Gra miesiąca - styczeń 2019

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: Gosiek »

Styczeń raczej spokojny, 22 partie w 9 gier, z czego 7 partii online (TTR).

Nowe gry: Capital (++)
Regularnie grane: Ticket to ride w różnych osłonach, Obecność, Pory Roku, Colt Express z dodatkiem, Światowy Konflikt (Coup)
Powroty: Terraformacja Marsa - tym razem w odsłonie Hellas i Elysium.

Zwycięża:
- Capital - bardzo fajne kafelkowe budowanie miasta (a raczej dzielnicy Warszawy) z twistem w postaci wyburzania części budynków (wojny światowe). Gra pozornie prosta, ale z uwagi na ograniczenie rozmiarów, jakie może mieć nasze terytorium, zmuszająca do solidnego kombinowania.
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: Argue »

W styczniu zostało rozegranych 21 partii w 12 tytułów, czyli nie najgorzej, ale chciałoby się więcej.
Spoiler:
Nowości: Zagraliśmy po raz pierwszy w Azul u znajomych w składzie 3 osobowym i gra mnie strasznie rozczarowała. Zdaje sobie sprawę z możliwości masterowania wyniku, ale jest to kompletnie dla mnie niesatysfakcjonujące i nie czerpałem przyjemności z tej gry.
Kolejną nowością był Klub Utracjuszy, pierwsza partia błędnie rozegrana, przez co partia się skróciła, druga już poprawna i póki co z żoną pierwsze wrażenie możemy ocenić na przeciętne. Ot 6/10 eurosucharek, może grając na wszystkie 3 plansze jest lepiej, zobaczymy w przyszłości.

Powrót miesiąca: Tutaj muszę podkreślić, że gra wróciła na stół po dość długiej przerwie, bo 7-miesięcznej. Tzolk’in bo o tej grze mowa, pierwotnie zachwycił mechaniką, ale nadal mam wątpliwości, co do balansu i wymuszenia ścieżki gry, czy rzucać się po łatwe punkty z czaszek, czy budować silniczek pod tory świątyń. Zwłaszcza w grze dwuosobowej jest to widoczne.

Gra miesiąca: Troyes – co ostatnio się nakombinowaliśmy, trudne karty akcji, niewiele można było zrobić, próby ratunku przerzutami kośćmi, niemożność stworzenia silnika pod pieniądze. Kompletnie inna partia niż dotychczasowe.
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: omam »

grane było: Endeavor: Age of Sail, Manila, Hacjenda, Geniusz, Race for the Galaxy, Valeria: Wyprawy

gra miesiąca: Endeavor Age of Sail czyli proste zasady przy odpowiedniej dozie interakcji, pływamy po basanie morza śródziemnego oraz odkrywamy nowe lądy w pozostałej części globu, rozwijamy naszą technologię, zajmujemy miasta i toczymy wojny, a wszystko to podane w bardzo prostych zasadach do wytłumaczenia w ok 10-15 min., gra oferuje również dodatkowe moduły rozwijające podstawową mechanikę, rewelacja !
Marcosii
Posty: 159
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:48
Lokalizacja: Wlkp.
Has thanked: 177 times
Been thanked: 13 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: Marcosii »

W styczniu na stole pojawiły się:
Blood Rage x4
Brass: Birmingham x4
Architects of the West Kingdom x1
Zamki Burgundii x1
Dominant Species x1
Pan Lodowego Ogrodu x1
Mare Nostrum: Empires x1
Rising Sun x1
Roll for the Galaxy x1
Wojna o Piesień x1
Partia i gra miesiaca: zacieta walka z żona w Zamki Burgundii (przegrana 2 punktami 198 vs 196).
Ostatnio zmieniony 04 lut 2019, 10:46 przez Marcosii, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: cboot »

Nowa gra: Merchants & Marauders: Broadsides
Nowy dodatek: Sid Meier's Civilization: The Board Game – Wisdom and Warfare
Nowy wariant: Grand Austria Hotel - różniące się plansze graczy

