New Frontiers (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Radeku »

Nowa gra Thomasa Lehmanna New Frontiers - The Race For The Galaxy board game.

Obrazek

Gra niby już gdzieś wyszła u nas jej nie widać. Ponoć też ma by polska edycja.

link do bgg https://boardgamegeek.com/boardgame/255 ... -frontiers

Wygląda na takie Puerto Rico w duchu The Race For The Galaxy. Czekam na nią nie cierpliwie praktycznie must have dla mnie.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 296 times
Been thanked: 97 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: MataDor »

Dla mnie to też "must have", mimo że dawno już w nią nie grałem. Race to u mnie gra z rekordową liczbą rozgrywek. Na "żywo" mam zapisane wyniki ponad 600 gier, a online wersji Steam jeszcze więcej.
Świetna gra.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Olgierdd »

Dla mnie pass i na podstawie obecnych materiałów olbrzymi zawód. Uwielbiam Race for the Galaxy i dobrze bawiłem się przy Rollu, ale New Frontiers wygląda jak gorsze i mniej zacięte Puerto Rico. Wolałbym coś nowego niż odgrzewanie kotleta i recykling grafik.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Olgierdd pisze: 04 sty 2019, 08:53 Dla mnie pass i na podstawie obecnych materiałów olbrzymi zawód. Uwielbiam Race for the Galaxy i dobrze bawiłem się przy Rollu, ale New Frontiers wygląda jak gorsze i mniej zacięte Puerto Rico. Wolałbym coś nowego niż odgrzewanie kotleta i recykling grafik.
Ja sie waham i poczekam na informacje ewentualnym polskim wydaniu.
Recycling grafik jest dla mnie zazwyczaj pozytywny - jesli z daną grafiką mam skojarzenie i w kolejnej grze zdolność jest zgodna z tym skojarzeniem tym lepiej.
Źle zrobiony recykling jest gdy jak np.w Gotfather jedną grafika zilustrowali wszystkie karty :(
New Frontier w teorii wydaje sie naprawiać kilka problemów które były w PR. np. zmienny setup i wprowadza różnorodność światów zamiast jednolitych plantacji.
Tak naprawdę głownym powodem do wahanai jest ogromne pudliszcze w którym ta gra ma wyjść i duża fizyczna waga gry.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: B »

Recykling grafik to jest jedyne co mnie zniechęca.
Mam 3 osobne zestawy z RFTG (każdy arc z osobną podstawką), rolla z dodatkiem, jump drive (w pracy)... trochę mi ręce opadają jak mam kupić kolejną grę z tymi samymi obrazkami.

Jak będzie u nas angielskie wydanie to mógłbym brać, polskiego się będę wystrzegał.
Przynajmniej 2 player działa w tych frontiers bardzo dobrze, za co brawa dla Toma.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: tomb »

Też z chęcią popatrzyłbym na nowe obrazki, ale o ile dobrze pamiętam to przy którymś z dodatków do Rejsa wydawca miał problem z pozyskaniem ilustracji (tanim kosztem), więc pewnie każda kolejna odsłona gier z tej rodziny będzie korzystała z wykorzystanej już puli grafik.

Ja grę kupuję. Nie musi być superdobra, wystarczy mi , że działa dobrze i jest ze świata RftG. Zresztą nie znam Puerto Rico, więc nie mam powodów do narzekań z tytułu powtórzeń mechanicznych.

Polską edycję sobie daruję. Rolla początkowo wziąłem angielskiego, potem wymieniłem, bo wyszedł dodatek po polsku, ale czy nadchodzące kolejne rozszerzenie też wypuszczą, skoro pierwsze trafiło na megaprzeceny? Za duża loteria z tymi polskimi edycjami.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: kisiel365 »

Po obejrzeniu kawałka rozgrywki, ja odpuszczam. Race z dodatkami i Puerto w drugim wydaniu idealnie wypełniają tę planszówkową niszę. Jump Drive i to coś jest moim zdaniem zbędne i zdaje się odcinaniem kuponów.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: anorak »

Ja się solidnie zastanawiam. Rejsa uwielbiam, ale z grami w tej serii to już jest u mnie zmęczenie materiału. Spore lenistwo (oszczędność?) wydawnictwa z tymi grafikami i paskudna okładka. Jeszcze, jakby to było ładne, to bym się specjalnie nie zastanawiał. Ale na te grafiki patrzyłem już tysiące razy i doszedłem do wniosku, że nikt tam się nie silił na nadanie grze charakteru retro. Po prostu zatrudniono ekipę tanich 'artystów'.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4092
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2613 times
Been thanked: 2539 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Gizmoo »

A ja dla odmiany napiszę, że jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie gier w 2019 roku!

