Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: bobule »

ktoś ma już jakieś wrażenia z gry ;) ?

Charka z piernika na BBG
Chatka z piernika na REBEL.pl
Obrazek

opis ze strony rebel.pl
Podczas zabawy będziecie się wcielać w wiedźmy budujące chatki z piernika i kuszące baśniowych bohaterów kolorowymi ciastkami. Punkty zdobywa się za postaci, które skuszą się na nasze pierniki oraz za ukończone kondygnacje domu.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2019, 12:13 przez bobule, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Chatka z piernika (Gingerbread House) - Phil Walker-Harding

Post autor: Ink »

Gradanie ma, można posłuchać tutaj :)
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Chatka z piernika (Gingerbread House) - Phil Walker-Harding

Post autor: Neoptolemos »

Kupiłem z powodu tematu, posłuchałem Gradania, przyniosłem tydzień temu na granie do Agresora.
Bardzo fajny filler, banalne zasady (w wariancie podstawowym wręcz zbyt banalne - ale pewnie dobre do grania z dziećmi), całkiem sporo kminienia. Świetna gra rodzinna bądź filler dla geeków. Mam nadzieję, że w tym tygodniu przetestuję również w warunkach domowych :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Chatka z piernika (Gingerbread House) - Phil Walker-Harding

Post autor: Gry w Bibliotece »

Tutaj możecie przeczytać nasze wrażenia. :) Generalnie - bardzo fajne zaskoczenie. Jeden z hitów świąt 2019 w rodzinnym gronie :)
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
basickak
Posty: 212
Rejestracja: 09 lip 2015, 12:32
Lokalizacja: R-ce, D-ca
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: basickak »

Podrzucam linka do filmiku, na który dziś trafiłam, z wyjątkową prezentacją gry https://www.youtube.com/watch?v=mJVH92x3cT4

Ode mnie, czyli gracz każualowego przez małe g: szybka i przyjemna gra łatwa do wytłumaczenia, wkurzająca czasem losowością dobranych kafelków i/albo kart "niewspółgrających" z nimi (czytaj: zebrane pierniczki nie dadzą możliwości zakupu kart), ale jednocześnie dająca pole do kombinowania- jokery, karty bonusowe, czy ciekawy element- schody, podebranie karty przeciwnikowi.
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: Ginet »

Dorzucam też recenzję na GF - LINK 8)
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Paeonia
Posty: 89
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:18
Been thanked: 3 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: Paeonia »

Obrazek

Wczoraj gralismy w Chatke pierwszy raz i duzo emocji wzbudzila ta karta :P Poprawcie mnie jesli sie myle (nie bylo tego w instrukcji) ale koszt zakupu Jasia i Malgosi to lacznie 8 pierniczkow w 4 roznych kolorach. Zasada podobna jak z zakupem specjalnych domkow w Stone Age prawda?
Kolekcja
brak polskich liter ;)
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: Koziełło »

Pytanie raczej do działu z zasadami. Koszt zakupu to 8 dowolnych pierniczków. Nie muszą być różne
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: bobule »

Raczej nie zakładałem kupna tej gry, no ale była na promocji to się skusiłem :D

Na razie jesteśmy po 6 partiach, ale zapowiadają się kolejne. Gra jest bardzo ładnie wydana, wszystkie te ilustracje idealnie pasują do jej "bajkowego" klimatu. Jak dla mnie świetnym plusem jest to, że niezależnie od liczby graczy rozłożenie gry jest takie same (a nie jak np. w Parku niedźwiedzi, że na dwie osoby, wchodzi tyle żetonów, na trzy osoby tyle, a na cztery wszystkie, i weź tu je przebieraj przed zagraniem :P ).
No taka sympatyczna gra familijna do 30 minut, gdzie raczej ciężko coś komuś zepsuć (choć jak się ktoś uprze to może próbować ;) ), i gdzie każdy buduje swoją czasami mniej lub bardziej krzywą chatkę piernikowej czarownicy. Zasady proste, choć trzeba pamiętać o kilku rzeczach.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: Blue »

Widziałem jak to działa i wygląda naprawdę spoko, acz chyba w gradaniu ktoś narzekał na to jak chodzi na 2 osoby. Chciałbym jakąś grę z układaniem "3d" i teraz rozważam chatkę albo reefa ;).
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: bobule »

