Osadnicy: Królestwa Północy / Imperial Settlers: Empires of the North (I. Trzewiczek, J. Kijanka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: litk »

DO kiedy byla przedpremiera bo zapomnialem kupic i co teraz? Zalezalo mi na tych dodatkowych promoskach.
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tsodo »

litk pisze: 21 lip 2019, 14:28 DO kiedy byla przedpremiera bo zapomnialem kupic i co teraz? Zalezalo mi na tych dodatkowych promoskach.
Jeżeli będą mieli jeszcze na stanie to wrzucą do normalnej sprzedaży 3 miesiące po premierze, jak to zwykle robią.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

ONI to bardziej dwuosobówka a jak to wygląda w przypadku OKP, daje radę na 4?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: konradstpn »

Czy ktoś dysponuje instrukcją ? Zniknęła ze strony Portalu.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: asiok »

konradstpn pisze: 22 lip 2019, 12:06 Czy ktoś dysponuje instrukcją ? Zniknęła ze strony Portalu.
Jest tam ciągle ;)

Link bezpośredni:

https://portalgames.blob.core.windows.n ... k_pl_2.pdf
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: konradstpn »

thnx
Gram, więc jestem.
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: sasquach »

Dr. Nikczemniuk pisze: 21 lip 2019, 15:35 ONI to bardziej dwuosobówka a jak to wygląda w przypadku OKP, daje radę na 4?
Grałem na razie solo i w trójkę. Chodzi spoko, ale ma podobny problem jak ONI, że w pewnym momencie komuś kończą się akcje do wykonania i zostaje mu czekać na resztę. Ale mam wrażenie, że dysproporcje są mniejsze niż przy ONI, ze względu na mniejszą liczbę kart.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: ArnhemHorror »

Orientuje się ktoś, czy symbol miecza na jednej z wysp skarbów (dodatek z preorderu) to błąd i powinien być tam topór?
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

A ładnie to tak naparzać w Osadników i nie dzielić się wrażeniami? :evil:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: ArnhemHorror »

Tylko ja jeszcze nie grałem... Rozpakowałem grę, obejrzałem elementy i tak mnie zaciekawił ten symbol miecza na jednym z kafelków, bo wydawało mi się, że miecze zostaną zastąpione przez topory, które działają inaczej. Stąd pytanie, bo w sumie to sam jeszcze instrukcji do końca nie przeczytałem.

Na dniach powinno się udać zagrać solo, a w weekend z dziewczyną, która lubi Osadników, ale nie cierpi budowania talii, bo gramy casualowo i spontanicznie, a każda niepotrzebna zwłoka denerwuje. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że brak deckbuildingu w O:KP (oby ewentualne dodatki tego nie zmieniły) to strzał w dziesiątkę. Dodatkowym plusem powinna być ta wspomniana zmiana mieczy na topory, a co za tym idzie ciut złagodzona negatywna interakcja - budynki potraktowane toporami nie są niszczone, a jedynie deaktywowane na daną rundę. Niszczenie budynków nas frustrowało i przez to często rezygnowaliśmy z tej możliwości i skupialiśmy się głównie na budowaniu. Tymczasowa deaktywacja będzie na pewno mniej bolała i całkiem możliwe, że w tej grze będziemy z tego korzystać. Z pozostałych zmian nie jestem pewien jak wyścig do 25 punktów będzie działał w naszych casualowych rozgrywkach. Z jednej strony moja luba uwielbia Splendor, który jest wyścigiem, ale z drugiej narzeka, że gry w takie Roll for the Galaxy zbyt szybko się kończą, jak na satysfakcję z budowy silniczka. Jak tylko zagramy, podzielę się wrażeniami, a nie tylko teorią ;)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
keldorn
Posty: 559
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: keldorn »

wilecki pisze: 24 lip 2019, 08:17 Orientuje się ktoś, czy symbol miecza na jednej z wysp skarbów (dodatek z preorderu) to błąd i powinien być tam topór?
Zapewne pomyłka grafików. Powinien być topór.
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: czarny kapelusz »

Toporki powiadasz... spróbujemy wprowadzić to w normalnych osadnikach, bo niszczenie budynku zupełnie nam nie pasuje.
Ciekawe czy warto tę wersję brać bardzo lubiąc i od czasu do czasu grając w O:NI (czy może szkoda czasu przy tak wielu nieogranych tytułach) :?
keldorn
Posty: 559
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: keldorn »

