. No ale jak zsumować koszt wszystkich dodatków z polskiego rynku to wychodzi jakieś 450+ zł.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: TV3 »

miker pisze: 07 sty 2023, 12:20
TV3 pisze: 07 sty 2023, 10:59 Znaczy - bez kart ptaków podstawki i plansz z podstawki?
Tak
Oj... a czy to nie aby ujma dla gry? Ze podstawka wylatuje?
Czy azja wymaga jej (ptaków i planszy) odrzucenia? Czy odrzucamy je (ptaki i plansze) jako jedną z opcji?
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: miker »

TV3 pisze: 07 sty 2023, 12:48
miker pisze: 07 sty 2023, 12:20
TV3 pisze: 07 sty 2023, 10:59 Znaczy - bez kart ptaków podstawki i plansz z podstawki?
Tak
Oj... a czy to nie aby ujma dla gry? Ze podstawka wylatuje?
Czy azja wymaga jej (ptaków i planszy) odrzucenia? Czy odrzucamy je (ptaki i plansze) jako jedną z opcji?
Azja może (nie musi) byś samodzielną grą. To nie jest pełnoprawna podstawka. To MOŻE być podstawka tylko dwa dwóch graczy.
Ujma? Na Europie świat się nie kończy ani nie zaczyna….
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 794
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 376 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kurdzio »

Kupiłem Na Skrzydłach ponad 2 lata temu - szarpnąłem się od razu na dodatek Ptaki Europy, zagraliśmy 6 razy w 2 osoby po czym gra poszła na sprzedaż. Po czasie jeszcze łatwiej dostrzegam wady jakie nas wtedy gryzły - za duże rozwodnienie talii, a co za tym idzie losowość w umiejętnościach ptaków, brak emocji podczas partii, schematyczne wykonywanie akcji składania jaj podczas ostatnich tur. Do tego na własne życzenie graliśmy na dwie tacki kart (łącznie 6 na rynku), co powodowało dodatkowe przestoje żeby się z tymi kartami zapoznawać. Pożegnaliśmy się bez żalu i nie myślałem, że jeszcze do Wingspana wrócę.

W Ptakach Azji mamy najważniejszą zmianę - planszę z trybu duetu. To ona stawia przed graczem dodatkową decyzję do podjęcia, jednocześnie nie będąc przekombinowanym tworem. Bonus punktowy na koniec gry, a przede wszystkim te małe premie które zdobywamy podczas rozgrywki przyspieszają partię - to zdecydowanie duży plus. Dodatkowo karty ptaków posiadają umiejętności które po prostu działają w grze na 2 osoby. Mamy tu klasyczny push your luck, zbieranie zasobów, dobieranie kart, premie na koniec rundy/gry, czy nawet karty z umiejętnością „miedzy turami” (aż 2 w talii :p), których warunek łatwo jest spełnić, na co dodatkowo musi uważać przeciwnik.

Nie wiem jak Ptaki Azji sprawuje się jako dodatek, ale do grania w 2 osoby bardzo polecam. Na razie na liczniku mamy 5 partii, zdecydowanie będzie więcej :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: TV3 »

Póki co kupiłem Oceanię. Stwierdziliśmy, że najpierw dopchniemy graniem upgrade'nięte dodatkowymi ptakami i nektarem Na skrzydłach, potem - nie wykluczone - zrobimy większą rewolucję w postaci Azji.
Ok jest to, że jaja zostały trochę wstrzymane względem doboru kart i karmienia. Faktycznie - bywało tak, że nawet 3-4 ostatnie rundy lazło się po jajka, bo to dawało najwięcej punktów (gdy jeszcze jakieś sensowne zdolności ptaków były w trawach, to już nie było dylematu gdzie iść). Obecnie wydaje się, że jest większa równowaga w terenach.

Jedynie co mnie irytuje póki co - to mała wtopa drukarni (ewentualnie składacza/grafika/dtp'a, choć raczej to pierwsze). Brązowy kolor na kartach ptaków wyszedł już moim zdaniem zbyt ciemny. Ciężko się teraz czyta te czarne, niewielkie teksty opisujące zdolności ptaka. Pewnie definicje kolorów były niezmieniane względem podstawowej wersji gry, więc zakładam, że w drukarni trochę przewalili. Co za tym idzie - plansze też zbyt "przydymione" wg mnie. To nie Brass przecież ;)
Z brakiem zieleni w zielonym robalu na kostkach pogodziłem się już przy podstawce :lol:
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave) - Ptaki Europy talia

Post autor: agt »

Czy ktoś próbował złożyć talię na podstawie Ptaków Europy, ale dodając tyle kart z podstawki (najlepiej ptaków, które też w Europie lub w okolicy występują), żeby talia nie była rozwodniona, a jednocześnie starczało kart na grę w 4 czy 5 osób?
Oczywiście z zachowaniem proporcji kart realizujących poszczególne cele :)

Wiem, że trudne zadaję :wink:
Ale może ktoś zdołał..

