Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Gatherey »

Gromb pisze: 09 gru 2019, 14:39 Są pdf-y na stronie wydawnictwa do pobrania. Nowy dodruk pewnie będzie bez błędów. Rebel nie planuje z tego, co wyczytałem zestawów naprawczych.
Masz linka do tego? Szukałem na rebelu, ale nic nie ma :/
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Gromb »

The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: kdsz »

Po czterech partiach mam bardzo mieszane odczucia. Monotonia rozgrywki wręcz mnie obezwładnia. Recenzenci rozpisywali się/rozgadywali o tym, jak otwarta jest to gra, że możemy robić co nam się podoba. A tu okazuje się, że mamy trzy wersje dokładnie tej samej akcji. "Kupuję kartę -> Lecę -> Realizuję kartę" - i tak w kółko przez minimum 2 godziny. Brak jakiegokolwiek podkręcenia tempa rozgrywki, jakiejś kulminacji. Do tego prymitywna mechanika (no może rozbudowa statku i postaci jakoś się broni), dosyć przeciętne wydanie (plansze statków to porażka, puzzle się kiepsko łączą, karty raczej brzydkie i jest ich bardzo mało) i do tego brak interakcji. Bardzo możliwe, że odbiór Zewnętrznych Rubieży to poniekąd moja wina, bo Gwiezdne Wojny mają u mnie neutralną reputację. Ale naprawdę chciałem, żeby mi się ta gra spodobała. Po recenzji Gradania pomyślałem, że wreszcie jest szansa by przygodówka trafiła w moje gusta, bo mechanikę P&D bardzo lubię. Jednak nic takiego nie nastąpiło. Już chyba wolę nawet zagrać w tego nędznego Talismana, który ostatnio zmarnował mi co prawda pół niedzieli, ale przynajmniej ma w pudełku liczbę komponentów zapewniającą te kilkanaście unikatowych partii.
Spory zawód.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Atamán »

kdsz pisze: 16 gru 2019, 08:54"Kupuję kartę -> Lecę -> Realizuję kartę" - i tak w kółko przez minimum 2 godziny. Brak jakiegokolwiek podkręcenia tempa rozgrywki, jakiejś kulminacji.
Prawda. Ale chyba taki już urok gier typu pick up and deliver, przynajmniej ja nie znam jakiejś, która miała by jakąś kulminację w finale.

Dla mnie namiastką takiej kulminacji jest jednak to, że wraz z kolejnymi rundami jestem w stanie obładować się jakimś dodatkowym sprzętem, lepszym statkiem, czy załogantami, którzy zaoferują mi specjalne zdolności i ułatwią realizację zadań czy walkę.

A co do interakcji, to już zależy od stylu gry, my w swoich partiach na maksa wykorzystujemy zasadę, która umożliwia przekazywanie pieniędzy w dowolnym momencie. Ostatnio jeden z graczy dosyć szybko zarobił pierwsze pieniądze i zamiast wydać na statek zaczął oferować innym graczom pożyczki, by w dłuższej perspektywie się jeszcze bardziej wzbogadzić. W pewnym momencie wszyscy pozostali byli u niego zadłużeni. Ot, dostałem brakujące kilka tys. na nowy statek, ale obiecałem że dostarczę ładunek na Takodanę, a pieniądze z niego pójdą do pożyczkodawcy w ramach długu. Ten gracz był tak bogaty, że nawet płacił innym graczom, by dostarczali mu załogantów z drugiego końca planszy :D (czyli de facto było to jakby zlecenie od innego gracza). Finalnie ten bogacz nie wygrał gry o przez bardzo pechowy rzut w finale gry, gdy wszyscy byliśmy już na 8/9 sławy, a jemu nie udało się dostarczyć nielegalnego towaru (no, nie tylko rzut był pechowy - rzut oznaczał tylko trudności przy dostarczeniu, a konkretnie natknął się na rebelianckich celników, ale pech chciał że akurat z rebelią miał negatywną reputację).

