Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

https://boardgamegeek.com/boardgame/221 ... aur-island
Jakiś wydawca PL ostrzy sobie ząbki by to wydać?
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 24 lip 2019, 11:39 przez Dr. Nikczemniuk, łącznie zmieniany 4 razy.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: windziarz44 »

zastanawia mnie fenomen tej gry. Wysokie miejsce w rankingu BGG dla gierki, która jest tak nijaka jak tylko może być.
Worker placement na poziomie wręcz elementarnym.
Zero poczucia rozwoju. Akcje, wykonywane mechanicznie. Plus kopanie kogoś, kto ma pecha, że ma więcej punkcików niż inni.
Zakładam, że z tymi komponentami gra musiałaby kosztować w PL grubo ponad 200 zł.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: Ardel12 »

Mam podobnie, zagrałem w dwie osoby i nic ciekawego. Współgracz miał dokładnie te same uczucia. Klimatu Jurrasic Park zero. Kolory do mnie nie trafiają jak i oprawa. Niby kila faz i akcji do wykonania, ale opierają się tylko na zbieraniu surowców na dinusie i zwiększaniu ochrony, by czasem nikogo nie zjadły. Tury mijają, do parku wchodzi coraz więcej gości i tak to się kręci. Jedyny fun jaki miałem, to wyścig po cele. Stanowią bardzo ważny aspekt punktowy i w moim przypadku nie wykonanie jednego z nich skończyło się porażką.

Gra prócz jasnego nawiązania do sławnego filmu niczego ciekawego nie oferuje.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

A ja bym miał ochotę od czasu do czasu wypakować na stół coś ładnego i elementarnego do od tak sobie popykania...
Taka Epoka Kamienia w klimacie dinożarłów. :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: pan_satyros »

Podstawka w kategorii lekkiej gry mi się nawet podoba, z dodatkiem jest już dużo ciekawiej. Natomiast czekam aż do sklepów trafi DinoGenics.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: detrytusek »

pan_satyros pisze: 07 lut 2019, 13:58 Podstawka w kategorii lekkiej gry mi się nawet podoba, z dodatkiem jest już dużo ciekawiej. Natomiast czekam aż do sklepów trafi DinoGenics.
A mógłbyś napisać coś o grze z dodatkiem? Co się naprawiło jeśli jest "dużo ciekawiej"? Gracias
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: pan_satyros »

Przede wszystkim spada losowość i wzrasta decyzyjność - przez całą grę. Masz Facilities, czyli specialne zdolności na start, różne dla każdego z graczy. Masz karty planów parku, które nadają rozgrywce nieco bardziej celowy charakter no i masz karty PR, czyli dodatkowe warunki końcowego punktowania - coś jak karty ról w Troyes.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: detrytusek »

pan_satyros pisze: 12 maja 2019, 12:34 Przede wszystkim spada losowość i wzrasta decyzyjność - przez całą grę. Masz Facilities, czyli specialne zdolności na start, różne dla każdego z graczy. Masz karty planów parku, które nadają rozgrywce nieco bardziej celowy charakter no i masz karty PR, czyli dodatkowe warunki końcowego punktowania - coś jak karty ról w Troyes.
A czy liczba odwiedzających dalej zależy tylko od liczby dinozaurów?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: pan_satyros »

detrytusek pisze: 12 maja 2019, 12:49
pan_satyros pisze: 12 maja 2019, 12:34 Przede wszystkim spada losowość i wzrasta decyzyjność - przez całą grę. Masz Facilities, czyli specialne zdolności na start, różne dla każdego z graczy. Masz karty planów parku, które nadają rozgrywce nieco bardziej celowy charakter no i masz karty PR, czyli dodatkowe warunki końcowego punktowania - coś jak karty ról w Troyes.
A czy liczba odwiedzających dalej zależy tylko od liczby dinozaurów?
Tak. Przynajmniej tak graliśmy.
Nadal różne dino mają różne wartości "excitement", a i też część kart na tę wartość wpływa.
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: zbajszek »

jak ktoś by chciał zobaczyć jak gra wygląda w praktyce to właśnie zacząłem serię

Dinosaur Island #1 - Setup
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: Gizmoo »

Wreszcie nadszedł ten moment. Zdjąłem wczoraj Dinosaur Island z półki wstydu, które przeleżało tam ponad pół roku! :lol: Swoją edycję z kickstartera otrzymałem bodaj w grudniu zeszłego roku i jakoś zawsze nie było okazji, żeby w nie zagrać. I pomimo jednej partyjki w dniu wczorajszym, już wiem, że u mnie to będzie gra miesiąca!

