Osadnicy: Królestwa Północy / Imperial Settlers: Empires of the North (I. Trzewiczek, J. Kijanka)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: sasquach »

Gizmoo pisze: 28 sie 2019, 13:48 3. Wkurza mnie przeogromnie średnio funkcjonalna wypraska. I tak muszę wszystko trzymać w woreczkach strunowych, bo po ustawieniu pionowym pudła - czy to w torbie planszówkowej, czy na kallaxie - wszystko wysypuje się z przegródek. Dlaczego perfekcjonista Trzewiczek nie pomyślał o wieczku!? :evil: Rozmawiałem wczoraj w planszówkowej kawiarni ze znajomymi - i niemal wszyscy przechowują swoje gry pionowo. Ta wypraska jest więc bezużyteczna. Wypraska nie zakłada też miejsca na dodatki (a miejsce na to w pudle jest), co oznacza, że Wyspy Japonii będziemy albo trzymali w oddzielnym pudle, albo (co bardziej pewne), wywalimy tą wypraskę z pudła od podstawki do kubła.
PRO TIP: połóż na każdym decku połóż ten drewniany znacznik, albo planszetkę wydanych robotników. Pamiętaj też o wkładaniu planszy wypraw w odpowiednie miejsce na wyprasce. Potem możesz kręcić pudłem jak chcesz i nic nie wypadnie.

PRO TIP 2: w każdej przegródce na deck wchodzą dwa zakoszulkowane decki i wspomniana planszetka, więc jest miejsce na co najmniej dwa dodatki.
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: autopaga »

PRO TIP3: Trzymaj gry w poziomie. Nawet gambit zmienił system na poziomy. Nie widzę powodu czemu by tego nie robić.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Tomson »

Nidav pisze: 14 sie 2019, 20:59
bluebird pisze: 14 sie 2019, 20:52 Właśnie rozpakowałam grę i faktycznie jeden robotnik jest w kolorze czarnym a ponadto w moim egzemplarzu znalazłem luzem dodatkowo jedną karte dla klanu Glenna "Mistyczne ziemie" z akcją Odkryj aby zbudować a w zapakowanej talii jest taka sama karta tyle że z akcją Odkryj aby zagrać. Też tak macie? Mam ją podmienić?
Kartę z talii należy podmienić na tę, która latała luźno. Za to czarny robotnik do easter egg, który nawiązuje do ONI i rysunku na wyprasce ;)
Czy ktoś zna powód tej podmiany? Domniemam, iż chodzi o to, iż karta Mistyczne ziemie to lokacja dlatego powinna mieć brązowe tło i słowo "zbudować". Ale czy w takim razie karta Robinson również nie powinna być poprawiona? FAQ mówi, iż obie te karty należy traktować jak lokacje. Nie mam dostępu do gry, ale grałem w weekend i jeżeli niczego nie pokręciłem karta Robinson ma czerwone tło i słowo "zagrać" jakby było kartą wsparcia.
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: sasquach »

Tomson pisze: 02 wrz 2019, 18:12 Czy ktoś zna powód tej podmiany? Domniemam, iż chodzi o to, iż karta Mistyczne ziemie to lokacja dlatego powinna mieć brązowe tło i słowo "zbudować". Ale czy w takim razie karta Robinson również nie powinna być poprawiona? FAQ mówi, iż obie te karty należy traktować jak lokacje. Nie mam dostępu do gry, ale grałem w weekend i jeżeli niczego nie pokręciłem karta Robinson ma czerwone tło i słowo "zagrać" jakby było kartą wsparcia.
Tak, chodzi o "zagrać" zamiast "zbudować". W przypadku Robinsona pewnie po prostu nie zauważyli odpowiednio wcześnie.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Gizmoo »

autopaga pisze: 02 wrz 2019, 11:20 PRO TIP3: Trzymaj gry w poziomie. Nawet gambit zmienił system na poziomy. Nie widzę powodu czemu by tego nie robić.
Zagadka: W którym ustawieniu pudełek, szybciej, wygodniej i sprawniej wyciągniesz z Kallaxa Osadników: KP?