czarny kapelusz pisze: 24 lip 2019, 12:10 Toporki powiadasz... spróbujemy wprowadzić to w normalnych osadnikach, bo niszczenie budynku zupełnie nam nie pasuje.
Ciekawe czy warto tę wersję brać bardzo lubiąc i od czasu do czasu grając w O:NI (czy może szkoda czasu przy tak wielu nieogranych tytułach) :?
Mialem na poczatku ten sam problem. Mam pełna wersje ONI wraz ze wszystkimi dodatkami ktore sie pojawily i myslalem sobie po co mi kolejne. Ale ogladnałem pare przykładowych rozgrywek i stwierdziłem ze w moim przypadku jest to o wiele lepsze i ma lepsza mechanike niz ONI. Kupiłem w przedsprzedaży i nieżałuje. Gram sobie w tryby solo oraz na 2 osoby (na razie). Gra sie przyjemniej, jest wiecej opcji i przez to ze nie ma fazy produkcji trzeba myslec co robimy z tymi surowcami. W moim przypadku gdy grałem w 2 osoby raczej siebie nie atakowaliśmy, wolalem wykorzystywac topory na pozyskiwanie wysp.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: ko2a »

keldorn pisze: 24 lip 2019, 16:06
czarny kapelusz pisze: 24 lip 2019, 12:10 Toporki powiadasz... spróbujemy wprowadzić to w normalnych osadnikach, bo niszczenie budynku zupełnie nam nie pasuje.
Ciekawe czy warto tę wersję brać bardzo lubiąc i od czasu do czasu grając w O:NI (czy może szkoda czasu przy tak wielu nieogranych tytułach) :?
Mialem na poczatku ten sam problem. Mam pełna wersje ONI wraz ze wszystkimi dodatkami ktore sie pojawily i myslalem sobie po co mi kolejne. Ale ogladnałem pare przykładowych rozgrywek i stwierdziłem ze w moim przypadku jest to o wiele lepsze i ma lepsza mechanike niz ONI. Kupiłem w przedsprzedaży i nieżałuje. Gram sobie w tryby solo oraz na 2 osoby (na razie). Gra sie przyjemniej, jest wiecej opcji i przez to ze nie ma fazy produkcji trzeba myslec co robimy z tymi surowcami. W moim przypadku gdy grałem w 2 osoby raczej siebie nie atakowaliśmy, wolalem wykorzystywac topory na pozyskiwanie wysp.
Mógłby ktoś organoleptycznie wytłumaczyć mi jak działają te fazy? Rozumiem że gracz a może mieć częściej fazę produkcji niż gracz b?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Nidav »

ko2a pisze: 24 lip 2019, 19:18 Mógłby ktoś organoleptycznie wytłumaczyć mi jak działają te fazy? Rozumiem że gracz a może mieć częściej fazę produkcji niż gracz b?
Fazy produkcji w ogóle w Królestwach Północy nie ma. Jest za to akcja zbiorów, dzięki której gracz może zdobyć surowce z karty/kart.
Dom999
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2019, 07:58

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Dom999 »

Grę póki co rozpakowałem, karty zakoszulkowałem, ale nie grałem bo mam na stole rozłożone puzzle. Styl graficzny bardzo mi się podoba, jest śmiesznie i ładnie w klimatach osadników. Również scenariusze do trybu solo to świetna sprawa. Mały minus to taki że dwie różne karty mają takie same ilustracje ale to nic istotnego. W pudełku była jedna karta za dużo, wrzucona luzem i był jakiś dziwny czarny pracownik. :)
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tsodo »

Dom999 pisze: 24 lip 2019, 22:07 Grę póki co rozpakowałem, karty zakoszulkowałem, ale nie grałem bo mam na stole rozłożone puzzle. Styl graficzny bardzo mi się podoba, jest śmiesznie i ładnie w klimatach osadników. Również scenariusze do trybu solo to świetna sprawa. Mały minus to taki że dwie różne karty mają takie same ilustracje ale to nic istotnego. W pudełku była jedna karta za dużo, wrzucona luzem i był jakiś dziwny czarny pracownik. :)
Ta karta wrzucona luzem to chyba poprawiona wersja jednej z kart.
A czarny pracownik to ninja :)
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: imrowai »

nie chyba ale na pewno - z zafoliowanej paczki 1 wywalamy i zastępujemy tą luźną
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Pieter1989 »

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć coś więcej o trybie solo? Czy jest to coś w stylu grania misji (tzn.'na koniec gry zrób X') czy tak jak W O:NI idziemy w rekordy punktowe? Czy w ogóle jeszcze zupełnie coś innego?
Dzięki
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: esztfke »

Możesz zobaczyć od 5 minuty. https://www.youtube.com/watch?time_cont ... TZXYAYEhwc
Na pewno wygląda to na pierwszy rzut oka ciekawiej niż w O:NI
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Fiacik »

esztfke pisze: 27 lip 2019, 18:47 Możesz zobaczyć od 5 minuty. https://www.youtube.com/watch?time_cont ... TZXYAYEhwc
Na pewno wygląda to na pierwszy rzut oka ciekawiej niż w O:NI
I wydaje mi się że jest też prościej w porównaniu z O:NI
Nadab
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2017, 20:26
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Nadab »

