Osadnicy: Królestwa Północy / Imperial Settlers: Empires of the North (I. Trzewiczek, J. Kijanka)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Osadnicy: Królestwa Północy / Imperial Settlers: Empires of the North (I. Trzewiczek, J. Kijanka)

Post autor: Portal Games »

Osadnicy: Królestwa Północy

Obrazek

Osadnicy: Królestwa Północy to zupełnie nowa, niezależna gra karciana osadzona w świecie Osadników! Tym razem autor gry, Ignacy Trzewiczek, zaprasza Cię na daleką północ, którą zamieszkują trzy zupełnie różne frakcje: Szkoci, Inuici i Wikingowie. Przyjmij rolę przywódcy jednego z nich, aby stworzyć najwspanialsze królestwo pod słońcem!

Ale wybór frakcji to nie wszystko – każda z nich posiada dwie unikatowe talie, które oferują zupełnie inny styl rozgrywki! Dzięki temu w Królestwa Północy może grać do czterech graczy. Nie musisz modyfikować swojej talii – pudełko zawiera 6 gotowych do użycia talii.

Rozbudowuj swoją gospodarkę, utrudniaj życie przeciwnikom i walcz o panowanie na północy. Poznaj nowe mechaniki i podejście do rozgrywki w Osadników. Czy uda Ci się stworzyć najprężniej działającą cywilizację w Osadnikach: Królestwach Północy?

---

Więcej naszych planów wydawniczych na 2019 rok znajdziecie tutaj: https://portalgames.pl/pl/plany-wydawni ... -2019-rok/
Ostatnio zmieniony 09 lis 2023, 08:38 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: zioombel »

Kiedy będzie coś więcej wiadomo o mechanice?
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Bludgeon »

Szkoda. Do 4 graczy mam już osadników. Jakby było do 6 graczy to bym pewnie kupił.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Portal Games »

Kiedy będzie coś więcej wiadomo o mechanice?
Więcej informacji będziemy publikować na bieżąco w ciągu roku, ale to premiera planowana na drugą połowę 2019.
Bludgeon pisze: 27 sty 2019, 11:26 Szkoda. Do 4 graczy mam już osadników. Jakby było do 6 graczy to bym pewnie kupił.
Mając 6 osobnych talii, rozgrywka na 6 osób jest możliwa. Jednak nie traktujemy jej, jako oficjalnego wariantu gry, gdyż rozgrywka taka będzie bardzo długa. Ale generalnie nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby grać w Królestwa Północy w 6 osób.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Scamander »

Z jednej strony jestem zaintrygowany z drugiej boję się trochę odcinania kuponów i jechania na marce. Trzymam kciuki za tytuł.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Marx »

Podoba mnie się ten nowy produkt w świecie Osadników, fajnie gdyby w perspektywie kolejnych rozszerzeń rozwiązania łączenia talii były bardziej przemyślane/zoptymalizowane , oczywiście w przypadku także jednej wspolnej talii. Jeśli to będzie znów budowanie tablou z negatywna interakcja, to jestem bardzo na tak. 51. Stan MS jest swietny!
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1504
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 176 times
Been thanked: 533 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Ayaram »

Specjalnie wysłał osadników na północ, żeby ludzie skończyli z pytaniami o Polan :(

Martwi mnie jedynie kwestia dodatków. O:NI pozwalali na wprowadzenie mocno różnorodnych tematycznie frakcji. A jak tam z północą? Czekam na znawców tematu, którzy mnie teraz zasypią pomysłami.