Ja jestem po 12 grach i mam ochotę na więcej.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: kdsz »

Jestem zmuszany do grania w Zewnętrze Rubieże przez jednego z domowników, więc mam już na koncie 15 partii, ale gra jak mi się nie podobała, tak mi się nie podoba. Jedyny plus, że już teraz można spokojnie odpuścić czytanie opisów fabularnych (kart jest mało, więc znamy je na wylot) i gra się po prostu krócej. Już udało nam się zjechać do 75 minut na 2 osoby, wliczając rozkładanie i składanie.

Nie potrafię wytłumaczyć średniej ocen 7.8 na BGG. Monotonna, potwornie nudna "przygoda" polegająca na robieniu ciągle tego samego runda po rundzie. Poziom ekscytacji jak przy obieraniu ziemniaków. Ponadto doszliśmy chyba do ściany - wydaje mi się, że już z grubsza wiemy jaka jest optymalna ścieżka prowadząca do zdobywania punktów i każda próba zejścia z tej wytyczonej linii kończy się znaczną różnicą punktową. Pewnie nowe karty z ew. dodatku mogłyby coś zmienić, ale osobiście mam nadzieję, że taki dodatek nigdy nie powstanie, bo byłbym zmuszony go kupić i wciąż grać w tego męczącego gniota.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: kwiatosz »

Nawet nie wiemy w ilu polskich domach tragedie dzieją się za zamkniętymi drzwiami...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: kdsz »

kwiatosz pisze: 13 sty 2020, 10:19 Nawet nie wiemy w ilu polskich domach tragedie dzieją się za zamkniętymi drzwiami...
No właśnie, na własnej piersi żmiję wyhodowałem. I grę też jej w sumie kupiłem za własne pieniądze w imieniu Św. Mikołaja... Hmmmm. Gdzieś ten błąd został popełniony, ale kto mógł przewidzieć taki rozwój wypadków.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: TuReK »

niespodzianka! będzie jakiś dodatek
https://www.youtube.com/watch?v=E6Pu7Rm ... e=youtu.be
38:55
Z pustego i Saruman nie naleje
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Halloween »

TuReK pisze: 13 mar 2020, 08:51 niespodzianka! będzie jakiś dodatek
https://www.youtube.com/watch?v=E6Pu7Rm ... e=youtu.be
38:55
Ile razy trzeba było tu powtarzać w wątku, że to FFG i dodatki na pewno będą żeby rozkręcić dość skromną podstawke.
Gry FFG nalezy wlasnie tak postrzegać - zestawy podstawowe, zeby sie nauczyc przepisów i przetestować oraz dodatki zeby rozbudowywac, urozmaicać.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: REBEL.pl »

TuReK pisze: 13 mar 2020, 08:51 niespodzianka! będzie jakiś dodatek
https://www.youtube.com/watch?v=E6Pu7Rm ... e=youtu.be
38:55
"and there are more board games coming..." - Steve Horvath
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Aba19xx
Posty: 24
Rejestracja: 12 gru 2016, 19:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Aba19xx »

HEJ
A ja z innej beczki - kto kupił jakieś pudełko albo dwa na komponenty (coś ala wędkarskie) i sprawdzają się bardzo dobrze że każde żetony mają swoją przegrodę ??
Linki mile widziane.

Dzięki :)
Aba19xx
Posty: 24
Rejestracja: 12 gru 2016, 19:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Aba19xx »

Hej,

Ponawiam powyższe pytanie - kto ma sprawdzoną ilość i link do jakichś pudełek wędkarskich które idealnie się sprawdzą pod SW:ZR lub może przeoczyłem i jest do tej gry insert do kupienia ??

Pozdrawiam
keldorn
Posty: 563
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 39 times
Been thanked: 22 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: keldorn »

Aba19xx pisze: 04 paź 2020, 11:07 Hej,

Ponawiam powyższe pytanie - kto ma sprawdzoną ilość i link do jakichś pudełek wędkarskich które idealnie się sprawdzą pod SW:ZR lub może przeoczyłem i jest do tej gry insert do kupienia ??

