Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Na skrzydłach (Wingspan - Elizabeth Hargrave)

Post autor: tomb »

Nie oglądałem żadnych przykładowych rozgrywek, ale po przeczytaniu instrukcji jestem na tak. Tyle że ja lubię od czasu do czasu pograć w wieloosobowy pasjans, zwłaszcza karciany. Bo co tu kryć - interakcji w Wingspan prawie nie ma.

Przejrzenie appendixu, w którym wyszczególniono wszystkie cechy ptaków i treść kart bonusowych, nie daje wielkich nadziei na wredne zagrania. Większość umiejek interakcyjnych sprowadza się do przydzielania dóbr wszystkim graczom lub do reagowania na czyjeś zagrania (w schemacie: jeśli ktoś zrobił coś to ty możesz zrobić coś tam). Może w grze dwuosobowej będzie pod tym kątem jakaś zabawa z timingiem, ale nawet tu nie sądzę, by o wyborze kolejności podejmowanych akcji decydowała sytuacja u przeciwnika, bo raczej rzecz opiera się na maksymalizowaniu zysków z ciągów własnych kart.

Teoretycznie największym polem walki jest wyścig w realizacji celów. Ale cele są zróżnicowane i zapewne nie damy rady być najlepszym graczem w każdym wylosowanym wymiarze. Zresztą prawdopodobnie często nie będzie się opłacać wystawiać ptaka tylko pod cel, bo to za mała bonifikata względem korzyści czerpanych w wystawienia innej karty.

Za to sam system odpalania kart w wybranym środowisku bardzo mi się podoba. Jeśli powykładamy w tym samym rzędzie karty o różnorodnych właściwościach to będzie nad czym pomyśleć. Zmniejszający się limit akcji też wydaje się być obiecujący. W końcówce zapewne nie raz będziemy sobie pluli w brodę ze względu na niesprzyjające rozstawienie kart w tableau.


Jeszcze o walorze estetycznym i poznawczym. Rysunki są w atlasach ornitologicznych zwykle wyżej oceniane niż zdjęcia. Poszczególni przedstawiciele gatunku różnią się od siebie drobnymi szczegółami, a na fotografii widzimy tylko jeden okaz, który nie zawsze jest najlepszym wzorcem, oddającym charakterystyczne cechy całej grupy. Dlatego próbuje się tworzyć rysunki przedstawiające osobniki idealne, posiadające wszystkie cechy charakterystyczne i jednocześnie pozbawione odchyleń indywidualnych. Zatem jeśli ilustratorzy Wingspan wykonali pracę należycie to karty mogą mieć nawet pewną wartość poza grą.

A czy zwykły gracz nie zainteresowany ptasim tematem zapamięta coś z rozgrywki? Myślę, że jest na to większa szansa, niż w przypadku, dajmy na to, Fauny, w której zwierząt i faktów o nich jest cała masa, ale w jednej partii wychodzi tylko kilka kart, których być może już nigdy nie zobaczymy. Tu zaś, po kilku-nastu-dziesięciu partiach przez samo opatrzenie coś tam w głowie może zostanie. Szkoda tylko, że ptaki są amerykańskie, ale może kiedyś doczekamy się dodatku europejskiego i kolejne osoby dowiedzą się, że te wróble, które każdy widzi w ogródku i między blokami to często nie są wróble.
Spoiler:
Nie podoba mi się za bardzo polski tytuł. Myślałem, że będą Skrzydła albo Ptaki.

Czekam na grę z niecierpliwością.

Edycja: Porównanie z Terraformacją Marsa dla mnie jest niezrozumiałe (poza oczywistym wybiegiem marketingowym). Więcej skojarzeń mam z systemem 51. Stanu/Osadników:NI, w których to grach wzajemnie uzupełniające się cechy kart zapewniają rozrost tableau i zyski punktowe.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Na skrzydłach (Wingspan - Elizabeth Hargrave)

Post autor: brazylianwisnia »

Dlaczego niezrozumiałe? Tableau building, zarządzanie zasobami, combosy. Nawet karty podobne - zdolnosci jednorazowe, raz na turę i pasywne czyli jak w TM. wszyscy wiemy że plansza w Terraformacji to dodatek a w kartach dzieją tu się podobne rzeczy. W recenzjach które widziałem każdy mówi że to gra bardzo podobna gra. Rahdo powiedział nawet ze to "Terraforming Mars killer" no ale on jest specyficzny i aż tak bym nie przesadzal.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Na skrzydłach (Wingspan - Elizabeth Hargrave)

Post autor: josiu »