Pieter1989 pisze: 27 lip 2019, 16:44 Czy ktoś jest w stanie powiedzieć coś więcej o trybie solo? Czy jest to coś w stylu grania misji (tzn.'na koniec gry zrób X') czy tak jak W O:NI idziemy w rekordy punktowe? Czy w ogóle jeszcze zupełnie coś innego?
Dzięki
Tryb solo to w zasadzie zbieranie punktów jak w Osadnikach, aczkolwiek według mnie jest to znacznie ciekawiej zrobione. W osadnikach podstawowy tryb solo (w kampanię nie grałem) był według mnie mało różnorodny. Każda rozgrywka jedną frakcja była taka sama. Przegranie z botem liczbą kart było raczej mało prawdopodobne, więc w zasadzie grało się na maksowanie punktów.

W Królestwach solo rozgrywa się scenariusze, które modyfikują w mniejszy lub większe sposób podstawowe zasady: dostajemy jakieś surowce na początku gry, nową akcję do użycia, jakiś warunek na koniec, np. wydaj jednego pomidorka/rybę za każdego ludzika, etc. Dodatkowo w każdej z czterech rund losowane jest jedno z pięciu wydarzeń. Niektóre wydarzenia pomagają, inne utrudniają..

Ogólnie jest to zbieranie punktów, ale na przeróżne sposoby, gdyż każdy scenariusz ukierunkowuje rozgrywkę na trochę inny styl gry. Jeden scenariusz zmienia niewiele, a w innym, np. staramy się grać z mała liczbą kart frakcyjnych, gdyż za zachowanie każdej trzeba wydawać ludzików, których jest mało, więc trzeba starać się cały czas zdobywać wyspy, za które nie płacimy ludzikami - tutaj już jest znaczna zmiana w podejściu do gry.

Dodatkowo taki tryb solo może być w łatwy sposób rozbudowywany o nowe scenariusze, zarówno przez Portal, jak i przez fanów. Sądzę, że jeżeli Królestwa Północy chwycą na świecie tak jak Narodziny imperium, to na bgg znajdzie się po jakimś czasie kilka fanowskich scenariuszy, które będą bardziej modyfikowały rozgrywkę. Myślę, że śmiało można próbować rozegrać pierwszy scenariusz Robinsona w świecie Osadników i zbudować sobie stos, który musimy podpalić na koniec gry, żeby wygrać. Już nawet w przedsprzedaży Portal dodał scenariusz, w którym bronimy murów przed najazdem gigantów - niby nadal jest to zbieranie punktów za wydawanie surowców, ale z możliwością przedwczesnej przegranej i szczątkową fabułą.
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: sasquach »

Nadab pisze: 27 lip 2019, 19:25np. staramy się grać z mała liczbą kart frakcyjnych, gdyż za zachowanie każdej trzeba wydawać ludzików, których jest mało, więc trzeba starać się cały czas zdobywać wyspy, za które nie płacimy ludzikami - tutaj już jest znaczna zmiana w podejściu do gry.
Hehe, a ja płaciłem za wszystkie lokacje i myślałem, że w końcu trudny scenariusz bo zrobiłem tylko 41 punktów na wymaganych 45 :D

Zresztą ten limit punktowy jest bardzo nisko ustawiony i bije się go z łatwością. Np. pierwszy scenariusz wymaga 30 pkt, a jak do tej pory wszystkie wyniki jakie widziałem były powyżej 40 punktów. Przydało by się kilka poziomów, albo trudniejsze warianty.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Pieter1989 »

To jeszcze jedno pytanie dla tych, którzy grali w tę grę solo:)
Warto ją dla tego trybu kupować? Bo powiem szczerze, że O:NI lubię zagrać i spróbować pobić swój dotychczasowy rekord i nie przejadła mi się ta gra, stąd zastanawiam się czy kupić też królestwa północy właśnie dla tego trybu. Czy zdecydowanie lepiej gra wygląda w większym składzie? jeśli tak, to w ile osób najlepiej?
Nadab
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2017, 20:26
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Nadab »

Osadnicy NI są niby 1-4, ale jak pokazuje bgg powszechnie jest uważane za grę dwuosobową. Sądzę, że podobnie będzie w przypadku Królestw Północy.
Osadników NI kupiłem głównie ze względu na dość wysoką pozycję w corocznych rankingach gier solo na bgg, aczkolwiek ale mnie osobiście taka rozgrywka nie porwała. Ot raz na jakiś czas sobie zagram. Z drugiej strony mam większością dodatków. :?
A jak wcześniej pisałem, tryb solo w Królestwach Północy podoba mi się bardziej niż w Narodzinach imperium. Dodatkowo liczę na jakiś rozwój tego trybu w przyszłości, dlatego osobiście polecam, zwłaszcza jeśli podobała się gra solo w NI. :)
ODPOWIEDZ