Czytałam gdzieś, że kart z Ptaków Europy spokojnie starcza na rozgrywkę dwuosobową.
A ja bym chciała taką (prawie) rodzimą talię na komplet graczy.

W podstawce jest 170 kart, w Ptakach Europy 81.
Więc trzeba dorzucić około połowy podstawki.
Czy ktoś próbował dokonać tego wyczynu? :)
Ewentualnie można wycofać niektóre karty celów, jeśli będzie to konieczne/przydatne.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: yrq »

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji Ptaków Azji. :)
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave) - Ptaki Europy talia

Post autor: korne »

agt pisze: 11 sty 2023, 17:31 Czy ktoś próbował złożyć talię na podstawie Ptaków Europy, ale dodając tyle kart z podstawki (najlepiej ptaków, które też w Europie lub w okolicy występują), żeby talia nie była rozwodniona, a jednocześnie starczało kart na grę w 4 czy 5 osób?
Oczywiście z zachowaniem proporcji kart realizujących poszczególne cele :)

Wiem, że trudne zadaję :wink:
Ale może ktoś zdołał..

Czytałam gdzieś, że kart z Ptaków Europy spokojnie starcza na rozgrywkę dwuosobową.
A ja bym chciała taką (prawie) rodzimą talię na komplet graczy.

W podstawce jest 170 kart, w Ptakach Europy 81.
Więc trzeba dorzucić około połowy podstawki.
Czy ktoś próbował dokonać tego wyczynu? :)
Ewentualnie można wycofać niektóre karty celów, jeśli będzie to konieczne/przydatne.
Cześć, niedawno kupowalem ptaki Europy, tez sie nad tym wątkiem zastanawialem, ale narazie na sucho bo narazie dodatek jeszcze nawet nie rozfoliowany. Jak cos wymysle dam znac :)
zjawaa
Posty: 12
Rejestracja: 19 paź 2020, 19:13
Has thanked: 2 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: zjawaa »

Jest tu ktoś może championem Stonemeiera? Wleciała przedsprzedaż w polskim sklepie big boxa, ale cena skutecznie zniechęciła mnie do zakupu.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: jax »

zjawaa pisze: 15 sty 2023, 17:33 Wleciała przedsprzedaż w polskim sklepie big boxa, ale cena skutecznie zniechęciła mnie do zakupu.
A który to sklep?
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: pvdel »

jax pisze: 16 sty 2023, 11:31
zjawaa pisze: 15 sty 2023, 17:33 Wleciała przedsprzedaż w polskim sklepie big boxa, ale cena skutecznie zniechęciła mnie do zakupu.
A który to sklep?
https://planszostrefa.pl/pl/p/Wingspan- ... -Box/14849
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: agt »

Za taką cenę to chyba tylko dla zakochanych w grze :shock:
Słusznie ktoś przewidywał, że z ceną tego rzędu raczej nie ma sensu, żeby polski wydawca w to szedł.

Natomiast bardzo fajnie, że jest polski sklep, który dla polskich zakochanych to ściągnął :)
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave) - Ptaki Europy talia

Post autor: kuki25 »

agt pisze: 11 sty 2023, 17:31 Czy ktoś próbował złożyć talię na podstawie Ptaków Europy, ale dodając tyle kart z podstawki (najlepiej ptaków, które też w Europie lub w okolicy występują), żeby talia nie była rozwodniona.
Polecam skorzystać z dwóch źródeł które ułatwiają tworzenie grywalnych tali:
- wingspan tier list - tutaj autor analizuje każda kartę i tworzy podział kart na 5 grup, od kart najprzydatniejszych do praktycznie niegrywalnych. Lista jest ciągle aktualizowana wraz z analizą kart.
- na bgg masz też plik dostępny gdzie jest opisany rozkład kart według rodzajów na poszczególne dodatki i jak z tego z zrobić 5 lub 4 równych talii. Wtedy korzystasz z takich talii wymiennie i nie masz problemu rozwodnieniem talii 🙂 a ptaków występujących w Europie masz też dużo w dodatku Azja.
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kuki25 »

agt pisze: 16 sty 2023, 11:53 Za taką cenę to chyba tylko dla zakochanych w grze :shock:
Słusznie ktoś przewidywał, że z ceną tego rzędu raczej nie ma sensu, żeby polski wydawca w to szedł.