Gdyby się tak jakimś cudem okazało,że Rebel załatwi,że do talii trafi chociaż kilka "polskich" ptaków to biorę bez zastanowienia. Inaczej to poczekam na pierwsze recenzje, choć talia ze 170 gatunkami ptaków kusi. Coś czuję,że ta seria nie skończy się na ptakach i w przyszłości czeka nas też gra z innymi gatunkami...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Na skrzydłach (Wingspan - Elizabeth Hargrave)

Post autor: Trolliszcze »

Lokalne ptaki to jest fantastyczny pomysł na promoski przeznaczone na dany rynek wydawniczy, choć nie wiem, czy się wydawcy odważą, bo nic tak nie wkurza graczy, jak promoski nie do zdobycia (bo tylko w innym języku, bo tylko w danym kraju itp.) ;)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Na skrzydłach (Wingspan - Elizabeth Hargrave)

Post autor: brazylianwisnia »

Podobno są planowane dodatki z ptakami z innych kontynentów. Fajnie poznawać ptaki ale mimo wszystko jest to euro i mechanika robi tu 95% roboty.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1504
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 176 times
Been thanked: 533 times

Re: Na skrzydłach (Wingspan - Elizabeth Hargrave)

Post autor: Ayaram »

To jest karcianka, więc o dodatki bym się nie martwił :) a jednak te "ptaki z innych kontynentów" coś chyba bardziej pasują niż inne gatunki?
brazylianwisnia pisze:Moim zdaniem temat jest bardzo fajny chociaż nie jestem miłośnikiem ptaków. Przypomina to Pokemony tylko w rzeczywistej wersji ;-)
No cóż, było nie było pokemony właśnie się wzięły z zainteresowania autora robakami, więc nic dziwnego, że można zrobić coś "pokemono-podobnego" w bardziej rzeczywisty sposób ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Na skrzydłach (Wingspan - Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

Ayaram pisze: 06 sty 2019, 12:14 To jest karcianka, więc o dodatki bym się nie martwił :) (...)
Pytanie tylko czy taki ewentualny dodatek będzie w wersji PL? Gra niestety jest mocno zależna językowo i nawet nazwy ptaków po EN będzie się dziwnie czytało, o graniu z dziećmi nie wspominając. Niestety doświadczenia z wydawaniem dodatków w wersji PL (do gier które mam) to tak niestety pół na pół albo i gorzej.
EDIT: Zerknąłem w polską instrukcję i rzuciło mi się w oczy "ptaki mokradłowe". Oj chyba nie ma czegoś takiego. Ptaki żyjące na mokradłach, ew. ptaki mokradeł, ale ptaki mokradłowe? Pamiętam, że jak wychodziła pierwsza edycja Fauny to w przygotowaniu polskiej wersji miał udział Ogród Zoologiczny w Gdańsku. Czy tutaj jakiś ornitolog rzuci okiem na to? I nie musi to być doktor Kruszewicz ;)
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach (Wingspan - Elizabeth Hargrave)

Post autor: REBEL.pl »

bogas pisze: 09 sty 2019, 22:33EDIT: Zerknąłem w polską instrukcję i rzuciło mi się w oczy "ptaki mokradłowe". Oj chyba nie ma czegoś takiego. (...)
Dobrze, że padło "chyba", bo byśmy się pogniewali ;)
http://www.monitoringptakow.gios.gov.pl/ptaki-mokradel
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Na skrzydłach (Wingspan - Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

REBEL.pl pisze: 10 sty 2019, 12:52
bogas pisze: 09 sty 2019, 22:33EDIT: Zerknąłem w polską instrukcję i rzuciło mi się w oczy "ptaki mokradłowe". Oj chyba nie ma czegoś takiego. (...)
Dobrze, że padło "chyba", bo byśmy się pogniewali ;)
http://www.monitoringptakow.gios.gov.pl/ptaki-mokradel
No i proszę. Gry jeszcze nie ma, a już działa jej walor edukacyjny 8) Człowiek to jednak uczy się całe życie.
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: margielm »

no ale... tutaj jest "ptaki mokradeł" a nie "ptaki mokradłowe".

frazę "ptaki mokradeł" można wygooglać na wielu stronach, ale o "ptakach mokradłowych" nik nie wspomina.

Przypomina mi to jak w podstawówcę moi koledzy uznali, że zamiast "równia pochyła" będą mówić "pochylnia" - przecież to to samo, mówili... Aż ich pani od fizyki zrugała, że jednak nie :)
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 432
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 61 times
Been thanked: 62 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Fiacik »

margielm pisze: 10 sty 2019, 14:00 no ale... tutaj jest "ptaki mokradeł" a nie "ptaki mokradłowe".

frazę "ptaki mokradeł" można wygooglać na wielu stronach, ale o "ptakach mokradłowych" nik nie wspomina.