Żeby nie było - to moja druga partyjką w DI. Wcześniej grałem w retail, ale wersja z kickstartera do wersji sklepowej wygląda jak niebo a ziemia. I choć głównie są to różnice estetyczne, to tak bardzo wpływają na ogólne wrażenie, że prawdę mówiąc, można powiedzieć, że to inna gra. :lol:

Dinosaur Island to tytuł dość lekki, ale bardzo, bardzo przyjemny. Dużo fajnego kombinowania, sporo ciekawych decyzji do podjęcia i fajne różowe dinozaury. Bardzo podoba mi się to, że trzeba non stop dobrze ewaluować to, co wychodzi na markecie. Nieoptymalne decyzje mocno się na nas mogą zemścić. Bardzo podoba mi się, że gra jest wyścigiem i do tego wyścigu można ścigać się punktowo różnymi drogami.

Windziarz pisał wcześniej, że w grze nie ma postępu, z czym się absolutnie nie zgadzam, bo silniczek punktowy nabiera rozpędu cały czas, a z rundy na rundę mamy coraz większy wachlarz możliwości choćby ze względu na nowych specjalistów, nowe pokoje z akcjami, czy stale rosnący zarobek.

Losowości trochę jest, ale absolutnie nad wszystkim można zapanować. W zasadzie jedyna losowość, która ma znaczenie - to wyłącznie ta przy losowaniu klienteli parku. Ale nawet z chuliganami można sobie radzić na kilka różnych sposobów. Jeżeli ktoś ich całkowicie olewa i nie przygotuje się, by chronić przed ich efektem - to oczywiście może później płakać. Jednocześnie - może mieć pretensje wyłącznie do siebie. Jest spora pula specjalistów i pokojów, którzy niwelują ich negatywny efekt całkowicie. A są też specjaliści, którzy pozwalają nawet na punktowanie na chuliganach! W naszej całej rozgrywce "pechowy" dociąg urwał u wszystkich raptem kilka punktów i nie miał absolutnie większego wpływu na wyniki końcowe.

Świetne w tej grze jest również to, że dzięki plot twistom i zmiennym celom - każda rozgrywka może kręcić się dookoła zupełnie innych rzeczy i wyglądać zupełnie inaczej.

Reasumując - jestem bardzo zadowolony ze wsparcia. Nie mogę doczekać się kolejnej rozgrywki i nie mogę doczekać się gry z modułami z Totally Liquid. Bardzo przyjemny, relaksujący tytuł.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: detrytusek »

Gizmoo pisze: 24 cze 2019, 21:59 Bardzo podoba mi się, że gra jest wyścigiem i do tego wyścigu można ścigać się punktowo różnymi drogami.
Różnymi drogami? Tutaj jedyną drogą jest robienie dinozaurów. Bo czy pójdę w roślinożerne czy duże drapieżniki to wciąż to samo. Nie ma żadnego punktowania za budynki, specjalistów, rozwój laboratorium...nic.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: Gizmoo »

detrytusek pisze: 24 cze 2019, 22:51 Różnymi drogami?
Można szybko punktować na tanich dinozaurach. (szybko można uzyskać znaczącą przewagę punktową) Można pójść w drogich, niebezpiecznych drapieżców i zapunktować na nich dużą ilość punktów na koniec gry. Można starać się szybko realizować cele. Można bić punkty na inwestycjach w atrakcje. A można to wszystko zrealizować po trochu, starając się balansować wszystkie elementy. Punktujący na koniec gry specjaliści też są spoko. Kolega na przykład miał specjalistę, który "aresztował" chuliganów i za każdego złapanego gościa miał na koniec po punkcie. Złapał ich w całej rozgrywce bodaj siedmiu, co równa się zdobyczy punktowej za jeden cel.