Blue pisze: 05 sty 2020, 10:06 Widziałem jak to działa i wygląda naprawdę spoko, acz chyba w gradaniu ktoś narzekał na to jak chodzi na 2 osoby. Chciałbym jakąś grę z układaniem "3d" i teraz rozważam chatkę albo reefa ;).
No na 2 osoby są 4 karty postaci bajkowych do porwania, tak samo jak w grze 3 i 4 osobowej. Trochę to dziwne, ale zupełnie nie przeszkadza w rozgrywce. Ciekawe czy to ktoś modyfikował na BGG.
Jeśli chodzi o porównanie chatki i reefa, to chatka to zdecydowanie gra familijna, a reef to gra typowo abstrakcyjna (ale bardzo ładnie wyglądająca), która nastawiona jest na wymyślenie jak najmocniejszej kombinacji, żeby zgarnąć możliwie jak najwięcej punktów. Czyli jak dla mnie w Reefa nie ma sensu grać familijnie, bo np. taki 8-latek, dostałby ode mnie baty. A w Chatce każdy ma równe szanse ;) Ale to tylko moja opinia ;)
basickak
Posty: 212
Rejestracja: 09 lip 2015, 12:32
Lokalizacja: R-ce, D-ca
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: basickak »

Ale przecież karty dokładane są tak, że każdy gracz wybiera z 4, więc nie ma znaczenia czy 2 , 3 albo 4 graczy.
Jeśli chodzi o porównanie to raczej reef kojarzy mi się z takenoko

Ps. Na korzyść cena, Chatka za 58 w smyku
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: mecenas »

Skuszony powyższymi opisami oraz autorem tytuł dorwalem. Po dwóch partiach z żoną musze powiedzieć, że.... ciesze się ze grę nie kupiłem a dorwalem w inny sposób. Po bardzo dobrych niedziwedziach spodziewałem się kolejnego tytułu gdzie trzeba pokombinować a jednocześnie gra nie przytłacza ilością zasad. I o ile te dwa aspekty dostałem o tyle za dużo losowosci w tej grze przy pozostałych aspektach. zarówno losowy dobór 15 poczatkowych kafli jak i losowy dociąg postaci sprawia, że trzeba mieć czasem więcej szczęścia niż rzeczywiście coś planować w tej grze.
Gra posiada również kilka "upierdliwych" zasad o których trzeba pamiętać i pomimo tego że to gra lekka, to co chwile trzeba było sobie przypominać, że nie kładziemy gwiazdki na schodach, albo że kafel musi leżeć na dwóch różnych kaflach poniżej. Niestety przy tak lekkiej grze przy pierwszej partii, trochę to męczyło.

Za to na plus wykonanie elementów. Tak grubych kafli chyba nigdzie nie widziałem :o
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: bobule »

Drogi mecenas myślę, że po prostu wolicie inne gry. U nas Park niedźwiedzi nie siadł kompletnie, choć to bardzo dobra gra. W chatce, kombinujesz z tego co wylosujesz (czyli trzy domina) i z 4 kart postaci (plus maksymalnie dwie uwięzione u siebie), czyli kombinowania jest stosunkowo mało, nie tak jak w Parku niedźwiedzi, że praktycznie od początku gry masz do wyboru wszystkie dostępne kafle - i głównie od Ciebie zależy czy strategia którą wybierzesz się powiedzie, o ile przeciwnicy Ci za bardzo nie przeszkodzą.
Ja doceniam Chatkę, bo się podoba dziewczynie, a taki poziom losowości nam nie przeszkadza. Jeśli miałby porównywać, to jest to gra pokroju Sagrady - twoje akcje to reakcja na pewną losowość, próbujesz jakiś cel zrealizować, ale prawie do końca nie wiadomo czy się udało. Jest to zupełne przeciwieństwo Parku niedźwiedzi czy Zamku smoków, tu masz początkową losowość (w Parku te plansze na których są koparki/ w Zamku jest losowy układ kafelków), ale wszystko co się później wydarzy to już jest obranie (bądź nie) pewnej strategii i jej realizowanie. I w trakcie rozgrywki jedyną rzeczą losową jest to czy przeciwnik nam przeszkodzi czy nie, a nie to, że nie dobraliśmy danego żetonu/kostki ;)
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: mecenas »

bobule pisze: 10 sty 2020, 17:29 Jeśli miałby porównywać, to jest to gra pokroju Sagrady - twoje akcje to reakcja na pewną losowość, próbujesz jakiś cel zrealizować, ale prawie do końca nie wiadomo czy się udało. Jest to zupełne przeciwieństwo Parku niedźwiedzi czy Zamku smoków, tu masz początkową losowość (w Parku te plansze na których są koparki/ w Zamku jest losowy układ kafelków), ale wszystko co się później wydarzy to już jest obranie (bądź nie) pewnej strategii i jej realizowanie. I w trakcie rozgrywki jedyną rzeczą losową jest to czy przeciwnik nam przeszkodzi czy nie, a nie to, że nie dobraliśmy danego żetonu/kostki ;)
O ile może główny koncept jest podobny między Sagrada a chatką to jednak Sagrada daje narzędzia które pomagają wpłynąć na te losowosc która w grze występuje.