Bardzo lubię to uniwersum, bardzo lubię klimacik i ilustracje Rejsa. No i nie mam poczucia odgrzewanego kotleta, bo po pierwsze - to jest bardzo smaczny kotlet, a po drugie - przyrządzony na wiele sposobów. Mam na półce RFTG, mam Jump Drive (świetny filer!) i tylko Roll z tego towarzystwa mi nie do końca podszedł. New Frontiers wydaje się jednak najciekawszy z serii. Sporo kombinowania i trudnych decyzji do podjęcia. Obejrzałem filmik Rahdo z rozgrywką i póki co - jestem zachwycony i nie mogę się doczekać pierwszej partyjki! Jedynym dylematem jest to, czy kupić oryginalne wydanie, czy czekać na polską edycję. Przed zakupem tej drugiej powstrzymuje mnie jedynie kiepska praktyka wydawnicza z dodatkami. Przebieram w każdym razie nóżkami i liczę na hit!
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: dave8 »

Ja też mam obawy, że ta gra jest zbyt podobna do Puerto Rico aby mieć obie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: yosz »

Ja na razie popełniłem film o historii powstania New Frontiers + krótkie wprowadzanie do mechaniki. Pierwsza partia jeszcze przede mną (jutro!)

https://www.youtube.com/watch?v=TbRYdVFeLYc
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Andy »

Jestem ciekaw twoich wrażeń po pierwszej rozgrywce. Przy całej miłości do Rejsa, do New Frontiers jakoś mnie na razie nie ciągnie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: warlock »

Jak patrzę na instrukcję do tej gry to stwierdzam, że Lehmann strasznie prostacko rozwiązał kwestię zachęty do odpalania produkcji: "hej, pewnie nie będziecie chcieli tego zbyt często dobrowolnie odpalać, więc kafel produkcji będzie jedynym, na którym będzie kumulować się kasa jeśli nikt go nie wybierze" :D W Puerto Rico kasa odkłada się na wszystkim równomiernie, a tutaj tylko na produkcji, co wygląda mi na mało eleganckie rozwiązanie z perspektywy designu gry. Ale może się mylę ;).
Ostatnio zmieniony 17 sty 2019, 21:11 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 74 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Dziami »

Też jestem ciekaw opinii Yosza po rozgrywce. Póki co, cena jednak zwaliła mnie z nóg...
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2640 times
Been thanked: 2330 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: siepu »

Bardzo dobry post, nie wiedziałem że gra istnieje a teraz bardzo chcę zagrać. Race bardzo lubię ale gram w zmiennych składach i jest on niemożliwy do wytłumaczenia nowicjuszom. Poza tym gra potrafi się mocno przeciągać w większych składach lub z nowicjuszami. Od Rolla odbiłem się kompletnie (symbole i opisy są prostsze ale trzeba czytać dużo i podstawowe zasady są dużo bardziej skomplikowane), tutaj mam dalej mniej więcej tą samą grę ale z prostymi zasadami, mniejszą ilością kafli i łatwiejszym wejściem w grę.

Aha, z tego postu wynika że grze jest dużo bliżej do RftG niż do Puerto, inne gry.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: warlock »

Aha, z tego postu wynika że grze jest dużo bliżej do RftG niż do Puerto, inne gry.
Hm... nie czytałem całej instrukcji , ale chyba nie do końca zgodzę się ze stwierdzeniem, że tej grze jest "dużo" bliżej do RftG niż Puerto Rico. Race'a charakteryzują dwie główne mechaniki: każdy wybiera równocześnie swoją akcję (czyli zawsze ma dostęp do pełnej puli akcji) i walutą w tej grze są karty, czyli albo coś wystawiasz, albo używasz tego jako zapłaty za coś innego. New Frontiers wróciło tu do korzeni i robi to tak, jak Puerto Rico: każdy draftuje kafle akcji z coraz mniejszej puli i płaci za kafelki pieniędzmi, a nie innymi kafelkami. No i do gry wrócili koloniści. Przez te trzy rzeczy rdzeń New Frontiers wydaje mi się bardziej podobny do Puerto niż do Race'a. Oczywiście już same zdolności kafli, interakcje między nimi, podział na planety i technologie to już rzecz znana z RftG i w tym względzie bardziej przypomina RftG, dlatego New Frontiers jest chyba takie wypośrodkowane między tymi dwoma tytułami. Ale nie odważyłbym się na stwierdzenie, że jest mu dużo bliżej do Race'a. ;)
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: siepu »