Podczas wczorajszej rozgrywki zobaczyłem jak wiele jest opcji na zdobycie punktów. A w dodatkowych modułach dochodzą jeszcze blueprintsy, szefowie i mnóstwo rozmaitych wariantów. Ilość opcji jaką dostarcza ta gra po prostu przytłacza.

Żeby nie było - nie jest to może arcydzieło. Nie jest to gra, która pali zwoje, ale jest to bardzo przyjemna, fajna gra familijna, w której dużo radochy dostarcza to, co robi się w trakcie. A na koniec wiem, co mogłem zrobić lepiej, gdzie popełniłem błędy, gdzie podjąłem nieoptymalną decyzję. Dla mnie to oznaka dobrej gry. A że nie jest to mózgożer i super policzalne euro... No cóż. DI nigdy takiej gry nie starało się udawać. To jest amerykański produkt, a nie matematyczny suchar, oprawiony Klemensem.

EDYTA: Mam wersję z kickstartera. U mnie są i budynki (atrakcje) punktujące w trakcie i na koniec, i pokoje klepiące punkty i specjaliści punktujący na koniec. Nie pamiętam, czy było to w wersji sklepowej. Jak wspominałem - jak grałem w wersję sklepową (grubo ponad rok temu), to było dobrze, ale moje serce szybciej nie zabiło. Wczoraj zaś bawiłem się wyśmienicie i z dyskusji po wczorajszej partii wnioskuję, że pozostali gracze również bawili się świetnie. Wrażenia z rozgrywki miałem inne i duuuużo lepsze niż z rozgrywki zeszłorocznej i mam wrażenie, że w mojej KS-owej wersji zawartości było tak ze trzy razy tyle co w wersji retail. Kart i w ogóle możliwości było od groma, a nie grałem jeszcze z żadnym z modułów dedykowanych Totally Liquid.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: detrytusek »

Gizmoo pisze: 25 cze 2019, 00:42 Można szybko punktować na tanich dinozaurach.
Czyli idę w dinozaury
Gizmoo pisze: 25 cze 2019, 00:42 Można pójść w drogich, niebezpiecznych drapieżców i zapunktować na nich dużą ilość punktów na koniec gry
Czyli idę w dinozaury
Gizmoo pisze: 25 cze 2019, 00:42 Można starać się szybko realizować cele
To nie jest żadna strategia na punktowanie tylko ew. skrócenie rozgrywki. Punkty i tak zdobędziesz głównie z dinozaurów.
Gizmoo pisze: 25 cze 2019, 00:42 Punktujący na koniec gry specjaliści też są spoko. Kolega na przykład miał specjalistę, który "aresztował" chuliganów i za każdego złapanego gościa miał na koniec po punkcie. Złapał ich w całej rozgrywce bodaj siedmiu, co równa się zdobyczy punktowej za jeden cel.
Fajnie ale to znów nie jest żadna nowa ścieżka punktowania. Nie da się "grać na specjalistów". Te 7 pkt przy punktacji ~100 to jest nic.

Aż wszedłem na stronę KS-a, żeby zobaczyć czy w jakichś stretchgoalach nie było punktujących budynków ale nie. Więc trochę nie rozumiem o czym piszesz. Nie ma punktujących budynków w grze chyba, że mnie pamięć zawodzi. Jedyne to klatki, które to punktują za dinozaury wewnątrz.

Ja się z tym co piszesz o grze zgadzam. Karty plot twistów to np świetny pomysł ale mój problem z tą grą jest brak różnorodności w punktowaniu. Zastanawiam się czy iść w dodatek bo owszem dodaje on jak się wydaje mnóstwo fajnych modułów ale z tego co widziałem głównego mojego zarzutu nie zmienia + instrukcja, która absolutnie nic nie wyjaśnia jak działają Ci specjalni pracownicy. BGG w dziale rules spuchło.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: Gizmoo »

detrytusek pisze: 25 cze 2019, 08:37 Nie ma punktujących budynków w grze
Żeby nie być gołosłownym - zrobiłem zdjęcie pierwszym z brzegu kafelkom:
Spoiler:
Taki Giga Coaster (odpowiednio szybko kupiony) może nabić sporo punktów. Zakładając że będzie wypełniony patronami przez pięć kolejnych rund - przyniesie w sumie 17 punktów. To jest bardzo dużo.

