Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Olgierdd »

grzes19 pisze: 06 sty 2020, 09:32 A jak do tego się ma nowa kampania - Poszukiwania korony żaru?
Słyszałem, że jest lepsza.
Dopiero co skończyłem i faktycznie jest lepsza mechanicznie oraz klimatycznie. Największym atutem jest rozwinięcie możliwości rozgałęziania się przygody oraz DUŻO więcej znaczących opcji dialogowych. Główna oś fabularna jest mniej heroiczna od tej z Kości Arnoru, ale oprócz głównego wątku prowadzonych jest kilka pomniejszych, dzięki czemu w epilogu mamy podsumowanie ich wszystkich (jak w serii gier komputerowych Fallout), więc teoretycznie można przygodę zakończyć z różnymi rezultatami.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Lukić »

Ardel12 pisze: 07 sty 2020, 13:56
Do książek czy gier komputerowych pewnie nie doskoczą, ale to nie znaczy, że w kilkugodzinnej kampanii nie można zawrzeć ciekawej historii, choćby z jednym zwrotem akcji. Już nie przesadzajcie, że mając aplikację na komputer twórcy nie są w stanie stworzyć wciągającej historii na te parę godzin. Też nie oczekuje wodotrysków, ale jakiejś.... podstawy :D
To patrząc na to w ten sposób jak dla mnie tylko This War of Mine miało fabułę, która była w stanie mnie poruszyć. Oprócz tego tytułu wszytko ma spłaszczoną fabułę, a postaci są albo nijakie, albo przerysowane. Nawet grając w Arkham Horror LCG, która jest jedną z lepszych, klimatycznych gier, nawet nie zbliżamy się do poziomu klimatu, jaki można znaleźć w książkach Lovecrafta.

Jak dla mnie jest między fabułą z gier planszowych a książek jest po prostu przepaść. I jak sięgam po grę oczekuję czegoś innego niż sięgając po książkę.

Nota bene ostatnio dużo częściej sięgam po gry.

A wracając do WP:PpŚ. Jak dla mnie tam jest dobra proporcja między ilością czytanego tekstu, a samą grą. Co do sposobu narracji, to brakuje mi pokazywania świata przez dialogi, tekst jest podany raczej suchym stylem. Żeby postacie były bardziej wyraziste, musiałaby być wprowadzona obok typowego coop mechanika celów osobistych w trakcie kampanii lub wątków pobożnych związanych z konkretnymi postaciami. Tu faktycznie można by coś jeszcze dodać. Ale ogólnie jak na taką grę fabułą wcale nie jest taka nijaka jak sugerujesz.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
Blichew
Posty: 59
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:50

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Blichew »

Trolliszcze pisze: 01 lip 2019, 10:15 Błędy się zdarzają, wiadomo - ułomność tej aplikacji polega na tym, że nie można zrestartować, cofnąć ruchu itd. Nie wiem, skąd taka decyzja - żeby ludzie nie oszukiwali albo sobie nie ułatwiali? Trochę to bez sensu, w analogowych planszówkach można to przecież robić do woli; jeśli ktoś chce grać uczciwie, to będzie to robić i już. A tak? Trafia się taki błąd pod koniec kampanii i całość do powtórki. Gdyby dało się restartować, problem byłby jednak mniej bolesny - bo wystarczy powtórzyć jeden scenariusz, a nie kilka. Tu moim zdaniem mocno dali ciała.
Zresztą, to nie jedyne wady ich apek. Co z możliwością robienia osobnych save'ów? W PS2, jeśli zapiszę w trakcie jeden scenariusz, to nie mogę z inną grupą zacząć kolejnego (chyba że na innym urządzeniu), bo jest tylko jeden zapis. Żeby w XXI wieku takich podstawowych opcji nie było...
Zastanawiam się nad zakupem (jest fajna promocja w gandalfie) - czy apka się rozwinęła/dodano opcję zapisu kilku stanów gry na potrzeby grania z różnymi grupami ?
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: _leigam_ »