Natomiast bardzo fajnie, że jest polski sklep, który dla polskich zakochanych to ściągnął :)
No drogo, chociaż widze że to pierwszy druk który jest droższy bo zawiera w sobie dodatek Azja. 2 i 3 druk będą już tańsze, będą bez dodatku Azja i jakby Rebel miał iść w big boxa to pewnie teraz tylko w drugi i trzeci druk. No ale fakt to i tak drogo bo będzie to kosztować z tego co widzę w okolicach 280 -300 zł. Ale za tyle już fani mogą kupić. Maksymalnym rabatem jeszcze sobie obniżyć cenę to i za 250 zł może się gdzieś znajdzie.
zjawaa
Posty: 12
Rejestracja: 19 paź 2020, 19:13
Has thanked: 2 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: zjawaa »

Nie widzę nigdzie informacji, że Azja jest zawarta. Jest za to dopisek, że pudło nie zawiera gameplayowego contentu i że wysyłka Q3, gdzie Stonemeier ma w planach na Q2 produkcję właśnie edycji już niezawierającej dodatku, także wydaje mi się, że to jest to, co potencjalny nabywca otrzyma.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave) - Ptaki Europy talia

Post autor: miker »

kuki25 pisze: 16 sty 2023, 12:01 Polecam skorzystać z dwóch źródeł które ułatwiają tworzenie grywalnych tali:
- wingspan tier list - tutaj autor analizuje każda kartę i tworzy podział kart na 5 grup, od kart najprzydatniejszych do praktycznie niegrywalnych. Lista jest ciągle aktualizowana wraz z analizą kart.
- na bgg masz też plik dostępny gdzie jest opisany rozkład kart według rodzajów na poszczególne dodatki i jak z tego z zrobić 5 lub 4 równych talii. Wtedy korzystasz z takich talii wymiennie i nie masz problemu rozwodnieniem talii 🙂 a ptaków występujących w Europie masz też dużo w dodatku Azja.
Możesz podać linki do obu źródeł?
Szukałem i poległem. Tier list znalazłem na jakieś stronie/blogu (wingsplain chyba), ale trochę nieogarnęli obrazków do kart, a ja angielskich nazw ptaków nie znam poza popularnymi... Może myślisz o innym linku?
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kuki25 »

zjawaa pisze: 16 sty 2023, 16:53 Nie widzę nigdzie informacji, że Azja jest zawarta. Jest za to dopisek, że pudło nie zawiera gameplayowego contentu i że wysyłka Q3, gdzie Stonemeier ma w planach na Q2 produkcję właśnie edycji już niezawierającej dodatku, także wydaje mi się, że to jest to, co potencjalny nabywca otrzyma.
Masz rację. Chyba ofertę poprawili w sklepie bo wczoraj widziałem dopisek first printing dzisiaj już go nie ma. A to myślałem że taniej będą chodzić same Nesting Box'y. Na stronie Stosowanie Games sprzedawają za 65 USD, no to wychodzi około 281 zł. No ale pewnie wysyłka sporo pochłania. 🙂
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave) - Ptaki Europy talia

Post autor: kuki25 »

miker pisze: 16 sty 2023, 17:05
Możesz podać linki do obu źródeł?
Szukałem i poległem. Tier list znalazłem na jakieś stronie/blogu (wingsplain chyba), ale trochę nieogarnęli obrazków do kart, a ja angielskich nazw ptaków nie znam poza popularnymi... Może myślisz o innym linku?
Tak to jest blog temu poświęcony.
https://wingsplain.com/wingspan-bird-card-tier-list/
I tam na dole strony jest podział na: God Tier, Tier 0, Tier 1, Tier 2, Underused Tier.
Ale faktycznie są nazwy po angielsku i sporo zwiększy to robotę za pierwszym razem🙂 ale planuje sobie tak ptaki posegregować. I grać głownie God Tier, Tier 0, Tier 1 ewentualnie na dużą ilość osób dodawać. Tier 2.
Autor też udostępnia linka do wyszukiwarki po nazwach angielskich i masz tam prezentacje całej karty.
https://navarog.github.io/wingsearch/
Następnie łatwo można wszystkie ptaki przenieś według podziałów np. do exela i tam dopisywać polskiego odpowiednika.
ODPOWIEDZ