Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: Blue »

Czołem. Kupiłem jakis czas temu tę grę, bo i ładna, cena super, opinie na bgg przyzwoite i... troche sie zawiodłem. Potem pogrzebałem głębiej, bo cos mi tu nie pasowało.

Zasady są banalne, w mig załapał 6 latek i wykonywał dobre ruchy, ale wtedy pomyślałem-co za losowa płytka gra z oczywistymi wyborami. Warianty trochę zwiekszaja mozliwosc wyboru, ale cos mi tu nadal nie pasowało. W pamięci miałem ze ktos to nawet do Ticketa porównywał.


I... okazało się że polskie reguły to tylko wariant Jamaica z oryginalnych, a wariant Tortuga jest w naszej instrukcji pominięty. Wygląda następująco - gramy w otwarte karty, a na srodku stołu wykładamy 12 kart z których bierzemy pierwszą w danej kolejnosci(w oryginale jest karta strzałki wskazujaca kolejnosc brania) jeżeli chcemy(zgodnie z innymi zasadami czyli cofniecie piona na pole z piratem) pociągnąć. Dopiero po wyczerpaniu tych 12 kart na ich miejsce rozklada się kolejne 12 ze stosu. Gra sie robi duzo bardziej kalkulacyjna, mozemy patrzyc na mozliwosci przeciwnika itp. Dodatkowo jak ktos chce mozna wprowadzic regułę z cartageny 2 gdzie mozna poruszyc gracza przeciwnika do przodu na najblizsze pole z 1 lub 2 piratami i dobrac odpowiednią ilosc kart. Pomaga to czasem najslabszemu graczowi.

Wczesniej zrobilismy kilka partii i np zupelnie nie widzialem sensu opisanego w pl instrukcji wariantu z 7 kartami, bo zwykle nie bylo sensu/czasu zeby sobie zebrac wiecej, nie wiem jak teraz.

Generalnie gierka nie jest zła, podstawowe zasady ogarną pewnie i 4-5 latki i co ważne da sie modyfikować długosc rozgrywki.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1785
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 157 times

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: Legun »

O grze był kiedyś założony wątek, jeszcze zanim miała polskie wydanie:
viewtopic.php?f=1&t=30292&hilit=cartagena
Motyw z dobieraniem z jawnych kart jest ciekawy, w Cartagenie 2 go nie było. Natomiast zdobywanie kart za przesuwanie do przodu konkurentów jest pomysłem świetnym i nie wyobrażam sobie grania bez tego.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: Blue »

Generalnie to moj błąd. Polskie wydanie bazuje na reimplementacji z 2017 r.

https://boardgamegeek.com/boardgame/224031/cartagena

I tu faktycznie instrukcja jest taka jak Naszej Księgarni... Czyli niby reimplementuje cartagene 1 i 2, ale najciekawsze moim zdaniem reguły wyrzuca, pewnie żeby gra była szybsza i bardziej zabawowa. Ja sie czuje przy tym jakbym grał w verflixxt i to nie jest pochwała ;). Tam rzucasz kostką i zwykle masz dosc oczywisty wybór, tu tez jest zwykle oczywisty+losowosc z kart jest ogromna, wiec nie ma się co przywiązywać przesadnie do decyzji. Granie dla grania.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: kwiatosz »

Widzę kolega mocno przeżywa zakup tej gry;) Ja kupiłem, bo wydawała się fajna. Zagrałem raz i nie zanosi się na więcej. Działa, się to max co mogę o niej powiedzieć.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: Blue »

Nie przeżywa, ot lubię poczytać o tym co mam, a w grach które działają z dziećmi przywykłem do grzebania w zasadach.
McNab
Posty: 219
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 138 times

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: McNab »

Nie wiem czy w grze nie ma błędu w mechanice, taka sytuacja:
Graczowi zostaje ostatni pionek pirata, jest na końcu stawki, zagrywa ostatnią kartę poruszając się, ale po ruchu nadal jest ostatni. Aby zdobyć kartę musi cofnąć się na pole z pionem stojącym za nim, ale nie może ponieważ jest ostatni, więc nie ma jak zdobyć kart dzięki którym mógłby się poruszyć.
Pół biedy na dwóch graczy, ale na czterech gracz którego to spotka może tylko czekać aż ktoś wygra bez możliwości dalszej gry.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1785
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 157 times

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: Legun »

McNab pisze: 21 lip 2019, 15:34 Nie wiem czy w grze nie ma błędu w mechanice, taka sytuacja:
Graczowi zostaje ostatni pionek pirata, jest na końcu stawki, zagrywa ostatnią kartę poruszając się, ale po ruchu nadal jest ostatni. Aby zdobyć kartę musi cofnąć się na pole z pionem stojącym za nim, ale nie może ponieważ jest ostatni, więc nie ma jak zdobyć kart dzięki którym mógłby się poruszyć.
Pół biedy na dwóch graczy, ale na czterech gracz którego to spotka może tylko czekać aż ktoś wygra bez możliwości dalszej gry.
Dlatego lepiej jest grać z zasadą, że karty zdobywa się wtedy, kiedy przesuwa się do przodu pionki innych graczy - to zawsze jest możliwe, najwyżej przyspiesza koniec gry :).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: kempy »

McNab pisze: 21 lip 2019, 15:34 Nie wiem czy w grze nie ma błędu w mechanice, taka sytuacja:
Graczowi zostaje ostatni pionek pirata, jest na końcu stawki, zagrywa ostatnią kartę poruszając się, ale po ruchu nadal jest ostatni. Aby zdobyć kartę musi cofnąć się na pole z pionem stojącym za nim, ale nie może ponieważ jest ostatni, więc nie ma jak zdobyć kart dzięki którym mógłby się poruszyć.
Pół biedy na dwóch graczy, ale na czterech gracz którego to spotka może tylko czekać aż ktoś wygra bez możliwości dalszej gry.
Z instrukcji:

"Uwaga! Jeśli gracz nie ma kart w ręce, musi wykonać jedno z poniższych działań:
• cofa jednego ze swoich piratów i zdobywa 1 lub 2 karty (zgodnie z wyżej opisanymi zasadami) albo
• nie przesuwa żadnego z piratów i bierze ze stosu 1 kartę. Po wykonaniu jednego z tych działań jego tura się kończy."
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: kempy »

Jestem po trzech grach i z ciekawości przeglądnąłem oryginalną instrukcję do Cartagena 2 na której bazuje Wielka Ucieczka. Jest różnica w opisie karty Haka (w oryginale jest to karta Lantern).