Przypomina mi to jak w podstawówcę moi koledzy uznali, że zamiast "równia pochyła" będą mówić "pochylnia" - przecież to to samo, mówili... Aż ich pani od fizyki zrugała, że jednak nie :)
Z wyżej wymienionej strony.
U 13 gatunków ptaków mokradłowych zauważalny jest trend spadkowy. Najsilniej liczebność spadła u czajki (wykres), słowika szarego, rycyka, pokląskwy i błotniaka łąkowego.
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: jnowaczy »

Nie wiem czy już ktoś o tym pisał ale gra jest do sprawdzenia na Tabletopi
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Trolliszcze »

Nie jestem ornitologiem, od razu mówię, znam się tylko na wpisywaniu fraz w wyszukiwarkę Google i np. fraza (w cudzysłowie) "ptaków mokradłowych" trochę wyników daje, np.:
- Monitoring Ptaków Mokradłowych;
- Fundacja na Rzecz Ochrony Ptaków Mokradłowych i ich Siedlisk;
- raport o warunkach siedlisk dla ptaków mokradłowych;
...i tak dalej. Być może określenie "ptaki mokradeł" jest bardziej kanoniczne, ale to drugie też występuje, na stronach jak najbardziej "branżowych".
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: margielm »

Faktycznie jest. dzięki za poprawienie mnie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Rozmiar kart?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: malekith_86 »

Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

malekith_86 pisze: 12 sty 2019, 13:15 https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem6644147

Number of cards: 212 @ 57 x 87mm
Podziękował :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Ravn »

Wyglada fajnie, ciekawy temat, ladne wykonanie, pewnie kupie, choc najpierw poczytam recenzje.
Na jednej grze od Stonemajera sie juz przejechalem, mialo byc super klimatycznie, walki mechow, ciekawa fabula w klimatach steampunka itd., a dostalem dretwe euro o zbieraniu drewna i oleju, za 300zl.
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: buhaj »

Ravn pisze: 12 sty 2019, 17:58 Wyglada fajnie, ciekawy temat, ladne wykonanie, pewnie kupie, choc najpierw poczytam recenzje.
Na jednej grze od Stonemajera sie juz przejechalem, mialo byc super klimatycznie, walki mechow, ciekawa fabula w klimatach steampunka itd., a dostalem dretwe euro o zbieraniu drewna i oleju, za 300zl.
Przepłaciłeś za Osadników z Catanu
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: brazylianwisnia »

Ravn pisze: 12 sty 2019, 17:58 Wyglada fajnie, ciekawy temat, ladne wykonanie, pewnie kupie, choc najpierw poczytam recenzje.
Na jednej grze od Stonemajera sie juz przejechalem, mialo byc super klimatycznie, walki mechow, ciekawa fabula w klimatach steampunka itd., a dostalem dretwe euro o zbieraniu drewna i oleju, za 300zl.
Scythe to miało być euro i jest euro. Tak samo Wingspan. Jeśli oczekujesz że to będzie ameri to się zawiedziesz..
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: mauserem »

Ravn pisze: 12 sty 2019, 17:58 Wyglada fajnie, ciekawy temat, ladne wykonanie, pewnie kupie, choc najpierw poczytam recenzje.
...mialo byc super klimatycznie, walki mechow, ciekawa fabula w klimatach steampunka itd., a dostalem dretwe euro o zbieraniu drewna i oleju, za 300zl.


uważaj - czytaj uważnie: W TEJ GRZE NIE MA MECHÓW i FABUŁY
więcej: TO JEST KARCIANKA O ZAGRYWANIU KART Z OBRAZKAMI PTAKÓW
podpowiem: TA GRA TO "DRĘTWE EURO" - BUDOWANIE "SILNICZKA"
jezzz mam nadzieję, że ocaliłem twoje 150 zł co najmniej (SCD 199,95 zł)
nie dziękuj :mrgreen: ku chwale ojczyzny!
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Ravn »

150 to luzik, tyle za eurasa moge dac z czystym sumieniem, zwlaszcza ze jest estetycznie wykonany.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: brazylianwisnia »

Gdzie 150? Będzie taniej. Za 150zl to angielska wersja chodzi.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: probbi »

Oby twe słowa były prorockie
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

probbi pisze: 12 sty 2019, 23:28 Oby twe słowa były prorockie
https://shopgracz.pl/gry-planszowe/5980 ... skrzydlach
:D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