Pozdrawiam
Ja tam drukowałem na drukarce 3d, wprawdzie duzo jest wyciagania kart z pudełeczek, ale jest przygotowany na dołozenie drugie tyle kart w przyszłych dodatkach.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Jools »

TuReK pisze: 13 mar 2020, 08:51 niespodzianka! będzie jakiś dodatek
https://www.youtube.com/watch?v=E6Pu7Rm ... e=youtu.be
38:55
I gdzie ten dodatek z marca? :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: vojtas »

Jools pisze: 04 paź 2020, 22:55I gdzie ten dodatek z marca? :)
Z każdym miesiącem szanse na dodatek maleją. Wiele osób, posiadających tę grę, ma nadzieję na coś związanego z Mandalorianem, ale IMO mogą się gorzko rozczarować.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: EsperanzaDMV »

Mam dwa pytania:
1) Czy druk Zewnętrznych Rubieży, który jest w sklepach, to wciąż pierwsze wydanie z błędami, czy już poprawiony dodruk? Był w ogóle dodruk tego tytułu?
2) Minęło półtora roku od premiery gry, o dodatkach ani widu, ani słychu. W podstawce numeracja kart zawiera całkiem solidną dziurę, wskazującą na dodatki... albo po prostu ktoś się rypnął. Naprawdę nic nie ma konkretnego ogłoszonego dla tej gry, żadnego rozszerzenia już? Aż nieprawdopodobne to jest, gra aż tak źle się sprzedaje?
keldorn
Posty: 563
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 39 times
Been thanked: 22 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: keldorn »

EsperanzaDMV pisze: 05 paź 2020, 16:43 ... albo po prostu ktoś się rypnął. Naprawdę nic nie ma konkretnego ogłoszonego dla tej gry, żadnego rozszerzenia już? Aż nieprawdopodobne to jest, gra aż tak źle się sprzedaje?
FFG AZ tak sie nie rypnie :) Co do dodatków to cos maja zapowiedziec 22.10. Wszyscy czekami co to bedzie. Moze biorąc pod uwage pomysły innych linii wprowadza małe dodatki np z misjami albo z dodatkowymi planetami itp. Ogolnie pomysłow mozna tworzyc co nie miara. Ja tam odliczam juz do 22.10. Mam nadzieje ze Moc będzie z nimi :P
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Jools »

Gra jest tak słaba, że nie liczyłbym na kwestię dodatków.

Ja jako fan SW i Corey Konieczki (TI, Rebelia, Eldritch) sprzedałem grę po 3 partiach. Chyba żaden tytuł mnie tak nie zawiódł. Spora wina w kosmicznych oczekiwaniach (patrz uniwersum i autor)
Awatar użytkownika
muldi
Posty: 52
Rejestracja: 02 lis 2013, 13:46
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: muldi »

keldorn pisze: 05 paź 2020, 17:13 FFG AZ tak sie nie rypnie :) Co do dodatków to cos maja zapowiedziec 22.10. Wszyscy czekami co to bedzie. Moze biorąc pod uwage pomysły innych linii wprowadza małe dodatki np z misjami albo z dodatkowymi planetami itp. Ogolnie pomysłow mozna tworzyc co nie miara. Ja tam odliczam juz do 22.10. Mam nadzieje ze Moc będzie z nimi :P
Obawiam się, że nie będzie to miało związku ze Star Warsami. Grafika użyta w zapowiedzi to ta sama, która pojawiła się w GenConowym In Flight report - wskazuje na nową edycję Descenta.
Obrazek
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: kdsz »

Jools pisze: 05 paź 2020, 18:25 Gra jest tak słaba, że nie liczyłbym na kwestię dodatków.

