Sugerowana Cena Detaliczna - dyskusja

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1271
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 210 times

Sugerowana Cena Detaliczna - dyskusja

Post autor: ShapooBah »

W związku z dyskusją która rozpoczęła się w wątku sprzedażowym Rebela postanowiłem utworzyć nowy temat związany z sugerowaną ceną detaliczną. W sumie to jest też dobry moment na to, żeby ktoś bardziej ogarnięty niż ja wytłumaczył mi tę zawiłość.

SCD jest bardzo wysokie, a wszystkie sklepy internetowe dość mocno zbijają tę cenę, nawet do 68% jej wartości (info od rastuli dotyczące przedsprzedaży Everdell), natomiast sklepy stacjonarne, w związku z większymi opłatami muszą zbliżyć się do ceny wydawcy, co jest logiczne bo nie utrzymują tylko wirtualnego stocku.

Skąd wydawnictwa biorą te liczby i po co, skoro już w momencie premiery ich produkty dostają ponad 15% Rabat?
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1522
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 181 times
Been thanked: 548 times

Re: Sugerowana Cena Detaliczna - dyskusja

Post autor: Ayaram »

Jak mnie na maksa wkurza jak sklepy mają filtr do szukania rzeczy w "promocji" i jest tam z 4/5 asortymentu sklepu, bo "niższe niż SCD w końcu, no to co to jest, jak nie promocja?", a 90% cen takich samych jak w każdym innym sklepie od momentu premiery. I bądź tu mądry i znajdź tu faktycznie ciekawą promocję :wink:
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Sugerowana Cena Detaliczna - dyskusja

Post autor: inzkulozik »

Polecam na początek lekturę tego tekstu https://nskn.znadplanszy.pl/2017/05/23/ ... -o-forsie/ może nie najnowszy, może w kilku miejscach oparty na szacunkach ale zasadniczo jest wszytko wyjaśnione od A do Z. Zresztą, chodzisz na zakupy tzw. "spożywcze"? To powinieneś widzieć jak to wygląda w innych branżach, tzn. właściwie tak samo, promocja promocją promocję pogania, ceny sugerowane czy nominalne to są te za które w miarę świadomy konsument przy większych niepalących wydatkach nie kupuje. Nawet w sklepach stacjonarnych jak się coś zagada, pokręci nosem to można dostać rabacik.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Sugerowana Cena Detaliczna - dyskusja

Post autor: Blue »

Co za bzdura w tym artykule. Najpierw pisze o SCD 40 Euro Brutto, potem twierdzi, że sklepikarza kosztuje ta gra 22 Euro(w domyśle z tekstu wynika że brutto), a potem nagle wylicza vat od całości(od 40 euro brutto) i odejmuje go od różnicy w tych cenach... wiarygodność artykuły leci na pysk.

Do tego "dla prostoty rachunku" zmienił 22% Vat na 20, cudo! Tylko że w 40 Euro przy 20% vat podatku jest dokładnie 6,7 euro, a nie 8, które odejmuje(bo podatek to 20% z ceny netto, a nie brutto, dlatego jak macie promocję "bez vat" to tak naprawdę rzeczy po prostym rachunku są tańsze nie o 23 tylko bliżej 19% od ceny początkowej).

Chyba ze i 40 euro i 22 to sa kwoty netto, ale wtedy scd na półce powinno byc wyzsze o vat(czyli faktycznie wyniesie on 8 euro dla 20%, tylko cena na półce bedzie 48) i wtedy z automatu roznica w cenach bedzie większa i to odejmowanie vatu bedzie wygladac inaczej.