Najczęściej grana: Grand Austria Hotel (4x)
Gra miesiąca: Vinhos
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: Koziełło »

W styczniu teoretycznie "na bogato", bo 32 rozgrywki w 14 tytułów. Tylko, że 12 z nich to szalony Tajniakowy maraton :mrgreen:

Nowości:
Brass: Lancashire (++-) Gra niewątpliwie dobra, stawiająca wyzwania, której nie mogę nic zarzucić. Teoretycznie ma wszystko, czego oczekuję od dobrej gry. Poza jednym - jakoś nie pozostawiła poczucia "chciałbym jeszcze raz".
Council of 4 (++-) Duet Luciani / Tascini łykam od razu, więc nie było opcji by grę odpuścić. Troszkę lżejsza od innych gier duetu, ale daje sporo dobrej zabawy. Na półce zostanie na pewno jako trochę większy chwilerek.
Nippon (+++) Gra, która zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Nie przepadam za industrialnymi klimatami. Nie lubię area control. Graficznie nie zachwyca. A dała mi to, czego oczekiwałem od Brassa. Bardzo mi się podoba twist z wybieraniem odpowiednich kolorów robotników, konieczność wydania wszystkich zasobów w rundzie (bo nic na następną nie przejdzie), spora ilość decyzji do podjęcia... Dla mnie miodzio
Orlean (+--) Chyba za dużo sobie po tej grze obiecywałem. Czołówka BGG, znakomite recenzje... Tymczasem nie siadła zupełnie. Prawdopodobnie nie dostanie drugiej szansy, bo za chwilę ogłoszenie wyników MatHandlu :lol:
Suburbia (+++) Na grę polowałem od dawna i wreszcie udało się. Nie - nie nabyć, ale zagrać. Widać ogrom podobieństw do Zamków Ludwika, ale w niczym mi to nie przeszkadza. Bawiłem się świetnie i chętnie usiądę do kolejnej rozgrywki.
Tzolkin (+++) Gra do której długo nie mogłem się zabrać. Jakoś mechanizm kół zębatych wydawał mi się nieczytelny i przekombinowany. Odszczekuję na cztery strony świata. Co prawda Maro Polo gra nie zdetronizuje, ale na półkę regału trafi.

Stali bywalcy:
Marco Polo Gra rządzi na stole już od jakiegoś czasu. I chyba prędko z niego nie zniknie. Tym bardziej, że dodatki już są, a jeszcze nieograne :lol:
Chatka z piernika Przez jakiś czas gra stała się etatowym fillerkiem, ale powoli zaczyna wydawać się nieco monotonna. Niby za każdym razem inne cele, inne kafelki, inne postaci do pochwycenia, a powoli zaczynam odnosić wrażenie, że znów robię to samo...
El Gaucho Gra lekka, aczkolwiek niebanalna. Do tego dająca całkiem dużo radości i interakcji między graczami. Zawsze chętnie zasiądę.
Tajniacy "Siądą" chyba w każdej grupie, niezależnie od wieku, płci czy też poziomu geekozy. W styczniu na stole co prawda tylko raz ale za to pod postacią maratonu na 12 rozgrywek :shock:

Powroty:
Munchkin - Raz na jakiś czas powraca w charakterze gry imprezowej
Rosyjskie koleje - Podobno powtarzalna, podobno schematyczna, a mi za każdym razem daje sporo frajdy.
Terraformacja Marsa - Po raz pierwszy z Preludium. Dodatek rzeczywiście znacząco przyspiesza rozgrywkę (tak na oko 2/3 pokolenia)
Trambahn - Prosta dwuosobowa karcianka, u nas świetnie spełniająca rolę "gry na podróż", gdy mało miejsca w bagażu i na stole.

Nowością miesiąca zostaje Suburbia, chociaż Nippon mocno depcze jej po piętach
Gra miesiąca od dłuższego czasu pozostaje niezmienna, czyli Marco Polo
Rozczarowanie miesiąca Orlean
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: nimsarn »

U mnie:

Nowości:
Tribes: Early Civilization (*******/10) Można nazwać to grą miesiąca (13/32) dobry fliter z bardzo losową mechaniką, ma jedną wadę - rewanż :)
Zamek Smoków (******/10) Dobra gra na konkurs...
Multiuniversum (*******/10) Bardzo udana gra karciana...