Ja jako fan SW i Corey Konieczki (TI, Rebelia, Eldritch) sprzedałem grę po 3 partiach. Chyba żaden tytuł mnie tak nie zawiódł. Spora wina w kosmicznych oczekiwaniach (patrz uniwersum i autor)
Ja akurat nie mam emocjonalnego stosunku do świata SW. Może gdybym był wkręcony, to mój odbiór byłby lepszy. A tak uznaję SW:ZR za strasznego gniota. Minusem tej przygodówki jest kompletny brak przygody. Gra jest potwornie monotonnym ganianiem po planszy w prawo i lewo i robieniem w kółko tych samych rzeczy. Mnie ten brak polotu wręcz obezwładnia i siedzę przy stole otępiały. Niewiele gier działa na mnie w ten sposób.
keldorn
Posty: 563
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 39 times
Been thanked: 22 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: keldorn »

muldi pisze: 05 paź 2020, 18:30
keldorn pisze: 05 paź 2020, 17:13 FFG AZ tak sie nie rypnie :) Co do dodatków to cos maja zapowiedziec 22.10. Wszyscy czekami co to bedzie. Moze biorąc pod uwage pomysły innych linii wprowadza małe dodatki np z misjami albo z dodatkowymi planetami itp. Ogolnie pomysłow mozna tworzyc co nie miara. Ja tam odliczam juz do 22.10. Mam nadzieje ze Moc będzie z nimi :P
Obawiam się, że nie będzie to miało związku ze Star Warsami. Grafika użyta w zapowiedzi to ta sama, która pojawiła się w GenConowym In Flight report - wskazuje na nową edycję Descenta.
Obrazek
Moze i descenta ale licze na to ze i na temat sw cos powiedza. Nadzieja umiera ostatnia lub jest matką głupców :P A ja i tak bede na to czekac :)
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: piogar »

kdsz pisze: 05 paź 2020, 18:41 Ja akurat nie mam emocjonalnego stosunku do świata SW. Może gdybym był wkręcony, to mój odbiór byłby lepszy. A tak uznaję SW:ZR za strasznego gniota. Minusem tej przygodówki jest kompletny brak przygody. Gra jest potwornie monotonnym ganianiem po planszy w prawo i lewo i robieniem w kółko tych samych rzeczy. Mnie ten brak polotu wręcz obezwładnia i siedzę przy stole otępiały. Niewiele gier działa na mnie w ten sposób.
Mam podobne odczucia. Niestety, ale okreslenie "Talisman w swiecie SW" swietnie tu pasuje.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Yuri »

keldorn pisze: 05 paź 2020, 21:13 ... Nadzieja umiera ostatnia lub jest matką głupców :P A ja i tak bede na to czekac :)
Grunt, że jak każda Matka kocha swoje dzieci :) Nie trać nadziei :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Erg
Posty: 38
Rejestracja: 23 wrz 2018, 23:29
Has thanked: 34 times
Been thanked: 21 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Erg »

piogar pisze: 05 paź 2020, 21:35 Mam podobne odczucia. Niestety, ale okreslenie "Talisman w swiecie SW" swietnie tu pasuje.
Określenie "Talisman w świecie SW" jest już zajęte ;)
SW Talisman

A żeby nie było, że off-top, to ja mam emocjonalny stosunek do świata SW, ale uważam "Rubieże" za grę niezbyt udaną. Trzymam na półce, z nadzieją na dodatek, który doda mięsistości, choć nadzieja słabnie... Co mi się najbardziej nie podoba (po dwóch grach, na więcej się nie zdobyłem), to brak konsekwencji podejmowanych wyborów. Jak dla mnie suwak reputacji powinien być od -10 do +2. Nie może być tak, że jadę w jedną stronę mapy, krwawo tłumię bunt Rebelii, a zanim wrócę na drugi koniec mapy, już mogę brać porządne misje przeciwko Imperium, bo odrobienie reputacji zabiera tyle, co nic...
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 780
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 154 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: VivoBrezo »

Patrząc na to, że FFG reanimuje trupa jakim jest Fallout, to i SW doczeka się dodatku. Gra się raczej sprzedała, wiele osób dobrze się przy niej bawi (szczególnie Ci mniej wymagajacy), ja się od Zewnętrznych Rubiezy odbilem, ale marka nadal jest bardzo silna.

Wydaje mi się, że że względu na Mandaloriana, musieli trochę pozmieniac koncept dodatków i dlatego tyle czasu to trwa, bo bazowanie na nowej sadze jest teraz dość ryzykowne ;)
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
ODPOWIEDZ