No bo chyba... dodatki będą co nie? :D
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Nidav »

A czy na Portalconie było coś więcej na temat tej gry? Jakaś możliwość zagrania w prototyp, jakieś nowinki czy cokolwiek? Czy jednak poza wspomnieniem na prezentacji nic nie było i na razie trzeba się uzbroić się cierpliwość, skoro premiera na GenCon?
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 511 times
Been thanked: 153 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gregoff »

Nic nie było. Żadnych prototypów czy materiałów. Chyba nawet na prasówce nic nie pokazywali. Może coś recenzenci się dowiedzieli, ale nikt nie puścił farby.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wroobel »

Z tego co się już dowiedziałem to ma być zupełnie nowa gra, inna od klasycznych Osadników - jestem bardzo zainteresowany.
ONI nie mam bo wcześniej zakupiłem 51 Stan i szkoda mi było miejsca i kasy na tak podobną grę.
To jest jedna z najbardziej oczekiwanych przeze mnie premier w tym roku.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: ramar »

No ciekawe ciekawe.
Mam Osadników z KPP, mam 51Stan MS i nie miałem wrażenia, że te gry się dublują, więc i tę wersję zapewne kupię do grania z żoną.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: wirusman »

Jaki ciężar ma być tej gry?
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Scamander »

Pewnie podobny jak starych Osadników czyli gdzieś między lekkim a średnim ciężarem, familijna ale wciąż angażująca.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wroobel »

wirusman pisze: 11 lut 2019, 22:40 Jaki ciężar ma być tej gry?
Tego jeszcze nikt nie potwierdził ale liczę że będzie podobnie jak w klasycznych ONI
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Nidav »

Mi się trochę marzy, żeby w tym wszystkim była jakaś plansza i element area control. Raczej wątpię, żeby poszło to w tę stronę i pewnie będzie to kolejna reimplementacja budowania własnego tableau na kartach, niemniej bardzo ciekawe co też Prezes wymyślił tym razem, że to jednak osobna gra, a nie mega pack dodatków do Osadników.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2019, 16:09 przez Nidav, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: BartoszK »

Nidav pisze: 12 lut 2019, 10:46 Mi się trochę marzy, żeby w tym wszystkim była jakaś plansza i element area control. Raczej wątpię, żeby poszło to w tę stronę i pewnie będzie to kolejna reimplementacja budowania własnego tableau na kartach, niemniej bardzo ciekawe co też Prezes wymyślił tym razem, że to jednak osoba gra, a nie mega pack dodatków do Osadników.
Mam podobne odczucia/marzenia :) Plansza z krainą i podbijanie "landów", które dawałyby np. jednorazowe korzyści jak w Cywilizacji Poprzez Wieki + dodatkowe PZ na koniec gry.
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Marx »

Przedsprzedaż ruszyła, a tu taka cicha cisza :D

https://portalgames.pl/sklep/pl/osadnic ... 620.p.html
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wroobel »

Lektura instrukcji jakoś mnie nie zachęciła. Jakieś to przekombinowane.
W przedsprzedaży nie kupię może po premierze jak ludzie ograją.
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: kilpopx »

Też wydaje mi się to wszystko troszkę przekombinowane ale jeszcze poczekam aż ukaże się jakiś gameplay i wtedy ewentualnie zastanowię się nad zakupem.
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: margrabius »

Trochę spodziewałem się ulepszonych osadników, a tu wygląda na to, że to zupełnie inna gra. Jak dla mnie spore rozczarowanie.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: rav126 »

Hmm, też przejrzałem instrukcję i widzę, że nie tylko ja miałem wrażenie że to wszystko jakieś takie przekombinowane (serio dokładnie to słowo przyszło mi na myśl). Chyba faktycznie trzeba poczekać na jakieś recenzje.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Nidav »

Ja za to po przeczytaniu instrukcji jestem żywo zainteresowany jak to będzie faktycznie wyglądało i myślę, że pokuszę się nawet o preorder w ciemno ;) Sam raczej spodziewałem się nowej gry na bazie Osadników, bo ciężko, żeby wydali to samo, tylko ulepszone. W moim mniemaniu twist z worker placementem może być całkiem ciekawy. Trochę tylko jestem zdziwiony brakiem wspólnej talii - chyba, że uznamy wyspy za taką wspólną talię, gdzie dodatkowo rywalizujemy o karty, ale za to jest ich zaskakująco mało.