Hak: Znalazłeś zakopany skarb. Posiadanie haka
ma jednak pewną wadę: masz wolną tylko
jedną rękę.
• Weź ze stosu 4 karty.
• Wybierz 1 kartę i dodaj do swoich
kart.
• Pozostałe włóż na spód stosu, w wybranej przez siebie kolejności.

Lantern: draw four cards, keep one of them
for you and place the others on top of the deck
in the order you choose.

Nie wiem czy to pomyłka czy zostało to zrobione z premedytacją. Ogólnie nie rozumiem też pomysłu na pomieszanie ikonek i zmiany ich działania. Np. w oryginale też jest karta Haka, ale jej działanie w polskiej wersji odpowiada karcie Szabli. Z kolei Rum w Cartagenie 2 działa tak samo jak Papuga w polskiej wersji. Zaś efekt Papugi z Cartageny u nas to Bomba. Kompletny miszmasz.

PS. Z sześciolatkiem po pierwszej grze od razu przeskoczyliśmy na tryb Piracka Zagrywka / Black Magic Woman. Jakoś więcej się dzieje.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: kempy »

Znalazłem jeszcze źle przetłumaczoną rzecz, tym razem dotycząca bycia Kapitanem. Pominięto w ogóle zapis znajdujący się w nawiasie.

Cartagena 2nd edition

Captain’s special rule: if at the beginning of their turn a
player has the largest number of pirates on board (or equal
in number to those of another player)
, that player is the
Captain and can move the sloop before using their three
actions and consuming none of them.


Wielka Ucieczka

Podczas swojej tury gracz posiadający najwięcej piratów
w łodzi zostaje kapitanem i może skorzystać z przywileju
kapitana. Ma możliwość wykonania dodatkowego
działania, jakim jest przesunięcie łodzi z Kartageny na
Tortugę lub w drugą stronę. Potem może rozegrać swoją
normalną turę.


Dodatkowo zmieniono drastycznie działanie karty Skrzyni. W oryginale używa się jako normalnej akcji by sprawdzić żeton skrzyni i nie ma znaczenia czy robi się to jako pierwszą, drugą czy trzecią akcję. W Wielkie Ucieczce jest idiotyczne obostrzenie, że można to zrobić zamiast całej swojej tury co czyni ta kartę o wiele słabszą, wręcz niegrywalną.

Cartagena 2nd edition

Treasure chest: if your pirate is on a treasure chest symbol, you can
open it (turning it face up) by playing a treasure chest card.


Wielka Ucieczka

Jeśli na początku tury któryś z piratów
stoi na polu z żetonem skrzyni, gracz,
do którego należy pirat, podejmuje decyzję,
czy chce otworzyć skrzynię:
• Jeśli nie chce jej otwierać, pozostawia żeton
na swoim miejscu. Gracz rozgrywa
swoją normalną turę.
Jeśli chce ją otworzyć, nie rozgrywa
swojej normalnej tury
. Musi wyłożyć
z ręki kartę z rysunkiem skrzyni.
Wtedy może odwrócić żeton i ujawnić
zawartość skrzyni.

Koniec końców uważam, że Nasza Księgarnia dała ciała że wyłożyła się na takiej prostej grze wypaczając tłumaczeniem niektóre z mechanik.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: Blue »

... a to na pewno nie jest reedycja jedynki?
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: kempy »

Blue pisze: 10 lis 2019, 21:07 ... a to na pewno nie jest reedycja jedynki?
Nie. W sensie nie bezpośrednio. Tzn. ogólnie druga edycja to Cartagena na sterydach (z wieloma opcjami) i tą wersję NK rzuciła u nas na rynek pod nazwą Wielkiej Ucieczki.

Tu jest instrukcja Cartagena 2 ed (2017) : http://riograndegames.com/Game/1323-Car ... nd-edition (po prawej)
A tu instrukcja Wielkiej Ucieczki (2017): https://www.rebel.pl/repository/files/i ... ieczka.pdf

Co do starszych wersji:

Cartagena (2000): http://riograndegames.com/Game/63-Cartagena
Cartagena II The Pirate's Nest (2006): http://riograndegames.com/Game/64-Cartagena-II
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Wielka Ucieczka / Cartagena (Leo Colovini)

Post autor: kempy »

Znalazłem dzisiaj kolejną zmianę względem Cartageny. W oryginale akcja z Hakiem (u nas Bomba) brzmi:

"Hook: play this card together with another one
(use two of your three actions). According to the second played
card, you can move at the same time two pirates which are in
the same space. Please note that the second card may be a hook as well.

Bomba
• Jeśli 2 twoich piratów stoi na tym samym
polu, wyłóż 2 karty: bombę i inną
kartę (w ramach jednego działania).
Przesuń tych piratów na pole z rysunkiem
odpowiadającym drugiej karcie.

Czyli w oryginale użycie tej karty pochałania dwie akcje, u nas jedną.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
ODPOWIEDZ