Oczywiście bez dinozaurów nie przyjdą nam klienci. Idąc w budyneczki musimy jednocześnie inwestować w dinozaury, które mocno podnoszą atrakcyjność naszego parku. Dzięki czemu na takich budynkach jesteśmy w stanie tłuc punkty. No ale to trzeba zaplanować od samego początku. :wink:
detrytusek pisze: 25 cze 2019, 08:37 Te 7 pkt przy punktacji ~100 to jest nic
Grałem dwa razy, wybierając średnią długość rozgrywki i punkty graczy oscylowały w okolicach 40-50. Zwycięzca uciekł nam punktowo na 71 pkt, ale tylko dlatego, że udało mu się zrealizować aż trzy cele. 21 punktów za cele to jest miażdżąca przewaga w tej grze.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: detrytusek »

Hmm nie kojarzę takich budynków z punktami na sobie. Tylko kasa. Nie rozumiem trochę tego bo wygląda jakby KS dodawał budynki i o tym nie napisał?
No to już lepiej wygląda chociaż kupić budynek za minimum 9+ opłata za miejsce to jest multum kasy.
Gra lepiej hula im jest dłuższa dlatego polecam wersje długie.
Edyta: zwracam honor i kajam się nisko. Pewnie ze są tam pkt. Dawno nie grałem i jakoś mi tylko te puste utkwiły w głowie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: detrytusek »

Gizmoo pisze: 25 cze 2019, 14:11
Jednak powrócę do tematu. Zagrałem właśnie partyjkę i postaram się wyłuszczyć moje zarzuty, które się nie zmieniają mimo mojej niezgrabnej wcześniejszej wypowiedzi.
W tej grze nie ma żadnych alternatywnych strategii. Jest tylko tworzenie dinozaurów. Małych, dużych owszem ale wciąż dinozaurów. Strategia na budynki nie istnieje. Co rozumiem przez strategię na budynki? To, że z nich mam większość punktów. Powiedzmy zrobiłeś 10 dino i 2 budynki, a ja odwrotnie czyli poszliśmy odrębnymi ścieżkami. To jest nierealne niestety z tego prostego powodu, że budynki nie przyciągają ludzi. To robią tylko nowe dinusy, a więc jak chcesz zapełnić budynek i zarobić punkty to musisz najpierw zainwestować w zwierzaki. Budynki służą tutaj jedynie do ulokowania gdzieś nadwyżki ludzi jeśli Cię zagrożenie podgryza w kostki ale jeśli to opanujesz to znów musisz zrobić kolejnego różowego bo tylko tak rozwiniesz swój park tylko tak przyciągniesz więcej ludzi.
Budynki dodatkowo są tak skonstruowane, że te fajne są bardzo drogie. Wydanie 9+ na taki nie wydarzy się na początku gry, a więc nie będziesz punktował nie wiadomo jak często. I to mowa o rozgrywce długiej. W średniej będzie jeszcze trudniej z nich porządnie skorzystać. Drugą ich cechą jest tak zwana albo rybka albo pipka (jak mawiał Sofronow) czyli albo punkty na koniec gry albo więcej miejsc dla ludzi w trakcie gry, więc też się nie da nachapać z jednego i drugiego.
Grałem w wersję długą w 2 os. i 100 pkt to nic wielkiego co znów bije w budynki bo czy postawię ludka w budynku czy pójdzie oglądać pinkiego to nie ma znaczenia - zawsze 1 pkt, a pinki zwiększa popularność parku, budynek nie. Gdyby budynki miały nie 1 pkt, a więcej to tu się otwiera bardzo fajne pole do kombinowania.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: brazylianwisnia »