Co do argumentu ze tylko strategia przeciwnika jest losowa to nie wydaje mi się to być prawdą. W dwóch zagranicy partiach miałem sytuacje ze karty na rynku średnio wspolgraly z typem żetonów które posiadałem - same zielone a u mnie na kaflach zielonych pierników jak kot naplakal. Jeżeli nie trafisz do tego na wymianę a przeciwnik akurat produkuje zielone jeden po drugim to raczej średniomi to pomoże.

Co do tego ze Lubie inne gry - cóż, Sagrada do której porównujesz jest dla mnie mega :p
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: bobule »

mecenas pisze: 10 sty 2020, 18:47 Co do argumentu ze tylko strategia przeciwnika jest losowa to nie wydaje mi się to być prawdą. W dwóch zagranicy partiach miałem sytuacje ze karty na rynku średnio wspolgraly z typem żetonów które posiadałem - same zielone a u mnie na kaflach zielonych pierników jak kot naplakal. Jeżeli nie trafisz do tego na wymianę a przeciwnik akurat produkuje zielone jeden po drugim to raczej średniomi to pomoże.

Co do tego ze Lubie inne gry - cóż, Sagrada do której porównujesz jest dla mnie mega :p
Miałem na myśli, że reagujesz na bieżąco na to co się dzieje, ciężko coś zaplanować/robić jakąś strategię. A jak Ci się pojawią tak jak napisałeś, postacie wymagające zielonych pierników, a Ty ich nie masz, to albo trzeba zbierać jakiekolwiek inne pierniki i modlić się, że się postaci zmienią (a raczej powinny się zmienić, bo jednak są dosyć różnorodne), albo zapraszać jakieś do siebie z żetonu drzwi, żeby pojawiły się jakieś nowe karty postaci.

Faktycznie gra umożliwia takie "przyblokowanie się" o jakim Ty mówisz, no nic, zagram jeszcze kilka partii i Ci napiszę jak często coś takiego u nas występowało i czy rzutowało na wynik. Mi podoba się to, że gra uniemożliwia znaczne odskoczenie przeciwnikom, bo z kart, które dodatkowo punktują można dostać maksymalnie 12 punktów ;) No i teoretycznie można zmniejszyć losowość dzieląc kafle na te z samymi piernikami i te z piernikiem i akcją, i rozdając pozostałym graczom po równej liczbie tychże kafli (bodajże 9 kafli pierników i 6 kafli piernik-akcja na gracza), takie rozwiązanie podawał ktoś na BGG, ale nie sprawdzałem tego.
michcio
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2020, 11:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 3 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: michcio »

Na BGG był wątek co do losowości i pomysł, by ją zmniejszyć poprzez zastosowania rozwiązania podobnego do Wsiąść do Pociągu, czy też Calico. Mianowicie zamiast prywatnego stosu dociągania zrobić pulę, z niej wyłożyć kilka płytek widocznych dla wszystkich graczy a jedną z nich na koniec tury dobrać. Ot taki bardziej strategiczny wariant.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Chatka z piernika / Gingerbread House (Phil Walker-Harding)

Post autor: bobule »

Po 2 latach dalej mam "Chatkę" w kolekcji. Choć uważam, że mam kilka lepszych abstraktów na półce. Myślę, że największymi wadami tej gry jest to, że zasady jednak nie są aż tak klarowne jak w przypadku chociażby "Parku niedźwiedzi". Trzeba pamiętać o tym, że nie można położyć klocka bezpośrednio jeden a drugim, i że na schody nie możemy położyć gwiazdki (czy jakoś tak, zawsze o tym zapominam i zawsze to sprawdzam w instrukcji, jak gra ląduje nie za często na stole). A dobra gra familijna powinna mieć tak skonstruowane zasady, żeby instrukcje przeczytać raz, a potem już do niej nie wracać :D

Pomimo cukierkowatego (pierniczkowego?) wyglądu mam wrażenie, że ta gra ma w sobie coś z "Reef". Potrafi delikatnie przepalić zwoje mózgowe :D Więc dla mnie to taki abstrakt udający grę familijną, a nie będący nią. Choć akurat nigdy nie grałem w ten tytuł z dziećmi więc może moja opinia jest błędna? Poczekam aż siostrzeńcy będą starsi i dam znać :mrgreen:
ODPOWIEDZ