Powrót:
Odkrycia Lewisa & Clarca - Czemu tak długo? Jak można tego nie kochać :D

Stali bywalcy:
Rotunda - Wszystko mi się podoba, nawet wówczas gdy przegrywam, co się zdarza nader często :D
Ganges - taka poświąteczna nowość, bawi ale nie wiem czemu przy niej nie szaleję.. :?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1941 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: warlock »

Mega owocny miesiąc:

Władca Pierścieni: Gra Karciana [17]
Horror w Arkham: Gra Karciana [4]
Asante [4]
Pax Renaissance [4]
Labyrint: Wojna z Terroryzmem, 2001 – ? [2]
Wojna o Pierścień [2]
Bora Bora [1]
Escape Tales: The Awakening [1]
Grand Austria Hotel [1]
Gùgōng [1]
Lords of Hellas 1
Puerto Rico [1]
Ra [1]
Terraformacja Marsa [1]
Three Kingdoms Redux [1]
Zimna Wojna 1945-1989 [1]
Vinhos [1]

Strasznie ciężko mi było wybrać konkretną grę (tym bardziej, że na stole królował Władca Pierścieni LCG), ale mimo wszystko tytuł gry miesiąca ex aequo dostają dwie gry: Pax Renaissance i Labirynt: Wojna z Terroryzmem, miałem MNÓSTWO funu ze wszystkich rozgrywek, po szóstej partii Labirynt katapultował się do mojego TOP 20, a Pax dzielnie walczy o miejsce w TOP 10. Trudne, wymagające gry z bardzo nieoczywistymi strategiami. Fantastyczna sprawa.

Wyróżnić muszę też Horror w Arkham: Grę Karcianą, w której na tym etapie jestem zakochany i już z kumplem jesteśmy umówieni na regularne granie w kampanię ;).
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: Muad'Dib »

Kolejny słaby miesiąc po grudniu ale cóż. Raptem 13 partii w 8 tytułów.

Najwięcej razy były grane Terraformacja Marsa (x3), już na stałe z full opcją (tzn wszystkie dodatki) oraz Królestwo Królików (x3). To ostatnie zawsze wpadało jako zapchaj dziura bo plany się zmieniały w ostatniej chwili ale całkiem spoko tytuł. Trochę razi losowość z kartami ale da się to jakoś przeżyć. Do tego grane były Core Worlds (fajny tytuł ale trochę niedopracowany mechanicznie), Takenoko (chyba po 2-3 latach przerwy, jako odskocznia dla Terraformacji bo w tę graliśmy cały dzień), wieczorne partyjki w Jaipur oraz Netrunner (po ponad roku przerwy). Jako nowości wpadły wspomniane Króliki, Monster Lands oraz Renegade. Monster Lands całkiem ciekawy tytuł ale ostatnie tury wloką się strasznie. Pierwsze 3 zagraliśmy w chyba 30minut a kolejne 3 ok 2h. Najciekawszą opcją z nowości był Renegade. Ciekawy deckbuilding, mechanika nawet się zazębia z klimate, tzn faktycznie czułem, jakbym się tłukł z jakimiś firewallami itp. Do tego mechanizm kupowania kart 1:1 czyli talia zawsze liczy 15, do tego ta ilość odmierza koniec cyklu, co też ciekawe. I fajnie, że kupiona karta zawsze idzie na rękę i można od razu ją wykorzystać. Były 2 minusy przy dwóch partiach. Wprowadzający scenariusz oraz kolejny są dosyć łatwe, raczej przeszliśmy bez problemów, mimo grania po raz pierwszy (obie partie były z nowymi osobami). Oprócz tego przy 5 osobach był spory downtime. Chyba nie siądę już do tego na więcej niż 3 osoby max.