Blichew pisze: 11 sty 2020, 12:06
Trolliszcze pisze: 01 lip 2019, 10:15 Błędy się zdarzają, wiadomo - ułomność tej aplikacji polega na tym, że nie można zrestartować, cofnąć ruchu itd. Nie wiem, skąd taka decyzja - żeby ludzie nie oszukiwali albo sobie nie ułatwiali? Trochę to bez sensu, w analogowych planszówkach można to przecież robić do woli; jeśli ktoś chce grać uczciwie, to będzie to robić i już. A tak? Trafia się taki błąd pod koniec kampanii i całość do powtórki. Gdyby dało się restartować, problem byłby jednak mniej bolesny - bo wystarczy powtórzyć jeden scenariusz, a nie kilka. Tu moim zdaniem mocno dali ciała.
Zresztą, to nie jedyne wady ich apek. Co z możliwością robienia osobnych save'ów? W PS2, jeśli zapiszę w trakcie jeden scenariusz, to nie mogę z inną grupą zacząć kolejnego (chyba że na innym urządzeniu), bo jest tylko jeden zapis. Żeby w XXI wieku takich podstawowych opcji nie było...
Zastanawiam się nad zakupem (jest fajna promocja w gandalfie) - czy apka się rozwinęła/dodano opcję zapisu kilku stanów gry na potrzeby grania z różnymi grupami ?

W wersji na steam jest teraz chyba 5-6 miejsc na zapis, więc można prowadzić równoległe kampanie. Cofać się nie wciąż nie da, mi się przez całą kampanie raz zdarzył missclick ale dało się to naprawić dość łatwo. Jak ktoś bardzo trzęsie porami to można zrobić sobie po każdej misji kopie zapasową save: (...)Steam\steamapps\common\Journeys in Middle-earth\JiME_Data\SavedGames i zapisać ją w bezpiecznym miejscu do ewentualnej podmiany (powinno śmigać, ewentualnie wyłączyć zapis w chmurze, żeby się steam nie rzucał)
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: arian »

Podróże przez Śródziemie zawsze miały opcje zapisu dla kilku kampanii. W Posiadłości Szaleństwa jest dalej tylko jedna, ale to wynika pewnie z tego, za to gra na pojedynczą sesję, której nie da się złożyć w trakcie gry w łatwy sposób. No bo jak np. złożyć karty obrażeń do pudełka bez podglądania, żeby zacząć inna rozgrywkę. Albin trzeba ich niewtasowywać do talii albo zobaczyć co to za karty i zapisać, co w przypadku zakrytych psuje dalszą rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Blichew
Posty: 59
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:50

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Blichew »

Dzięki. Z tego co widziałem/czytałem teraz można już grać w trybie bez pośpiechu, czyli mogę dzieciaki wciągnąć do grania w coś większego:) Chyba lepiej od tego zacząć, 8 lat to trochę za mało na climat posiadłości szaleństwa...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Trolliszcze »

arian pisze: 11 sty 2020, 12:55 Podróże przez Śródziemie zawsze miały opcje zapisu dla kilku kampanii. W Posiadłości Szaleństwa jest dalej tylko jedna, ale to wynika pewnie z tego, za to gra na pojedynczą sesję, której nie da się złożyć w trakcie gry w łatwy sposób. No bo jak np. złożyć karty obrażeń do pudełka bez podglądania, żeby zacząć inna rozgrywkę. Albin trzeba ich niewtasowywać do talii albo zobaczyć co to za karty i zapisać, co w przypadku zakrytych psuje dalszą rozgrywkę.
Czasami to jest naprawdę drugorzędna sprawa, czy się coś podejrzy, czy nie (i da się bez podglądania złożyć, każdy gracz może sobie w tajemnicy zapisać, co miał, a potem przed kolejną rozgrywką wyciągnąć; a te rany/przerażenie, których awersów nie znał, po prostu wylosować od nowa). Dla mnie to jednak jest wyjątkowo anachroniczna aplikacja, i nie zgadzam się, że to gra na jedną sesję - bywają dłuższe scenariusze, takie, których np. z córką nie zrobię za jednym zamachem. Oczywiście nie mam wątpliwości, że większość graczy nie ma takiego problemu i byłby to "ficzer" dla mniejszości - ale z drugiej strony, czy w dzisiejszych czasach zaprogramowanie możliwości tworzenia wielu save'ów to taki problem?
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 386 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Gribbler »

Blichew pisze: 11 sty 2020, 13:22 8 lat to trochę za mało na climat posiadłości szaleństwa...
Grałem z 6-latką w pierwszy scenariusz z podstawki, bo była bardzo ciekawa, co to za gra. Dobrnęła do końca i nawet wygraliśmy, po prostu cenzurowałem teksty, opisy ataków, wydarzeń itd, potwory się przeganiało a nie zabijało, a misja była typu "zły czarodziej chce otworzyć przejście do krainy potworów, a my musimy go powstrzymać". Dodam jeszcze tylko, że cenzura była na prośbę żony, bo ja to w podobnym wieku Hellraisera oglądałem :D
Awatar użytkownika
Blichew
Posty: 59
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:50