Aż mi sie odechciało czytać tego dalej przy takich brakach w podstawowych wyliczeniach.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2019, 10:26 przez Blue, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Sugerowana Cena Detaliczna - dyskusja

Post autor: seki »

W temacie zbyt dużo nie napiszę bo dla mnie to nic dziwnego. Jako powód, że sklep stacjonarny sprzedaje w SCD tłumaczył bym tak, że zwykle dla klienta jest fizycznie jedynym źródłem dostępnym tu i teraz. W Internecie jest większa konkurencja ale też i większy obrót więc trzeba i można sprzedawać taniej. Sklep internetowy nie ma wirtualnego zapasu jak napisałeś, raczej ma taki sam albo i większy zapas od sklepu stacjonarnego.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Sugerowana Cena Detaliczna - dyskusja

Post autor: Blue »

ShapooBah pisze: 11 sty 2019, 08:25 Skąd wydawnictwa biorą te liczby i po co, skoro już w momencie premiery ich produkty dostają ponad 15% Rabat?
Musiałbyś trochę poczytać o psychologii sprzedaży :). To, że ceny są zawyżone jest naturalne(zresztą kwestia, co to znaczy zawyżone, po prostu stargetowane pod to że sklepy chcą mieć te 30-40% narzutu defaultowo nawet przy małych zamówieniach), a trzymanie SCD na sklepie wydawcy jest dobre dla układów partnerskich i nie zarzynania gałęzi na której się siedzi jeżeli większość sprzedaży jest u partnerów.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1271
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 210 times

Re: Sugerowana Cena Detaliczna - dyskusja

Post autor: ShapooBah »

Blue pisze: 11 sty 2019, 09:25 Co za bzdura w tym artykule.
Artykuł w oryginale był chyba pisany przez Amerykanina i dostosowany do warunkow w USA gdzie w cenie jest external VAT, a nie internal. Ciężko stwierdzić, bo link do źródła nie działa.

Nie mniej w przełożeniu na polski rynek to wciąż średnio trzyma się kupy, ze względu na to jak wypunktowaleś.

EDIT: Jasne, rozumiem, że np. Empik czy SMYK może na co chwytliwsze tytuły narzucić rabat zbijając z SCD, ale zauważyłem, że to jest nagminne zażynanie trochę tej gałęzi przez te internetowe sklepy. W sensie ja rozumiem, że klient chce najlepszej okazji ale dochodzimy do kuriozlalnej sytuacji w której Wydawnictwo mówi, że SCD to 150 zł. A zaraz potem pojawia się informacja, że sklep ich sprzedaje po 94, więc sklep Y sprzedaje po 95, a Z po 92 w efekcie czego praktycznie sklepy nie zarabiają bo zwraca im się tylko koszt zakupu towaru.
A sklep stacjonarny BartekGry musi trzymać na stocku tę grę za 120, bo jak ją sprzeda to go będzie stać na czynsz.

Trochę to trąci zmową cenową.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2019, 10:08 przez ShapooBah, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Sugerowana Cena Detaliczna - dyskusja

Post autor: Blue »

Nawet jeżeli jest external, to wyliczenia nadal są błędne, bo odejmuje Vat zewnętrzny(który nie jest uwzględniony w tych 40Euro) od różnicy w cenach netto z której on nie jest płacony. A artykuł jest jak rozumiem od polskiego wydawnictwa, które jednak nie wydaje na Polskę( i ma swój oddział w USA, chyba jednoosobowy).

O tu jest wywiad z kolesiem z wydawnictwa:
https://www.youtube.com/watch?v=HELmGrxtd8Y


ShapooBah pisze: 11 sty 2019, 10:02 Trochę to trąci zmową cenową.
Właśnie z tego co piszesz to nie trąci :). Zmowę cenową to chciały wymusić empiki i inne przy książkach, tak ze cena z okładki miała być wiążąca przez przynajmniej rok, co by powodowało, że księgarnie internetowe nie mogą skorzystać z bonusu bycia tańszymi przez mniejsze koszta i już na starcie zaoferować niższe ceny.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Sugerowana Cena Detaliczna - dyskusja

Post autor: MichalStajszczak »

inzkulozik pisze: 11 sty 2019, 08:42 Polecam na początek lekturę tego tekstu https://nskn.znadplanszy.pl/2017/05/23/ ... -o-forsie/ może nie najnowszy, może w kilku miejscach oparty na szacunkach ale zasadniczo jest wszytko wyjaśnione od A do Z.
A ja polecam dyskusję na naszym forum na temat tego tekstu. Nawiasem mówiąc zastrzeżenia do informacji, podanych w artykule, które przedstawił blue, w dużym stopniu pokrywają się z moimi wypowiedziami w tamtej dyskusji.
ODPOWIEDZ