Ta gra ma najwięcej sensu z dodatkiem. O ile nadal trzeba robić dinozaury(i dobrze) tak jest większe zroznicowanie, kształt parku ma znaczenie, mamy mini wyspę dająca nowe zdolnosci.. Jest dużo ciekawej I gra daje dużo więcej możliwości.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: detrytusek »

brazylianwisnia pisze: 27 cze 2019, 15:46 Ta gra ma najwięcej sensu z dodatkiem. O ile nadal trzeba robić dinozaury(i dobrze) tak jest większe zroznicowanie, kształt parku ma znaczenie, mamy mini wyspę dająca nowe zdolnosci.. Jest dużo ciekawej I gra daje dużo więcej możliwości.
Napisz proszę coś więcej o dodatku. Szczególnie chodzi mi o tych specjalnych robotników i unikalne zdolności. Co najbardziej się zmienia w porównaniu z podstawką? Czy Ci pracownicy są dobrze zbalansowani bo ponoć wodne dinosy zupełnie nie. Punkty za dobre ułożenie to chyba max 9 czyli to tylko mały dodatek.
Nie mam nic przeciwko robieniu dino bo w końcu o tym jest gra ale na czym polega to zróżnicowanie w zdobywaniu pkt? W podstawce w związku z tym, że dostaje się kasę w zależności od stanu posiadania w parku wytwarzała się kula śnieżna. Im więcej kasy tym mnie na więcej stać czyli tym więcej jej zarobię (bo bezpieczeństwo niestety zwiększa się tylko kasą [pomijając jedno usprawnienie]).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: brazylianwisnia »

Najwieksza różnica to gra zmienia się z lekkiej w średnio ciężka. W pozytywnym znaczeniu. Mamy dużo więcej ciekawych opcji i wyborów. Gra wydaje się dużo bardziej interesująca. Plany parków zapewniają do 27pkt, do tego jeszcze masz ukryte cele. Dyrektorzy dają Variable Player powers a własną wyspa daje unikalne akcje zmienne z każdą gra. Nie odczulem braku balansu pracowników a brak balansu wodnych dinozaurów jest mocno przesądzony. Nie każde są tak samo dobre ale bardziej bym to określił że cześć jest uniwersalna wobec sytuacji a inne wymagają odpowiednich warunków by były dobre. Jeśli chodzi o nowe źródła punktów to właśnie plany parku, ukryte cele i wyspy.

Podsumowując: nie zagrałbym więcej bez dodatku. Zmienia naprawdę wiele I dodaje grze sporo głębi, zwiększa regrywalnosc. Dla mnie gra po dodaniu go zmieniła się z OK na dobrą. Gdyby nie ilość zarządzania gra to byłaby pewnie gdzieś w mojej szerszej czołówce ulubionych gier. Tak to troche zbyt fiddly i trafia na sprzedaż. Trzeba też przyznać że w wersji KS jest pięknie wydana.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: detrytusek »

brazylianwisnia pisze: 27 cze 2019, 16:51 Gdyby nie ilość zarządzania gra to byłaby pewnie gdzieś w mojej szerszej czołówce ulubionych gier. Tak to troche zbyt fiddly i trafia na sprzedaż. Trzeba też przyznać że w wersji KS jest pięknie wydana.
Co rozumiesz przez ilość zarządzania?
Nie chcesz sprzedać dodatku ? :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: Gizmoo »

detrytusek pisze: 27 cze 2019, 17:03 Co rozumiesz przez ilość zarządzania?
Pewnie chodzi o setup i ilość ruchomych elementów. Ja generalnie też uważam, że w DI jeżeli chodzi o samą obsługę gry, to wiele rzeczy dałoby się zrobić lepiej. Sporo tu sortowania elementów, tasowania, układania. Z dodatkiem to wygląda jeszcze bardziej absurdalnie. :D

Generalnie preferuję gry w których jest jak najmniej ruchomych elementów, ale akurat tutaj mi to przeszkadza mniej niż w innych produktach. Może dlatego, że rozgrywka jest bardzo przyjemna, a budowanie własnego parku daje sporo satysfakcji.
brazylianwisnia pisze: 27 cze 2019, 16:51 Plany parków zapewniają do 27pkt, do tego jeszcze masz ukryte cele.
Właśnie z tego powodu nie mogę się doczekać rozgrywki z dodatkiem. Na papierze te moduły wyglądają rewelacyjnie. W tym tygodniu to już się nie uda, ale mam nadzieję w przyszłym - ustawię się ze znajomymi na rozgrywkę z dodatkiem. A przynajmniej z tymi dwoma modułami. ;)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: brazylianwisnia »