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Blichew »

Gribbler pisze: 12 sty 2020, 22:41
Blichew pisze: 11 sty 2020, 13:22 8 lat to trochę za mało na climat posiadłości szaleństwa...
Grałem z 6-latką w pierwszy scenariusz z podstawki, bo była bardzo ciekawa, co to za gra. Dobrnęła do końca i nawet wygraliśmy, po prostu cenzurowałem teksty, opisy ataków, wydarzeń itd, potwory się przeganiało a nie zabijało, a misja była typu "zły czarodziej chce otworzyć przejście do krainy potworów, a my musimy go powstrzymać". Dodam jeszcze tylko, że cenzura była na prośbę żony, bo ja to w podobnym wieku Hellraisera oglądałem :D
To ja pokazuję jej na YT gameplay króciutki z Władcy. Pyta: a co to obok w sugestiach. Klikam. Gameplay Posiadłości. Tato, ja wolę to. Tamto jest jakieś bardziej dla małych dzieci. I co teraz ? Próbowałem :P

cenzura może trochę przejdzie, ale Młoda dość już sprawnie czyta, więc to kwestia 1-2 scenariuszy zanim zapyta mnie czemu nie czytam całości albo co innego niż jest napisane... ;)
Awatar użytkownika
Lost Death
Posty: 125
Rejestracja: 14 sty 2019, 22:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Lost Death »

Apka Steam - Złoczyńcy Eriadoru ;opis zawartości - 3 figurki, 6 przedmiotów, 3 kafelki? no właśnie jakie kafelki??
„Natura dała nam jeden język, a dwoje uszu, abyśmy słuchali dwa razy tyle, co mówili”
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: niwgnip »

Lost Death pisze: 15 sty 2020, 22:26 Apka Steam - Złoczyńcy Eriadoru ;opis zawartości - 3 figurki, 6 przedmiotów, 3 kafelki? no właśnie jakie kafelki??
Pewnie się rypnęli i chodziło o tytuły ;p
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: MrAtrion »

I jak oceniacie grę po tym czasie od premiery? Co dodali po podstawce? Myślę o zakupie, bo Posiadłość mniej dostępna i trochę za droga jak na zawartość.
Szklo
Posty: 36
Rejestracja: 17 lis 2009, 12:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Szklo »

Po przejściu obu kampanii: 6 postaci, 6 ról którymi można je obdarzyć a w toku kampanii zmieniać i rozwijać inne. Konstruowanie talii i ulepszenia przedmiotów. Modularna, odkrywana stopniowo plansza. Losowe eventy i prowadzenie przez aplikację. Klimat Śródziemia wyciekający wręcz z pudełka. To wszystko na plus.
Jedna mechanika do walki i wszystkich testów- to na minus bo na dłuższą metę robi się nudno.
Jeśli tylko dodatek doda dodatkowe mechaniki (choćby przeszukiwanie talii i wybieranie karty, utratę kart, rzuty kością, cokolwiek!) będzie to naprawdę solidna pozycja na długi czas.
Awatar użytkownika
Pomelo
Posty: 79
Rejestracja: 31 lip 2019, 10:37
Lokalizacja: Zielniki
Has thanked: 45 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Pomelo »

No to mamy okładkę i trochę więcej informacji, w tym liczbę scenariuszy.
Czekam z niecierpliwością z czym przyjdzie nam walczyć :D
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Lukić »

Pomelo pisze: 23 sty 2020, 07:52 No to mamy okładkę i trochę więcej informacji, w tym liczbę scenariuszy.
Czekam z niecierpliwością z czym przyjdzie nam walczyć :D
Jest Gandalf, jest Mroczna Puszcza, jest Moria, więc pewnie też będzie "BALROG OF MORGOTH" :D
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Sarseth »

I mówią że Arwen. I z okładki widać krasnoludów, w końcu karta Kinship zacznie dawać bonus jakiś, a nie być w połowie martwą :D
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Pomelo
Posty: 79
Rejestracja: 31 lip 2019, 10:37
Lokalizacja: Zielniki
Has thanked: 45 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Pomelo »