Jasne, mordować się o subiektywne odczucia nie będę :) Najważniejszą częścią mojego komentarza jest to, że bardzo chcę w tą grę zagrać. Czekam!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

Jako wielki fan Race for the Galaxy interesuję się wszystkim co wypuszcza Lehmann. Roll wsparłem, ale nie do końca podszedł. Chętnie zagram, ale nie muszę mieć w kolekcji. Nie był w stanie konkurować z Race. Na Jump Drive się strasznie napalałem, ale słyszę skrajne opinie więc wciąż się wstrzymuję z zakupem. Muszę wreszcie zagrać i sam zdecydować.

New Frontiers oczywiście obserwuje od dawna i ostatnio zmusiłem się żeby obejrzeć rozgrywkę Rahdo (a nie było łatwo, ale niestety jako jedyny miał wtedy film na YT o niej). Po zobaczeniu rozgrywki i przeczytaniu instrukcji od razu zamówiłem. Moim zdaniem podejdzie mi bardziej niż Roll, Puerto Rico nie mam więc konfliktu podobnych gier nie będzie (zreszta mam San Juan i RftG - tez współistnieją). Nie mogę się doczekać pierwszej rozgrywki.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2019, 12:29 przez Jiloo, łącznie zmieniany 1 raz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Andy »

yosz pisze: 17 sty 2019, 10:45Pierwsza partia jeszcze przede mną (jutro!)
Odbyła się? Jakie wrażenia?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: warlock »

Tak jak byłem napalony na ten tytuł, to cena mnie z niego skutecznie wyleczyła. Bez jaj, 270 zł?
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: konrad.rymczak »

Gra waży 4kg, ktoś przesadził z tekturą, same odpady ważą ponad 1kg. To pewnie wpływa na cenę. A kupić mozna za ok. 230
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

konrad.rymczak pisze: 24 sty 2019, 12:17 Gra waży 4kg, ktoś przesadził z tekturą, same odpady ważą ponad 1kg. To pewnie wpływa na cenę. A kupić mozna za ok. 230
Też uważam, że sporo tektury, sporo znaczników, więc spodziewałem się podobnej ceny. A ze zniżkami można dorwać nawet jeszcze trochę taniej.

Z drugiej strony trochę Lehmanna poniosło z planszami startowymi. Można było zrobić 5 planszetek z dziurą/miejscem na świat i dać startowe normalnie jako okrągłe światy. Można by wtedy wmieszać startowe kafle do worka i grać z nimi. Łatwiej byłoby też wrzucić jakieś nowe startowe światy w dodatkach (o ile będą) i przede wszystkim mniej by to miejsca zajmowało. No i te żetony punktowe z Race – tak po latach już zaczynają wyglądać coraz biedniej. Teraz żałuje, że się nie szarpnąłem na ebonitowe z BGG Store, a teraz już ich widzę nie ma :(
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Radeku »

konrad.rymczak pisze: 24 sty 2019, 12:17 Gra waży 4kg, ktoś przesadził z tekturą, same odpady ważą ponad 1kg. To pewnie wpływa na cenę. A kupić mozna za ok. 230
A gdzie dokładnie za taką cenę?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: warlock »

Tektura tekturą, ale kurczę - doszło do tego, że Rio Grande Games (a więc nie jakaś niszowa, Splottero-podobna firma) wypuszcza "zwykłe" euro w naprawdę zaporowych cenach. Puerto Rico z dwoma dodatkami można w tej chwili kupić za ~100 zł, Race for the Galaxy też chodził w podobnej cenie, a nie wierzę, że New Frontiers będzie jakimś kosmicznym skokiem jakościowym względem tych gier jeśli chodzi o grywalność (jeśli kogoś boli statyczny układ budynków w Puerto, to dodatek rozwiązuje ten problem). Patrząc na tę grę z boku to jest odgrzewany kotlet za duże pieniądze, nawet grafiki to pełen recycling ;). Generalnie nie lubię analizować czynnika ceny w przypadku planszówek (bo sam kupuję jakieś Food Chainy czy inne Dominant Species za duże pieniądze), ale w przypadku New Frontiers ta cena strasznie mnie boli.
ODPOWIEDZ