Ustawienie 1:
Spoiler:
Ustawienie 2:
Spoiler:
PRO TIP4: Nie ma to jak wyciąganie pudła leżącego pod czterem innymi pudłami. Szybkie, wygodne i zamiast jednego pudełka wyciągasz cztery! A o ile mniej niszczą się wtedy pudełka! :lol:
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: autopaga »

Hmm czy szybciej można wyciągnąć pudełko ze spodu czy posortować całe drewno w osadnikach ;) Ja tam trzymam w poziomie bo do wszystkich gier co zostają w kolekcji robię inserty, nie znoszę woreczków strunowych.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Gizmoo »

autopaga pisze: 03 wrz 2019, 13:41 Ja tam trzymam w poziomie bo do wszystkich gier co zostają w kolekcji robię inserty
Jeżeli komponenty wysypują się z insertu po pionowym ustawieniu pudła, to... Jest to źle zaprojektowany insert. ;)

We wszystkich grach, które mam na półce, mam porobione albo inserty, albo sprawne organizery. W żadnym wypadku nie mam problemów z pionowym przechowywaniem pudła.

A wracając do tematu O:KP - u mnie tytuł o największej ilości rozegranych partii w sierpniu i jednocześnie nowość miesiąca (Co opiszę wkrótce w wątku do tego przeznaczonym)
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: autopaga »

Każdy insert (nie zamykany) jeżeli gra ma np. za dużo luzu w torbie nie przytrzyma elementów jak wieczko się wysunie. Dlatego regał mam do trzymania gier w poziomie i torbę również. A jeżeli gra jest na spodzie na półce to znaczy że jest mało grana i kwalifikuje się do sprzedaży, to przy okazji ułatwia sprawę z czym się rozstać ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Curiosity »

Zaraz trzeba będzie wydzielić wątek o insertach ;)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

Ktoś mi wyjaśni która karta jest do podmiany, ta dodawana do preorderów, to chyba nr 195? Tylko która z nich jest poprawna bo teraz nie wiem. A powiedzcie co jest jeszcze nie tak z kartą 198?
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: imrowai »

przecież jest to opisane 8 postów wyżej.....
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: hadrian »

Znalazłby się chętny do pomocy w dziale zasad? Mam 2 niewyjaśnione tematy i chętnie przeczytam jak je interpretujecie. Może Portal Games podpowie? ;)
Large Hadrian Collider
golonix
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2019, 16:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: golonix »

Jakby kogoś obchodziło, z ciekawości zapytałem Portal czy zamierza zrobić coś z wpadką z kaflem akcji "Zbierz". Oto odpowiedź:
raczej nie będziemy wymieniać kafelka
fakt, pechowo się stało;/
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

golonix pisze: 04 wrz 2019, 20:57 Jakby kogoś obchodziło, z ciekawości zapytałem Portal czy zamierza zrobić coś z wpadką z kaflem akcji "Zbierz". Oto odpowiedź:
raczej nie będziemy wymieniać kafelka
fakt, pechowo się stało;/
A co jest z nim nie tak?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
golonix
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2019, 16:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: golonix »

Dr. Nikczemniuk pisze: 05 wrz 2019, 06:51 A co jest z nim nie tak?
Już o tym pisano. Na kaflu jest niepoprawny tekst, mówiący o tym, że przy tej akcji możesz otrzymać Surowce z wybranego Pola. Okazuje się, że możesz otrzymać Dobra z wybranego Pola, a Surowce != Dobra.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: toblakai »

Trzeba mieć oczywiście na uwadze, że opisy na kafelkach pełnią jedynie rolę pomocniczą - ja ich jakoś szczególnie nie analizowałem po przeczytaniu instrukcji. W samych zasadach każda akcja jest opisana klarownie i bez tego błędu, więc jest malo prawdopodobne, aby po przeczytaniu instrukcji grać niepoprawnie.

Plus, zbieranie za pośrednictwem tej akcji tylko Surowców powinno każdemy grającemu trochę zgrzytać ;)
golonix
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2019, 16:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: golonix »

toblakai pisze: 05 wrz 2019, 08:36 opisy na kafelkach pełnią jedynie rolę pomocniczą
Właśnie! Tym bardziej gryzie w du** błąd na kaflu, który masz cały czas przed oczami podczas gry
toblakai pisze: 05 wrz 2019, 08:36 W samych zasadach każda akcja jest opisana klarownie i bez tego błędu, więc jest malo prawdopodobne, aby po przeczytaniu instrukcji grać niepoprawnie.
To prawda, instrukcja zawiera poprawne reguły, niemniej jednak, musisz pamiętać o tym "wyjątku". Łatwo również o pomyłkę, gdy do gry siadają niedoświadczeni/nowi gracze.
toblakai pisze: 05 wrz 2019, 08:36 Plus, zbieranie za pośrednictwem tej akcji tylko Surowców powinno każdemy grającemu trochę zgrzytać ;)
To raczej nieoczywiste. Doświadczonemu graczowi będzie zgrzytać, innemu już niekoniecznie.