Lukić pisze: 23 sty 2020, 08:07
Pomelo pisze: 23 sty 2020, 07:52 No to mamy okładkę i trochę więcej informacji, w tym liczbę scenariuszy.
Czekam z niecierpliwością z czym przyjdzie nam walczyć :D
Jest Gandalf, jest Mroczna Puszcza, jest Moria, więc pewnie też będzie "BALROG OF MORGOTH" :D

Oj chyba szykuje się ognisty jegomość, czai się już w tle:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: pan_satyros »

Pomelo pisze: 23 sty 2020, 08:13
Lukić pisze: 23 sty 2020, 08:07
Pomelo pisze: 23 sty 2020, 07:52 No to mamy okładkę i trochę więcej informacji, w tym liczbę scenariuszy.
Czekam z niecierpliwością z czym przyjdzie nam walczyć :D
Jest Gandalf, jest Mroczna Puszcza, jest Moria, więc pewnie też będzie "BALROG OF MORGOTH" :D

Oj chyba szykuje się ognisty jegomość, czai się już w tle:
Czyli już wiemy kogo żeton będzie zastępowany przez kolejny mały dodatek 😅
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: MrAtrion »

Ciekawe jak wpłynie on na podstawowe scenariusze. Czy jakoś podobnie do PS2? I szkoda, że nie ma scenariuszy książkowych.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: polwac »

Oby gra została rozbudowana o jakieś nowe ciekawe mechaniki. Potencjał jest ogromny i mam nadzieję, że dobrze go wykorzystają, żeby podkręcić nieco tę grę.
W sumie nawet mi bardziej na tym zależy niż na konkretnych nowych postaciach czy miejscówkach w grze. Nawet fabuła nie musi być jakaś super ekstra, chciałbym po prostu żeby mechanicznie gra ciekawiej działała.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Bary »

pan_satyros pisze: 23 sty 2020, 09:23 Czyli już wiemy kogo żeton będzie zastępowany przez kolejny mały dodatek 😅
Hehe, spekulacje o cenie sugerują jednak, że wrzuca figurkę. Najwyżej pizza box dadzą na opakowanie. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Trolliszcze »

polwac pisze: 23 sty 2020, 09:43 Oby gra została rozbudowana o jakieś nowe ciekawe mechaniki. Potencjał jest ogromny i mam nadzieję, że dobrze go wykorzystają, żeby podkręcić nieco tę grę.
W sumie nawet mi bardziej na tym zależy niż na konkretnych nowych postaciach czy miejscówkach w grze. Nawet fabuła nie musi być jakaś super ekstra, chciałbym po prostu żeby mechanicznie gra ciekawiej działała.
Ale jakiej rewolucji się właściwie spodziewasz? Rdzeń mechaniki jest znany i raczej nie ulegnie zmianie - jasne, spodziewam się różnych smaczków mechanicznych w nowych dodatkach, ale trudno oczekiwać, że wywrócą one grę do góry nogami. Jeśli bardzo nie siadła Ci podstawka, to raczej nie trzymałbym kciuków za dodatek...
Awatar użytkownika
Pomelo
Posty: 79
Rejestracja: 31 lip 2019, 10:37
Lokalizacja: Zielniki
Has thanked: 45 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Pomelo »

Rebel wrzucił już dodatek w polskiej wersji w przedsprzedaż z ceną ustaloną na tak jak się domyślaliśmy około 200 zł.

@Sarseth racja :D
Ostatnio zmieniony 23 sty 2020, 11:25 przez Pomelo, łącznie zmieniany 1 raz.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Sarseth »

Pomelo pisze: 23 sty 2020, 10:40 Rebel wrzucił już dodatek w przedsprzedaż z ceną ustaloną na tak jak się domyślaliśmy około 200 zł.
*Tylko polską wersję na ten moment. Bo może komuś zaoszczędzi czas w szukaniu ;p
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 271 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (Nathan Hajek, Grace Holdinghaus)

Post autor: Markus »

Pomelo pisze: 23 sty 2020, 10:40 Rebel wrzucił już dodatek w polskiej wersji w przedsprzedaż z ceną ustaloną na tak jak się domyślaliśmy około 200 zł.

@Sarseth racja :D
Ja widzę przekreślone 299 i cenę 249 jako tę własciwą, więc te 200 to myślenie życzeniowe
ODPOWIEDZ