Właśnie zbyt dużo faz, zbyt dużo przerzucania elemtow w każdej rundzie. Nie dyskwalifikuje to gry ale jest to jej największą wadą. Z pewnością to najlepsza gra o budowaniu parku. Jeśli komuś się podoba podstawka to po dodaniu dodatku powinien być zachwycony. No chyba że ktoś woli lekkie i rodzinne gry. Zapomniałem też że dodatek zawiera także sporo lepszy tryb solo (AI Deck).
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: brazylianwisnia »

detrytusek pisze: 27 cze 2019, 17:03 Co rozumiesz przez ilość zarządzania?
Nie chcesz sprzedać dodatku ? :)
Mógłbym sprzedać sam dodatek ale mam w wersji KS więc byłoby drożej niż wersja Retail.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Dinosaur Island (Jonathan Gilmour, Brian Lewis)

Post autor: zbajszek »

U mnie w retailowej podstawce też na pewno są kafelki z punktami (bo choć mam wymieszane z dodatkiem to zdaje mi się że część z nich pochodzi z podstawki). W grze głównie chodzi o dinozaury, bo to klucz programu, więc zarzucanie że trzeba je tworzyć jest trochę dziwne :D. Generalnie jest trochę taktyki choćby z punktowaniem pomiędzy rundami, bo jak mamy jedzenie to możemy wybrać czy chcemy kasę czy punkty, a czasem chcemy mieć ich mniej żeby móc być szybciej w następnej turze. Do tego Plot Twisty niby minimalnie ale jednak feeling rozgrywki trochę zmieniają. Co do losowości to mamy kostki w pierwszej fazie i losowanie ludzików w czwartej i tyle.

Moim zdaniem podział gry na fazy jest spoko bo o wiele łatwiej jest wytłumaczyć ludziom zasady, a do tego łatwo to przypominać podczas gry (bo jesteśmy w fazie 2 więc teraz patrzysz na tę planszę i tutaj coś robisz), choć cały czas trzeba pamiętać że to co zrobię w fazie 1 może mieć wpływ na to co będę musiał zrobić w fazie 3 na przykład.

Apropo dodatku:

Wodne dinozaury - Są z każdego typu (roślinne, małe mięsne i duże mięsne), ale nie mają tak samo przypisanych punktów/ekscytacji/zagrożenia. Są o wiele bardziej zróżnicowane i zdecydowanie zwiększają ogólne punktowanie. Mam trochę wątpliwości czy nie ma tam dinozaurów po prostu dużo lepszych, ale jeszcze mam za małe doświadczenie żeby to na pewno powiedzieć.

Karty Blueprintów - Bardzo fajna sprawa szczególnie jak człowiek zaznaje się z grą. Każdy gracz dostaje trzy karty i wybiera jedną z nich. Na karcie jest poakzane jak powinien wybudować swój park. Gdzie jakie atrakcje i jakie dinozaury ma ustawić. Im więcej rzeczy wybuduje w odpowiednich miejscach tym więcej punktów na koniec gry dostanie.

Karty PR - Też bardzo fajny dodatek, każdy z graczy dostaje dwie takie karty, które przedstawiają dodatkowe cele w grze znane tylko danemu graczowi. Na koniec gry każdy z graczy wybiera jedną swoją kartę która będzie punktowana dla wszystkich graczy. Bardzo ciekawa decyzja (w sumie ja swoją peirwszą grę przegrałem przez wybranie złej karty, bo myślałem że największe zagrożenie jest od innego gracza niż faktycznie było).

Z Executive'ami i Facility'ies nie grałem, te pierwsze dają dodatkowego pracownika który ma jakąś specjalną zdolność (np. Używając tego robotnika wydaj 1 DNA mniej kiedy tworzysz dinozaura, czy gościu który może korzystać z laboratoriów przeciwników) . Facility dają nam jakieś specjalne miejsca w parku (jak specjalny dinozaur Mega Rex, czy kasyno gdzie wszyscy gracze mogą wysyłać swoich robotników do kasyna i są tam jakieś benefity).
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
ODPOWIEDZ