Wszyscy się zgadzamy, że tego typu błąd nie powinien się wydarzyć. Tym bardziej, że jest to autorska gra Portalu (właściciela/pracowników), a nie jakieś tłumaczenie. Btw. w angielskiej wersji jest ten sam błąd.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: toblakai »

golonix pisze: 05 wrz 2019, 08:55
toblakai pisze: 05 wrz 2019, 08:36 Plus, zbieranie za pośrednictwem tej akcji tylko Surowców powinno każdemy grającemu trochę zgrzytać ;)
To raczej nieoczywiste. Doświadczonemu graczowi będzie zgrzytać, innemu już niekoniecznie.
Gdyby grać literalnie tak jak jest napisane na kafelku to nie dało by się zebrać niektórych Dóbr z kart Pola. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji padłoby odpowiednie pytanie ze strony niedoświadczonego współgracza.

Błąd jak błąd - zawsze pozostawia niesmak, ale akurat tutaj to ma marginalne znaczenie.
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Kisun »

Portal nie robi błędów! Skoro coś jest napisane, to znaczy że tak miało być. W sumie to wszystkie teksty i symbole na kartach czy planszach pełnią rolę pomocnicze. Wystarczyłoby wszystko opisać w instrukcji obok nazwy elementu i sprawa załatwiona.
Ciekawe czemu jednak wydawcy decydują się na wymiany elementów, żetonów, kart, figurek czy kości, korekty instrukcji, różnego rodzaju poprawki i sprostowania? Może wydawcy nie wiedzą że nie muszą tego robić?
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

Te mikroskopijne ikonki ludzików na żetonach klanów są denerwujące, kompletnie nie rozumiem zamierzenia żeby takie małe coś umieszczać przecież zmieściły by się większe te obrazki, o tym że nie idzie rozpoznać po grafice jaki to klan to już było wspomniane. W trybie solą do oznaczania rundy każą użyć planszy punktacji i nie używanego znacznika klanu. Naprawdę? Nie dość że są małe, nie idzie ich rozpoznać... przecież to się pierdzieli na planszy i grając nie pamiętam który jest mój od punktów a który od rundy. Kolejna rzecz której nie jest w stanie zrozumieć to dlaczego zamiast takiego bezsensownego rozwiązania po prostu nie wydrukowali liczby rund dla trybu solo z boku planszy jak to było w ONI? O tragicznej instrukcji chyba też było wspomniane.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: toblakai »

litk pisze: 09 wrz 2019, 13:44 Te mikroskopijne ikonki ludzików na żetonach klanów są denerwujące, kompletnie nie rozumiem zamierzenia żeby takie małe coś umieszczać przecież zmieściły by się większe te obrazki, o tym że nie idzie rozpoznać po grafice jaki to klan to już było wspomniane.
W weekend grałem rozgrywkę z dokupionymi komponentami:
- zwykłe drewniane pionki zamiast znaczników klanu do liczenia punktów
- akrylowe dyski do zaznaczania wyczerpanych kart

Po zakończonej rozgrywce odczucia moje jak i żony były takie, że zmiany na zdecydowany plus. Gra nie zajmuje już tak dużo miejsca i komfort podczasz obcowania z akrylowymi znacznikami jest o niebo lepszy niż przekręcanie kart.

Komplet komponentów dla 4 graczy w dedykowanych kolorach kosztowal mnie jedynie 32zł - polecam rozwiązanie każdemu.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Wroobel »

Gdzie kupiłeś? Podeślesz linki?
Sam się nad tym zastanawiam ale szukam jakichś żeby klimatycznie pasowały :)
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: toblakai »

Ja kupowałem na Mepelu. Klimat nam zwisa w grach, więc kupiłem najprostsze, pasujące kolorystycznie znaczniki
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Wroobel »

OK
Ale rozumiem, że pasujące kolorystycznie do znaczników na koło akcji prawda?
bo mi tylko taki klucz wydaje się sensowny.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: toblakai »

Tak, klasycznie czerwone, zielone, niebieskie i żółte znaczniki.
ODPOWIEDZ