Gra miesiąca: Terraformacja Marsa
Nowość miesiąca: Renegade
Powrót miesiąca: Android Netrunner
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: Furan »

A u mnie zdecydowanie i bezapelacyjnie Taj Mahal. Pokazałem znajomym i wpadli w to po uszy (mimo że przegrywają ze mną notorycznie hihihi, to chcą grać partię za partią). Sam zagrałem w Taj Mahal po raz pierwszy od prawie 10 lat. I po poznaniu przez ten czas prawdopodobnie ok. 200-300 nowych gier uważam, że TM nie ma sobie równych wśród gier licytacyjnych i wśród gier w ogóle. Podobne emocje w grze wieloosobowej odczuwam tylko w Tygrysie i Eufracie i Przez Pustynię, Amunie-Re czy klasycznych dylematach gnijących towarów w Puerto Rico... no, może też w Space Alercie i Zimnej Wojnie. :) Ale w żadnym z pozostałych przypadków nie mam poczucia tak przyjemnego stresu jak w TM. Genialny, zapomniany tytuł, wydany z durnowatym tematem (pierwotnie miały to być zamki w średniowiecznej Anglii?), który warto odświeżyć w zalewie nowości.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 249
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 58 times
Been thanked: 122 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: upadly_bankowiec »

W styczniu u mnie łącznie 23 rozgrywki w 9 różnych gier. W tym dwie nowości - Cywilizacja Poprzez Wieki i LOTR LCG. Cywilizacja wg mnie jest grą genialną, bardzo dobrze się przy niej bawiłem. LOTR był ok, ale tylko ok. Nie wiem dlaczego ale mnie nie wciągnął, chociaż świat wykreowany przez Tolkiena uwielbiam.

Podsumowując:
23 rozgrywki, które łącznie zajęły około 51 godzin.

Top 3 pod względem ilości partii:
1. Warhammer Inwazja - 7
2. LOTR LCG - 4
3. Horror w Arkham - 3
3. Cywilizacja Poprzez Wieki - 3

Top 3 pod względem czasu grania:
1. Cywilizacja Poprzez Wieki - 16 godzin
2. Horror w Arkham - 9 godzin
3. LOTR LCG - 6 godzin
3. Warhammer Inwazja - 6 godzin
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: Ryu »

U mnie 3 partie w Cerebrię i to zdecydowanie gra miesiąca :)
Świetne wykonanie, ciekawe partie, spoko wpółgracze :)
Zdecydowanie pograłbym jeszcze :)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: gregos »

Trickerion wywołał najwięcej emocji w styczniu, poza tym jest ciąg, aby dalej go ogrywać. Zatem to jemu przypada tytuł gry miesiąca.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: Michał M »

Nie ma to jak robić planszówkowe podsumowanie stycznia prawie w połowie lutego, ale jest: http://metodymarnowaniaczasu.blogspot.c ... siaca.html
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: buhaj »

98 rozgrywek w 26 gier
Najwięcej: Zamki Burgundii 41, Monolith 9, Szachy 7
Nowości: The Great War (++), Heroes of Normandie (+), 1889: History of Shikoku Railways (+++), Antiquity (+++), Cerebria: The Inside World (+/-),
Stali bywalcy: Brass: Birmingham (1), Clans of Caledonia (1), Dominant Species (1), Gaia Project (1), Gùgōng (1), Patchwork (1), Photosynthesis (1), Terraforming Mars (1), Vinhos Deluxe Edition (1), Sagrada (4), AuZtralia (3), Azul (3), 303 (2), Clank!: A Deck-Building Adventure (2), Flamme Rouge (2), 7 Wonders Duel (1), The Castles of Burgundy (41), Monolith Arena (9), Chess (7)

Powroty: Rising Sun (1), Scythe (1)
Nowość miesiąca: Antiquity
Gra miesiąca: Zamki Burgundii
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: Neoptolemos »

I beg your pardon, ale te 41 rozgrywek w Zamki to było offline? :o
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Gra miesiąca - styczeń 2019

Post autor: buhaj »

"Na żywo"
ODPOWIEDZ