Podoba mi się za to fakt 6 talii gotowych do gry, w których mechaniki są inne (przynajmniej w teorii - z chęcią zobaczyłbym więcej kart), a do tego nawet jest wskazany poziom trudności gry daną talią. Ponadto względem dodatków wydaje się to całkiem spoczi - zamiast nowych kart dla wszystkich frakcji, narzekania na brak kart do innych dodatków itp. wystarczy talia nowej frakcji i tyle. Nawet nie byłbym zdziwiony, gdyby dodatki polegały na nowej frakcji składającej się z dwóch talii - jedną z niskim poziomem trudności i drugiej bardziej zaawansowanej.

Ciekawe się to wydaje i liczę na jakieś recenzje w niedługim czasie, chociaż i tak pewnie wezmę z ciemno, ze względu na sentyment, jaki mam do zwykłych Osadników ;)
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: toblakai »

Nidav pisze: 01 lip 2019, 13:18[...] jedną z niskim poziomem trudności i drugiej bardziej zaawansowanej.[...]
Mam nadzieję, że tak nie będzie. Zawsze przy takim podejściu mam poczucie, że płacę dwa razy więcej za elementy które w przestrzeni czasu będą zbędne - opanowanie frakcji sprawi, że talia o niższym poziomie trudności będzie się poniewierać po pudełku bez szansy trafienia na stół.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

toblakai pisze: 01 lip 2019, 13:23
Nidav pisze: 01 lip 2019, 13:18[...] jedną z niskim poziomem trudności i drugiej bardziej zaawansowanej.[...]
Mam nadzieję, że tak nie będzie. Zawsze przy takim podejściu mam poczucie, że płacę dwa razy więcej za elementy które w przestrzeni czasu będą zbędne - opanowanie frakcji sprawi, że talia o niższym poziomie trudności będzie się poniewierać po pudełku bez szansy trafienia na stół.
O tóż to! Ja się odbiłem od ONI właśnie ze względu na to mielenie kartami, bardziej mi to przypominało LCG.
Wolę dostać gotową talię do gry niż kminić które karty dodać a których się pozbyć.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Nidav »

Dr. Nikczemniuk pisze: 01 lip 2019, 13:34 O tóż to! Ja się odbiłem od ONI właśnie ze względu na to mielenie kartami, bardziej mi to przypominało LCG.
Wolę dostać gotową talię do gry niż kminić które karty dodać a których się pozbyć.
Ależ ja się z tym jak najbardziej zgadzam - sam mam do ONI 3 dodatki, dwa imperialne i Atlantydów, a koniec końców i tak korzystam tylko z Każdy Potrzebuje Przyjaciela, bo mi się nie chce bawić w quasi-deckbuilding, przy czym Atlantydzi mnie kompletnie nie przekonują, w szczególności po recenzjach.

Przy podejściu dwóch talii frakcji na dodatek, w tym jedną zaawansowaną i jedną z niższym poziomem trudności, i tak są dwie grywalne talie, które od razu mogłyby zostać wprowadzone do gry. Dla mnie coś takiego byłoby fajne - z chęcią zagrałbym nawet mniej skomplikowaną talią będąc już po paru rozgrywkach, bo jednak wątpię, żeby były one aż tak trywialne. No i w samym ONI też zawsze z chęcią zagram frakcją, którą mam już ograną i uznaję ją za łatwiejszą ;)

No ale zobaczymy, bo pewnie przyszłość dodatków zależy od tego jak się Królestwa sprzedadzą. Niemniej myślę, że taka konstrukcja gry wskazuje na to, że gra w przyszłości ma być wspierana w sposób znacznie mniej skomplikowany, niż ONI, przy których kolejne dodatki stawały się już przekombinowane, a karty dostarczane były tylko frakcjom z podstawki. Tu po prostu mogą dać nową talię lub dwie i tyle, nic więcej nie jest potrzebne, od razu można siadać do gry.
ODPOWIEDZ